supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Cum le explica crestinii copiiilor de ce sunt pusi sa pupe moaste?

Oare nu exista o legatura intre pupat moaste si necrofilie? laughing))))))))

Macar homosexualii sunt vii.

Răspuns Câştigător
| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Cred ca la un anumit nivel este o chestiune psihologica. Care coboara pana in preistorie.
Cu alte cuvinte, acest ritual functioneaza doar la o anumita categorie de oameni. De obicei, cei din clasele inferioare ale societatii sau cei crescuti in asemenea medii cu influente "bisericesti". De obicei, oameni fara educatie sau care refuza adevarurile stiintifice. Si asta tot pe baza lipsei de cultura, educatie - specifica poporului roman.
Stai ca incepe pelerinajul la Iasi la Sfanta Paraschiva, sa vezi mii de babe bolnave inghesuindu-se sa pupe racle si batandu-se pe sarmale.
Oamenii astia doar atat pot, nu e vina lor, este vina sistemului care si-i doreste dobitoci! Intr-o tara saraca, unor anumiti oameni nu le mai ramane decat religia sa se atarne de ea ca de un ultim pai!

44 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Macar homosexualii sunt vii."
De aceia pledezi pentru pupatul lor in dos, ca sunt vi sau ca iti place? rolling on the floor

| supadeceapa explică (pentru danut):

Pentru ca sunt oameni, spre deosebire de tine.

| danut a răspuns:

Oau, de cand SODOMITII pot fi considerati oameni? rolling on the floor

| supadeceapa explică (pentru danut):

Cum spuneam big grin.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Si tu probabil ai un IQ de 12 daca gandesti asa, dar noi tot om te consideram. laughing

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

12 e un numar perfect daca este estimat de unul ca tine. Toti avem forma de oameni dar nu toti SUNTEM oamenii, unii mai sunt si sodomiti.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

A fost in spirit de gluma. Sa inteleg ca esti homofob? "Sodomiti" este un cuvant din biblie, un cuvant foarte urat dealtfel. Persoanele gay au tot la fel de multe drepturi ca si tine.
Ce ii face mai putin oameni? Ai trait cumva in comunism de ai asemenea pareri? Cum de ai ajuns la asa concluzii?

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu sunt homofob ci ma incred in judecata Creatorului. Fiecare face si crede ce v rea dar daca Dumnezeu cel care ne-a creat a spus ca sodomia ESTE un viciu, atunci eu asa cred si mai cred in actiunile lui Dumnezeu contra ACESTOR DEVIANTI. Se numesc sodomiti fiindca asa ia numit Dumnezeu, nu pot fi "reparti" si sunt o plaga pentru omenire, dar asa trebuia sa fie, cine nu crede in PROFETII vede una in indeplinire 100%.
Iuda 1, 7. Tot asa, Sodoma si Gomora si cetãtile dimprejurul lor, care se dãduserã ca si ele la curvie si au poftit dupã trupul altuia, ne stau înainte ca o pildã, suferind pedeapsa unui foc vesnic.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Creatorul nu judeca. Asta ar fi ceva logic. Iar "creatia" despre care vorbesti a inceput cu Big Bang-ul. Scrie in biblie de radiatii, de gauri negre, de expansiunea universului, de neutroni, de planete, galaxii, de gauri de vierme? Eu cred ca nu.
Nu Dumnezeu ci evolutia te-a creat. Omul este un animal, iar la animale s-a studiat homosexualitatea.
Dumnezeu nu a "spus" asa ceva. Au facut-o niste oameni in niste cartulii de acum 2000 ani.
Pe timpul lui Martin Luther King multi considerau negrii fiinte inferioare, unii ii credeau maimute. Si vorbeau exact cum vorbesti tu acum.
Sodoma si Gomora nu au existat. Sunt doar o poveste, ca toate celelalte.
Daca vrei povesti bune citeste Tolkien, George Martin, Abercrombie sau Robert Jordan. Scriu mai bine decat asa-zisul tau Dumnezeu.
Eu chiar nu pot sa inteleg aceasta lipsa de toleranta, mai ales motivata religios. Te comporti si vorbesti exact ca cei care i-au persecutat pe crestini.

