| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de nu a inghetat tot ce crease zeul iudeu pana la crearea Soarelui? Inclusiv apa pe care nu stiu cand a creat-o.

121 răspunsuri:
| Feri5 a răspuns:

De ce tot pui atâtea întrebări banale pe aici? De ce tot vrei să faci mișto și să te consideri superior, măi ateule?

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daaa, sigur! Când vă dați mari cu știința, nu vă credeți superiori, nu? Pentru asta sunt făcuți ateii: să-și bată joc de niște oameni simpli care au credință în Dumnezeu. Tu măcar întrebările alea pe care le pui la orice oră, minut, secundă, le pui în practică? Sau doar vrei să jignești și să pierzi timpul degeaba? Mai bine pune mâna și învață matematica de clasa 1 ca să nu te mai consideri așa și să fii schimbat mereu!

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru Feri5):

Sper ca acelasi comportament ai si fata de religiosii aia care abereaza numai conspiratii impotriva stiintei si a progresului omenirii. Vrei exemple de aberatii? Poftim:
Daca un om asculta muzica mai ciudata, se tatueaza mult sau se imbraca intr-un fel, este judecat aprig de catre religiosi ca fiind un satanic
Omenirea trece printr-o pandemie. Aceasta face ravagii si daune foarte mari la nivel global. Sunt multi spitalizati, multi mor (civili sau oameni importanti in societate), bagube economice uriase insa religiosii spun ca e o conspiratie si o noua ordine mondiala ce este prezentata in apocalipsa fiar vaccinul este unul 666 cu cip sau cu substanțe care sa ne omoare pentru ca asa au hotarat cei din oculta mondiala.
Cand un om se naste perfect sanatos mintal, cuminte, educat, insa cu alta orientare sexuala, este judecat intr-un mod aprig si condamnat la moarte de catre comunitatea religioasa.
Cand oamenii cu insasi creierul lor si datorita curiozitatii care ii poseda au ajuns sa se intreaca pe sine inventand si revolutionand orice pe toate domeniile facandu-ne lumea mai buna prin progrese stiintifice, multi religiosi spun ca aceasta stiinta este creatia lui satan, fiind un alt exemplu din apocalipsa biblica.
Cand um om fata de lucrurile pe care le-am prezentat mai sus isi spune parerea in public, primeste injuraturi de la religiosi ca la usa cortului. Injuraturi de toate rasele si neamul sau.
Daca vrei, mai continui, dar cred ca ai inteles ideea.
Mentionez ca nu toti sunt asa, cum nici toti ateii nu sunt sfinti.
Sper ca asemenea manifestari de intoleranta le-o dai si lor. Dar imi este teama ca lor nu le atragi atentia, ca na, sunt de-ai tai. Iar in cazul asta te rog ca pe viitor sa-ti vezi de treaba ta, de religia ta, si sa te ti departe se comentarii asupra celorlalte tabere daca nu esti in stare sa fi cu coloana vertebrala si impartial. Chiar si fanaticul serverului, Heraclit, sau altii, au avut momente cand au spus altor religiosi ca abereaza. Nici eu nu raspund mereu lui Dani, unele intrebari sunt facute asa fel incat sa imi taie motivatia de a-i raspunde, nu tin cu el doar pentru ca e ateu. Are momentele lui cand am impresia ca se face de ras pe el insusi si stie si el asta. Sper ca pe viitor sa nu vorbesti la general despre atei. Ia-te de persoana in cauza, nu de toata comunitatea ateista. Nu ti-ar conveni ca pentru un analfabet crescut intr-o bula religioasa sa spun ca toti religiosii sunt intr-un fel.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Feri5):

Am o singura intrebare: Ce a gresit omul acesta aici? De ce sa invete matematica? Eu vad ca are argumente stiintifice.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Feri5):

Hai sa recapitulam
1. nu are voie sa puna intrebari ca te supara pe tine
2. nu raspunzi la intrebare cu toate ca esti religios si...
3. te simti insultat ca esti provocat sa iti aperi religia
4. blamezi serios daca se foloseste stiinta, dar
5. o trimiti sa invete matematica de clasa 1 care e... STIINTA

deci, tu crezi ca ai dreptate asa ca orice iti e permis, NU?!?

