| al3xutzu a întrebat:

Cum mi-as putea indrepta prietenii spre ateism? Suntem adolescenti.

Răspuns Câştigător
| Narfundo a răspuns:

Daca tot vrei acest lucru, arata-le lucrurile care te-au dus pe tine spre ateism. Daca vor alege bine, daca nu, asta e.Nici macar diavolul nu obliga pe cineva sa devina ateu.El doar ii arata ce poate face fara crestinism.

28 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bizară întrebare.

NOname
| NOname a răspuns:

De ce ai face așa ceva? Fiecare este liber să creadă în ce vrea.
Ce treabă ai tu cu preferințele lor religioase?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa iti lasi prietenii sa creada in ce vor. Pana la urma ce conteaza religia lor, daca va intelegeti bine.
Pune-te tu in situatia lor putin, gandeste-te cum ar fi ca cineva sa vrea sa iti schimbe religia, este aiurea.

NOname
| NOname a răspuns:

Consideri că jignindu-l îți demonstrezi superioritatea?

Și ce e cu aceste prejudecăți puerile și ilogice?...
Sau ai încercat să glumești?

| IMINENT a răspuns:

Ce treaba are muzica rock cu ateismul, geniule?
Ca sunt unele melodii care invata la violenta, e alta treaba, dar sa spui ca toata muzica rock te invata la ceva rau, e dovada de prostie.

| Jacck a răspuns (pentru IMINENT):

Deci tu singur ai dedus ca muzica rock duce la ceva rau, nu eu, eu doarm am zis daca esti rocker, pentru ca "roackarii" sunt satanisti.

| Jacck a răspuns (pentru NOname):

N-am jignit pe nimeni, va simtiti voi ofensati ateistii astia.

| al3xutzu explică:

Inca nu am primit un raspuns!

| IMINENT a răspuns (pentru Jacck):

Esti mai prost decat alde baubaulica si jasser.
Tu ai zis in primul post ca cei care asculta rock sunt satanisti, si aici te-ai referit la aia traditionali, adica aia care taie, omoara pentru satan, de aici deducandu-se ca toata muzica rock indeamna la violenta.
Eu am mentionat ca, desi sunt unele melodii care te inseamna la rau, sa spui despre toate muzica rock ca e intruchiparea raului e dovada vie a prostiei, de care tu nu duci lipsa.
Habar nu ai cat de comples e rock-ul. Dar sariti voi astia cu prejudecatile voastre de doi bani.
Ai mai mult de 12 ani? Ca dupa modul tau de gandire, nu as zice.
Si de unde ai dedus ca numai ateii asculta rock?
Stii sa faci diferenta dintre ateism si satan?
Asta ai invata de la popa?
Si va mai mirati de ce e tara unde e!

| al3xutzu explică (pentru Narfundo):

Diavol? Tu nu erai ateu?

| Dolyta a răspuns:

In primul rand sunt curioasa cati ani ani?
si de ce vrei tu sa ii schimbi pe altii? crezi ca ar fi un lucru bun daca eu acum as vrea sa te indrept pe tine spre crestinism? sau crezi ca as reusi acest lucru?
eu nu cred ca as reusi, pentru ca fiecare este liber sa creada ce vrea. asa ca pastreaza-ti prietenii asa cum sunt.
sper sa iei asta ca pe un sfat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IMINENT):

Bai redusule, invata sa scrii in primul rand, eu n-am referit la toti rockerii si n-am mai spus iarasi faptul asta..anume de taiat,omorat,VIOLENTA,ci doar asa...tu de aici ai dedus ce-a vrut iq-ul tau de gaina,dar ca sa nu mai facem prea mult pe desteptii,hai sa te lamuresc altfel,hai sa te conving sa te droghezi, vrei? tu nici nu-ti dai seama cat de idiot esti ma, sa convingi tu prietenii! si inca ceva bai desteptule, ai zis in coment " va mai mirati de ce e tara unde e", pai stiai ca in parlament sunt 80% ateisti ma? au fost chiar si impotriva crucii Lui Iisus Hristos sa mai fie prezenta in sala, deci Romania ta, e condusa in mare parte de ateisti, deci eu pot spune..."NE MAI MIRAM DE TARA ASTA" deci Romania e inapoiata din cauza voastra, care furati si sunteti lacomi fara scrupule!

| Jacck a răspuns:

