| V3ra a întrebat:

Cum va explicati faptul ca,in ziua Bobotezei,apele raului Iordan,in care a fost botezat Hristos de catre Sf Ioan Botezatorul, de 2000 de ani curg in sens opus cursului obisnuit?
Aceasta intrebare este pentru cei care neaga existenta lui Dumnezeu si se plang de faptul ca nu exista dovezi ale existentei LUI.

31 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un fenomen.am vazut un filmulet, nu chiar m-a convins dar sannt si la Dunare anumiti cuurenti si vartejuri care fac apa sa curga invers pana se intoarce iarasi la cursul initial.asta nu tine de religie, ori trebuie sa ne slabeasca credinta. dimpotriva.

Răspuns utilizator avertizat
| Ihaveadream a răspuns:

Nu e un fenomen verificat, e doar o cioca de youtube. Trebuie stabilit exact cat urca curentii si in ce perioada. Asa ma duc si eu in America Ecuatoriala de Sfantul Ilie si zic ca a plouat de a rupt.

| V3ra explică (pentru anonim_4396):

Iordanul este un râu cu un debit foarte mic și care curge foarte lin. După ce patriarhul a aruncat crucea de trei ori, uneori mai devreme, alteori după mai mult timp, minunea se produce. În mod concret, Iordanul nu se întoarce înapoi. Exact în locul în care patriarhul a aruncat crucea, râul începe să „fiarbă". Tot acest fapt se petrece pe o distanță de aproximativ 100 de metri în afara acestuia, râul curgând în același mod lin.

| V3ra explică (pentru Ihaveadream):

Pai daca nu crezi de ce nu te duci personal intr-un an de Boboteza ca sa verifici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vera? eu cred in Dumnezeu din cauza intregii firi si a naturi si a slavei si gloriei lui ce o striga toata creatia nu numai raul iordan.asta voiam sa spun.

| Ihaveadream a răspuns (pentru V3ra):

Daca ma duc doar de slujba de Boboteaza, nu as putea aprecia daca fenomenul nu se repeta pe toata luna sau tot anotimpul. As vrea mai degraba sa ajung la Slujba de Inviere din Biserica Sf. Mormant, sa vad daca flacara nu arde timp de 30 de minute.

| Mădă0611 a răspuns:

Mda, traiasca Luna si ignoranta, asa e si cu "focul sfant", cel care coboara din cer de invierea mortului, care cica nu arde/distruge. laughing Se pare ca cel putin o data a fost un incendiu acolo, fiind doar o iesire, au ars oameni. laughing love struck

| V3ra explică (pentru Ihaveadream):

Pai tu crezi ca zeci de mii de oameni cati au afirmat chestia asta mint? Ce zici de oamenii care locuiesc acolo si spun acelasi lucru?
Iar in legatura cu flacara care vine din cer si aprinde lumanarile de la sf Mormant si pe cele ale credinciosilor, la fel, sunt oameni care locuiesc acolo si spun asta...Nu poti sa spui ca toti mint.

| RAY a răspuns:

Sunt milioane de oamenii care cred in fantome,oznurii, sunt sute de milioane de copii care cred in mos craciun, numarul conteaza sau calitatea sa stiu?

isus nici macar nu a existat ca personaj real si toata povestea lui a fost inventata de pavel, faza cu raul trebuie sa existe o explicatie si pentru aia, bine daca voi vedeti ca se intampla miracole de ce mai pacatuiti inseamna ca nici voi crestini nu credeti ca daca ati crede ati fi mai buni

| Ihaveadream a răspuns (pentru V3ra):

Zeci de mii de oameni...

Nu am cunoscut pe nimeni care sa fii mers acolo si sa fii constatat el ce se intampla. Nu am (LA FEL CUM NICI TU NU AI!) evidenta celor care intra acolo, cine sunt, cati sunt si cum au fost alesi sa intre. Nu am vazut nicio relatare a vreunui localnic si nu inteleg ce relevanta ar avea atata timp cat el nu ar fi inauntru.

In Evul Mediu, au fost relatari numeroase referitoare la aparitia unor diverse fiinte fabuloase. Asta nu inseamna neaparat ca oamenii au mintit, sau ca inorogii si sirenele chiar exista. Vorbim de sugestibilitate, pe de o parte, si de dorinta puternica de confirmare a credintei. Asta inseamna ca un credincios adevarat ar prefera sa indeparteze flacara, daca ar simti ca arde, considerandu-se nevrednic de o epifanie, sau nici macar nu ar incerca sa o testeze. Si deocamdata nu am vazut nici un filmulet care sa arata o expunere indelungata la flacara. Doar vesnicele cadre cu oameni extatici care isi plimba flacara pe fata si maini, si uneori pe parul suspect de lucios.