Bula
| Bula a răspuns:

Celsius s-a nascut cu mult timp in urma, asa ca nu s-a stiut ca apa ingheata la 0 grade Celsius.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CIaudiu):

Bun răspuns, ai atins toate punctele pe care un religios fanatic ar trebui să le inteleaga. Totusi, nu cred ca sunt sanse prea mari s-o facă

| raMLesS a răspuns (pentru Bula):

Apa ingheata la 0 grade pe SCARA CELSIUS, pentru ca asa am hotarat noi si am luat ca reper cifra 0 pentru inghetul apei.
Pe scara Fahrenheit ingheata la 32 grade si pe scara kevlin la 273.15 grade, numai in celsius ingheata la 0 grade.

| raMLesS a răspuns:

@NumaPompilus

"Metoda stiintifica in realitate nu e nimic mai mult decat un instrument. Ca un creion sau ca un ciocan. Te folosesti de metoda stiintifica pentru a descrie cu acuratete lumea naturală. Dar te folosesti de ea ca de un instrument si atat."
Exact, asta e si scopul ei, sa intelegi lumea mai bine prin metode logice si care au sens.
In cazul religiei nu e la fel? Voi nu va folositi de zeul vostru sa acoperiti ceea ce nu stiti? Asa fac si negrii din padure, cum vad ca tuna, cum cred ca vreun zeu da cu biciu. asta pentru ca nu stiu, isi pun increderea in ceva inexistent.
Eu nu cred in Dumnezeu, iar crestinii in cea mai mare parte sunt prosti de bubuie, de-asta sunt si crestini... ce sa-ti bati capu tu ca apa care se evapora, ca nori ca curenti... zgaraie zeul tigru norii cu gheara si sar scantei care se manifesta prin fulgere.

| CIaudiu a răspuns:

Pentru ca Soarele s-a format inaintea planetei. Gravitatia Soarelui a adunat praful si bucatile stelare intr-un corp stelar numita planeta. Iar in acest caz Pamantul deja avea lumina si caldura inca de la inceputurile sale. Si chiar din contra, la inceput planeta era ca un iad cu temperaturi infernale si rauri de lava.
Geneza Bibliei e printre cele mai proaste surse de informare cu privire la originile noastre si ale universului.

Bula
| Bula a răspuns (pentru raMLesS):

Re-citeste inca odata, foarte atent, ce am scris inainte (pana vei intelege)!

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru CIaudiu):

Am zis, nu ma bag in certuri religioase dar atac pe oricine merita dar cu argumente. Multi oameni zic ca islamul [care tot crestinism e] este intolerant. Sa ignore teroristii, ca istoria zice altceva. Islamul chiar s-o dovedit tolerant cu stiinta si astfel a facut descoperiri remarcabile. Ei spre deosebire de crestini au fost mai uniti si astfel au ajuns sa cucereasca Constantinopolul.

| nicucostea855 a răspuns:

In Geneza 1:2 vorbeste despre adancul de ape. In adanc apa poate fi lichida in timp ce la suprafata e inghetata. Treptat, pe masura ce lumina devenea mai intensa si caldura era din ce in ce mai mare pana la apogeu cand soarele si luna au devenit vizibile pe bolta cereasca in ziua a 4-a.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Soarele si stelele nu se vedea de "nori" pana in ziua a 4-a cand "norii" s-au risipit si in ziua a 4-a a aparut soarele si luna si observatorul de pe pamant a putut spune ca "Dumnezeu a facut soarele, luna, si stelele".
Pana in ziua a 4-a era lumina si caldura si cerul era acoperit de "nori". Plantele cresteau si raurile curgeau.
Pana in ziua a 4-a observatorul de pe pamant nu putea spune nimic despre vreun soare, luna sau stele pentru ca nu vedea decat "nori" pe bolta cereasca.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Observatorul nu-l vedea pe Dumnezeu cand facea ( pentru ca omul nu-l poate vedea pe Dumnezeu ci doar efectele actiunilor lui Dumnezeu ) si pentru el aparitia soarelui, dupa risipirea norilo, a echivalat cu faptul ca Dumnezeu a facut soarele, luna, stelele.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Observatorul de pe pamant nu avea cum sa stie ca soarele e stea.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Plantele le-a facut in ziua 3 pentru ca era lumina desi erau nori pe cer. Florile infloresc chiar daca e innorat.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e scrisa pentru om, cu omul observator. Nu degeaba Dumnezeu numeste pe slujitorii sai martori. Martori la ce face un Dumnezeu invizibil. Iar martorii sunt pe pamant si vad, ceea ce face Dumnezeu, lucrurile de pe pamant.