| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot unii crede că spiritele morților salăjluiesc printre cei vii, când versetul de mai jos spun clar că morții dorm (până la a doua venire a lui Hristos)?

Eclesiastul 9: 5-6, 10
"Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri; dar cei morţi nu ştiu nimic, şi nu mai au nici o răsplată, fiindcă până şi pomenirea li se uită. Şi dragostea lor, şi ura lor, şi pizma lor, de mult au şi pierit, şi niciodată nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare.
Tot ce găseşte mâna ta să facă, fă cu toată puterea ta! Căci, în locuinţa morţilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici ştiinţă, nici înţelepciune!"

Spiritismul e o mare amăgire. Amăgire pe care demonii o folosesc pentru a îndepărta și mai mult oamenii de la Adevăr, adevărul care sta scris in Biblie, Cuvântul lui Dumnezeu.
Demonii pot lua orice forma, inclusiv a persoanelor decedate și se folosesc de asta pentru a tulbura sufletele celor care nu cunosc Cuvântul și n-au citit niciodată Biblia.

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Sunt de acord ca spiritismul este un paganism si un neadevar! Mantuitorul Iisus Hristos ii spune talharului pocait ca: "Adevarat graiesc tie, astazi vei fi cu Mine in Rai". - Luca 23:43 Deci, sufletul talharului pocait nu a mai stat pe pamant, nu a bantuit pe nimeni ci a fost dus in rai de Mantuitorul si Dumnezeul Iisus Hristos.
La fel, in pilda saracului Lazar si a bogatului nemilostiv de la Luca, cap.16, dupa moarte saracul Lazar a fost dus de la ingeri in sanul lui Avraam, iar bogatul nemilostiv se chinuia in vapaia iadului. - Luca 16, 22-23
Observam ca bogatul nemilostiv nu dormea, ci se chinuia in iad si ii cerea patriarhului Avraam sa-l trimeata la el pe saracul Lazar cu un varf de deget de apa, fiindca se chinuia in vapaia iadului.
Mai observam din Biblie ca Moise, care era mort demult, totusi vorbeste, impreuna cu Ilie, pe muntele Tabor, cu Mantuitorul Iisus Hristos la Schimbarea Lui la fata. -Matei 17:3
Si mai sunt si alte versete din Biblie care demonstreaza ca teza adventista a somnului sufletelor sau a distrugerii lor este total falsa si este o erezie!
Cuvantul lui Hristos este mai mare decat al Ecclesiastului! Nici macar nu sustine Ecclesiastul, in incercarile lui filosofice, ca mortii dorm! "Eu sunt viata si invierea, spune Hristos. Cine crede in Mine, chiar daca va muri, va trai. Si oricine traieste si crede in Mine, nu va muri in veac!" - Evanghelia dupa Ioan cap. 11, 25-26
Dumnezeu ne-a daruit viata vesnica si aceasta viata este in Fiul Sau, Iisus Hristos!

71 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Din câte am auzit trăim în perioada Noului Testament

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Proroci sunt si în Noul Testament. Citește Fapte 11:27-30. În 1 Ioan 4:1 scrie ca au ieșit mulți proroci mincinoși. Pai, dacă sunt proroci mincinoși, înseamnă că există proroci adevărați. În 1 Tesaloniceni 5:20 scrie sa nu disprețuim prorociile. Ca să nu le disprețuiești, ele trebuie sa existe, nu? În 1 Corinteni 14:1 scrie sa umblam mai ales după darul prorocii. Ca să umbli după el, trebuie sa existe, nu? În 1 Corinteni 12 sunt prezentate darurile Duhului Sfant, printre care și PROROCIA iar în capitolul 14 este prezentata mai detaliat prorocia. Și prorocia nu este ce mi ai spus tu ca ți a descoperit duhovnicul tău. A avut o descoperire, poate, dar nu a prorocit. Prorocia este ca cea din Vechiul Testament, având in vedere capitolul 14 din 1 Corinteni.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca sunt si in Noul dar tu ai zis ca "ai nostri sunt ca in vechiul'". Și de ce ignori faptul ca si noi avem prorocii și vazatori cu duhul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Pai dacă sunt proroci și în Noul Testament, înseamnă că sunt la fel ca cei din Vechiul Testament, mai ales că nu scrie absolut nicăieri în Noul Testament ca prorocii din Noul Testament sunt diferiți fata de cei din Vechiul Testament. Având în vedere ca Dumnezeu nu Se schimba niciodată, nici darurile Sale nu se schimba, deci prorocii din Noul Testament sunt la fel ca cei din Vechiul Testament. Și voi nu aveți proroci ca cei din Vechiul Testament. În timpul rugăciunilor începe cumva vreo persoana sa strige mai tare ca să se facă auzit și ca cei din jur sa se oprească și apoi începe sa transmită mesajul lui Dumnezeu? Știu sigur ca voi nu aveți așa. Și văzătorii sunt cei care au vedenii, cum au avut multe persoane din Biblie. Când ți se descoperă tainele inimii e altceva.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok dar eu ma refeream ca avem oameni care spun proprocii, adica care vad viitorul. Iar vazatori cu duhul sunt cei care iti vad sufletul fara sa le zici nimic. Asta nu-i dovada ca Duhul Sfant le dă puterea asta? Ca fara Duhul Sfant n-ar putea face asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu zic ca nu e de la Dumnezeu ce fac, dar și duhurile știu viitorul. Cu ajutorul cui crezi ca ghicesc vrăjitoarele viitorul? Cu al lui Dumnezeu, sigur nu. Din nou, nu zic ca ce e la voi n ar fi de la Dumnezeu, dar nici nu pot spune ca e de la El, atât timp cât nu am fost în biserica ta și asa mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu zic că nu e de la Dumnezeu ce fac, dar si duhurile știu viitorul. Cu ajutorul cui crezi că ghicesc vrăjitoarele viitorul? Cu al lui Dumnezeu, sigur nu. Din nou, nu zic ca ce e la voi n ar fi de la Dumnezeu, dar nici nu pot spune ca e de la El, atât timp cât nu am fost în biserica ta și asa mai departe.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrajitoarele nu ghicesc viitorul. Ele pur și simplu mint.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Pai, cunosc o persoana căreia i-a fost ghicit viitorul de o vrăjitoare sau i s au descoperit tainele inimii, nu mai țin minte sigur cum a fost. Deci și vrăjitoarele au aceasta putere. DAR, după cum am zis de 2 ori deja, nu zic ca voi lucrați cu demoni, ci doar am zis ca se poate și așa.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca vrajitoarele au aceasta putere. Cred că ele îi prostesc pe idiotii care se lasa prostiti de ele. La fel e cu zodiacul. Si zodiacul "iti ghiceste viitorul" daca esti suficient de prostovan.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

De zodiac știu, mai ales ca scrie în Biblie de zodiac ca e păcat și așa. Dar unei persoane foarte apropiate mie, acum mulți ani, o vrăjitoare (sau ce era ea, dar știu sigur ca lucra cu duhurile, nu cu Dumnezeu) i-a descoperit ceva ce lui i s-a întâmplat sau ce avea în inima, ori i-a prezis ceva din viitor. Da, știu ca s multe vrăjitoare care zic ca iti ghicesc în globul lor, în palma sau în cafea și sunt multe care ii prostesc pe oameni pentru bani, dar asta de care zic eu, chiar a zis adevărul, deși nu ajuta cu nimic