| troleibuz a întrebat:

Cum explica Dumnezeu existenta cancerului? Având în vedere ca nu e ereditar, nu are legătură cu stilul de viata si copiii foarte mici, fac boala asta. Animalele de ce au cancer? Sunt si ele pedepsite? Sunt si ele păcătoase? De ce?

84 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Primele celule moarte in organismul uman apar la 2-3 saptamani dupa nastere si sunt prezente tot timpul vietii. Sistemul imunitar se ocupa de "curatenia" din corp.
De BOALA canceroasa vorbim atunci cand celulele moarte din organism nu sunt curatite (consumate) de catre anticorpii (leucocite) din organism.
Daca celulele moarte se aduna gramada, atunci se vorbeste de tumoare canceroasa, iar daca sunt imprastiate, atunci vorbim de metastaza.

Cancerul este provocat de dereglarea sistemului imunitar (de regula din cauza substantelor toxice sau alte influente), in urma careia sistemul imunitar nu mai poate face fata obligatiunii de mentinere a "curateniei" in organism.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

"Nu are legatura cu stilul de viata"
Bahahhaa, amice, citeste niste reviste medicale sau ceva, ca o dai in absurditati grosolane. Deci sa inteleg ca toti oamenii de stiinta care spun ca fumatul creste semnificativ riscul de cancer sunt doar niste idioti, nu?

In al doilea rand nu suntem pe pamant sa dam petreceri si sa ne distram. O sa-ti zic si tie ce le zic la toti ignorantii care intreaba "daca Dumnezeu exista de ce fac buba si ma doale? sad"
Citeste literalmente primele pagini din Biblie. Odata cu neascultarea primilor oameni intregul Cosmos a cazut si s-a pervertit aparand boala si tot ce rau. Asta e, nu fi o fetita speriata si infrunta viata ca un barbat.

Si in al treilea rand, Dumnezeu nu trebuie sa-ti dea tie nicio explicatie. TU trebuie sa-i dai Lui explicatie pentru pacatele pe care le faci impotriva Lui, impotriva ta, impotriva semenilor tai si impotriva creatiei Sale.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Vorbim despre cancer la copii si animale aici.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Animalele nu fumeaza. De ce fac cancer?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Daca nu se pot explica unele lucruri, inseamna ca nu exista. Sa crezi orbeste in ceva este un act imbecil.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Nu am zis ca toate cazurile de cancer apar de la fumat, dar cancerul in sine este extrem de influentat de stilul de viata si factorii de mediu. Daca vrei sa stii de ce animalele fac cancer citeste un articol sau o carte pe tema asta scrisa de un medic.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Bine. Ce copil de 2 ani ai vazut sa fumeze? Si sa fie sedentar?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

"Daca nu se pot explica unele lucruri, inseamna ca nu exista."

Felicitari, asta e probabil cea mai retarda fraza auzita de mine astazi. Extrem de multe lucruri nu se pot explica. De exemplu nici pana astazi oamenii de stiinta nu au aflat de ce visam. Se speculeaza dar nu se stie. Asta inseamna ca visele nu exista?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Retardat trebuie sa fii sa crezi intr-un zeu a caror gesturi nici nu poti sa tii le explici. Ba da. Stim de ce visam. Citeste.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Ti-am zis de un milion de ori. Nu e doar fumat si sedentarism. Sunt extrem de multe motive si complicatii cand vine vorba de cancer, incluzand factorii de mediu. Cand vine vorba de cancer pot exista chiar si predispozitii genetice

