| Effy35 a întrebat:

Este practica ortodoxă numită cultul sfinților o închinare și slujire falsă?

Cum comentati versetul de mai jos:
"Lui Dumnezeu să te închini și numai Lui să îi slujești!" Matei 4

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Da,iahve spune sa te închini doar lui atât, nu exista sfinți, singurul sfânt e Iisus atât, e o idolatrie, încalcă și porunca

68 răspunsuri:
| Pocait01 a răspuns (pentru iurii75):

Am spus că revin cu niște versete, indicii și explicații datorită cărora suntem convinși că Dumnezeu ne este revelat prin 3 Persoane distincte, egale, și că o Persoană din Dumnezeu(Trinitate/Dumnezeire) S-a sacrificat pentru noi:
I) Faptul că Dumnezeu(Trinitatea/Dumnezeirea) este alcătuit din cel puțin 3 Persoane.
- Versetul 1 din Biblie. Este scris Elohim. Acest cuvânt ne arată că nu este o singură Persoană ci sunt mai multe având terminație de plural. Este mai degrabă natura de Dumnezeu, Dumnezeire. La fel cum aș spune omenire referindu-mă la populația de oameni.
- Gen. 1:26 Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră"
Pluralul se făcea de la 3 lucruri în sus, nu de la două cum este la noi. Dacă noi doi am fi vrut să începem un proiect am fi zis cuiva "fac acest proiect"; însă dacă mai este o persoană am fi zis "facem acest proiect". Asta ca să înțelegi, deși este un pic mai complex de atât.
II) Faptul că Domnul Isus este Dumnezeu.
- Ioan 1:1, 14; Fil. 2:6, 7
- Tit 2:13
- Apoc. 1:8 -> 17-18 -> 2:18 și celelalte descrieri personale.

Ți-am scris că ai o problemă datorită perspectivelor.
Da, din punct de vedere uman, temporal, Hristos este Omul(Copilul) ce s-a născut și a trăit perfect supus lui Dumnezeu și care a fost primul om înviat de El(prima roadă, aluzie sărbătoarei primelor roade); pentru noi El este exemplul nostru suprem.
Din punct de vedere Ceresc, atemporal, El este Dumnezeu, Cel care s-a făcut trup(Fiul ce ni s-a dat) și a locuit printre noi ca Om.
Mai sunt câteva lucruri de menționat aici, cum ar fi de ce numai prin Sine Însuși Dumnezeu ar fi putut face această lucrare de mântuire și nu prin Enoh sau altcineva.

P.S. Poate nu ai înțeles întrebarea. Dau un exemplu: Răspunsul la "Ce ești tu?" este "Om.", nu ființă biologică, pentru că ființă biologică este și un câine.
Așadar... Ce este Isus?
"E ceva greu de înțeles in expresia "Fiul lui Dumnezeu?""
Fiul lui Dumnezeu a fost și Adam (Lc. 3:38), deci este Adam, înger(mesager), altceva? Sau nu știi? Dar nu mai contează, ai demonstrat că nu ai un răspuns clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De unde până unde? Nu trebuie să a veneram niciun sfant, deloc. Singurul care merita TOATĂ cinstea, lauda mărirea și gloria este DUMNEZEU. Câte se mai pot inventa? Când o sa găsesc în Biblie ca trebuie sa ne rugam la sfinți, icoane etc, o sa o fac. Nu aveți niciun argument, nicio baza biblica. Voi va rugați si la îngeri, deși în Apocalipsa, Ioan când a vrut sa se închine unui înger, el i-a zis "Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine și cu frații tăi, prorocii, și cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu." (Apocalipsa 22:9). Dacă ne-ar fi fost permis să ne rugăm sfinților, ar fi scris " Lui Dumnezeu și sfinților sa te închini " sau ceva de genul. În absolut niciun loc din Biblie nu scrie ca ar trebui sa veneram sfinții sau ca ar trebui sa ne rugam la ei. Acum nu veniți cu texte pe care vi le-au spus preotul sa mi ziceți ca aveți dreptate, ptc dacă nu aveți vreun verset biblic în care sa zică sa o facem, nu aveți niciun argument. Asa, oricine poate inventa niște reguli ca asa ii plac lui. Trebuie sa avem baza biblică. Eu zic sa citiți Biblia singuri și sa nu mai ascultați de absolut tot ce zice preotul, ca nu au argumente biblice. Citiți Biblia și împliniți ce scrie în ea. Nu se poate sa fii creștin adevărat fără sa ai habar de Biblie. După ce o veți citi, va veți lamuri singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pocait01):

Adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pocait01):

Asa e.

