| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de nu a inghetat tot ce crease zeul iudeu pana la crearea Soarelui? Inclusiv apa pe care nu stiu cand a creat-o.

121 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu i-a dat o viziune lui Moise si se facea ca Moise era pe pamant si vedea cum apare lumina, norii, uscatul, plantele, soarele si luna pe cer, animalele.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Observatorul era Moise, cel care printr-o viziune a fost purtat pana in timpul cand Dumnezeu a creat.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Daca i-a dat viziune, stia Moise ca Soarele e o stea" - Dumnezeu nu a tinut sa-i tina o lectie de astronomie lui Moise.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu i-a spus lui Moise sa denumeasca cu numele de soare acel cerc luminos din timpul zilei. Sau moise gasit un cuvant pentru acel cerc.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu-mi pasa. Isus a dispretuit rusinea pentru a arata adevarul. Pe multi ii supara adevarul.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aici cred ca ai o problema. Ti-am explicat destul de clar.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Luminatorul mare si mai bine. Nici soare nu e gresit intrucat exprima acelasi lucru.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crezi ce vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Problema e ca noi, avand cunostinte avansate de astronomie, confundam relatarea simpla si corecta din Geneza cu o lectie de astronomie.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fie cum doresti. Dumnezeu da fiecaruia dupa cum vrea.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru popa nu e o problema daca in mintea lui se strecoara un gand sau indoiala ca Biblia ar fi un basm atata timp cat primeste salariul de la stat.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce zici tu ca vine din burta e ca Dumnezeu ajuta pe slujitorii sai sa inteleaga corect Biblia si sa contracareze planurile celor necredinciosi de a desfiinta, discredita Biblia.

Răspuns utilizator avertizat