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"Sodoma si Gomora nu au existat. Sunt doar o poveste, ca toate celelalte. "
Cu parere de rau pentru tine dar esti dezinformat. Mai cauta pe net.
"Eu chiar nu pot sa inteleg aceasta lipsa de toleranta,"
Dragule pe cei ce vor sa scape de acat ii tolerez ba chiar caut sa-i ajut dar cei care se COMPLAC in starea respectiva ii plang insa nu eu ii judec, totusi sa stea acolo in jegul lor, sa nu imputa aerul in jurul lor. Nu le da nim eni foc dar ei vor sa-si scoata c.u.r.u.l la vedere, este inacceptabil.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Sodoma si Gomora nu exista. Ce sa caut pe internet? Crezi ca le-a gasit internetul. Este la mintea copiilor.
Nu se complace nimeni, cat despre igiena...
Mi-e lene sa iti deschid tie capul la ora asta. Si nu cred ca as reusi nici cu un forceps. Esti exemplul ideal de crestin indoctrinat.
Citeste te rog mai jos:

"După ce terminăm cu homosexualii, eu zic să facem referendumul împotriva ochelariștilor. Mă rog, ca să nu fie unul discriminatoriu, nu împotriva ochelariștilor, ci împotriva purtării ochelarilor, că noi nu avem nimic cu oamenii, ci cu ce fac ei pe stradă și în public.

Și să mă explic. Ochelarii nu sunt naturali. Spre deosebire de homosexualitate chiar nu există nici un alt animal în natură care să poarte ochelari. Apoi, în Biblie nu apar nicăieri ochelarii, iar Dumnezeu a făcut parte bărbătească și parte femeiască, și nu parte "bărbătească cu ochelari" sau "femeiască cu ochelari". Purtând ochelari, oamenii nesocotesc creația lui Dumnezeu care a vrut să ne naștem unuii miopi, alții cu astigmatism sau hipermetropie. Mai mult, spre deosebire de homosexualitate, e dovedit științific că doi părinți miopi au mai multe "șanse" să nască un copil miop, deci familiile de ochelariști chiar fac rău speciei.

Și nu se interzice niciun drept nimănui, că nu există un drept înnăscut la ochelari. Nu e universal și nu e menționat în Declarația Universală a drepturilor Omului. Și nici nu poate fi vorba de discriminare, pentru că cei care purtau ochelari vor avea de acum înainte fix aceleași drepturi pe care le au și cei care nu poată ochelari, niciunul în minus.

În plus, măsura ar rezolva și o problemă extrem de spinoasă: ce le spunem noi copiilor când văd ochelariști pe stradă? Cum putem noi explica o situație nenaturală unui copil total nepregătit, care nu are încă minime cunoștințe de optică.

A, și să nu uit, interdicția să se aplice și lentilelor de contact pe care și le pune omul singur la el în baie. Sunt la fel de nenaturale și procesul e scârbos și revoltător, ochii nu-s făcuți să-ți bagi degetele în ei!"

| supadeceapa explică (pentru danut):

Vreau si eu un citat din Biblie unde scrie ca Sodoma si Gomora au fost distruse din cauza homosexualilor big grin. Pentru ca eu imi amintesc ca am citit cu totul altceva fata de ce debitati voi pe aici.

| danut a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

"O firmă din Rusia a convenit cu autorităţile iordaniene să înceapă căutarea vestigiilor oraşelor biblice Sodoma şi Gomora în partea de nord a Mării Moarte, relatează portalul Israelnationalnews.com, citat de Agerpres.
Lucrările de explorare vor începe încă din această lună, partea rusă fiind de acord să-şi asume cheltuielile de explorare subacvatică şi cercetare în schimbul drepturilor exclusive de a filma un documentar pe această temă. Ipoteza că Sodoma şi Gomora ar fi fost localizate în partea de est (iordaniană) a Mării Moarte a fost lansată în anii '90 de oameni de ştiinţă americani. Recent, un grup de cercetători condus de dr. Steven Collins (Albuquerque, New Mexico) a efectuat excavări în zona localităţii Bab edh-Dhra, în căutarea Sodomei şi Gomorei. Aici au fost găsite oase, arme, bijuterii şi obiecte din ceremică. Cercetătorii americani spun că este vorba de vestigii din epoca bronzului şi au motive să creadă că au descoperit Sodoma biblică. Savantul iordanian Zia Madani a dezvăluit recent că NASA a furnizat Ammanului fotografii din satelit în care se pot vedea "ruine şi obiecte necunoscute" pe fundul Mării Moarte, în apropiere de Bab edh-Dhra. În urma aceste descoperiri s-a decis organizarea unei expediţii mixte ruso-iordaniene în căutarea oraşelor biblice despre care se credea până acum că ar fi fost localizate pe malul sud-vestic al Mării Moarte."
Poate ca totusi exista. happy

| danut a răspuns (pentru supadeceapa):

