| timoteidoi a întrebat:

Teologii, si nu numai, spun despre Isus Christos ca este fiul lui Dumnezeu!
Intrebare:
Din ce cauza nu gasim in Biblie descrisa Bucuria pe care o are Dumnezeu la nasterea fiului Sau UNIC si nimic despre faptul ca L-ar botezat?
L-o fi preferat pe Isus ca pagan?
Oare nu cumva Ioan Botezatorul i-a stricat planul lui Dumnezeu cand l-a botezat cu apa ca poate Dumnezeu ar fi vrut sa-l boteze cu ceva superior apei, de exemplu cu bere!

28 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu conteaza cu ce este simbolizat botezul, el trebuie sa reprezinte o nastere din nou...Nu conteaza ce se arunca pe capul respectivului, nu conteaza nici macar ironia ta, e fara gust.

Răspuns utilizator avertizat
| kira30 a răspuns (pentru timoteidoi):

Pentru ca Iisus a existat din todeauna simultan cu Tatal.Nu si-afacut aparitia inexistenta odata cu nasterea sa. IIsus este Cuvantul.

Si Dumnezeu si-a trimis ingerii sa vesteasca si sa laude nasterea pe pamant a lui IIsus si a trimis in calea Lui magii cu daruri.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiB93 a răspuns:

Sa imi zici si mie ce biblie citesti tu, ca sunt sigur ca sunt multe biblii sectare.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Dragă Dorugar, tu nefiind creştin, dar fiind fidel altei religii, ţie îţi este dificil să vrei să accepţi vreunul din versetele Scripturii, mai ales dintre acelea care vorbesc de Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (Fiului Omului- aşa cum singurul mai este numit în Noul Testament Cel care era Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

Iuda 1, 14 Dar şi Enoh, al şaptelea de la Adam, a proorocit despre aceştia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Lui,

Matei 27, 54 „Iar sutaşul şi cei ce împreună cu el păzeau pe Iisus, văzând cutremurul şi cele întâmplate, s-au înfricoşat foarte, zicând: Cu adevărat, Fiul lui Dumnezeu era Acesta!

Marcu 15, 39 „Iar sutaşul care stătea în faţa Lui, văzând că astfel Şi-a dat duhul, a zis: Cu adevărat omul acesta era Fiul lui Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Dumnezeu Tatăl este dintotdeauna, la fel şi Dumnezeu Fiul este dintotdeauna. Naşterea Fiului lui Dumnezeu din Tatăl este de fapt o exprimare metaforică ce se referă la "provenienta" Naturii divine a Fiului- aceeaşi cu a Tatălui. În mod metaforic, "naşterea" sugerează tocmai unitatea profindă, totală, specială şi Unică din veşnicie dintre Tatăl şi Fiul...

HRISTOS ESTE CEL CE STĂ PE TRONUL VEŞNIC AL DIVINITĂŢII:

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Fiul este Cel prin care s-au făcut toate şi tot El este Cel căruia i s aduce închinare:

Apoc. 3, 21- "Celui ce biruieşte îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu, precum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui."
Apoc 4, 2 – "Îndată am fost în duh; şi iată un tron era în cer şi pe tron şedea Cineva."
Apoc 4, 10 –"Atunci cei douăzeci şi patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce şedea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor şi aruncau cununile lor înaintea tronului"
Apoc 4, 11 – "Vrednic eşti, Doamne şi Dumnezeul nostru, să primeşti slava şi cinstea şi puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile şi prin voinţa Ta ele erau şi s-au făcut."

| martzian a răspuns:

Intrebarea este pusa la misto. Gasim in Biblie si bucuria si botezul. Sa-ti dea Dumnezeu o inima noua, sa le poti vedea si tu!

O zi faina!

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

Ce conteaza la ce te refereai tu? Biblia este autoritatea finala. happy

Apropo de inima, Biblia ne invata ca:

"Inima este nespus de înşelătoare şi de desnădăjduit de rea; cine poate s'o cunoască?,, Eu, Domnul, cercetez inima, şi cerc rărunchii, ca să răsplătesc fiecăruia după purtare lui, după rodul faptelor lui." (Ieremia 17:9-10)

Asta ar trebui sa ne motiveze sa ne cercetam fiecare dintre noi, personal.

Dumnezeu te iubeste, Soimos! Asa cum esti...