Stiai ca in parlament sunt 80% ateisti ma? au fost chiar si impotriva crucii Lui Iisus Hristos sa mai fie prezenta in sala, deci Romania ta, e condusa in mare parte de ateisti, deci eu pot spune..."NE MAI MIRAM DE TARA ASTA" deci Romania e inapoiata din cauza voastra, care furati si sunteti lacomi fara scrupule!

| IMINENT a răspuns (pentru Jacck):

Zici de mine ca scriu gresit, dar si tu arunci cu batu in balta.
Stii cat de greu am inteles ce-ai vrut sa zici?
Singurul care are iq de gaina esti tu, pustulici de maxim 12 ani.
"stai locului ma, ai toate la nas si n-ai ce face? satanistule, esti rocker? "
Zi-mi si mie de ce ai pus muzica rock in oala cu ceea ce voia sa faca userul care a pus intrebarea.
Si cineva daca e ateu, inseamna ca da in cap, bouleandra ce esti?
Zau ca esti prost. Ce treaba au drogurile? Zici si tu ceva ca omul care nu mai are argumente?
Minte de bolovan: faptul ca cineva e ateu, nu inseamna ca se inchina la satan sau ca doreste regresul societatii, dar tu asa ai invatat la popa, ca cine nu crede in God merita sa fie ocarat.
Cum te suporta ai tai?
Cand te-ai referit la satanism, te-ai referit la cel traditional sau la cel modern? Acum cauti pe google laughing
Eu nu i-am zis userului sa-si convinga prietenii sa adopte ateismul, deoarece eu pun pret pe caracter si nu pe religie. Insa, tu esti exact ca becali: esti ateu, pleaca de aici, ghiaur ce esti.
In primul rand, tara asta e un stat laic, deci credinta e ceva personal.
Si daca o sala nu are cruci, icoane si alte cele, inseamna ca societatea e proasta si pacatoasa?
Mars si uita-te in ograda da: 400 milioane de euro se dau pentru o amarata de biserica, iar spitalele, scolile si alte bunuri sunt la pamant.
Vezi ca preotii sunt cei mai mari hoti aici in Romania.
Societatea e unde e, deoarece existati voi, cei cu ochelari de cal, cei care puneti pret pe religie in loc sa puneti pret pe caracter, cei care nu vedeti esenta, cei care aveti prejudecati.
Sincer, nu mai da replica daca nu ai ceva concis si logic sa spui, devii din ce in ce mai penibil, fanatic ce esti.

| IMINENT a răspuns:

Uita-te in oglinda inainte sa dai din gura.
Cum am zis mai inante, esti doar un pustulica de maxim 12, care abia i-au dat cosurile si se da mare in mediul virtual.
Si ce treaba are ateismul cu drogurile, cap patrat? Faptul ca cineva e ateu, nu inseamna ca a ajuns atat de josnic incat sa ia droguri. Exemplul tau nu mai exemplu nu se poate numi. E doar o chestie spusa-n vant, fara valoare.
Singurul care emana esti tu, prin prejudecatile tale, dar na, logica se prinde de tine ca nuca de perete.
Cocalar? Pentru ce? Ca nu sunt de acord cu furturile pe care le face biserica? Hai mars in cotet. Si am zis eu cumva ca parlamentarii nu fura? Fura, insa mai ajung la inchisoare, vezi nastase, dar preot care fura de la omul sarac in inchisoare nu am vazut.
Constructia acelei biserici e dovada vie a prostiei care zace in tara asta, prostie de care tu nu duci lipsa, oricum ai intoarce-o acum.
Romania e inapoiata deoarece existati voi, astia care puneti pret pe religie, in loc sa puneti pret pe caracter. Si da, caracterul conteaza. Indiferent de sfera religioasa din care face parte un om, daca acela fura, ucide etc, la inchisoare cu el.
Dar asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam si sa-i bagam pe toti in oala.
Sunt preoti buni, care nu sunt de acord cu acel mastodont care se construieste, dar majoritatea sunt cu ochii pe bani.
Nu mai pupa atat dosurile preotilor.
Uita-te la Norvegie, Suedia, Finlanda, Japonia etc, tari in care majoritatea oamenilor sunt atei si uite cat de bine o duc.
Deci ex tau spus la frustrare nu are logica.
Sincer, iti repet din nou: daca nu ai nimic concis si logic sa-mi spui, nu te mai obosi sa-mi dai replica.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing "Posedatuleeee". Nu cred ca poti. Sa fii crestin e mai usor decat sa fii ateu, asa ca nu oricine vrea munca in plus. Si apoi, subconstientul ii poate dobori, simtindu-se pedepsiti de dumnezeu pentru ca s-au departat de el.
O persoana apropiata se plangea in perioada nu stiu carui post mare ca ii merg toate prost, teoretic ar fi trebuit sa ii mearga bine, ca tinea post, dar am intrebat-o daca tine CUM CREDE ca trebuie, si a zis ca nu. De aici ii veneau belelele, mustrari de constiinta.