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Vad ca pe voi astia indoctrinati va atrage paranormalul ca un magnet dar habar nu aveti de legile fizicii. E adevarat ca Fizica e mult mai grea decat povestile din Biblie. In alta ordine de idei, de ce nu-ti pui intrebarea urmatoare : eschimosii de la poli de ce nu au auzit de Dumnezeu si de Iisus daca puterea Acestora e asa de mare? Raspuns : Nu sunt interesanti pentru Biserica!

| Hombre a răspuns (pentru V3ra):

"Pai daca nu crezi de ce nu te duci personal intr-un an de Boboteza ca sa verifici?"
Ieri m-am intalnit cu niste extraterestri pe Luna si mi-a spus ca aparitia vietii pe pamant este un experiment de-al lor, daca nu crezi du-te si intreabai.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Si in Romania avem astfel de fenomene. Apa care curge la deal. Obiecte care urca singure la deal...
In Bucium, de exemplu, undeva pa langa Iasi, masina urca singura la deal...
O fi mana lui Jesus?

| Ben00 a răspuns:

La data aia luna intra in conjunctie cu Uranus...

| Kabuto79 a răspuns:

Auziti daca o sa-mi botez organul si o sal si sfintesc dupa o sa ejaculez sperma sfintita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ben00):

Asta suna a injuratura daca o zici in engleza laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marele zeu Zambazulu a oferit oamenilor posibilitatea de a face ca apa sa "curga la deal"... stii cum?

Urca-te in masina cand polua, mergi cu viteza si uita-te pe parbriz.

Nu-i asa ca puterea marelui Zambazulu este uimitoare? smug

Acum du-te fa-ti clatite si mananca in cinstea lui.

| miriam18 a răspuns:

Buna intrebare. Poate ca in apa iordaului a ramas puterea Domnului Isus.Eu cred ca acea apa este sfinta

| albaKiara a răspuns (pentru Kabuto79):

-.-" ce frumos te invata satan...

| V3ra explică (pentru RAY):

Nu imi mai racesc gura cu voi,pentru ca oricat de multe dovezi v-ar aduce crestinii,voi gasiti sa rastalmaciti lucrurile...
Apropos sunt doctori,filosofi,cercetatori,oameni de calitate cum vrei tu sa ii numesti care cred in Dumnezeu,din punctul vostru de vedere, toti care cred in El sunt incuiati si batuti in cap, dar uite ca nu este asa, Mihai Eminescu credea in Dumnezeu si prin poeziile lui a aratat asta, si nu cred ca era prost incuiat si ignorantwinking

| V3ra explică (pentru мιнαɛℓα36):

Mi-ai dat niste exemple total irelevante..."masina care urca singura la deal"asa si? A zis cineva ca e legata de Dumnezeu? Cred ca nu ai inteles ceea ce am aratat eu, si ceea ce imi spui tu happy

| V3ra explică (pentru Hombre):

Dovedeste ca te-ai intalnit cu extraterestrii. Tu poti vedea chestia asta mergand acolo si vazand. Alt exemplu nu ai gasit?

| V3ra explică (pentru Kabuto79):

Esti un om cu o capacitate intelectuala cu mult sub limita mediei si deci nu am ce discuta cu tine, si nu, nu te jignesc, pur si simplu imi dau seama dupa raspunsul tau la o intrebare decenta.Ai demonstrat ca gandesti cu capul dintre picioare. Felicitari!

| V3ra explică (pentru anonim_4396):

Este un exemplu irelevant ceea ce spui tu, deloc amuzant, chiar patetic.
Fenomenul amintit de mine in intrebare nu poate fi explicat nici de oamenii de stiinta, si nu zic eu asta.

| Ihaveadream a răspuns (pentru V3ra):

Sincer, oricat am cautat pe internet, singurele "surse" care relateaza despre fenomen, sunt cele ortodoxe. Nu am gasit nici macar o parere a vreunui om de stiinta.

| Ben00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gresit, aia e la alta data. De fapt e vorba de Jupiter si Pluto. Si logic, daca te gandesti, Uranus e prea departe ca sa aiba o influenta palpabila asupra Terrrei. Deci Jupiter intra in conjunctie cu Pluta.

| Mikhtarian a răspuns:

Ce spune un ateu cand nu are replica la Adevar : Nu-i pe bune ..arata-mi ca nu e pe bune., cum poti spune ceva fara sa stii?

| Kabuto79 a răspuns (pentru V3ra):

Auzi prietene? sa stii ca ori ce om are o limita e destul de greu sa fi calm mereu si sa raspunzi mereu cu blandete la cele mai ipocrite si retardate intrebari si daca te intrebi dc am mai raspuns atuncea sa stii ca am facut-o din curiozitate

| Kabuto79 a răspuns (pentru albaKiara):

Satan mi-a deschis ochi... regret zilele in care ma rugam la prietenul vostru imaginar si regret faptul ca nu am reusit sa realizez mai repede, dar nu a fost vina mea deoarece crestini baga pe gat tuturor copiilor si e destul de greu sa renunti dupa.
RESPECT pentru cei care au reusit sa-si deschida ochii