| anonim_4396 a întrebat:

Cum considerati moartea? Va infricoseaza auzul si gandul ei sau va duce la liniste,eliberare,sfarsit si somn etern?
Ce e moartea oare,pe langa faptul ca o intalnim toti, un somn etern sau o continuare a vietii sub o alta forma si perceptie? Ati fi dispusi sa bagati mana-n foc sa va sustineti una dintre cele 2 optiuni?
Nu credeti ca daca ar fi un somn vesnic viata nu ar avea sens si rost, motiv?

36 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci dai o sansa de existenta a unui presupus suflet? suflet care s-a format daca totul e biologic?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Nu. Ca ceva sa fie ca o eliberare nu trebuie neaparat sa fii constient apoi, cel putin asa vad eu treaba, de exemplu, un cosmar pe care nu ti-l amintesti cand te trezesti. Azi iar m-am uitat pe Digi Animal World si iar a fost documentaru cu gheparzii, leoparzii si tigrii, toate ca toate dar s-a terminat cum 2 babuini incercau sa manance puiul de ghepard, care e foarte chiuuuut. crying Cat timp traiesc, o sa ma doara chestile astea, daca mor n-o sa mai simt nimic. Babuini urati, naspeti si handicapti.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Multumesc mult, si eu ma uit mereu la animale crede-ma ca inainte calcam o furnica sau un paianjen acuma cand stiu ca numai va exista niciodata il las chiar daca vad un gandac sau ceva urat desigur nu-i urat in mintea noastra e urat, ma bucur ca te uiti

| danay72 a răspuns:

Moatea e ca un somn adanc, nu mai sti nimic.Eclesiastul9:5,6,10.Dar Dumnezeu va pune capat mortii.Isaia25:8,Apocalipsa21:4,1Corinteni15:26

| milan9 a răspuns:

Imediat după despărţirea de trupul biologic, sufletul îşi continuă existenţa într-un mod care îi permite să CONŞTIENTIZEZE, să SIMTĂ, să se BUCURE sau să sufere, să POARTE DIALOGURI, îşi afirmă dorinţe sau păreri de rău:...

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.