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Atunci? De ce ai venit si ai zis de fumat? Cand eu vorbeam de copilasi cu cancer?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Nu, nu stim de ce visam. Si asta a fost doar un exemplu. Chiar crezi ca noi, oamenii, le stim pe toate? Sunt un miliard de chestii pe care nu le stim.
Si nu, pentru faptul ca tu nu intelegi sau nu vrei sa intelegi de ce Dumnezeu face ce face nu inseamna ca nu exista ci inseamna ca esti ignorant si inapt si nu vrei sa intelegi. Ti-am explicat de ce exista cancer. De ce spui ca nu pot sa mi le explic? Tocmai ti-am explicat. Esti analfabet functional si nu pricepi?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Stim de ce visam. Esti tu necitit. Nu, nu vreau sa accept ca un zeu ''atotputernic si bun'' permite copiilor sa aiba cancer, sa fie violati si asa mai departe.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Cum poti dormi noaptea cand te gandesti ca atatia copii sunt violati in lumea asta si zeul tau nu misca un deget? Esti psihopat?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Pe-o parte dorm.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Esti destul de ipocrit amice. Normal ca lucrurile oribile ce se intampla atator copii nevinovati trebuie oprite pe cat posibil. Te implici intr-o actiune de genul? Sau comentezi aiurea pe net ca un ipocrit ce esti.
"Vai de mine saracii copilasi au cancer". Ok, tu ce ai facut sa-i ajuti? Ai donat ceva? Te-ai implicat cumva ipocrit ce esti?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Ca un psihopat.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Da. Donez. Nu ma rog la un zeu imaginar care ar putea opri oricand asta de atotputernic ce e sa nu mai fie indiferent.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Daca ar fi ca Dumnezeu sa opreasca absolut tot raul din lumea asta n-ai mai putea sa minti, sa te uiti la pornografie sau sa-ti desfasori viata in cele mai degenerate patimi. Si nu cred ca vrei asta. De asta spun ca esti ipocrit. Nu vrei ca tot raul din lumea asta sa dispara ci vrei ca anumite rele arbitrare sa dispara. Relele pe care le fac altii sa dispara dar relele tale nu.
Asta face ateismul din mintea ta. Un amalgam de ipocrizie si contradictie.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Nu mint. Nu consum pornografie. Mi se pare daunatoare psihicului. Nu fac nimic iesit din comun. De asta il accepti pe Dumnezeu indiferent? N-ai putea trai fara pornografie?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Ce rele fac eu? Daca poti fa-mi o lista. Pentru ca sunt un om linistit, lipsit de vicii. Cunosc mai multi fumatori, drogati credinciosi decat atei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Dumnezeu nu este indiferent. Ne iubeste si ne-a dat liber arbitru sa facem ce vrem. Si nu te da sfant ca nu esti. Orice om care spune "nu mint" e mincinos. Chiar vrei sa te cred? Ca nu minti niciodata? Pe mine nu ma pacalesti, te pacalesti doar pe tine. Nu sunt eu Dumnezeu sa te judec acum pentru pacatele si patimile tale, dar te asigur ca pacatuiesti. Orice om pacatuieste. Nu te crede mai special ca altii ca esti penibil. Te faci doar de ras.
Si tu faci rele in fata lui Dumnezeu ca toti ceilalti oameni. Daca vrei sa stii ce rele faci citeste un indreptar de spovedanie si raspunde-ti tie cu sinceritate la intrebarile de acolo si o sa aflii. Ti-am zis, daca Dumnezeu ar fi sa opreasca tot raul de pe planeta ar trebui sa te opreasca si pe tine cu toate patimile tale. Si atunci ai zice ca lumea asta e un iad si ca nu poti face ce vrei. De asta esti ipocrit. Te uiti la altii ca fac rele dar esti orb si surd in fata proprilor tale pacate si patimi.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Care sunt pacatele mele? Eu nu violez, nu sunt violent, nu beau, nu cersesc, nu fac nimic. Invat, muncesc, sunt vegan. Si de ce trebuie sa sufere un copil pentru pacatele altuia? Liberul arbitru nu te implica in toate situatiile in care se intampla o nedreptate. Sau si tu crezi ca un copil alege sa fie violat? Am mai auzit la un sectant de-al tau asta

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Nu e vorba de victima ci de agresor. Oamenii care fac rele, orice fel de rele au liberul arbitru sa le faca. Daca un idiot vrea sa bata un copil de 3 ani are liberul arbitru sa o faca. Si da, e nedrept, e dezgustator, e gresit sa faci asa ceva, dar poate sa o faca. Orice om poate alege sa faca bine sau rau.
Si ti-am zis, nu ma intreba pe mine care sunt pacatele tale. Esti baiat mare, ar trebui sa stii singur care sunt. Nu fa pe prostul. Urasc oamenii care fac pe prostii. Dumnezeu ti-a dat constiinta. Stii foarte bine in inima ta care sunt pacatele tale. Si ti-am zis, daca nu le stii exista carti specializate in asa ceva. Citeste-le pe alea si nu ma intreba pe mine asemenea ineptii idiotice.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

De ce nu e vorba de victime? De ce e mai important pentru dumenzeu ca un violator sa poata sa isi satisfaca fanteziile decat ca un copil sa fie salvat de traume?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Ti-am explicat de ce. Dumnezeu ori ne da libertate la toti, ori ne opreste pe toti de la rau. Daca ne-ar opri pe toti ar trebui sa te opreasca si pe tine de la a face rau. Si nu ti-ar conveni asta...

