| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum de nu a inghetat tot ce crease zeul iudeu pana la crearea Soarelui? Inclusiv apa pe care nu stiu cand a creat-o.

121 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Celsius s-a nascut cu mult timp in urma, asa ca nu s-a stiut ca apa ingheata la 0 grade Celsius.

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS a răspuns (pentru Bula):

Apa ingheata la 0 grade pe SCARA CELSIUS, pentru ca asa am hotarat noi si am luat ca reper cifra 0 pentru inghetul apei.
Pe scara Fahrenheit ingheata la 32 grade si pe scara kevlin la 273.15 grade, numai in celsius ingheata la 0 grade.

| Bula a răspuns (pentru raMLesS):

Re-citeste inca odata, foarte atent, ce am scris inainte (pana vei intelege)!

| raMLesS a răspuns:

@NumaPompilus

"Metoda stiintifica in realitate nu e nimic mai mult decat un instrument. Ca un creion sau ca un ciocan. Te folosesti de metoda stiintifica pentru a descrie cu acuratete lumea naturală. Dar te folosesti de ea ca de un instrument si atat."
Exact, asta e si scopul ei, sa intelegi lumea mai bine prin metode logice si care au sens.
In cazul religiei nu e la fel? Voi nu va folositi de zeul vostru sa acoperiti ceea ce nu stiti? Asa fac si negrii din padure, cum vad ca tuna, cum cred ca vreun zeu da cu biciu. asta pentru ca nu stiu, isi pun increderea in ceva inexistent.
Eu nu cred in Dumnezeu, iar crestinii in cea mai mare parte sunt prosti de bubuie, de-asta sunt si crestini... ce sa-ti bati capu tu ca apa care se evapora, ca nori ca curenti... zgaraie zeul tigru norii cu gheara si sar scantei care se manifesta prin fulgere.

| CIaudiu a răspuns:

Pentru ca Soarele s-a format inaintea planetei. Gravitatia Soarelui a adunat praful si bucatile stelare intr-un corp stelar numita planeta. Iar in acest caz Pamantul deja avea lumina si caldura inca de la inceputurile sale. Si chiar din contra, la inceput planeta era ca un iad cu temperaturi infernale si rauri de lava.
Geneza Bibliei e printre cele mai proaste surse de informare cu privire la originile noastre si ale universului.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru CIaudiu):

Am zis, nu ma bag in certuri religioase dar atac pe oricine merita dar cu argumente. Multi oameni zic ca islamul [care tot crestinism e] este intolerant. Sa ignore teroristii, ca istoria zice altceva. Islamul chiar s-o dovedit tolerant cu stiinta si astfel a facut descoperiri remarcabile. Ei spre deosebire de crestini au fost mai uniti si astfel au ajuns sa cucereasca Constantinopolul.

| Feri5 a răspuns:

De ce tot pui atâtea întrebări banale pe aici? De ce tot vrei să faci mișto și să te consideri superior, măi ateule?

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daaa, sigur! Când vă dați mari cu știința, nu vă credeți superiori, nu? Pentru asta sunt făcuți ateii: să-și bată joc de niște oameni simpli care au credință în Dumnezeu. Tu măcar întrebările alea pe care le pui la orice oră, minut, secundă, le pui în practică? Sau doar vrei să jignești și să pierzi timpul degeaba? Mai bine pune mâna și învață matematica de clasa 1 ca să nu te mai consideri așa și să fii schimbat mereu!

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru Feri5):

