supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Cum le explica crestinii copiiilor de ce sunt pusi sa pupe moaste?

Oare nu exista o legatura intre pupat moaste si necrofilie? laughing))))))))

Macar homosexualii sunt vii.

Răspuns Câştigător
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Cred ca la un anumit nivel este o chestiune psihologica. Care coboara pana in preistorie.
Cu alte cuvinte, acest ritual functioneaza doar la o anumita categorie de oameni. De obicei, cei din clasele inferioare ale societatii sau cei crescuti in asemenea medii cu influente "bisericesti". De obicei, oameni fara educatie sau care refuza adevarurile stiintifice. Si asta tot pe baza lipsei de cultura, educatie - specifica poporului roman.
Stai ca incepe pelerinajul la Iasi la Sfanta Paraschiva, sa vezi mii de babe bolnave inghesuindu-se sa pupe racle si batandu-se pe sarmale.
Oamenii astia doar atat pot, nu e vina lor, este vina sistemului care si-i doreste dobitoci! Intr-o tara saraca, unor anumiti oameni nu le mai ramane decat religia sa se atarne de ea ca de un ultim pai!

44 răspunsuri:
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mircea08):

De ce nu esti de acord cu reincarnarea? Si ei au teorii si idei la fel de valide ca ale tale.
Poti sa fumezi un cui si sa atingi divinul, nu? Anumite secte islamiste fac asta prin dans. Fiecare are felul sau de a comunca cu un zeu, demon, spirit. Este treaba fiecarui popor.
Insa stii care este diferenta majora intre ei si crestini? Ei nu iti baga pe gat nici credinta lor, nici scrierile lor. Am citit aproape toate scrierile religioase ale marilor religii si rezultatul este acelasi.
De ce ar avea mai mult sens o religie decat alta? Ori le recunosti pe toate cu toti zeii lor, ori nu recunosti niciuna.

| ajutortpu1 a răspuns:

Ce le explici părinților tăi când te văd atât de prost?

| Mircea08 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu sunt de acord cu reincarnarea deoarece nu iti amintesti vietile precedente. Daca eu nu stiu ce am facut in celelalte vieti este ca si cum as trai acum pentru prima oara (si asa e de fiecare data), ori daca e asa, de fiecare data spun ca o sa ma fac bun in viata urmatoare iar pe asta o traiesc in desfrau ca asa imi place, si imi place sigur deoarece nu sunt eu stapanul pe corpul meu ci corpul meu imi dicteaza ce am, de facut si asta deoarece nu l-am instruit.
Iar corpul meu e plin de tot felul de pofte si daca e sa ma iau dupa el imi distrug pana si viata si asta pentru ca beau prea mult, dorm putin, muncesc obosit, nu fortific corpul prin exercitii fizice din lipsa de timp sau lene, intru in conflict cu altii, ma simt nedreptatit ceea ce duce la ura, razbunare si chiar suicid, iar exemplele pot continua.
In ce priveste atingerea divinului pot spune ca nu am preocupari in acest sens. Pe mine ma preocupa modul in care un grup de oameni pot sa traiasca fericiti de la nastere pana la moarte, fara a putea fi influientati de restul lumii. Acest lucru este explicat in Evanghelie in linii mari dar este lasat si la alegerea fiecaruia, ca sa organizeze acel grup in functie de preferintele oamenilor din grup. Evanghelia spune ca ei trebuie sa traiasca impreuna si sa se ajute unii pe altii, sa fie ca madularele unui corp care functioneaza cam asa "
"Când mâna doare, ochii plâng, iar când ochii plâng, mâna șterge lacrimile."

(Autor necunoscut)
Mai pe intelesul nostru, ei ar trebui sa fie o familie de frati si surori al caror tata e Dumnezeu. Acest mod de a trai se numeste biserica a carei mare preot este Iisus. Sunt multe de spus dar nu vreau sa plictisesc, mai spun doar ca prefer religia crestina tocmai pentru acest mod de a trai individual si in grup

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mircea08):

Omule, daca tu poti trai fericit in acest fel, adica ti-ai gasit un fel de nirvana personala, bravo tie.
Eu nu pot si nu vreau sa judec asemenea alegeri.

