| OctavianDanielMaria a întrebat:

Acum cati ani a creat zeul iudeu stelele?

58 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Am citit ca termenul yom din Genesa 1 poate fi tradus si ca zi de 24 de ore si ca perioade mai lungi de timp, ere, nu m- am lămurit care semnificația bună. Daca va fi de acord in rai il voi ruga sa ne puna un film cu creația universului.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Hai să-ți spun, că altfel așa și rămâi complet varză stricată... rolling on the floor
Pământul nu a fost creat acum 6 -10 mii de ani. Nu spune Biblia când a fost creat, ar putea fi și miliarde de ani.
"Zilele" de creație nu sunt a câte 24 de ore ci perioade de timp, ar putea fi și zeci de mii de ani.
Problema e că tu nu vezi nici până la vârful nasului, o pardon, până la tulpina ta de varză, fără mite să poți discerne ce scrie in Biblie. rolling on the floor
Partea bună, despre tine sa profețit in Biblie! «Du-te la poporul acesta și spune: „Deși veți auzi, veți auzi, dar nicidecum nu veți înțelege și, deși veți privi, veți privi, dar nicidecum nu veți vedea."

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

N-am spus eu că te uiți dar nu vezi nici o brânză?! rolling on the floor
Eu îți spun ce sunt "zilele de creație", n-au treabă cu ele anii trăiți de Adam.
"Zilele" descriu cum a fost pregătit pământul da susțină viața, nu și crearea lui și a universului.
Ți-am explicat treabă cu "zilele" nu fiindcă a răspuns Ania așa, invers, ea a scris aceasta deoarece a avut ocazia să audă acest lucru de la frații mei.
In concluzie - cine are urechi, să audă. Cine este varză, varză rămâne și merge la siloz! rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și ce schimbă faptul că Adam a fost creat in ultima zi/ perioadă? Copile, ștergeți mucii că la altceva nu ești bun. In zadar te uiți la ce este scris deoarece te uiți că boul la poarta nouă.
Referitor la Ania, as putea să-ți arăt sursa care spune acest lucru încă de pe când ea nici nu era, dar are rost sa dovedești ceva unei verze?! rolling on the floor
Așa că cum zic rușii "не можешь срать, не мучай жопу". rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru inceput ștergeți mucii și bagăti în cap că mii indiferent ce zic alții. rolling on the floor
Pentru a înțelege mesajul Bibliei nu e de ajuns sa știi câteva litere pe sărite, mai trebuie și să judeci. Altminteri te uiți în carte că boul la poarta nouă. rolling on the floor
Biblia folosește termenul"zi" și pentru perioade lungi de timp. Referindu-se la toate șase "zile" de creare ea le numește o singură zi.
Mai este un aspect - " Dar să nu scăpați din vedere acest fapt, iubiții mei frați: pentru Iehova*, o zi este ca o mie de ani și o mie de ani sunt ca o zi"
Dar problema este că varza nu poate avea judecată, doar prejudecăți puerile.
La siloz cu tine!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Copile, chiar sa vreau că nu pot da minte unei verze.
Repet pentru unii cu deficiențe la tărtăcuță. Că " zilele" din Geneza sunt perioade lungi de timp in publicațiile noastre se afirmă când tu nici nu existai, deci degeaba varză își dă importantă. Ania a auzit aceasta tot de la frații mei, deci stai jos.
Ce afirmă popii nici în... cot nu mă doare, la fel și de ce crede o varză împuțită care e zero și în ce ține de domeniul literaturii.
Stai la locul tău în siloz!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

rolling on the floor dragă varză, lucrul acesta ia susțin peste 8 milioane de persoane.
Jos, varzo!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

rolling on the floor adică să-i dovedesc unui bou că iarba e verde?!
Timp pierdut...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zise varza stricată... rolling on the floor
Cât de prost trebuie să fii că să nu știi că pe timpul când învățăm eu la școală, ore de religie nu se făceau.
Îți spun că faptul că durata zilei de creație nu este 24 de ore era deja recunoscut înainte de a începe maică-ta să te scape din brațe. Cartea " Cum a apărut viața, prin evoluție sau prin creație!" a fost publicată în 1985. Și e acceptată de peste 8 milioane de oameni.
Problema e că este imposibil să-i explici lucruri medii ( nici nu complicate, acelea în general nici o șansă) unei verze ce vede contradicție în faptul că Abel era păstor, care crede că Moise a scris după moarte, care crede că condamnarea din Geneza e adresată unei reptile... rolling on the floor
Deci, imposibil să demonstrezi unui bou că iarba e verde. Oricum e daltonic.
Dar mai grav e când cineva suferă de daltonism mintal. E bun doar la un lucru, la siloz! rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici de gând n-am să mă apuc a explica boului ce sunt figurile de stil din literatură, ce este discernământul s-a.m.d.
Nici nu incerca sa înțelegi, ți-am spus, e scris despre tine - te vei uita și nu vei vedea ( deoarece te uiți că boul la poarta nouă), vei asculta și nu vei auzi ( varză nu are urechi).
Stai jos in balegă!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zise varza!
Jos!

| RAY a răspuns:

Chiar acum am citit pe wikipedia ca iahve nu a creat nimic,el a poruncit sa fie lumina, pamant, oameni alte chesti, el nu a creat nimic, probabil el doar a poruncit asta

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Geneza a fost băgată mult mai târziu în biblia evreiasca, sunt doua geneze, nu uita ca ăștia interpretează biblia în 320000 de confesiuni creștine, iudaismul este baza, în iudaism nu este atâta magie ca în NT, nu exista viata de apoi, iudaismul este de fapt religia corecta despre iahve, restul sunt erezi, mesia nu a venit, iahve nu a pomenit de Mohamed, doar de mesia.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Iurii75 aparti unei secte erectice care blasfemeaza biblia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ești prost și vrei să fi? pune aceleași întrebări ca Dany și vei scăpa de problemă.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Uite, eu nu te mai jignesc, dar îți dau un sfat prietenesc:

Dacă tot mai mulți îți spun același lucru, ori sunt toți niște tâmpiți, ori chiar la tine este o problemă și ar trebui să schimbi ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Câte persoane ai care te ignoră?

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te-am întrebat câte, nu cine.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Intri pe profilul tău și vezi numărul la secțiunea Prieteni/ Utilizatori care te ignoră.
Mă interesează pe mine să trag niște concluzii.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Când au văzut inteligenta din întrebările tale și-au dat seama cu cine au de a face.

Când ignori pe cineva nu îi mai vezi întrebările pe categorie, cu unele excepții când dă rateu site-ul.

Acuma, vrei să spui că sunt toți proști și tu deștept?

Că bănuiesc că sunt destul de mulți dacă nu îmi zici numărul.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, am înțeles, ești tu deșteptul care pune toată ziua întrebări din Biblia pentru copii.

Ce universitate ai terminat?

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vezi că poate admiratorii tăi (halogen, Scofield, lupus) chiar te cred când ai zis că ai terminat Yale la cât de deștepți sunt si ei, când tu de fapt n-ai terminat nici școala generală după cum ai zis mai demult.
Zi că nu-i așa.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns:

Acum sase mii de ani si cateva zile, dupa spusele creationistilor.

Răspuns utilizator avertizat
| lickypuss a răspuns:

Depinde, stiai ca majoritatea stelelor care noi le vedem sunt moarte de milioane de ani? Orice ar fi spus mosu ala amu 1000 de ani e probabil fals.

Răspuns utilizator avertizat