| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum se face ca au existat si dupa potop uriasi?

45 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mai eu am vazut un film in care uriasii (ceva din piatra) au disparut, ca a venit apa laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Așa cum după potop s-au născut oameni care au devenit păcătoși, s-au născut și oameni care au avut o constituție fizică mai impunătoare și care erau numiți de către ceilalți tot "uriași".

Chiar nu era greu, dar tu mereu încerci să cauți noduri în papură.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu scrie nicăieri că erau la fel ca cei de dinainte de potop, asta ai scornit-o tu.

Dacă pentru tine nu are sens ce ți-am spus, te înțeleg.
Probabil nici ce îți spuneau profesorii la școală nu avea sens, de nu ai fost în stare să termini toate clasele.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns:

Unde scrie?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba am citit'o. Si nu o dată. Dar uite că-s om si eu, si imi scapă.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ca sa iti explic, arata'mi unde scrie. :p

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am citit. Bun. Despre ce este vorba în contextul versetului? Ma refer la Numerele 13:33.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mda atâta poti. Ce să. de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere. Stai, tu nu crezi in Dumnezeu. La tine se aplica asa: de unde nu e, nici Big Bang/ evoluția/ hazardul/ mama natură/ nu cere.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Parțial da. Erau amintiți si fii lui Anac. Dar prea putin. Despre altceva se vorbește în capitolul 13 din Numerele. Mai citeste-l odată. Si te astept cu raspunsul.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bun. suntem pe drumul cel bun. Despre care țară se vorbește în acest capitol?

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da bobița. Din nimic apare natura. Imi place cum gândești.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Hai nu te abate de la subiect. Spune despre ce este vorba în Numeri 13.
Sunt constient ca ceea ce fac eu acum e o pierdere de timp, ca arunc perlele în gura porcilor. dar na. Sa fie pierdere mea.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti am mai spus: ca sa afli trebuie analizat contextul. Întreg capitolul. Nu doar 2 rânduri în care ai citit despre fiii lui Anac. Si apoi continuam discuția. Altfel nu fa i altceva decât să dovedești ceea ce stiu deja, si ceea ce a spus nilsson: nu te intereseaza nimic, doar cauți nod in papură.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sigur ca stiu. Dar am si replica potrivita sa iti arăt că ăia nu erau uriași. Dar ca sa poți înțelege, trebuie să înțelegi despre ce este vorba în întreg capitolul.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu omule. Vreau sa te ajut sa faci ceea ce se învață în clasa a3a sau a 4a. Sa citesti textul si sa iti faci o idee de ansamblu.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bravo. Deci din Numeri 13:1, 2 aflăm că Iehova Dumnezeu îi spune lui Moise sa trimita 12 spioni, sau iscoade sa spioneze țara Canaan.
Din versetul 3 până la 16 sunt trecuți cu numele cei 12 care au trimisi. Din versetul 17 - 20 aflăm indicațiile pe care Moise li le-a dat, la ce să se uite, ce sa spioneze. Mai departe din versetele 21 - 24 aflăm cum au urmat ei indicațiile, din 25 la 29 vedem rezultatul spionajului: roadele bogate, dar și ce au văzut acolo. Din 30 aflăm credința puternică a lui Caleb, unul dintre cei 12 spioni. Iar din 31-33 aflăm raportul negativ si teamă pe care ceilalți spioni au incercat sa le'o inducă națiunii. Teamă care a dat rezultate, de altfel, pentru că întreaga generație pierdut șansa de a intra în țara cea bună, binecuvântată, si din acea generație au intrat doar: ai ghicit Iosua si Caleb, care au avut credință, si copiii celor care au crezut rraportul celor 10 spioni. Având acum un tablou întreg asupra situației în mod normal poti sa iti dai seama ca fiii lui Anac despre care se vorbește acolo nicidecum nu erau dintre nefilimii uciși la potopul lui Noe, ci doar o exagerare, o hiperbolă cum găsim si altele în Biblie. A fost doar o tentativă a Diavolului de a slăbi credința poporului, pe vremea aceea, încă poporul ales. Si da, o încercare reușită. Putem spune asta dacă ținem cont si de Deuteronomul 1:28 de unde aflăm că era o caracteristică cunoscută a neamului lui Anac. un neam înalt de statură. Tot aici mai găsim o hiperbolă: orașele lor sunt până la ceruri. Oare erau pana la ceruri? Ne mai putem uita si in Amos 2:9. Arata-mi mie un om înalt ca un cedru, sau ca un copac falnic. Din nou o hiperbolă (de data aceasta în sens invers, în sensul de a ne întări credința, ca orice obstacol am avea, chiar si oameni precum cedrii ori copacii falnici, Dumnezeu ne ajută.
Așadar concluzia finală este aceea ca acei uriași, din Numeri 13:33 erau doar niște oameni cunoscuți ca fiind înalți. Gena lor era asa.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi tu Ai pus în mod tendențios întrebarea, cu trimitere evidentă la faptul că uriașii au fost distruși la potop, " cum se face ca au existat si dupa potop uriasi" si ai venit cu versetul din Numeri 13 încercând să transmiți ideea: biblia spune ca uriașii au fost distruși, apoi tot biblia spune că erau uriași. Contradictiee. biblia e falsă.
Apoi asa puteai sa întrebi: Cum se face ca dupa potop erau oameni slabi? Sau grași, sau scunzi. nu are importanta. Dar modul în care ai pus intrebarea arată care ti-au fost intențiile. Esti slab.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si eu Ti am explicat că prin neamul uriașilor se înțelege doar că erau niste oameni solizi, bine făcuți. Nicidecum uriași de 3m sau mai înalți. Si nu, nu e neapărat ca pe unul uriaș sa il nască tot un uriaș. Poate surveni pe parcurs o malformatie, si din om normal, ajunge uriaș. Cum si azi, uneori vedem. Uriași de 2m.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns:

Uite aici un uriaș:

https://www.google.com/......ri-4908660

O fi dintre ăia de la potop?

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns:

S-au dus la Everest in varf si au stat in cocioabe acolo