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Unde e libertatea unui copil tinut cu forta?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Oare cand o sa intelegi ca eu nu fac niciun rau? Ce rau fac? Si de ce nu mi-ar conveni? Daca as stii ca fac vreun rau m-as bucura sa fiu oprit. Tu ce rele faci de esti asa pornit pe ideea asta? Nu vrei sa-ti ia domnul filmele xxx?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Tu nu cred ca intelegi ce inseamna liberul arbitru. Eu nu vorbesc de libertatea de a fi liber ci de libertatea de a alege in a face bine sau rau. Si tu ai aceasta libertate la fel ca violatorul sau criminalul. Daca ar fi ca Dumnezeu sa opreasca tot raul din lumea asta, absolut tot raul si sa nu mai exista niciun rau ai fi de acord sa fi fortat sa te rogi? Ai fi de acord sa fi fortat sa mergi la biserica in fiecare zi, sa postesti, sa ierti, sa nu fi deloc mandru ci smerit, ai fi de acord sa te forteze Dumnezeu sa faci toate astea?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Toata lumea face rele. Spre deosebire de tine eu nu consum pornografie fiindca e o otrava dezgustatoare. Doar oamenii ca tine consuma pornografie fiindca va revoltati impotriva lui Dumnezeu si a creatiei sale

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

De ce sa ma forteze sa fac ritualuri inutile?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Fiindca nu sunt inutile. Prin faptul ca nu te duci la biserica pacatuiesti in fata lui Dumnezeu asa cum criminalii de care ziceai pacatuiesc in fata lui Dumnezeu. Daca Dumnezeu ar fi sa opreasca absolut tot pacatul atunci nici tu nu ai mai putea face pacatul de a nu te duce la biserica. Acum intelegi?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Eu nu consum pornografie si am spus asta si mai sus. Oamenii consuma pornografie pentru ca e gratis si din placere. Nu din cauza unui Dumnezeu. Ce fel de rele mai exista?

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Daca dumnezeu e peste tot, de ce trebuie sa mergi la biserica? Unde scrie in biblie ca trebuie sa mergi la biserica? Si sunt foarte inutile.

| VI3 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Animalele nu au suflet? Cum poți să spui asemenea prostii? Oamenii au creat bisericile, la care vă adunați toți, pentru a vă închina.
Deci practic o sugi în fiecare duminică, de la niște șarlatani și îi mai și plătești după laughing. Lăsând gluma la o parte. Eu practic yoga și meditația, iar mai nou cine face asta este de al lui, Satan laughing. Serios! Ei asta spun, în caz că nu știai. Din cauza religiei, nu vom evolua niciodată și stăm cu frică, că după ce murim va trebui să fim judecați de un bărbos. Dumnezeul, care ne va judeca pentru păcatele noastre vom fi noi, pentru că noi suntem creația, iar creatorul este în noi. Sursa-creatorul, este o fință de lumină și el nu ar judeca niciodată, dar mai ales să pedepsească pe cineva. Religia există, doar pentru a ne manipula și a ne ține într-o stare de somn și frică, pentru alți care ar beneficia după toate astea.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru VI3):

"Animalele nu au suflet?"

Dovedeste ca au...

"și plătești după"

Nu spune tampenii ca o sa creada lumea ca esti tampit. Nu costa bani sa mergi la Biserica. Cine te-a spalat pe creier sa crezi asta?

"Eu practic yoga și meditație"

Yoga si meditatia fac parte dintr-o traditie religioasa indiferent daca iti place sau nu sa recunosti. Nu au aparut din neant si nu sunt practici de sine statatoare. Nu faci decat sa LARPezi ca un hindus fara sa accepti religia hindusa ca atare. Asta pentru ca esti spalat pe creier de miscarea New Age care crede ca poti alege ce iti place din fiecare religie fara sa accepti una ca atare. Ca un bufet suedez retardat. Faci tu yoga si meditatii dar daca iti spune cineva de sistemul de caste strambi din nas si strigi "egalitate". Daca iti spune cineva de miile de zeitati din hinduism strambi iar din nas si zici ca nu exista. Dar tu faci yoga ba, ce sa-ti spun... Daca te-ar auzi un hindus care isi respecta propria religie ti-ar da doua palmi sa-ti revii din New Age-ism.