Geneza 19,
1. Cei doi îngeri au ajuns la Sodoma seara, si Lot sedea la poarta Sodomei. Când i-a vãzut Lot, s-a sculat, le-a iesit înainte, si s-a plecat pânã la pãmânt.
2. Apoi a zis: "Domnii mei, intrati, vã rog, în casa robului vostru, ca sã rãmâneti peste noapte în ea si spãlati-vã picioarele; mâine vã veti scula de dimineatã, si vã veti vedea de drum." "Nu", au rãspuns ei, "ci vom petrece noaptea în ulitã."
3. Dar Lot a stãruit de ei pânã au venit si au intrat în casa lui. Le-a pregãtit o cinã, a pus sã coacã azimi si au mâncat.
4. Dar nu se culcaserã încã, si oamenii din cetate, bãrbatii din Sodoma, tineri si bãtrâni, au înconjurat casa; tot norodul a alergat din toate colturile.
5. Au chemat pe Lot, si i-au zis: "Unde sunt oamenii care au intrat la tine în noaptea aceasta? Scoate-i afarã la noi, ca sã ne împreunãm cu ei."
Daca citesti in continuaree VEZI ca barbatii respectivi NU AU VRUT fete virrgine ci BARBATI dupa cum scrie mai sus.
Oare ce or fi fost indivizi aia, heterosexuali? rolling on the floor

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, intentia este sa invete astfel "stiinta" pupatului in c*r, indispensabil la maturitate, pe viu, in cariera ierarhica / politica.
big grin

| anonimg a răspuns:

Religia adevarata se cunoaste atunci cand oamenii isi iubesc mai mult semenii decat animalele.
Multi oameni marturisesc ca sunt religiosi; dar daca i-ai calcat pe coada, e pericol.
Oamenii care spun ca sunt religiosi trebuie sa se cerceteze pe ei insisi sa vada daca sunt in credinta, daca au o relatie cu Dumnezeu. Altfel, nici daca ar saruta oasele fecioarei Maria nu le-ar fi de folos daca nu ar lua aminte la sfatul ei: "Sa faceti orice va va zice."(Adica orice va va zice Isus). (Ioan.2:5)

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonimg):

Religia este un concept. O idee omeneasca, nu are legatura. Exista o diferenta intre "credinciosi" si "religiosi".
Nu cred ca este sanatos, psihologic vorbind, sa ai o relatie cu personaje imaginare. Cand esti mic si ai un prieten imaginar, parintii te duc la psiholog. De ce ar fi altfel in cazul unor adulti care pretind ca vorbesc cu un batran la fel de imaginar si care are puteri de zeu? E absurd!

| anonimg a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Oamenii maturi fac multe lucruri absurde în viață. De exemplu sunt unii care își jură credință și loialitate până când moartea îi va despărți, dar cei mai mulți își calcă jurământul.
Alții își păstrează jurământul, dar își terorizează propria familie, proprii copii.
Alții se chinuie să facă școala de șoferi, să își ia o mașină ori să își găsească un job de felul acesta, și după o vreme nu-și poate imagina cum a putut să curme viața semenului său.
Ori nu este absurd când unii dintre noi ne bucurăm de viață, iar alții sunt frământați tot de aceeași viață până în măduva oaselor, până acolo că nici hrana nu le mai place?
Da, este normal ca în lumea noastră să existe absurdități -chiar mult mai multe decât cele pe care le-am enumerat eu.
Dar ce-a mai mare absurditate va fi aceea că puțini oameni apelează la Acel "Îmbătrânit de zile" -care este o metaforă a lui Dumnezeu prezentată în Scriptură datorită lipsei Lui de început- și care poate să ne ajute.
Nu este absurd lucrul acesta, și anume: că oamenii se duc acolo unde au un avantaj, fie că este unul material (mănânci la o pomană) sau altul spiritual(te simți mai bine când preotul te-a pus pe lista de rugăciune. (Oricum, ca adventist de ziua a șaptea nu încurajez astfel de lucruri.) Prin asta repet: unde există un avantaj acolo este și omul, chiar dacă în spatele unor astfel de lucruri există o înșelătorie.
Numai că înșelătoria nu are nici o limită, și ea merge până acolo ca și cei care spun că nu sunt înșelați să fie atinși și ei de înșelătorie. Doar Scriptura descoperă toate aceste lucruri și ne ajuta să nu fim înșelați.
O extremă este credința că pomenile sau moaștele ne-ar putea ajuta în viața aceasta și să o câștigăm și pe cea viitoare. Cealaltă extremă este credința că astfel de lucruri nu există. Sunt unii care ar spune: "Dacă aș fi eu în locul lui Dumnezeu, m-aș arăta pe cer și le-aș spune oamenilor cum stau lucrurile." (Sau ar spune alte lucruri de felul acesta). Numai că Dumnezeu nu lucrează în felul acesta. El ne-a creat și ca ființe fizice, intelectuale dar și spirituale. Dacă pe primele două le dezvoltăm prin învățare, prin educație, prin cercetare, putem folosi același principiu și pentru ce-a dea treia latură -pentru cea spirituală.
Dar sunt unii care spun că dacă au ce băga în stomac, dacă au o casă, o familie și sunt fericiți, ce nevoie mai au de lucrurile spirituale?
Numai că adevărata fericire, adevărata bucurie a vieții vine doar din cunoașterea lui Dumnezeu. Așa am fost creați și așa trebuie să trăim.
Scriptura ne arată modul în care Dumnezeu Se implică în viața noastră. Nu degeaba este scris: "Dumnezeu vorbeste insa, cand intr-un fel, cand intr-altul, dar omul nu ia seama." (Iov.33:14)
Toți oamenii din toate religiile lumii știu că există Ceva, Cineva. Numai că cei mai mulți speculează existența lui Dumnezeu si-L adaptează gândirii lor, sau nevoilor lor, sau chiar dorințelor lor. Dar în Scriptură Dumnezeu "este acelasi ieri si azi si in veci!" (Evrei.13:8)
Sunt multe de spus, dar mă opresc aici.

