| Meme10Memu a întrebat:

Cum e sa fii deconectat si izolat de restul universului ca necredincios, sa vorbesti doar cu o gasca de prieteni necredinciosi de pe planeta Pamant si sa nu te mai auda nimeni din restul universului?

74 răspunsuri:
| Meme10Memu explică (pentru danut):

Cei care au pornit sa facă Turnul Babel nu au fost lăsați de Dumnezeu să ajungă nici măcar la jumatea proiectului. La fel, națiunile nu vor fi lăsate să avanseze prea mult in combaterea poluării, în misiunile pe Marte sau alte planete, în stabilirea păcii mondiale, in dezvoltarea de arme și mai distrugătoare, in dezvoltarea de alte tehnologii mai avansate pentru că Dumnezeu nu se lasă batjocorit la nesfârșit și pentru că El are un scop măreț cu Pământul și pentru că nu sta in puterea omului să stabilească adevărata pace și prosperitate pe Pământ.

| Meme10Memu explică (pentru cristimihailov):

Nu adun eu nici o oaste. Iisus cu ingerii lui vor lupta si nu omul. Crestinii doar vor privi.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Caci NU am venit sa aduc PACEA ci SABIA. Pmantul e gata de sfarsit. Nu va fi nici o pace caci nu va avea cine sa o faca.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Acolo se refera ca Iisus nu avea sa aduca pacea pentru evrei care credeau ca Iisus sau Mesia avea sa le aduca pace eliberandu-i de sub ocupatie romana. Iisus s-a referit la conflictele dintre oameni dintre samanta sarpelui si samanta femeii.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Si pentru cei ce nu cred am sa dau doua situatii, stiti ca in doi ani populatia US va scadea cu 227 de MILIOANE de locuitori care nu se stie unde vor disparea sau Germania care va pierde in acelasi timp 57 de MILIOANE? "

Si daca nu va fi asa, promiti sa te internezi voluntar la balamuc?

| Ineys a răspuns:

Tu crezi ca totul se invarte in jurul religie? Vezi ca nu mai esti de mult credincios, esti doar fanatic acum.

| cristimihailov a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aa... va fi ca la meciul de footbal, Dumnezeu Jr si prietenii lui vor juca miutza cu Tapul, Iar crestinii galerie.

E un punct de vedere legitim... ma gandesc.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru danut):

Ne auzim in 2 ani sa vedem unde se evapora populatia Germaniei da?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

E valabila si reciproca, nu?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Cum o vrea Dumnezeu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru danut):

Pai de ce cum o vrea dumnezeu. ai zis o chestie inseamna ca se va intampla. Doar nu vorbesti prostii asa cum ai facut atunci cand ai zis ca fetele alea doua din Caracal au meritat sa moara ca nu s au rugat la dumnezeul tau

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Termina cu explicatile asate pe care le visezi tu. Acolo Isus se refera OMENIRII asa cum toata mBiblia se refera la Isus. Sau Biblia o fi doar pentru evrei? Ortodocsii asateapta sfarsitul lumii, undeva in viitor dar il asteapta. Tu esdti iehovista ca numai aia spun asemenea aiureli?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Habar nu ai ce am spus privind acelke fete din Caracal, nu am sa repet acum ca este evident ca nu vei intelege niciodata. Nu am spus ca au meritat sa moara ci ca daca il aveau pe Dumnezeu, nu pateau ce au patit.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru danut):

Ma bucur ca ai mai zis odata mizeria asta, ca raspunsul celalalt ti a fost sters. La asta fac printscreen, sa fie dovada a cat de mizerabil esti.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"E valabila si reciproca, nu?"