"Din cauza religiei, nu vom evolua niciodată"

Cam ipocrit sa spui asta avand in vedere ca tu insuti practici ritualuri religioase. A da, stiu ce o sa zici, "nu e religie e doar spiritualism", "doar ma relaxez si eu boss".
Mda, mentalitatea asta de manelist ne trage in jos si nu religia. Yoga si meditatia sunt practici religioase fie ca vrei sau nu. Daca crezi ca nu sunt esti ignorant si cam ipocrit.
"Spiritualitatea" asta generala exista doar din 1960. Inainte de asta existau doar religii, fiecare cu sistemul lor filozofic si practicile lor care au sens doar in contextul in care au fost facute.

"Dumnezeul, care ne va judeca pentru păcatele noastre vom fi noi"

De unde stii asta? Ai dovezi? Vreau si eu o sursa.

"pentru că noi suntem creația, iar creatorul este în noi"

Te-ai contrazis singur. Mai inainte ai zis ca "Dumnezeul suntem noi" si dupa ai zis ca e "în noi"? Care e pana la urma? Si daca noi suntem Dumnezeu cum naiba putem fi creatie si creator in acelasi timp? Tu te auzi cat de incoerent si ilogic esti?

"Sursa-creatorul, este o fință de lumină și el nu ar judeca niciodată"

Ok de unde stii asta? Parca spuneai ca religia ne trage in jos si nu putem evolua. Ah, stiu ce o sa zici, o sa bagi o scuza din aia extrem de retarda cum ca asta e spiritualitate si nu religie ca si cum n-ar fi acelasi lucru. Puti a ipocrizie de la o posta. Daca zici ca religia ne opreste "evolutia" de ce crezi fara nicio dovada si fara nicio sursa intr-o, citez, "fiinta de lumina care nu judeca si nu pedepseste"? Mi se pare ca ai inventat toata treaba asta ca o proiectie personala si subiectiva lipsita de orice fundament si logica. Si asa si e. Unde e "evolutia" aia de care vorbeai? Sa credem in fiinta ta de lumina e urmatorul pas in evolutia umana, nu?

"Religia există, doar pentru a ne manipula și a ne ține într-o stare de somn și frică"

Felicitari, într-o singura propozitie ai dovedit ca nu ai habar absolut nimic despre fenomenul social religios. Absolut tot ce ai spus pana acum au fost subiectivisme nefondate si proiectia propriei frustrari interne. Ouch.

| VI3 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Salut! Animalele ca și noi sunt fințe de lumină și după înțelegerea mea, eu cred că toți suntem împrăștiați pe pământ dintr-o altă dimensiune. Eu cred că mai există și alte civilizați, nu numai noi, iar ele aleg să experimenteze aici. Tu ai ales ca în această viață să fi om, iar altul poate a ales să fie tigru. Nu pot aduce o dovadă, care să ateste faptul că animalele au suflet, dar nu poți dovedi că nici nu au suflet.
Credeai că avem suflet, dacă nu veneau oameni care să spună ce au văzut după moarte? Animalele nu pot spune asta, dar dau dovadă de mai multă compasiune de cât omul (uneori). După părerea ta, cum a fost creat omul? De ce gorilele au 98%ADN uman și ei sunt considerați veri noștri?

Eu practic yoga și meditația, pentru că aveam atacuri de panică și anxietate, iar asta mă ajută. Chiar psihologul mi-a recomandat asta. Practic pe dracu laughing ritualuri religioase. Dacă ar fi să aleg o religie, să ști că aș alege-o pe cea hindusă, dar nu să mă închin vreodată unui zeu. Prin yoga și meditație, eu mai cred că fac o conexiune mai puternică cu sufletul, dar asta nu înseamnă că mă închin unui zeu. Ci doar fac ceva ce este dovedit științific, că ajută, dar nu neapărat sufletul ci și corpul.

