| Mizantropul a întrebat:

Dragi creştini de ce consideraţi cu atâta seriozitate că omul şi planeta Pământ, sunt buricul Universului?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că sunt limitați, nu vor să gândească peste barierele impuse și să vadă alte posibilități decât cele îndrugate la biserică.

33 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune:

Deoarece pina si stiinta a recunoscut ca Pamintul este asezat in locul perfect pentru a putea sustine viata. Daca era cu 1 milion de km mai aproape de soare -0, 5% ciuciu viata cum o stim. Daca era mai departe de soare cu un milion de km +0, 5% ciuciu TPU si viata. Daca pamintul nu avea satelitul natural luna =ciuciu viata ca se invirtea otova. Stiinta recunoaste ca teoria hazardului=ciuciu sa le nimereasca.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Stiinta a spus ca Pamantul este asezat in locul perfect, dar s`au descoperit alte mii de planete asezate in locul perfect.P.S:Era vorba de ce cred credinciosii ca Pamantul este in centrul Universului...in fine

| Urzi23 a răspuns (pentru Rapplex):

Bre rapplex ce ai ma cu mine? poate acolo or fi niste primitivi care vineaza carcalacii cu pietre.Dar pina nu dau cu ochii de ei pot eu sa ma indoiesc? din contra nici nu as dori sa vina pe la noi Ca astia se duc la plimbare ca americanii in irak sa ii civilizeze rolling on the floor si nu se dau plecati.

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Nu am nimic cu tine, dar din ce ai spus prima oara reiesea ca tu esti de acord cu ideea ca Pamantul este in centrul Universului.

| Urzi23 a răspuns (pentru Rapplex):

Centrul spiritual =DA

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Poti s`o intorci pe 7000 de fete ca intotdeauna, fiindca orgoliul tau e gigantic. Apropo, in relatari stintifice nu poti vorbi de lucruri "spirituale"winking

| Urzi23 a răspuns (pentru Rapplex):

Bre rapplex sunt prea bine dispus sa ma supar pe tine. Peste 15 min vreau sa ma culc.Inainte de culcare eu ma inchin si zic Tatal Nostru, eu il iubesc pe Dumnezeu si ma incred in el.

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Cati ani ai?

| Urzi23 a răspuns (pentru Rapplex):

12 ani si trei luni

| Rapplex a răspuns (pentru Urzi23):

Ok.Se leaga totul

| Rapunzell a răspuns:

Tocmai pentru ca suntem crestini. Daca am crede altceva, nu ne-am mai putea numi asa, ci am fi rataciti, ca toti ceilalti. Cum sa te numesti crestin daca nu crezi toata Legea Crestineasca?

| Rapplex a răspuns (pentru Rapunzell):

Chiar daca legea crestineasca te indeamna la prostie? Patetic.

| Rapunzell a răspuns:

Ca sa stii, sunt crestina si cred fix ca Pamantul este centrul universului, univers care nu e deloc infinitwinking Cred si ca Pamantul este static si toate se invart in jurul sau.

| KodrutZ a răspuns (pentru Rapunzell):

Static si plat, sa nu uitam, da? Iar forta gravitationala nu exista ca sa nu zburam in spatiu din cauza ca pamintul se invirte, ci fiindca asa a dat dumnezo', si nu punem intrebari! Forta dumnezeiasca e infinita, insa nu trebuie sa uitam ca ea este egala cu masa dumnezeiasca ori acceleratia dumnezeiasca, da?