| AC4S4 a răspuns:

Nu trebuie sa explici ceva ce nu practici. Sunt milioane de crestini in tara care nu practica acest lucru.

Nu, nu exista legatura intre pupatul moastelor si necrofilia. E clar ca aceia care saruta moaste doresc o vindecare sau ceva bun de la sfantul care nu mai traieste. Necrofilia prevede relatii sexuale cu cadavrul.
Nu sunt de-acord cu sarutatul moastelor, dar nu are legatura cu necrofilia.

| supadeceapa explică (pentru AC4S4):

Dar sunt multi care o fac. Vreau sa stiu ce le explica ei copiilor.
,, Pup moaste ca sa ma vindec sau ca sa-mi dea mortu ceva'' WOW.
De ce n-ar avea? Esti pus sa PUPI niste ramasite de cadavru. Pentru un psihic sensibil asta poate fi o trauma.

| AC4S4 a răspuns (pentru supadeceapa):

Sunt sigur ca oamenii care saruta moaste nu se gandesc la activitati sexuale cu cadavrul.

| supadeceapa explică (pentru AC4S4):

Dar copiii se gandesc cand vad doi homosexuali de mana, nu?

| AC4S4 a răspuns (pentru supadeceapa):

Cand isi dau seama ca e ceva diferit, copiii intreaba "De ce?". De la o anumita varsta observa si ei aceste diferente.
Daca din 100 de cupluri vede doar 1 cuplu de homosexuali care se tine de mana, va observa ca este o diferenta. Aici intervine parintele si ii explica ori ca este normal, ori ca este anormal. Iar copilul isi va forma gandirea pe spusele parintelui.
Daca din 100 de cupluri vede in numar egal si cupluri homosexuale si cupluri heterosexuale care se tin de mana, probabil ca va lua acest lucru automat ca pe o normalitate.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu gandesc nimic. Copiii nu sunt nici habotnici, nici nu au prejucati.
Daca te intreaba copilul tau de ce e cerul albastru stii sa-i explici?

| bogdan324 a răspuns:

Oamenii au diferite ganduri...suntem complicati.
Cel mai important lucru e sa gandesti TU daca actiunea respectiva e ok sau nu, nu sa gandeasca altul pentru tine si tu sa te iei dupa el ca un robotel.Din pacate sunt multi care fac aceleasi lucruri fiindca asa au auzit de la altul'...

| Mircea08 a răspuns:

Crestinii nu-si invata copiii sa pupe moaste, si nici sa se roage la ele. Acest lucru il fac ortodocsii care nu sunt crestini, desi spun ca sunt. Eu nu stiu cum te-au invatat PE TINE parintii ce inseamna a fi crestin atata timp cat esti COMPLET dezinformat. De ce tot cautati vina crestinilor punandu-le in spate tot ce fac gresit diverse religii? De ce nu intelegeti ca este anormal sa analizezi ceva despre care nu stii nimic?

| supadeceapa explică (pentru Mircea08):

Mie nu-mi pasa absolut deloc de religie, cat timp cre(s)tinii nu fac diferenta intre o relatie consensuala si pedofilie, zoofilie si vorbesc doar ca sa se afle in treaba, pot si eu sa fac asta.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mircea08):