Nu am spus că Dumnezeu nu există, dar el nu este cum îl percep oameni. Adică judecător. El nu a lăsat religia pe pământ. dar de ce ar face-o? Ca să ne supună? Să ne arate că fără puterea lui, noi nu putem face o minune în viața noastră? Acesta îmi pare un Dumnezeu, care își dorește să ne țină bine sub papuc. Eu cred că există un creator, nu am zis că nu există, dar el este în noi. Ce am vrut să spun prin faptul că este în noi? Am vrut să spun, că noi suntem creatori și ne țesem singuri destinul, dacă noi ne dorim să avem mai mult noroc în bani, vom avea. Trebuie doar să apelăm la subconștientul nostru, la puterea de creator, pentru că noi suntem creația și creația este în noi.
Am spus că noi ne vom judeca singuri, dar nu în această viață. Ne vom judeca în următoare, din cauza lucrurilor pe care le-am făcut sau gândit în viața trecută. Vor apărea probleme de sănătate în viața pe care o vom avea, chiar posibil din primele zile de la naștere. Pentru că am creat, karme negative în viața trecută, cum ar fi :invidia, minciuna, înșelăciunea, chiar.
Problemele de sănătate apar cu un motiv să ști, dar departe de ceea ce ști tu.

Oamenii de știință au ajuns să reprogrameze boli, pentru a ataca alte boli, dar la cancer în mai lucrează. Ăsta este vaccinul pe care noi îl facem, niște microbi reprogramați. Oamenii de știință au reușit chiar să și cloneze o mai muță din câte am înțeles, dar lasă informația asta și nu o analiza, pentru că eu vreau să ajung alt undeva. Se crede că omul a evoluat din maimuță și din faptul, că maimuța are un ADN, aproape similar cu omul. Cum am spus Gorilele au 98%Adn uman.
Deci, nu te gândești că poate niște oamenii de știință au venit pe pământ și au decis împreună cu alți oameni de știință să creeze omul? Deci omul are un Adn universal și asta explică și faptul, că noi suntem diferiți unii de alți și nu mă refer în gândire.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru VI3):

Doamne fereste. Tot ce spui acolo e un nonsens. Vorbesti ca un om nebun! Asta face ura de Dumnezeu din om, îl face nebun.

| VI3 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Salut! Definește nebun, terog.
O persoană care nu gândește, cum gândești tu? Crezi în Dumnezeu? Bun! Un copil la întrebat pe, Papa Francis dacă există extratereștri și el a răspuns, normal că există. Dumnezeu, nu ar fi creat doar omul și astea sunt cuvintele lui. Oamenii sunt diferiți și tu, nu ar trebui să mă faci nebun. Ar trebui să accepți, că semenii tăi au o gândire diferită față de a ta.
Tu crezi, că eu nu cred în Dumnezeu! Eu nu cred în Popă, mereu am urât mirosul ăla de tămâie și cred, că ar trebui să se facă parfumuri de genul ăsta pentru voi. Așa ar fi mai ușor, nu crezi? Cei care se duc la biserică, să se dea cu parfum de tămâie, să ne diferențiem între noi.

| Ineys a răspuns:

Atata timp cat animalele nu au suflet, nu intra in ecuatia divinitatii. Sunt la fel ca un copac in fata lui Dumenzeu.

Si or sa apara crestinii astia sa-ti explice acum ca asta e pedeapsa pe care Dumnezeu ne-o da din cauza lu Adam si Eva si ca sunt incercari care ne pregatesc pentru viata de apoi si bla bla bla bla.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Ineys):

Nu-i adevarat, animalele nu sunt ca un copac in fata lui Dumnezeu, chiar daca nu au suflet. La instituirea legilor mozaice, unul dintre motivele pentru care se pun numeroase interdictii pentru sacrificiu este prevenirea cruzimii nenecesare fata de animale

| Cosmin86 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cum sa nu aiba suflet? Orice fiinta vie are suflet... ori au toate, ori nu are niciuna happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cosmin86):