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu sunt homofob ci ma incred in judecata Creatorului. Fiecare face si crede ce v rea dar daca Dumnezeu cel care ne-a creat a spus ca sodomia ESTE un viciu, atunci eu asa cred si mai cred in actiunile lui Dumnezeu contra ACESTOR DEVIANTI. Se numesc sodomiti fiindca asa ia numit Dumnezeu, nu pot fi "reparti" si sunt o plaga pentru omenire, dar asa trebuia sa fie, cine nu crede in PROFETII vede una in indeplinire 100%.
Iuda 1, 7. Tot asa, Sodoma si Gomora si cetãtile dimprejurul lor, care se dãduserã ca si ele la curvie si au poftit dupã trupul altuia, ne stau înainte ca o pildã, suferind pedeapsa unui foc vesnic.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Creatorul nu judeca. Asta ar fi ceva logic. Iar "creatia" despre care vorbesti a inceput cu Big Bang-ul. Scrie in biblie de radiatii, de gauri negre, de expansiunea universului, de neutroni, de planete, galaxii, de gauri de vierme? Eu cred ca nu.
Nu Dumnezeu ci evolutia te-a creat. Omul este un animal, iar la animale s-a studiat homosexualitatea.
Dumnezeu nu a "spus" asa ceva. Au facut-o niste oameni in niste cartulii de acum 2000 ani.
Pe timpul lui Martin Luther King multi considerau negrii fiinte inferioare, unii ii credeau maimute. Si vorbeau exact cum vorbesti tu acum.
Sodoma si Gomora nu au existat. Sunt doar o poveste, ca toate celelalte.
Daca vrei povesti bune citeste Tolkien, George Martin, Abercrombie sau Robert Jordan. Scriu mai bine decat asa-zisul tau Dumnezeu.
Eu chiar nu pot sa inteleg aceasta lipsa de toleranta, mai ales motivata religios. Te comporti si vorbesti exact ca cei care i-au persecutat pe crestini.

| anonimg a răspuns:

Religia adevarata se cunoaste atunci cand oamenii isi iubesc mai mult semenii decat animalele.
Multi oameni marturisesc ca sunt religiosi; dar daca i-ai calcat pe coada, e pericol.
Oamenii care spun ca sunt religiosi trebuie sa se cerceteze pe ei insisi sa vada daca sunt in credinta, daca au o relatie cu Dumnezeu. Altfel, nici daca ar saruta oasele fecioarei Maria nu le-ar fi de folos daca nu ar lua aminte la sfatul ei: "Sa faceti orice va va zice."(Adica orice va va zice Isus). (Ioan.2:5)

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonimg):

Religia este un concept. O idee omeneasca, nu are legatura. Exista o diferenta intre "credinciosi" si "religiosi".
Nu cred ca este sanatos, psihologic vorbind, sa ai o relatie cu personaje imaginare. Cand esti mic si ai un prieten imaginar, parintii te duc la psiholog. De ce ar fi altfel in cazul unor adulti care pretind ca vorbesc cu un batran la fel de imaginar si care are puteri de zeu? E absurd!

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"Sodoma si Gomora nu au existat. Sunt doar o poveste, ca toate celelalte. "
Cu parere de rau pentru tine dar esti dezinformat. Mai cauta pe net.
"Eu chiar nu pot sa inteleg aceasta lipsa de toleranta,"
Dragule pe cei ce vor sa scape de acat ii tolerez ba chiar caut sa-i ajut dar cei care se COMPLAC in starea respectiva ii plang insa nu eu ii judec, totusi sa stea acolo in jegul lor, sa nu imputa aerul in jurul lor. Nu le da nim eni foc dar ei vor sa-si scoata c.u.r.u.l la vedere, este inacceptabil.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Sodoma si Gomora nu exista. Ce sa caut pe internet? Crezi ca le-a gasit internetul. Este la mintea copiilor.
Nu se complace nimeni, cat despre igiena...
Mi-e lene sa iti deschid tie capul la ora asta. Si nu cred ca as reusi nici cu un forceps. Esti exemplul ideal de crestin indoctrinat.
Citeste te rog mai jos:

"După ce terminăm cu homosexualii, eu zic să facem referendumul împotriva ochelariștilor. Mă rog, ca să nu fie unul discriminatoriu, nu împotriva ochelariștilor, ci împotriva purtării ochelarilor, că noi nu avem nimic cu oamenii, ci cu ce fac ei pe stradă și în public.