| IMINENT a răspuns (pentru Mădă0611):

Ehe, pentru multi postu se rezuma numai in a te lipsi de la unele alimente,, dar de la injuraturi, fapte rele nu se lasa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru IMINENT):

Stiu persoane care fumeaza si cred ca e ok, asa ca nu le mustra constiinta, de post vorbesc, de aceea am scris cu majuscule "cum crede". Daca unii cred ca regim inseamna post, simt la fel ca cei care stiu ce inseamna postul. Autosugestie hypnotized

| IMINENT a răspuns (pentru Mădă0611):

Ioi ma, nici macar nu mi-a aparut intreg raspunsul.
Stiu ca vorbesti despre post, despre el discutam acum.
Regimul e daunator daca se abuzeaza. Daca te lipsesti de unele alimente, poti ajunge la spital.
No, ma mai tii minte? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru IMINENT):

Pai se poate intelege ca ziceam ca fumatul in general nu e ok, doar e pacat sa fumezi, nu conteaza ziua, ca sa nu existe neintelegeri, prefer sa ma repet, sa reamintesc, sa explic in plus. tongue
Nu.

| IMINENT a răspuns (pentru Mădă0611):

Mai, noi nu vorbim de fumat acum laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru IMINENT):

Stiu despre ce vorbim, explicam doar.

| IMINENT a răspuns (pentru Mădă0611):

Fa in asa fel incat sa-ti pot trimite mesaje laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru IMINENT):

tongue trebuie sa iti dau add, dai o guma Turbo, pe langa accept.

| IMINENT a răspuns:

Cum era de asteptat, tot ca un prost postezi. Singurul care a luat m*ie esti tu si mama ta, ca astfel nu-mi explic cat de prost poti sa fii. Prostia crasa si ignoranta sunt calitati pentru tine. Nu incerca sa ma impresionezi, ca nu reusesti decat sa arati lumii cat de prost esti.
Acum ca am lamurit ca esti prost de puti si probabil ca nu o sa te opresti din a continua sa-mi tot dai reply-uri, cu toate ca sunt lipsite de orice urma de logica. Te plictisesti?
Singurul indoctrinat esti tu, minte goala: ai zis de atei ca sunt imorali, doar pentru ca majoritatea parlamentarilor sunt atei. Ai zis ca Romania o duce prost deoarece nu vor astia sa mai existe icoane, cruci in incaperi. Am zis ca toti cei care se dovedesc lichele, indiferent de apartenenta religioasa merita sa fie inchisi, dar tu tot pupi dosurile preotilor, oricat de mult ai vrea sa spui ca nu faci.
Ai dat un exemplu prostesc, cel cu drogurile.
Uiti ca exista si tari atee.
Nu conteaza ba bolovan infantil daca majoritatea sunt atei, puteai fi si evrei, crestini etc. Au furat, da, majoritatea nu sunt la inchisoare, dar nu sunt de vina pentru ca sunt atei ci pentru ca sunt lichele.
Ia zi, pana-n 2012, cati preoti au ajuns la inchisoare?
Bineinteles, tu vei continua sa-mi tot dai reply, desi stii foarte bine ca nu poti sa spui ceva logic si concret, deoarece nu te duce mintea.
Ia zi, mama ta nu a avut bani de avort?

| CeaCuMasca a răspuns (pentru IMINENT):

Băi,sunteți total paraleli. Ăsta crede că tu ai pus întrebarea și nu înțelege despre ce vorbești.Probabil că face mișto, altfel e groaznic de prost.N-are sens să-l bagi în seamă.

| IMINENT a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Iti plac clatitele?

| EmaS a răspuns:

Dar cum te-as putea indrepta spre Dumnezeu?