| mentholinks a întrebat:

Cum pot sa ma conving ca nu exista iadul? Nu-mi da pace gandul ca exista totusi o sansa mica sa existe si voi suferi pentru eternitate.

74 răspunsuri:
| VibeTrix a răspuns:

Pai iadul chiar nu exista. Sunt doar speculatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand mori, esti ingropat si in cativa ani te faci una cu pamantul. Partea buna e ca odata ce ai murit nu mai esti constient, nu te mai doare, nu mai suferi. Cam asta e realitatea

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Ioan 3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viată vesnică

Pentru cine a fost făcut iazul de foc şi pucioasă?

Iniţial a fost făcut pentru diavol şi îngerii lui :

„Apoi va zice celor dela stînga Lui:, Duceţi-vă dela Mine, blestemaţilor, în focul cel vecinic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!" (Evanghelia după Matei 25: 41)
Locul în care va ajunge diavolul şi îngerii lui (dracii) este chiar iazul de foc şi pucioasă.
Deşi sataniştii cred că în iad oamenii se împart în două categorii : prinţi şi robi. Ei zic că prinţii vor tortura robii iar că să devii prinţ trebuie să slujeşti diavolului pe acest pământ. Dar realitatea este că în focul veşnic vor arde cât demonii atât şi cei care i-au slujit.

Iisus a murit pentru noi, doar Iisus ne poate salva.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Ai murit sa vezi cum e? Vreau mai multe mesaje in privat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu am murit. Eu un proces anatomic normal si dovedit stiintific

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Noi avem suflet, nu suntem pietre aparute din spatiu, intelegi? Vedem dupa moarte care este adevarul. Iisus a murit si a inviat pentru mine si tine, stiai asta?
"Adevărat, adevărat vă spun că cine* ascultă cuvintele Mele şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţa veşnică şi nu vine la judecată, ci** a trecut din moarte la viaţă".
happy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu exista nicio dovada medicala ca un om acum 2000 ani a murit si a reinviat. Asta sa fie clar. E doar dorinta ta de a crede asta.

Noi avem creier, ca orice animal, diferenta fiind constiinta care provine din creierul mai evoluat decat al animalelor. odata ce inima nu mai pompeaza sange si oxigen spre creier acesta nu mai functioneaza si nu mai avem nici constiinta, nici constienta, nimic. Devenim un hoit care se descompune, un hoit pentru care cuvintele citate de tine dintr o carte de basme nu au nicio semnificatie

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Vedem dupa moarte. Pana atunci toate cele bune si Dumnezeu sa te ajute sa te intorci la el.
De unde a aparut atata apa pe pamant?
Tu din ce ai aparut? Ai aparut din roci, maimute, praf de stele sau nimic? Te minti singur, NU Il MAI NEGA PE DUMNEZEU!
"In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El."
Alber Einstein
„Cu cât cunosc mai mult ştiinţa, cu atât mai mult cred în Dumnezeu."
https://m.youtube.com/watch?t=1s&v=TVJzVnyDZ_M
Gandeste-te cum vezi cu ochii aia tai facuti din "praf de stele" si cum gandesti :o
Nu am nimic cu tine, iti respect decizia. Domnul sa te ajute happy Toate cele bune si multa pace happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Omu' intreaba de iad si tu raspunzi ca asa de tare va iubeste zeul evreilor laughing
Nu exista nici iad, nici rai, nici diavol, nici Cristos, nici Yehova. Vaticanul a facut miliarde pe spatele credulilor. Ce-i drept, nu-i vina nimanui ca a fost spalat pe creier de la nastere, este vina parintilor ca l-au spalat pe creier cu forta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-ma sa iti explic, si eu aveam temerea asta. Cum ca voi muri pentru eternitate si voi fi ars in iad zi si noapte, dar Isus m-a eliberat, iata ce se intampla de fapt. Iadul a fost creat pentru diavol si ingerii lui, NU pentru noi, Dumnezeu si Isus si Duhul sfant nu vor ca tu sa mori in iad cu nici un chip, Dumnezeu nu trimite oameni in iad, oamenii sunt cei care aleg sa mearga acolo, ca sa mori in iad mai intai trebuie sa treci de Dumnezeu, trebuie sa treci de cruce, trebuie sa treci de Isus trebuie sa iti impietresti inima si sa il respingi pe Dumnezeu si sa-l alungi din inima ta, trebuie sa iti impietresti inima. Dar odata ce l-ai lasat pe Isus cel plin de dragoste sa vina in viata ta, ESTE IMPOSIBIL SA MORI IN IAD, CHIAR DACA VREI SA MORI IN IAD NU MAI POTI. pentru ca din momentul in care ai crezut in Isus, numele tau este scris in cartea vietii, Duhul Sfant locuieste in tine. Cum ar putea Dumnezeu sa trimita pe Duhul Sfant din tine in iad? Dumnezeu te iubeste enorm si nu te va lasa sa mori in iad cu nici un chip, dar daca tu alegi sa mergi acolo... Dumnezeu nu te poate opri, pentru ca este alegerea ta si El respecta alegerile noastre, daca vrei sa fii a lui isus. tot ce trebuie sa faci este sa il lasi pe tatal plin de dragoste sa vina in viata ta, printr-o rugaciune simpla catre hristos, ''Doamne isuse am pacatuit impotriva ta, a vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatului meu, cred ca tu esti fiul lui dumnezeu, si te primesc pe tine ca mantuitor personal si ca domn al vietii mele, imi predau viata tie'' din acest moment duhul sfant vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, si nu vei mai fi despartit niciodata de dragostea, iubirea, caldura, grija tatalui ceresc