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

"Faptul că Dumnezeu(Trinitatea/Dumnezeirea) este alcătuit din cel puțin 3 Persoane.
- Versetul 1 din Biblie. Este scris Elohim. " - greșit, este pluralul maestații.
"Pluralul se făcea de la 3 lucruri în sus, nu de la două cum este la noi. " - laughing mda, ai inventat recent această "regulă "?
"Dacă noi doi am fi vrut să începem un proiect am fi zis cuiva "fac acest proiect" - nu, dacă îți zic da efectuăm o lucrare împreună, atunci zic "să facem ", nu "sa fac".
"Ioan 1:1, 14; Fil. 2:6, 7
- Tit 2:13
- Apoc. 1:8 -> 17-18 -> 2:18" - nu mai repet iarăși explicarea.
"Da, din punct de vedere uman, temporal, Hristos este Omul"... "Din punct de vedere Ceresc, atemporal, El este Dumnezeu, Cel care s-a făcut trup" mai mulți au încercat să facă filosofie goală in incercarea de a apăra o doctrină preluată din păgânism, o încercare deșartă.
Ți-am prezentat deja ca chiar si după întoarcerea la cer Isus este inferior și supus Tatălui și Dumnezeului său.
"de ce numai prin Sine Însuși Dumnezeu ar fi putut face această lucrare de mântuire și nu prin Enoh sau altcineva." - prostii. Nici un om, urmaș al lui Adam nu putea oferi răscumpărare deoarece nici unul nu era perfect ci toți au moștenit păcatul. Isus sa născut ca om perfect, echivalentul lui Adam, de aceia a fost o răscumpărare potrivită. Adam nu a pierdut o viață de dumnezeu pentru ca sa fie răscumpărat cu Dumnezeu.
Îți scapă un lucru, faptul că fiul meu este om ca si mine, nu-l face egal cu mine și nici aceiași persoană.

| Pocait01 a răspuns (pentru iurii75):

"Elohim este pluralul maestații." Ca și maiestăți sau suverani? Ce înseamnă asta pentru tine, faptul că El ne este prezentat printr-un plural?

"mda, ai inventat recent această regulă?" Învață despre pluralul la evrei. Multe dintre lucrurile practicate demult sunt practicate și astăzi.

"nu mai repet iarăși explicarea" Până acum nu ai oferit nimic. Nici o explicație și ai ocolit întrebările cu răspunsuri fără sens demonstrând că nu știi.

"Nici un om, urmaș al lui Adam nu putea oferi răscumpărare" Mai citește o dată arborele genealogic a lui Hristos din Biblie. În primul rând de ce apare? Apoi nu doar urmaș a lui Adam, dar și a lui Avraam, David, chiar și a unor prostituate.
Era important ca tot printr-un om să vină salvarea? 1Cor. 15:21; Rom. 5:12-21
Apoi citește Evanghelia să vezi cum se identifica Domnul Isus. Apropo de "nici un om..."

Din ce observ ai o metodă argumentativă foarte ciudată. Nu știi, respingi lucrurile clare care nu-ți plac și îți prezinți convingerile greșite d.p.d.v. Biblic și fără sens cu aroganță. Toți martorii lui Iehova sunt ca tine, sau ești oaia neagă din comunitatea asta?

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

În Geneza 1:1, titlul „Dumnezeu" este tradus din „’Elo·himʹ", care în ebraică este la plural. Trinitarienii consideră că acesta este un indiciu al Trinităţii. Ei mai afirmă că Deuteronomul 6:4 se referă la unitatea membrilor Trinităţii când spune: „DOMNUL, Dumnezeul nostru [din ’Elo·himʹ], este singurul DOMN".

Pluralul substantivului ebraic folosit aici este pluralul maiestăţii (vezi NAB, ediţia St. Joseph, Bible Dictionary, p. 330, precum şi New Catholic Encyclopedia, 1967, vol. V, p. 287). Acesta nu redă ideea de pluralitate de persoane într-o divinitate. În mod asemănător, în Judecătorii 16:23, unde se vorbeşte despre dumnezeul fals Dagon, este folosită o formă a titlului „’elo·him", iar verbul care-l însoţeşte este la singular, ceea ce demonstrează că este vorba despre un singur dumnezeu. În Geneza 42:30, Iosif este numit ‘domn’ („’adho·nehʹ", pluralul maiestăţii) al Egiptului.

În limba greacă nu există pluralul maiestăţii. De aceea, traducătorii Septuagintei au folosit în Geneza 1:1 forma ho Theós (Dumnezeu, la singular) ca echivalent pentru „’Elo·himʹ". În Marcu 12:29, unde este reprodus un răspuns al lui Isus în care el citează Deuteronomul 6:4, este folosită tot forma de singular din greacă ho The·osʹ.
Referitor la celelalte, recitește mesajele anterioare.
Straniu, tu ești cel care a ignorat complet toate versetele care demonstrează ca Fiul este supus si inferior Tatălui chiar și după întoarcerea la cer, dar ma acuzi pe mine că aș respinge ce nu-mi place?!

| iurii75 a răspuns (pentru Pocait01):

"Nici un om, urmaș al lui Adam nu putea oferi răscumpărare" Mai citește o dată arborele genealogic a lui Hristos din Biblie. În primul rând de ce apare? Apoi nu doar urmaș a lui Adam, dar și a lui Avraam, David, chiar și a unor prostituate.
Era important ca tot printr-un om să vină salvarea? 1Cor. 15:21; Rom. 5:12-21" - sunt sigur ca ai înțeles că m-am referit la urmașii lui Adam care au moștenit toți păcatul. Dar se pare ca te faci într-o ureche...
Isus este numit fiul lui Adam ( și respectiv al celorlalți menționați de tine), dar deoarece nu a avut un tată uman, nu a moștenit păcatul adamic ci a fost un om perfect, la fel cul era Adam înainte de a păcătui.
Aroganță? Ți se pare, nu cumva din aroganță?