Și să mă explic. Ochelarii nu sunt naturali. Spre deosebire de homosexualitate chiar nu există nici un alt animal în natură care să poarte ochelari. Apoi, în Biblie nu apar nicăieri ochelarii, iar Dumnezeu a făcut parte bărbătească și parte femeiască, și nu parte "bărbătească cu ochelari" sau "femeiască cu ochelari". Purtând ochelari, oamenii nesocotesc creația lui Dumnezeu care a vrut să ne naștem unuii miopi, alții cu astigmatism sau hipermetropie. Mai mult, spre deosebire de homosexualitate, e dovedit științific că doi părinți miopi au mai multe "șanse" să nască un copil miop, deci familiile de ochelariști chiar fac rău speciei.

Și nu se interzice niciun drept nimănui, că nu există un drept înnăscut la ochelari. Nu e universal și nu e menționat în Declarația Universală a drepturilor Omului. Și nici nu poate fi vorba de discriminare, pentru că cei care purtau ochelari vor avea de acum înainte fix aceleași drepturi pe care le au și cei care nu poată ochelari, niciunul în minus.

În plus, măsura ar rezolva și o problemă extrem de spinoasă: ce le spunem noi copiilor când văd ochelariști pe stradă? Cum putem noi explica o situație nenaturală unui copil total nepregătit, care nu are încă minime cunoștințe de optică.

A, și să nu uit, interdicția să se aplice și lentilelor de contact pe care și le pune omul singur la el în baie. Sunt la fel de nenaturale și procesul e scârbos și revoltător, ochii nu-s făcuți să-ți bagi degetele în ei!"

supadeceapa
| supadeceapa explică (pentru danut):

Vreau si eu un citat din Biblie unde scrie ca Sodoma si Gomora au fost distruse din cauza homosexualilor big grin. Pentru ca eu imi amintesc ca am citit cu totul altceva fata de ce debitati voi pe aici.

| anonimg a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Oamenii maturi fac multe lucruri absurde în viață. De exemplu sunt unii care își jură credință și loialitate până când moartea îi va despărți, dar cei mai mulți își calcă jurământul.
Alții își păstrează jurământul, dar își terorizează propria familie, proprii copii.
Alții se chinuie să facă școala de șoferi, să își ia o mașină ori să își găsească un job de felul acesta, și după o vreme nu-și poate imagina cum a putut să curme viața semenului său.
Ori nu este absurd când unii dintre noi ne bucurăm de viață, iar alții sunt frământați tot de aceeași viață până în măduva oaselor, până acolo că nici hrana nu le mai place?
Da, este normal ca în lumea noastră să existe absurdități -chiar mult mai multe decât cele pe care le-am enumerat eu.
Dar ce-a mai mare absurditate va fi aceea că puțini oameni apelează la Acel "Îmbătrânit de zile" -care este o metaforă a lui Dumnezeu prezentată în Scriptură datorită lipsei Lui de început- și care poate să ne ajute.
Nu este absurd lucrul acesta, și anume: că oamenii se duc acolo unde au un avantaj, fie că este unul material (mănânci la o pomană) sau altul spiritual(te simți mai bine când preotul te-a pus pe lista de rugăciune. (Oricum, ca adventist de ziua a șaptea nu încurajez astfel de lucruri.) Prin asta repet: unde există un avantaj acolo este și omul, chiar dacă în spatele unor astfel de lucruri există o înșelătorie.
Numai că înșelătoria nu are nici o limită, și ea merge până acolo ca și cei care spun că nu sunt înșelați să fie atinși și ei de înșelătorie. Doar Scriptura descoperă toate aceste lucruri și ne ajuta să nu fim înșelați.
O extremă este credința că pomenile sau moaștele ne-ar putea ajuta în viața aceasta și să o câștigăm și pe cea viitoare. Cealaltă extremă este credința că astfel de lucruri nu există. Sunt unii care ar spune: "Dacă aș fi eu în locul lui Dumnezeu, m-aș arăta pe cer și le-aș spune oamenilor cum stau lucrurile." (Sau ar spune alte lucruri de felul acesta). Numai că Dumnezeu nu lucrează în felul acesta. El ne-a creat și ca ființe fizice, intelectuale dar și spirituale. Dacă pe primele două le dezvoltăm prin învățare, prin educație, prin cercetare, putem folosi același principiu și pentru ce-a dea treia latură -pentru cea spirituală.
Dar sunt unii care spun că dacă au ce băga în stomac, dacă au o casă, o familie și sunt fericiți, ce nevoie mai au de lucrurile spirituale?
Numai că adevărata fericire, adevărata bucurie a vieții vine doar din cunoașterea lui Dumnezeu. Așa am fost creați și așa trebuie să trăim.
Scriptura ne arată modul în care Dumnezeu Se implică în viața noastră. Nu degeaba este scris: "Dumnezeu vorbeste insa, cand intr-un fel, cand intr-altul, dar omul nu ia seama." (Iov.33:14)
Toți oamenii din toate religiile lumii știu că există Ceva, Cineva. Numai că cei mai mulți speculează existența lui Dumnezeu si-L adaptează gândirii lor, sau nevoilor lor, sau chiar dorințelor lor. Dar în Scriptură Dumnezeu "este acelasi ieri si azi si in veci!" (Evrei.13:8)
Sunt multe de spus, dar mă opresc aici.