Animalele nu au suflet pentru ca nu sunt facute in imaginea lui Dumnezeu. Nu au liber arbitru, nu pot distinge dintre bine si rau. Probabil ca au un spirit sau ceva imaterial care le confera identitate dar suflet nu. Doar omul are suflet si sufletul e motivul pentru care continuam sa existam in lumea de apoi.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Au suflet pentru ca simt durere, afectiune, frica, etc.
Asta cu liberul arbitru si "discernamantul" intre bine si rau tine de nivelul de inteligenta, de creier, nu de suflet.
Esti cumva in vreo secta religioasa de ai ideile astea cretine?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu sunt in nicio secta. Nu cred ca stii ce inseamna cuvantul "suflet". Sufletul e ceva uman prin definitie. Stiu ca animalele simt durere si frica. Asta nu dovedeste ca au suflet. Si nu zic ca animalele sânt obiecte sau ceva de genul. Ti-am zis, cel mai probabil au si ele un spirit al lor, ceva metafizic care le diferentiaza de plante si obiecte, dar suflet in sensul crestin al cuvantului suflet nu au. Daca ar avea suflet ar trebui sa fie capabile sa faca rau. Animalele nu sunt capabile sa faca rau. Chiar si cand omoara un om o fac din foame sau simtul prezervarii si nu din rautate. Tocmai pentru ca nu sunt capabile sa aleaga sa faca rau inseamna ca n-au suflet.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Sufletul se defineste prin intentia de a face rau deci?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru troleibuz):

Nu, nu se defineste asa. Prin faptul ca putem alege dintre bine si rau (adica avem liber arbitru) ne dam seama ca noi avem ceva mai special decat animalele care nu au liber arbitru. Acel "ceva" special e sufletul.

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Sufletul si constiinta sunt acelasi lucru? Cum te iubeste cand te lasa sa violezi sau sa fii violat? Cum te iubeste cand te lasa sa mori de boala in chinuri?

| Cosmin86 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Animalele nu au suflet pentru ca nu sunt facute in imaginea lui Dumnezeu.", nu stie nimeni cum arata imaginea lui Dzeu, poate fi doar o energie invizibila, nu neaparat un mos pe un nor care a facut lumea in 6 zile si apoi ne considera "pacatosi" ca unii au mancat dintr-un mar dupa ce-au vorbit cu un sarpe (caz clasic de psihiatrie).

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul rand nicio relegie de pe pamantul asta nu crede ca Dumnezeu e "un mos care traieste pe un nor" si nicio religie de pe pamantul asta, din toata istoria nu crede ca Adam si Eva au muscat dintr-un "măr".
Se vede ca esti incult si habar nu ai despre ce vorbesti.

| Ineys a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cum animalele nu au liber arbitru? Cine le controleaza? Destinul lor e stabilit de cand se nasc? Asta inseamna lipsa liberului arbitru. Orice ai face, ajungi in acelasi punct stabilit cu mult inainte sa apari tu la viata.

| Ineys a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu n-am zis ca sustin ideea de suflet, doar am spus ce-am auzit de la credinciosi. Daca ii intrebi ei spun ca noi avem suflet si ca animalele nu. Nu stiu ce inseamna asta, intreaba-i pe ei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Ineys):

Prin liber arbitru ma refer la posibilitatea de a alege dintre bine si rau, nu neaparat posibilitatea de a alege daca sa mergi sau sa stai, daca sa mananci sau nu samd. Evident, animalele pot alege ce sa faca dar nu pot alege sa faca rau

| troleibuz explică (pentru CostinAlamariu):

Sufletul, constiinta si discernamantul sunt acelasi lucru pentru tine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tocmai asta e problema, ca nu sunt incult. Voi, crestinii fanatici, urati oamenii care nu sunt inculti.
Mai devreme eram "ironic", dar se pare ca e prea greu pentru tine sa intelegi (asa cum probabil nu intelegi nimic din jurul tau).

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cosmin86):

Ah sigur, iti scuzi incultura cu ironie. Sigur ca da. Degeaba te dai mare cult daca nu o dovedesti

| Cosmin86 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da, trebuie sa dovedesc cuiva care pupa icoane si crede ca animalele nu au suflet laughing)

Dar, ca sa-ti dau un exemplu, zeii olimpului foloseau nori ca sa se deplaseze, vezi exemplu chiar la inceput, cand Prometeus il pacaleste pe Zeus cu carnea unui taur sacrificat: "N-a trecut mult şi s-au ivit, plutind pe nori de aur, zeii."

In alta situatie, Artemis a chemat un nor sa o duca sa-l vada pe Oreion omorat (ea a crezut ca a tras intr-o pasare, a fost pacalita de Apollo sa-si omoare iubitul). Ok, nu traieste pe nor, se deplaseaza cu norii, dar "close enough".

