| Serenade a întrebat:

Ce sens are existenta lui Dumnezeu? Ce scop? Care este finalitatea existentei lui? De ce exista un Dumnezeu in loc sa nu existe nimic?

23 răspunsuri:
| Toluk19 a răspuns:

Nici nu comentez prea proasta intrebarea.
Putini il inteleg pe Dumnezeu!

| popm3 a răspuns (pentru Toluk19):

Sa fi al dracu ca tu il intelegi...

| popm3 a răspuns (pentru Toluk19):

Existenta Lui Dumneeu ne da noua un scop in viata:Mantuirea. Daca nu ar exista ceva in care sa credem, sane dea un pic de frica si un scop in viata tot ar fi doar un haos.
Incearca sa te gadesti la un sfarsit al universului, la un gol total; banuies ca nu poti.Asa e si cu Dumnezeu:nu are inceput sau sfarsit

| RAY a răspuns:

Ce sens are existenta lui Dumnezeu?
existenta lui dumnezeu este doar modul de a da o explicatie supranaturala la un lucru care nu si-a gasit o explicatie rationala
Ce scop? de a te grabi in afirmatii
Care este finalitatea existentei lui?
cica i vesnic dar nu are timp ciudat nu foarte logic? adica traiesc vesnic dar n-am timp
De ce exista un Dumnezeu in loc sa nu existe nimic?
dumnezu exista dar in imaginatia omului de a crede in divinitate

| Mădă0611 a răspuns:

Oamenii n-au inteles natura si au pus toate fenomenele pe seama unui zeu. S-a vrut pace cu zeul/zeii si s-a ajuns la razboi intre oameni, s-a vrut iubire si s-a ajuns la ura, pentru mantuire, cica.

| 1Mihai1 a răspuns:

Nu suntem în măsură să ştim. Tu de ce exişti?

| Wøodenpints a răspuns (pentru 1Mihai1):

Din cauza părinţilor care nu s-au protejat.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Eu n-am întrebat "Cum a apărut el".

| Wøodenpints a răspuns (pentru 1Mihai1):

Iar eu am spus cauza existenţei lui. Şi a ta. Şi a mea. Şi a tuturor.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Cu ce scop?

| 1Mihai1 a răspuns:

winking

| i86e2 a răspuns:

Foarte bună întrebarea ta. Din punctul de vedere al creștinilor, orice întrebări despre D-zeu nu au răspuns. Ei spun că D-zeu e mai presus de gândirea umană, nu-l putem înțelege și gata. De fapt e metoda lor de a se refugia în ignoranță. Pe mine mă amuză să disec D-zeul ipotetic și să văd exact de ce e imposibil ca el să existe și da, e imposibil ca el să existe.

| SakonSIUkon a răspuns:

Nu avem noi cum sa intelegem despre existenta Lui mai pur si simplu daca nu exista el nu exista nimic nimic totul era vid de fapt nu exista nici totul e ceva abstract.

| CristiSeeker a răspuns:

50-50% cam astea sunt sansele teoretice. Scopul si finalitatea unei divinitati ar fi intelegerea si constientizarea Universului, existenta unui creator. Nu este sigura existenta cu nu este sigura nici lispa existentei unuia. Personal nu cred in existenta unei divinitati(indiferent cum alegi sa o numesti), dar fiecare trebuie sa discearna asta pentru el insusi.

| lSummerl a răspuns:

Dumnezeu exista. Obisnuiestete cu ideea

| RAY a răspuns (pentru lSummerl):

Si zana maselua nu-i asa?

| Serenade explică:

Nu are un sens real. Scopul este de a ma bucura de viata. Finalitatea existentei mele este la fel ca si a ta si ca oricarei vietuitoare din univers.
Pentru ca m-am nascut, nu a fost alegerea mea.

| Serenade explică:

Da, au vrut parintii sa aiba un copil. A fost alegerea parintilor.

| Serenade explică:

Nu vad sensul intrebarii. Am iesit eu pentru ca am fost cel mai rapid spermatozoid laughing.

| Serenade explică:

Asa s-a nimerit nene. Nu a decis nimeni unde ma nasc si cum o sa arat. Am avut norocul sa nu ma nasc in africa unde as fi murit de foame(o moarte lunga si plina de agonie, mai ceva ca si crucificarea lui Isus, care a fos o moarte blanda in comparatie cu altele...).Ce vrei sa spui ca pe mine ma iubeste mai mult Dumnezeu pentru ca m-am nascut intr-o tara unde am ce manca?
Vad ca incerci sa spui ca Dumnezeu a hotrat cine sa fiu, pai atunci unde mai este "liberul arbitru"(care este o iluzie de fapt).

| Serenade explică:

Totul este rezultatul unei intamplari, noi toti suntem copiii neantului.

| Serenade explică:

Fie ca vrei fie ca nu si tu esti la fel, ca iti inchipui ca nu esti, asta e alta poveste...

| JungleHell a răspuns:

Genul asta de intrebari reprezinta intrebari la care umanitatea nu va gasi niciodata un raspuns, parerea mea. De ce exista si care e finalitatea ecistentei lui nimeni nu stie, nici macar marii patriarhi. La capitole din astea prea mare este misterul sa-l putem descifra noi. Uite ca Dumnezeu nu ne-a lasat un raspuns clar la intrebarile tale de mai sus.