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat de jalnic poate fi sa te rogi de spiridusi inexistenti in speranta ca iti da cate ceva?!
Relaxeaza-te, spiridusul tau nici nu-ti da, nici nu-ti ia ceva, pentru ca e doar un personaj fictiv dintr-o poveste fara nici o baza reala, creata si promovata din anumite interese ale unora sau altora.

| RAY a răspuns:

Nu exista nici macar o singura dovada ca exista dimnezeu,satana,iad,rai,astea sunt doar manipulari ale unora care au profitat de majoritatea in interese materiale,iadul e un fel de bau,bau pentru adulti, gandeste rational, daca nimresti la judecata lui zeus ce faci? fiecare religie promite raiul dar care e adevarata? sansa e mica ca religia ta sa fie cea adevarata, sunt sanse mari sa nu fie nimic acolo, omul mereu ti a dorit viata vesnica asa ca a inventat basme, omul mereu a inventat si inventeaza basme pentru ceea ce nu stie

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu crezi in dumnezeu pentru rasplata, vezi ca greseti credinta fara fapte e nula

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu prietene. tu te minti singur, eu incerc sa inteleg stiinta, daca tu nu poti, ramai la religie, e adevarat ca e mai simpla

| danay72 a răspuns:

Biblia arata clar ca iadul se refera la moarte, nu chin veșnic. Apocalipsa21:8,ultima parte a versetului spune că inseamna moartea a doua.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Nu mi-ai raspuns la intrebari

| T0T a răspuns:

Fii fericit că Dumnezeul tău e atât de crud și sadic încât să te lase pentru o viață fără de semn și foarte scurtă să suferi infinit în veșnicie.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

I-am raspuns la intrebare mai sus, l-am si ajutat sa cunosca iubirea lui Dumnezeu, ca sa fie salvat si sa creada in Iisus Hristos. Ce ti se pare anormal la respingerea pacatului? Nu e nimeni spalat pe creier. Sunt spalat pe creier deoarece nu-mi place pacatul, imi place sa fac bine si sa ajut pe oricine. Asta datorita Domnului, ii multumesc pentru tot.
Deci, ce ti se pare "spalare pe creier"? Respingerea pacatului? Iti place pacatul mult, nu-i asa?

| IuliaAna23 a răspuns (pentru suntserios):

Religia simpla? N-aș prea crede.
La o prima vedere chiar e foarte simplă, dar crede-mă, când te afunzi in ea, e mult mai complexă.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru IuliaAna23):

Da, complex rau, trebuie sa crezi ca un batranel pe un nor se uita la tine si se supara cand te masturbezi... si mai sunt ceva povesti interesante, cu oameni care incarca toate animalele pe o barcuta samd...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu neg ca stiinta le stie pe toate si le poate si explica. Exista destule teorii referitoare la aparitia vietii si a planetei, incomplete desigur, dar mult mai credibile si realiste si de bun simt decat teoriile creationiste.

| IuliaAna23 a răspuns (pentru Mclaren12):

Daca tu nu crezi in Dumnezeu, nu batjocori credințele altora, arata puțin respect.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

Te-ai rugat vreodata din toata inima? Pune-l la incercare, de ce nu-l pui? Nu-L mai ignora si nega pe Dumnezeu. Renunta la lucrurile lumesti si la pacat, stiu ca e placut. "Caci au fost mai mult iubitori de placeri decat iubitori de Dumnezeu. "Spridusul" acela despre care vorbesti tu, a murit pentru tine. Dumnezeu te iubeste, niciodata nu e tarziu sa te intorci la el. Dumnezeu ne iubeste asa pacatosi cum suntem sad
Tu din ce crezi ca ai aparut? Cum crezi ca s-a format lumea, distanta perfecta de la soare si pamant?
Crezi ca ai aparut din pietre, nimic, maimute si spiridusi?
Iti zic din tot sufletul si din toata inima ca iti respect decizia, dar nu e cea corecta... sad

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

E simplu sa renunti la pacat? Iti place pacatul, nu?
Uite aici un om de stiinta, uita-te la el https://m.youtube.com/watch?t=15s&v=JlyUeceDAnY
Sunt convins ca nu o sa te uiti, nu vrei sa-l cunosti pe Dumnezeu. Pune-l la incercare sa vezi daca exista. Aici este alt videoclip interesant. https://m.youtube.com/watch?t=470s&v=gb2lZh-tv4Q
Sunt covins, ca daca te vei uita la una din ele, vei crede.
Tu din ce crezi ca ai aparut? Raspunde-mi la intrebari... Nu suntem la intamplare, din roci sau din maimute. Tu in ce crezi mai exact? :d
Stiu, ca nu te vei uita la videoclipurile alea deoarece il negi pe Dumnezeu... sad

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Uite aici un raspuns, sper sa te uiti. Tine putin si e foarte frumos. Sper sa te uiti... https://m.youtube.com/watch?t=10s&v=XpccqIJ-Y14

| IuliaAna23 a răspuns (pentru suntserios):

Asta crezi tu din despre religie? Atunci e vai vai de capul tau. Nu e deloc mai simplu sa crezi in Dumnezeu decât sa înveți niste teorii, ba chiar din contra. Ca sa ajuni a crezi in El trebuie sa reușești sa faci fata ispitelor, sunt mai multe lupte de dus. Daca nu ești informat, nu încerca sa pretinzi ca tu ești mai deștept doar pentru ca ești ateu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Holiday):

Holiday, uite aici un raspuns foarte interesant
https://m.youtube.com/watch?t=10s&v=XpccqIJ-Y14
Uita-te la tot, tine si putin.
Poti sa-mi explici cevs despre acest videoclip? happy

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Uite aici un raspuns despre existenta lui Iisus.
https://m.youtube.com/watch?t=10s&v=XpccqIJ-Y14