Daca mai caut, mai gasesc exemple.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, problema e ca eu nu cred in panteonul grec incult ce esti. Daca ai impresia ca religiile pagane greci sunt tot una cu crestinismul esti evident ignorant si incult. Iar in ceea ce priveste sufletul ti-am zis, avem defintii diferite pentru suflet. Orice ateu ar rade de tine cu gura pana la urechi daca te-ar auzi ca crezi ca animalele au suflet.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu era vorba daca "crezi" sau nu, ci de exemple din alte religii, ca spuneai ca "in primul rand nicio religie de pe planeta nu crede ca" bla bla, faza cu norii. Asa ca ti-am dat un exemplu din alte religii.

p.s.: religiile pagane grecesti (nu "greci", ai putea sa inveti sa si scrii intre timp) au povesti mult mai frumoase decat povestile din crestinismul nostru idiot happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cosmin86):

Degeaba ai dat exemple din religii irelevante. Nimeni nu crede in panteonul grec deci e absolut inutil sa caracterizezi religia in general dupa Zeus sau Jupiter. Oare daca ti-ai lua atentia de la zeii pagani care stau pe nori si ti-ai indrepta-o spre Divinitatea transcendentala si personala a crestinismului tot la fel de usor ai ridiculiza treburile astea? Normal ca da, doar de asta sunteti in stare sa ridiculizati concepte ce va depasesc happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Stai sa inteleg.

1. TU zici de alte religii ceva
2. Eu iti dau exemplu din alte religii, legat de punctul 1 pornit DE TINE
3. Spui ca e "irelevant".

Tu esti COMPLET CRETIN?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Cosmin86):

In primul rand nu vorbeam de "alte religii ceva". Am vorbit doar de crestinism si tu ai inceput sa spui tampenii si erori logice. Dar las-o asa. Decat sa-mi pierd timpul cu un idiot lipsit de onestitate care face 3 greseli logice per propozitie mai bine fac altceva. Pa

| StrongHeart a răspuns:

De unde stii ca nu e ereditar?

| troleibuz explică (pentru StrongHeart):

Din articolele stiintifice pe care le-am citit despre cancer. Daca o mama are cancer copilul nu se naste cu cancer. Are mai multe sanse sa dezvolte boala in viitor. Dar cancerul nu se transmite.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Noi insine ne-am distrus căminul (planeta Pamant) cu produse chimice, iar in prezent este prea târziu. Putem doar asista neputincioși cum se dezintoxica Pământul prin intermediul unor modificări atmosferice, climaterice si de configurație a solului. Este unul din cele mai mari blesteme din istoria omenirii.
In mod similar, organismul uman este răvășit de boli, in prezent incidenta cancerului fiind de un caz la doi bărbați si de un caz la trei femei.
Consiliul de Apărare a Resurselor Naturale (Natural Resources Defense Council) confirma ca, in prezent, sunt lansate pe piață si utilizate peste 85000 de produse chimice artificiale, dintre care multe sunt cancerigene, si produc si tulburări si leziuni cerebrale, dezechilibre ale sistemului nervos si ale sistemului reproducător. Se estimează ca tehnologia pusa la punct de om deversează anual in mediul înconjurător o cantitate de 2.720.000.000 kg de substanțe chimice. Balenele si marsuinii se sinucid aruncandu-se pe plaje, dintr-o proporție mai mare ca niciodată. Pestii mor peste tot pe glob, iar animalele domestice si animalele sălbatice se îmbolnăvesc de cancer sau suferă de malformații congenitale, dintr-o proporție nemaiîntâlnita vreodată. Ce alte semne le-ar trebui oamenilor sa se trezească? Fiecare individ, indiferent cat de bogat sau inteligent ar fi, ingerează peste 50 kg de substanțe chimice pe an, inclusiv peste zece tipuri de pesticide in fiecare zi. Sistemul nostru imunitar nu poate accepta aceasta cantitate insultătoare pe care o introducem in organism". Dr. Robert Morse in cartea "Sa trăim sănătos fara toxine". Desigur datele nu mai corespund, fiind mai îngrijorătoare.
De ce il învinuim pe Dumnezeu pentru faptele noastre?