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns (pentru KodrutZ):

Doar static, nu si plat happy Cat despre gravitatie, eh, trebuia sa se numeasca cumva faptul ca stam si nu plutim, nu? Dumnezeu ne tine pe pamant.

| KodrutZ a răspuns (pentru Rapunzell):

Genial. Sa inteleg ca gagiii aia din spatiu de pe navete, satelitii care observa pamintul, toate sint induse in eroare de uciga-l toaca si pamintul nu se invirte defel? Ia povesteste-ne cum sta treaba cu ziua-noaptea, eclipsele si anotimpurile, ca devine interesant!

| Rapunzell a răspuns (pentru KodrutZ):

Mai, e extrem de mult de scris. Daca chiar esti interesat, intra pe www.hexaimeron.ro si acceseaza pe rand Hexaimeron, Cosmologie, Intrebari frecvente si Audio/Video. Este explicat totul foarte bine acolo.

p.s. Cei din satelit observa miscarea pamantului pentru ca ei sunt in miscare. Pamantul sta pe loc, satelitii se misca fiecare pe cerul lor si omuletii respectivi au impresia ca pamantul se misca. Nimic din ce iti spun eu aici nu se poate demonstra, pentru ca nici un om nu poate iesi in afara cerurilor, unde enu are loc nici o miscare, pentru a vedea clar cum stau lucrurile. Crestinii cred asta pentru ca o cred :) Atat :) Pentru ca este cuvantul lui Dumnezeu.

Serios, citeste explicatiie de pe site-ul pe care ti l-am dat. Daca vrei, fireste. Nu are rost sa-ti scriu eu aici tot ce scrie deja acolo.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Inseamna ca, Soarele e mai mic ca Pamantul? Iar Luna nu isi schimba "fata" pentru ca e plata.
Ce scrie pe site-ul ala e balarie.

| Rapplex a răspuns (pentru Rapunzell):

Din cauza oamenilor ca tine e lumea asa cum e, mi`e mila de aceasta planeta.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns (pentru Mizantropul):

Exact.Cred ca religia si-ar merita un loc in cartea recordurilor, fiindca a reusit in premiera sa aduca majoritatea oamenilor din sec. XXI la o gandire de sec. I.

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns:

Din pacate, versiunea 2. Si mai din pacate, cred ca in curind o sa aiba drept de vot si e fertila, daca nu cumva voteaza deja si o fi adus pe lume urmasi. Inspaimintatoare ginduri!

| drbear a răspuns:

Pentru ca le place sa se simta importanti si nu au facut mare lucru in sensul acesta happy Drept urmare, se simt importanti ca s-au nascut aici happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Pământul este sferic (şi nicidecum plat), greu, dens, stabil, nemişcat şi stă în mijlocul cerului (universului), suspendat, pe nimic.
2. Pământul nu este planetă.
3. Pământul are şi întâietatea ontologică faţă de toate celelalte corpuri cereşti, fiind un „întâi făcut".
4. El este singurul centru al universului.
5. El este singurul corp fix şi nemişcat (în afara situaţiilor speciale ale cutremurului, dar aceste oricum nu sunt rotaţii sau mişcări ample şi continue, ci accidente)
6. El este singurul corp ceresc purtător de viaţă.
7. Pe el s-a făcut omul.
8. Aici a fost creat paradisul, grădina Edenului, raiul.
9. Aici S-a întrupat Mântuitorul, a trăit şi a lucrat iconomia mântuirii noastre, a fost răstignit, a înviat şi S-a înălţat la ceruri.
10. Aici va veni cu slavă să judece viii şi morţii, (chiar dacă va fi un pământ nou şi un cer nou, datele esenţiale nu se schimbă).

E greu sa crezi ca tot ce scrie aici e adevarat.

| Rapunzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce este de necrezut?

| Rapplex a răspuns (pentru Rapunzell):

Fata, unde dracu te`ai nascut.Credeam ca eu am vazut fanatici religiosi pana acum, dar tu depasesti limitele, esti subiect de studiu frate. Ceea ce v-a invatat religia(oamenii o controleaza din umbra si indoctrineaza) este doar sa spuneti:"E voia lui D-zeu!" si gata.Arunca dracu PC`ul pe geam fiindca este dat de stiinta, adica de cei care au contestat ce ai spus tu m`ai sus, satanistii aialaughing)).Cum spune si @KodrutZ, ne ingrozeste ideea ca o sa ai urmasi.