Sper ca acelasi comportament ai si fata de religiosii aia care abereaza numai conspiratii impotriva stiintei si a progresului omenirii. Vrei exemple de aberatii? Poftim:
Daca un om asculta muzica mai ciudata, se tatueaza mult sau se imbraca intr-un fel, este judecat aprig de catre religiosi ca fiind un satanic
Omenirea trece printr-o pandemie. Aceasta face ravagii si daune foarte mari la nivel global. Sunt multi spitalizati, multi mor (civili sau oameni importanti in societate), bagube economice uriase insa religiosii spun ca e o conspiratie si o noua ordine mondiala ce este prezentata in apocalipsa fiar vaccinul este unul 666 cu cip sau cu substanțe care sa ne omoare pentru ca asa au hotarat cei din oculta mondiala.
Cand un om se naste perfect sanatos mintal, cuminte, educat, insa cu alta orientare sexuala, este judecat intr-un mod aprig si condamnat la moarte de catre comunitatea religioasa.
Cand oamenii cu insasi creierul lor si datorita curiozitatii care ii poseda au ajuns sa se intreaca pe sine inventand si revolutionand orice pe toate domeniile facandu-ne lumea mai buna prin progrese stiintifice, multi religiosi spun ca aceasta stiinta este creatia lui satan, fiind un alt exemplu din apocalipsa biblica.
Cand um om fata de lucrurile pe care le-am prezentat mai sus isi spune parerea in public, primeste injuraturi de la religiosi ca la usa cortului. Injuraturi de toate rasele si neamul sau.
Daca vrei, mai continui, dar cred ca ai inteles ideea.
Mentionez ca nu toti sunt asa, cum nici toti ateii nu sunt sfinti.
Sper ca asemenea manifestari de intoleranta le-o dai si lor. Dar imi este teama ca lor nu le atragi atentia, ca na, sunt de-ai tai. Iar in cazul asta te rog ca pe viitor sa-ti vezi de treaba ta, de religia ta, si sa te ti departe se comentarii asupra celorlalte tabere daca nu esti in stare sa fi cu coloana vertebrala si impartial. Chiar si fanaticul serverului, Heraclit, sau altii, au avut momente cand au spus altor religiosi ca abereaza. Nici eu nu raspund mereu lui Dani, unele intrebari sunt facute asa fel incat sa imi taie motivatia de a-i raspunde, nu tin cu el doar pentru ca e ateu. Are momentele lui cand am impresia ca se face de ras pe el insusi si stie si el asta. Sper ca pe viitor sa nu vorbesti la general despre atei. Ia-te de persoana in cauza, nu de toata comunitatea ateista. Nu ti-ar conveni ca pentru un analfabet crescut intr-o bula religioasa sa spun ca toti religiosii sunt intr-un fel.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Feri5):

Am o singura intrebare: Ce a gresit omul acesta aici? De ce sa invete matematica? Eu vad ca are argumente stiintifice.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Feri5):

Hai sa recapitulam
1. nu are voie sa puna intrebari ca te supara pe tine
2. nu raspunzi la intrebare cu toate ca esti religios si...
3. te simti insultat ca esti provocat sa iti aperi religia
4. blamezi serios daca se foloseste stiinta, dar
5. o trimiti sa invete matematica de clasa 1 care e... STIINTA

deci, tu crezi ca ai dreptate asa ca orice iti e permis, NU?!?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru CIaudiu):

Bun răspuns, ai atins toate punctele pe care un religios fanatic ar trebui să le inteleaga. Totusi, nu cred ca sunt sanse prea mari s-o facă

| nicucostea855 a răspuns:

In Geneza 1:2 vorbeste despre adancul de ape. In adanc apa poate fi lichida in timp ce la suprafata e inghetata. Treptat, pe masura ce lumina devenea mai intensa si caldura era din ce in ce mai mare pana la apogeu cand soarele si luna au devenit vizibile pe bolta cereasca in ziua a 4-a.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Soarele si stelele nu se vedea de "nori" pana in ziua a 4-a cand "norii" s-au risipit si in ziua a 4-a a aparut soarele si luna si observatorul de pe pamant a putut spune ca "Dumnezeu a facut soarele, luna, si stelele".
Pana in ziua a 4-a era lumina si caldura si cerul era acoperit de "nori". Plantele cresteau si raurile curgeau.
Pana in ziua a 4-a observatorul de pe pamant nu putea spune nimic despre vreun soare, luna sau stele pentru ca nu vedea decat "nori" pe bolta cereasca.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Observatorul nu-l vedea pe Dumnezeu cand facea ( pentru ca omul nu-l poate vedea pe Dumnezeu ci doar efectele actiunilor lui Dumnezeu ) si pentru el aparitia soarelui, dupa risipirea norilo, a echivalat cu faptul ca Dumnezeu a facut soarele, luna, stelele.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Observatorul de pe pamant nu avea cum sa stie ca soarele e stea.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Plantele le-a facut in ziua 3 pentru ca era lumina desi erau nori pe cer. Florile infloresc chiar daca e innorat.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia e scrisa pentru om, cu omul observator. Nu degeaba Dumnezeu numeste pe slujitorii sai martori. Martori la ce face un Dumnezeu invizibil. Iar martorii sunt pe pamant si vad, ceea ce face Dumnezeu, lucrurile de pe pamant.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu i-a dat o viziune lui Moise si se facea ca Moise era pe pamant si vedea cum apare lumina, norii, uscatul, plantele, soarele si luna pe cer, animalele.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Observatorul era Moise, cel care printr-o viziune a fost purtat pana in timpul cand Dumnezeu a creat.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Daca i-a dat viziune, stia Moise ca Soarele e o stea" - Dumnezeu nu a tinut sa-i tina o lectie de astronomie lui Moise.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu i-a spus lui Moise sa denumeasca cu numele de soare acel cerc luminos din timpul zilei. Sau moise gasit un cuvant pentru acel cerc.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu-mi pasa. Isus a dispretuit rusinea pentru a arata adevarul. Pe multi ii supara adevarul.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aici cred ca ai o problema. Ti-am explicat destul de clar.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Luminatorul mare si mai bine. Nici soare nu e gresit intrucat exprima acelasi lucru.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crezi ce vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Problema e ca noi, avand cunostinte avansate de astronomie, confundam relatarea simpla si corecta din Geneza cu o lectie de astronomie.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fie cum doresti. Dumnezeu da fiecaruia dupa cum vrea.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru popa nu e o problema daca in mintea lui se strecoara un gand sau indoiala ca Biblia ar fi un basm atata timp cat primeste salariul de la stat.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce zici tu ca vine din burta e ca Dumnezeu ajuta pe slujitorii sai sa inteleaga corect Biblia si sa contracareze planurile celor necredinciosi de a desfiinta, discredita Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Interpretarea cea mai buna e cea care pune in valoare cel mai intens si mai mult cuvantul lui Dumnezeu biblia.