| sabin89 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

În lume au fost totdeauna necazuri şi tot felul de boli, nu numai acum, în epoca modernă, odată cu dezvoltarea industriei chimice. Aruncă o privire în istorie să vezi ce ravagii au făcut lepra, ciuma, malaria, tuberculoza şi multe, multe altele. Aşa că, nu cred că e cazul să arătăm atât de insistent cu degetul spre nocivitatea substanţelor chimice din prezent. Ar trebui săpat mult mai adânc dacă vrem să găsim o explicaţie a întregului ansamblu de boli cu care s-a confruntat şi se confruntă omenirea.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Explicatia buna e ca Dz e un personaj fictiv, inventat, inexistent care nu face nimic, nici bun, nici rau. Dz exista doar in cartile cu povesti si in mintea credinciosilor care cred in el si in povestile inventate de oameni primitivi, neseriosi si necinstiti. Un om bun, serios si cinstit nu inventeaza povesti false pe care apoi le serveste celorlalti drept adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbește cu un doctor. Ia vezi, dacă stai în pat toată ziua... cresc sau nu șansele de a face cancer? Faptul că suntem mulți sănătoși se datorează Dragostei lui Dumnezeu. Satana ar vrea ca toți să avem și cere aprobare pentru toți, dar nu o dă Dumnezeu degeaba că vrea Satana să avem cancer toți.

Și animalele suferă din cauza oamenilor care suferă din cauza Satanei. Ia vezi, poluează omul sau nu? Distruge omul natura, sau nu? Cercetează singur.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura are cancerul cu sedentarismul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Ți-am spus, vorbește cu un doctor. Poate are timp și-ți spune mai multe lucruri pe care la facem și gravitatea acestora în detrimentul cancerului.

Faptul că suntem mulți sănătoși se datorează Dragostei lui Dumnezeu. Satana ar vrea ca toți să avem și cere aprobare pentru toți, dar nu o dă Dumnezeu degeaba că vrea Satana să avem cancer toți.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Am medici in familie. Ce legatura are cancerul cu sedentarismul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

Atunci întreabă-i și înțelege ce-ți zic.

Cei mai josnici oameni sunt mincinoșii. Mizerabil...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întreabă-l pe Dumnezeu si vezi ce zice

| slayer09 a răspuns:

Cancerul este boala dezechilibrului, dezechilibrul vine prin stres, pacate si tulburare, care ele sunt de la suflet, din lipsa Dumnezeului din inima noastra si afundarea in problemele lumii. Omul face cancer pentru ca uita de Dumnezeu si se inclesteaza atat de mult in problemele lumesti incat se dezechilibreaza psihic si fizic si corpul la un moment dat nu mai functioneza cum trebuie si apar malformatii, adica celule canceroase. Iar asa cum este lumea asa este si natura, si animalele. Pentru ca omul influenteaza natura si animalele, este scris in biblie, gandurile si faptele si netrebniciile si pacatele oamenilor pe care le fac ei influenteaza natura sa se comporte la fel. Ai vazut caini de acelasi sex care faceau sex? Eh acum multi ani...nu exista asa ceva. Sau erau rari, acum cum ne comportam noi asa sunt si animalele, sunt influentate de energia omului.

| troleibuz explică (pentru slayer09):

Ce stres are un copil de 3 ani?

| slayer09 a răspuns (pentru troleibuz):

Sa stii ca si el are, are datorita traiului parintelui. daca parintele e stresat, bea, fumeaza, se transmite la copil celulele deformate, si cu timpul avanseaza si se transforma in cancer. Deci problema copiilor este data de parinti. De cum ii cresc, cata dragoste au pentru ei, cum ii menajeaza. Deci si copii au stresul lor datorita parintilor.

| RoșcaLucian a răspuns:

Animelele n au suflet.

Daca vei primit totul cu gândul ca dragostea lui Dumnezeu ti a oferit acel dar(adica vei înțelege ca din iubire a făcut tot ce a făcut) (noi nu știm planurile Lui, deci nu trebuie sa ne împotrivim Lui. El știe ce e mai bine pentru noi. Noi sa primim cu supunere și smerenie), te vei mantui.

Mântuirea începe cu iubirea și cu smerenia și se termina cu iubirea cu smerenia. (Sf Antonie cel Mare)

Doamne Iisuse Hristoase Fiul LUI Dumnezeu miluiește ma pe mine păcătosul! Amin!

| RoșcaLucian a răspuns:

Îmi cer iertare dacă am suparat cu ceva!

O zi cu liniște și pace!
Domnul sa ne ajute!

| RoșcaLucian a răspuns:

Dumnezeu sa ne ierte pe toți! Imi cer iertare daca am suparat cu ceva!