Ortodocsii, dragul meu, sunt crestini. Ca si catolicii. Stii, de la Marea Schisma. Restul, adica adventisti, martori sau alte formatiuni sunt doar sectanti. Adica majoritatea crestina (ortodocsi si catolici) NU ii considera pe ei crestini. Nu incerca sa schimbi lucrurile pentru ca nu poti!
Revenind, pentru ca sincer ma doare in cot care dintre voi este crestin sau nu, repet ca pupatul moastelor este parte integrata din cultura si religia crestina.
Iar eu cred ca sunt mult mai informat decat tine in aceasta privinta.
Ce zici?

| Mircea08 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ce sa zic? Poate ca esti foarte bine informat, numai ca informatiile nu ti le-ai luat din invatatura lui Iisus, SINGURA INVATATURA PE CARE O AU ADEVARATII CRESTINI, deoarece El este SINGURUL INVATATOR. Nu eu vreau sa schimb lucrurile, asa spune chiar Iisus. Pupatul moastelor NU EXISTA IN RELIGIA CRESTINA - da-mi un citat din Evanghelia lui Iisus care sa confirme asta. Hai ca o sa-ti explic ce inseamna sa fii crestin :
Capul Bisericii Crestine este Iisus Hristos (*1), care este Mare Preot peste casa lui Dumnezeu(*2), iar casa Lui suntem noi(*3), crestinii de pe intreg pamantul.

*1..."Şi toate le-a supus sub picioarele Lui şi, mai presus de toate, L-a dat pe El cap Bisericii,

Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni."

(Epistola catre Efeseni a Sf. Apostol Pavel – 2/9)

*2..."Drept aceea, fraţilor, având îndrăzneală, să intrăm în Sfânta Sfintelor, prin sângele lui Iisus,

Pe calea cea nouă şi vie pe care pentru noi a înnoit-o, prin catapeteasmă, adică prin trupul Său,

Şi având mare preot peste casa lui Dumnezeu,"

(Epistola catre Evrei a Sf. Apostol Pavel – 10/19-21)

*3..."Iar Hristos a fost credincios ca Fiu peste casa Sa. Şi casa Lui suntem noi, numai dacă ţinem până la sfârşit cu neclintire, îndrăzneala mărturisirii şi lauda nădejdii noastre."

(Epistola catre Evrei a Sf. Apostol Pavel – 3/6)

Nu exista decat o singura biserica crestina, al carei mare preot este Iisus Hristos :

"Am şi alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Şi pe acelea trebuie să le aduc, şi vor auzi glasul Meu şi va fi o turmă şi un păstor."

( Sfânta Evanghelie după Ioan – 10/16)

Dar sa vedm ce inseamna a fi crestin?

"CREȘTÍN, -Ă, creștini, -e, adj., s. m. și f. I. Adj. Care aparține creștinismului, privitor la creștinism. II. S. m. și f. 1. Persoană care a primit botezul și crede în Isus Hristos."

(Dictionarul explicativ al lb. romane )

Prin biserica se intelege un grup de credinciosi. Tot asa intelegeau si apostolii cand spuneau ca "aduna biseica"

"Şi venind şi adunând Biserica, au vestit câte a făcut Dumnezeu cu ei şi că a deschis păgânilor uşa credinţei."

(Faptele Sfintilor Apostoli – 14/27)

Intelegem din cele de mai sus ca prin biserica crestina se intelege un grup de crestini

De altfel si religia ortodoxa tot asta intelege

"Ortodocșii consideră că Biserica este formată din mulțimea credincioșilor – mădulare vii – al cărei cap este Iisus Hristos – Mirele. În acest context, Biserica, ca clădire și ca organizare administrativă are un rol subordonat, de a sprijini viața duhovnicească a mulțimii credincioșilor conduse de „Păstorul cel bun"."

(Dogma ortodoxă)

Iar pastorul cel bun este Iisus Hristos, asa dupa cum El insusi a spus :

"Eu sunt păstorul cel bun. Păstorul cel bun îşi pune sufletul pentru oile sale.

Iar cel plătit şi cel care nu este păstor, şi ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind şi lasă oile şi fuge; şi lupul le răpeşte şi le risipeşte."

(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 10/11, 12)

In ce priveste cladirea bisericii, Iisus specifica urmatoarele :

"Şi a intrat Iisus în templu şi a alungat pe toţi cei ce vindeau şi cumpărau în templu şi a răsturnat mesele schimbătorilor de bani şi scaunele celor care vindeau porumbei. Şi a zis lor: Scris este: "Casa Mea, casă de rugăciune se va chema, iar voi o faceţi peşteră de tâlhari!"

(Sfanta Evanghelie dupa Matei - 21/13)

Se specifica in citatul de mai sus ca Templu este casa lui Iisus, si ca este casa de rugaciune. Stim insa ca atata timp cat Iisus a trait pe pamant Vechiul Testament era in vigoare, iar cele spuse de Iisus erau corecte deoarece asa preciza Vechiul Testament. Noul Testament insa aduce o noutate in ce priveste definirea templului si a casei de rugaciune si anume :

Templul lui Dumnezeu

"Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?"