Isus a spus ca discipolii sai aveau sa nu faca parte din lume adica aveau sa nu ia parte la actiuni care caracterizeaza aceasta lume precum: razboiul.

Un semn distinctiv pentru religia adevarata, adevaratul crestinism este anuntarea vestii bune despre imparatia lui Dumnezeu care va veni si pe pamant.

Majoritatea religiilor vorbesc despre imparatia cerurilor si ca cei morti merg la cer.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu nu a tinut o lectie de astronomie pentru Moise cand i-a dat viziunea despre creatie.

Cu toate ca Dumnezeu cunoaste pe toate pe nume, toate stelele insa considera neimportant pentru om la nivelul degradat moral in care a ajuns umanitatea, instrainata de Dumnezeu.

O societate prospera incepe cu respectarea creatorului.

Priveste in societatea de azi: totul e o competitie daunatoare.

Singurele care castiga in aceasta competitie sunt smartphone-urile, niste aparate fara viata si NU oamenii. Smartphone-urile si tehnologia prospera in timp ce viata de zi cu zi a oamenilor devine din ce in ce mai stresanta.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e atotstiutor. Daca ar fi atotstiutor nu ar exista libertate de alegere. Neexistand libertate de alegere nici judecata dreapta nu ar exista.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt multe secte pentru ca Satan seamana dezbinari si secte ca sa fie greu de identificat calea care viata vesnica si religia corecta.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și care sunt versetele?

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia se interpretează în primul rând ea singură luând contextul și restul bibliei. Știința omului trebuie să aibă referință Biblia și nu invers.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e nevoie de astronomie pentru mântuire.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e nevoie pentru mantuire de stiinta-tehnnologie. Pentru mantuire e nevoie de stiinta despre Dumnezeu, de credinta si in primul rand de valoarea jertfei de rascumparare a lui Isus.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Astronomie e cand omul vede universul prin telescop si se apuca sa dea nume la stele sa le compare.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu doar textual ci si intelegand sensurile corect ca sa dea bine la credinta adica sa intareasca credinta si nu sa o darame.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu scrie.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu sunt sub influenta lui pentru ca inteleg corect biblia. Satan a incercat sa vina cu interpretari gresite la Isus in desert cand l-a ispitit pe Isus. Satan a luat textual 'arunca-te ca ingerii te vor lua' si nu vei pati nimic, i-a zis lui Isus. Satan a luat un text din biblie si l-a aplicat gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ia in calcul toata biblia si nu zice sa omori pe nimeni in Biblie ci din contra sa-ti iubesti dusmanii.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Degeaba stii ceva despre univers daca nu-l cunosti pe Dumnezeu creatorul universului.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca sa vorbesc despre Dumnezeu.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu sunt interpretari diferite in religia mea.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Martorii lui Iehova. Apropo, nu e secta ci restabilirea crestinismului original din secolul I.

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Toti avem acelasi site si studiem aceleasi materiale in acelasi timp pe tot globul. happy

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu sunt puradel pentru ca religia mea nu e secta. happy

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu cat mai strict e respectata Biblia cu atat sansele de salvare sau mantuire sunt mai mari.

Răspuns utilizator avertizat
| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Crestinismul e religia pornita de Isus in primul secol. Eu sunt adept al crestinismului original. Sunt doua ramuri: crestinismul original si crestinismul apostat ( samanta diavolului sau neghina ).

De exemplu, eu tin comemorarea mortii lui Isus dupa calendarul evreiesc si nu dupa calendarul iulian sau gregorian. happy

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

O luam si textual si contextual si global ( Biblia per total ) si cat mai strict ca sa fie mantuirea mai sigura. happy

| nicucostea855 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mă bucur. happy

Răspuns utilizator avertizat
| serenityxx a răspuns:

Niciun anotimp nu poate îngheța mediul. Doar iarna îngheață.

Răspuns utilizator avertizat