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"O firmă din Rusia a convenit cu autorităţile iordaniene să înceapă căutarea vestigiilor oraşelor biblice Sodoma şi Gomora în partea de nord a Mării Moarte, relatează portalul Israelnationalnews.com, citat de Agerpres.
Lucrările de explorare vor începe încă din această lună, partea rusă fiind de acord să-şi asume cheltuielile de explorare subacvatică şi cercetare în schimbul drepturilor exclusive de a filma un documentar pe această temă. Ipoteza că Sodoma şi Gomora ar fi fost localizate în partea de est (iordaniană) a Mării Moarte a fost lansată în anii '90 de oameni de ştiinţă americani. Recent, un grup de cercetători condus de dr. Steven Collins (Albuquerque, New Mexico) a efectuat excavări în zona localităţii Bab edh-Dhra, în căutarea Sodomei şi Gomorei. Aici au fost găsite oase, arme, bijuterii şi obiecte din ceremică. Cercetătorii americani spun că este vorba de vestigii din epoca bronzului şi au motive să creadă că au descoperit Sodoma biblică. Savantul iordanian Zia Madani a dezvăluit recent că NASA a furnizat Ammanului fotografii din satelit în care se pot vedea "ruine şi obiecte necunoscute" pe fundul Mării Moarte, în apropiere de Bab edh-Dhra. În urma aceste descoperiri s-a decis organizarea unei expediţii mixte ruso-iordaniene în căutarea oraşelor biblice despre care se credea până acum că ar fi fost localizate pe malul sud-vestic al Mării Moarte."
Poate ca totusi exista. happy

| danut a răspuns (pentru supadeceapa):

Geneza 19,
1. Cei doi îngeri au ajuns la Sodoma seara, si Lot sedea la poarta Sodomei. Când i-a vãzut Lot, s-a sculat, le-a iesit înainte, si s-a plecat pânã la pãmânt.
2. Apoi a zis: "Domnii mei, intrati, vã rog, în casa robului vostru, ca sã rãmâneti peste noapte în ea si spãlati-vã picioarele; mâine vã veti scula de dimineatã, si vã veti vedea de drum." "Nu", au rãspuns ei, "ci vom petrece noaptea în ulitã."
3. Dar Lot a stãruit de ei pânã au venit si au intrat în casa lui. Le-a pregãtit o cinã, a pus sã coacã azimi si au mâncat.
4. Dar nu se culcaserã încã, si oamenii din cetate, bãrbatii din Sodoma, tineri si bãtrâni, au înconjurat casa; tot norodul a alergat din toate colturile.
5. Au chemat pe Lot, si i-au zis: "Unde sunt oamenii care au intrat la tine în noaptea aceasta? Scoate-i afarã la noi, ca sã ne împreunãm cu ei."
Daca citesti in continuaree VEZI ca barbatii respectivi NU AU VRUT fete virrgine ci BARBATI dupa cum scrie mai sus.
Oare ce or fi fost indivizi aia, heterosexuali? rolling on the floor