(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 3/16)

Casa lui Dumnezeu

"Iar Hristos a fost credincios ca Fiu peste casa Sa. Şi casa Lui suntem noi, numai dacă ţinem până la sfârşit cu neclintire, îndrăzneala mărturisirii şi lauda nădejdii noastre."

(Epistola catre Evrei a Sf. Apostol Pavel – 3/6)

Casa de rugaciune

"Căci aţi fost cumpăraţi cu preţ! Slăviţi, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu."

(Epistola catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 6/20)

Deci noi suntem si templul si casa lui Dumnezeu si casa de rugaciune, ne rugam in trupul nostru care este templul, sau casa lui Dumnezeu.

In concluzie, biserica crestina este una singura, formata dintr-un grup de crestini, si care are ca mare preot pe Iisus Hristos, a carei invatatura (Evanghelia lui Hristos) este mod de viata pentru crestini.

Religiile au aparut datorita interpretatii voit denaturate a Evangheliei, si a adaugarii la invatatura lui Hristos a altor invataturi :

"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,

Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,

Gâlcevi necurmate ale oamenilor stricaţi la minte şi lipsiţi de adevăr, care socotesc că evlavia este un mijloc de câştig. Depărtează-te de unii ca aceştia.’

(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-5)

Despre cei care au creat mai multe religii Iisus spune :

"Căci eu ştiu aceasta, că după plecarea mea vor intra, între voi, lupi îngrozitori, care nu vor cruţa turma.

Şi dintre voi înşivă se vor ridica bărbaţi, grăind învăţături răstălmăcite, ca să tragă pe ucenici după ei."

(Faptele Sfintilor Apostoli – 20/29, 30)

"Dar Duhul grăieşte lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credinţă, luând aminte la duhurile cele înşelătoare şi la învăţăturile demonilor,"

(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 4/1)

"Şi vă îndemn, fraţilor, să vă păziţi de cei ce fac dezbinări şi sminteli împotriva învăţăturii pe care aţi primit-o. Depărtaţi-vă de ei.

Căci unii ca aceştia nu slujesc Domnului nostru Iisus Hristos, ci pântecelui lor, şi prin vorbele lor frumoase şi măgulitoare, înşeală inimile celor fără de răutate."

( Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 16/17, 18)

Nu pot sa nu spun si faptul ca din cauza aparitiei acestor religii care spun ca sunt crestine dar care au la baza tot felul de dogme, Invatatura lui Iisus, care este calea adevarului a ajuns sa fie criticata :

"Şi mulţi se vor lua după învăţăturile lor rătăcite şi, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită; Şi din poftă de avere şi cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăboveşte şi pierzarea lor nu dormitează."

(A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru – 2/2, 3)

| Mircea08 a răspuns (pentru supadeceapa):

Foarte bine! nici mie nu-mi pasa de cre(a)tini pentru ca nu fac diferenta intre a crea si a distruge creatia

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mircea08):

Doar copy/paste. Pareri proprii, judecati bazate pe ratiune ai?
Biblia si Iisus al tau nu exista. Bibliile sunt scise de oameni la fel ca mine si ca tine pe parcursul mai multor ani folosind surse diferite, indirecte, folclor si mitologia. E ca si cum ai scrie tu o cronica a vremurilor tale despre roboti si ar gasi-o niste neandertali.
Daca informatiile tale vin de la un tip de acum 2000 ani cred ca au nevoie de actualizari. Unu la mana, existenta lui Iisus nu a fost dovedita, nici istoric, nici stiintific. Stii, stiinta, chestia aia pe care ne bazam viata?
Doi la mana, chiar daca a existat, cuvintele lui indeamna la iubire, la fel ca cele ale lui Confucius, Buddha, Zoroastru si multi, multi altii.
Oamenii au ales sa ii ridice biserici si sa se declare preoti pentru a trai din prostia si pe banii altora care "cred". Nevoia asta de a "sluji", de a "crede" este inerent umana. Popii si alti clerici, ai tuturor religiilor, doar au profitat de ea.
In 1350, in Mexicul de astazi, aztecii sacrificau 20.000 oameni zeului ploii Tlaloc sau lui Tezcatlipoca.
Diferenta dintre azteci si noi este ca noi, spre deosebire de stramosii daci, nu mai aducem sacrificii de sange. Ele au fost inlocuite cu banii.
In rest, nu este nicio deosebire de ritual, gandire si profit.
Eu te-am rugat sa imi aduci argumente, sa imi vorbesti de dovezi stiintifice, iar tu ai citat un pomelnic inutil pe care nici eu, nici altii nu il vor citi.
Tu, ca om, ce parere ai? Sau esti indoctrinat total?