Da. Te bagi?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Omul are nevoie de pe acum acolo. Vezi ce a scris in ultimul raspuns.
Sa spui ca doi copii au meritat sa moara in halul ala pentru ca nu au crezut in dumnezeul lui...

| StrongHeart a răspuns:

Man,hai sa-ti spun ceva.Eu sunt credincios.Dar mult timp nu am fost si chiar il uram pe Dumnezeu.
Daca tu veneai atunci sa-mi spui ca de ce sunt necredincios si ca ce credincios esti tu,as fi reationat foarte urat.
Daca vrei sa convingi un om, o faci prin puterea exemplului, nu mustrandu-i, ca tuturor le vine momentul in viata asta in care se afla la rascruce si trebuie sa o ia pe un drum.
Fii tu mai bun ca ei, traieste credinta cu adevarat, nu doar din vorbe. Tacerea e de aur.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Nu te-am facut mizerabil si am dreptul sa gandesc cum imi place dar esti doar un manipulator din generatia actuala de indivizi care cred ca ei sunt miezul din dodoasca dar sunt total lipsiti de logica. Daca Dumnezeu exista iar fetele alea sarmane primeau o educatie ROMANEASCA, nu pateau ce au patit.Lipsa de Dumnezeu duce la naivitate ca sa nu-i spunem PROSTIE. Cand dicuta cineva cu tine, lucrul asta iese in evidenta cu prisosinta. Si inca ceva, nu este dor Dumnezeul meu ci si al tau si in curand vei face pe tine de frica cand va apare. As fi curios sa te vad atunci.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru danut):

Numai o mizerie de om poate face afirmatiile tale.
Sa sustii ca niste copii au murit pentru ca nu credeau un rahatul tau de spiridus.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Care copii Gicule? In Franta fetele se maritau la12 ani iar mama m-a facut la 17 {maritata fiind}. Alea erau copile? Poate doar in generatia ta in care maturitatea survine la 70 de ani.

| troleibuz a răspuns (pentru suntserios):

A zis in alt context ca un copil este violat ca pedeapsa anticipata pentru greselile pe care le va face la maturitate. Dumnezeu stie deja ca va fi un criminal si ii da o lectie.
Sunt curios ce meserie are?
Sper sa nu aiba contact cu copiii. Omul acesta cu siguranta are tulburari psihice grave si este un pericol pentru societate.

| troleibuz a răspuns (pentru danut):

De ce nu erau copile?

| troleibuz a răspuns (pentru danut):

Alexandra avea poza in port popular si batic in cap. Cu siguranta era si cu biserica. Vorbesti ca un bolnav mintal.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Fiindca o fata la 16 a depasit varsta pubertati.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Baticul si portul tin de TRADITIE, nu de Biserica sau Dumnezeu. Habar nu ai ce inseamna bolnav mintal, pentru cunoostiinta ta am fost consultat 20 de ani in fiecare an pana la pensie, fisa postului si am functionat normal. Anormali sunt cei care nu au primit o REALA educatie romaneasca acasa ci uan COMUNISTA, atee si sustin ca poti trai fara FRICA de Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

"A zis in alt context ca un copil este violat ca pedeapsa anticipata pentru greselile pe care le va face la maturitate"
Daca nu arati unde am scris asa ceva esti, OUT sau sigur ai probleme mintale.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Iisus va aduce sabia si apoi va fi pace pe Pamant. Deci nu anuleaza supravietuitorii pe Pamant dupa Armaghedon.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Daca Dumnezeu exista iar fetele alea sarmane primeau o educatie ROMANEASCA"

Vorbi un sectant a carui secta e importata in Romania si n-are nici o legatura cu educatia romanesca de fapt...
Chiar, din ce drac de secta faci parte?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Secta lui Dumnezeu, ce legatura are credinta cu educatia celor sapte ani de acasa. M-am referit la educatia cu frica de Dumnezeu ca la romani. Si noi avem acelasi crez CA SI ORTODOCSI. daca nu stiai.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Secta lui Dumnezeu,"

Secta pu...ii, de fapt. Le-ati luat astora din afacere...laughing

"M-am referit la educatia cu frica de Dumnezeu ca la romani."

Asta nu e educatie, e prosteala pe fata.

Dar nu mi-ai zis, facem treaba aia? Ca vad ca ti-a pierit elanul cretinoid in ce priveste validitatea afirmatiilor tale.