| Mircea08 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ce parere sa am? Tu spui ca Iisus nu exista, dar nu stii daca exista sau nu. Eu spun ca "EU CRED ca exista " iar acesta este un adevar. Nu am spus niciodata ca Iisus sau Dumnezeu exista, am spus ca EU CRED ca exista, iar ceea ce cred eu ma priveste pe mine. Eu cred si in stiinta, deci si in acest domeniu sunt indoctrinat, mai cred in iubire, bunatate, libertate, democratie si multe alte doctrine care sunt mai vechi de 2.000 de ani. Care e problema?
Eu nu merg la nici o biserica din nici o religie asa ca treaba cu popii care profita de credinta mea e falsa. Spui ca sunt indoctrinat dar nu spui cu care doctrina ceea ce inseamna ratiunea pe care te bazezi in judecata ta se numeste "nu stiu"

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mircea08):

Iisus nu exista pentru ca nu s-au adus dovezi in acest sens. Acestea sunt bazele afirmatiilor mele. Dovezile stiintifice. Nu pot sa spun ca "stiu sau nu stiu".
Tu crezi. Este foarte corect spus. Iar acesta este adevarul tau. Fii atent la cuvinte. Nu este un adevar, este doar adevarul tau. Si iti respect opinia.
Cu totii suntem indoctrinati. Fie ca vrem sau nu. Parintii nostri au facut-o, educatorii, filmele. De ce crezi ca o femeie vrea sa se casatoreasca ca o printesa in rochie de mireasa. Asta vede la tv, cu asta au hranit-o cand era copil. Toti adolescentii vor sa arate ca in reviste pentru ca sunt bombardati cu astfel de mesaje. Iar exemplele, subtile sau nepotrivite, pot continua la nesfarsit.
Repet, nu te acuz de nimic, nu te desconsider si nici nu te provoc. Sunt curios doar cum functioneaza anumite mecanisme psihologice si comportamentale. Cum isi explica anumite categorii de oameni lucruri greu de definit!
Daca te-am ofensat, imi cer scuze! Nu era intentia mea.

| Mircea08 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu m-ai ofensat, nici o problema. Acele lucruri greu de definit se rezuma la un singur cuvant - "a fi normal". Daca citesti atent Evanghelia vei vedea ca Dumnezeu ne cere SA FIM NORMALI, anormal fiind sa furi, sa ucizi, sa fii nemilos, sa urasti, sa fii viclean, lacom, barfitor, calcator de cuvant, etc. etc. Eu CRED ca aceasta invatatura este buna, invatatura pe care am gasit-o numai in Evanghelie, care se spune ca este scrisa sub indrumarea lui Dumnezeu. Nu L-am vazut pe Dumnezeu dar nu pot sa nu observ ca cel care a dat o astfel de invatatura nu este un om obisnuit, si asta pentru ca oamenii au facut tot felul de sisteme de valori la care sa se raporteze si au ajuns la concluzia ca nu au fost bune, si nu au fost, atata timp lumea care le-a avut ca reper in viata nu poate fi sub nici o forma un exemplu de comportament.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mircea08):

Orice civlizatie decenta are astfel de standarde. Sunt impuse de lege.
Si un ateu are astfel de standarde, chiar daca nu a citit invatatura lui Iisus.
Nu am negat ca aceasta este buna, ci doar ca nu este pusa in practica de credinciosi.
Exista sisteme de valori mult mai bune decat cel crestin. Si ele sunt puse in practica. Spre exemplu buddhismul zen si hinduismul sunt printre cele mai pacifiste curente din lume. La fel si rastafari, stoicismul, hedonismul si alte curente.
Treaba este ca exista si alte invataturi la fel de bune sau superioare. Si oameni care fac parte din ele. Si ar trebui sa ii respectam pe toti si sa nu avem prejudecati.

| Mircea08 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Eu nu critic pe nimeni care are o alta religie diferita de crestinism, eu critic pe aceia care spun ca sunt crestini si habar nu au ce inseamna sa fii crestin. In ce priveste celelalte sisteme de valori care spui ca sunt superioare sistemului de valori crestin pot spune un singur lucru - fiecare om isi alege un sistem de valori in functie de cum i se potriveste. Eu am studiat si vechile scrieri orientale care stau la baza religiilor de acolo, dar nu am fost de acord cu nirvana si reincarnarea. Reincarnarea nu are sens atata timp cat omul nu-si mai aminteste ce a facut in vietile anterioare, pentru ca daca nu stii ce ai facut nu poti evolua. Nirvana este o prostie, a fi una cu Dumnezeu inseamna a nu mai fi. Mai sunt si acele credinte in energii sau in fortele proprii cu care nu sunt de acord. Stiu ca omul este dotat cu putere f. mare, mai stiu ca nu stie sa o foloseasca (si ma bucur), si mai stiu si cum scrie in Evanghelie ca poate fi folosita, si iar ma bucur, si asta pentru ca acele puteri nu pot incape pe mana celor care le-ar folosi distructiv. Este scris ca Evanghelia nu poate fi inteleasa de cei care fac raul
" 2 Corinteni 4:3 Şi, dacă Evanghelia noastră este acoperită, este acoperită pentru cei ce sunt pe calea pierzării, a căror minte necredincioasă a orbit-o dumnezeul veacului acestuia, ca să nu vadă strălucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu. "

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mircea08):

De ce nu esti de acord cu reincarnarea? Si ei au teorii si idei la fel de valide ca ale tale.
Poti sa fumezi un cui si sa atingi divinul, nu? Anumite secte islamiste fac asta prin dans. Fiecare are felul sau de a comunca cu un zeu, demon, spirit. Este treaba fiecarui popor.
Insa stii care este diferenta majora intre ei si crestini? Ei nu iti baga pe gat nici credinta lor, nici scrierile lor. Am citit aproape toate scrierile religioase ale marilor religii si rezultatul este acelasi.
De ce ar avea mai mult sens o religie decat alta? Ori le recunosti pe toate cu toti zeii lor, ori nu recunosti niciuna.

| Mircea08 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu sunt de acord cu reincarnarea deoarece nu iti amintesti vietile precedente. Daca eu nu stiu ce am facut in celelalte vieti este ca si cum as trai acum pentru prima oara (si asa e de fiecare data), ori daca e asa, de fiecare data spun ca o sa ma fac bun in viata urmatoare iar pe asta o traiesc in desfrau ca asa imi place, si imi place sigur deoarece nu sunt eu stapanul pe corpul meu ci corpul meu imi dicteaza ce am, de facut si asta deoarece nu l-am instruit.
Iar corpul meu e plin de tot felul de pofte si daca e sa ma iau dupa el imi distrug pana si viata si asta pentru ca beau prea mult, dorm putin, muncesc obosit, nu fortific corpul prin exercitii fizice din lipsa de timp sau lene, intru in conflict cu altii, ma simt nedreptatit ceea ce duce la ura, razbunare si chiar suicid, iar exemplele pot continua.
In ce priveste atingerea divinului pot spune ca nu am preocupari in acest sens. Pe mine ma preocupa modul in care un grup de oameni pot sa traiasca fericiti de la nastere pana la moarte, fara a putea fi influientati de restul lumii. Acest lucru este explicat in Evanghelie in linii mari dar este lasat si la alegerea fiecaruia, ca sa organizeze acel grup in functie de preferintele oamenilor din grup. Evanghelia spune ca ei trebuie sa traiasca impreuna si sa se ajute unii pe altii, sa fie ca madularele unui corp care functioneaza cam asa "
"Când mâna doare, ochii plâng, iar când ochii plâng, mâna șterge lacrimile."

(Autor necunoscut)
Mai pe intelesul nostru, ei ar trebui sa fie o familie de frati si surori al caror tata e Dumnezeu. Acest mod de a trai se numeste biserica a carei mare preot este Iisus. Sunt multe de spus dar nu vreau sa plictisesc, mai spun doar ca prefer religia crestina tocmai pentru acest mod de a trai individual si in grup

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Mircea08):

Omule, daca tu poti trai fericit in acest fel, adica ti-ai gasit un fel de nirvana personala, bravo tie.
Eu nu pot si nu vreau sa judec asemenea alegeri.

| AlexDarius3 a răspuns:

N-am înteles nimic...

| Ssssmokin a răspuns:

Necrofilie - "Perversiune constând în practicarea relațiilor sexuale cu cadavre."
Deci nu este necrofilie, pana la urma mozolesc sticla aia.
Ca expilcatie, nu stiu, poate le zice ca ii bine si ca ii v-a ajuta in viata?

| supadeceapa explică (pentru Ssssmokin):

Nu e, dar ma gandesc ca in timp poate sa-i afecteze daca fac un obicei din asta laughing

| Ssssmokin a răspuns (pentru supadeceapa):

O sa le treaca, insa daca le este umplut capul cu chestia asta atunci ma indoiesc.

| ajutortpu1 a răspuns:

Ce le explici părinților tăi când te văd atât de prost?