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

Stiu ca nu esti Soimos. Ala e doar o masca, pentru ca lucrurile astea le poti face doar ascuns. Uite, iti dau un motiv de bucurie: Dumnezeu este unul singur. Restul sunt falsuri. happy

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

Asa cum spuneam, Dumnezeu este unul singur. Restul sunt falsuri. Un orb nu poate descrie culoarea verde, prin urmare considera ca nu exista si ca ceea ce se spune despre ea este fals.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

Ai nevoie de preot - pentru ca Hristos te cheama sa fii unul, ai nevoie de Biserica - pentru ca, odata devenit crestin, ESTI biserica, iar religia ta va fi sa cercetezi pe orfan si pe vaduva in necazul lor. Meditatia este de asemenea o parte importanta in ecuatia asta.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru timoteidoi):

Ce este ala "preoy"? Ai vrut sa spui preot? Probabil ai citit pe diagonala. Eu iti spuneam ca fiecare credincios este chemat la slujba asta a preotiei. Prin urmare muncile necalificate, daca asta vrei, ti le poti atribui fara probleme.

Nu ma intereseaza cum este "doctrina religioasa" in general. Dumnezeu m-a invatat pe mine sa iubesc - pentru ca El este dragoste. Da, asta nu anuleaza faptul ca este sfant si drept - ele vin la pachet.

Răspuns utilizator avertizat
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Draga,gandirea ta nu vine de la un pretins crestin,. Biblia ne invata ca; frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii."Proverbe 2:1-5; iar in Proverbele 4:23, 24, ne spune sa ne pazim inima - sa inlaturam vorbele viclene si cuvintele perfide. dapoi este cu putinta la om sa fie mai josnic ca si un animal, si ala stie sa multumeasca in felul lui stapanului sau si-l recunoaste dar omul instrainat de D-zeu practica orce fel de lucruri si vorbe sa se afle in treaba, fara sa aiba rusine, consideratie pentru semenii pe care ii vede, ce sa mai vorbim despre Dumnezeu pe care nu-l vede, parca D-zeu ar fi porcarul lor. Oricum drumul lor le este asigurat, ceea ce seamana omul aia culege,- distrugere! Sant convinsa ca daca o sa ajungi in incapacitatea de-ati indrepta pasii nu v-ei vorbi astfel, viata i-o datoram lui D-zeu, parintii nostri sunt intermediari, pe ei nu i-am putut alege, dar putem alege astazi sa fim de partea lui D-zeu care ne-a inzestrat cu multe calitati, si sa-i facem lui bucurie, nu dusmanului Sau, Satan, care nu doreste ca sa ne apropiem de Adevaratul D-zeu,.El Satan ne atrage prin diferite metode viclene de partea lui, iar apoi ne ataca tot prin metode diferite.El este condamnat de D-zeu la distrugere impreuna cu toti cei ce urmeaza modul lui de viata :egoist, calomniator, mincinos, rau, plin de mandrie si de neadevar, cautand ca un leu in turbare sa devoreze pe cat mai multi. Daca vrei sa afli despre bucuria pe care a avut-o D-zeu cand l-a creat pe Isus, inainte de-a se naste ca om pe pamant, poti sa citesti in Biblie daca o ai, in cartea proverbele capitolul 8 cu versetele 22-30, Si Matei 3:16-17. si gandeste putin ca tot ceea ce a fost scris in Biblie a fost scris pentru instruirea noastra care dupa meritele noastre nu am avea dreptul sa calcam pamantul pe care l-a facut D-zeu, doar prin bunatatea Sa nemeritata ne putem bucura de multe.

Răspuns utilizator avertizat
| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru timoteidoi):

Deci, cand faci o afirmatie este bine sa te verifici din cateva motive daca:1). din punctul de vedere a lui D-zeu - daca iti accepta gandirea; 2) din punctul de vedere al constiintei tale, _Sa vezi daca-ti este educata pozitiv sau negativ, vezi incotro te indruma si te atentioneaza,; 3) este importanta si prezentarea si opinia publica. Asadar sa nu spui niciodata pana cand nu esti sigur de ceva, ca si asa avem multe esecuri in viata aceasta, dar intr-o

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O arzi aiurea deci nu mai raspund.sa-ti priasca berea.ai grija sa fie rece.si de calitate.noroc.

| Polonic1 a răspuns:

Pentru ca nu exista.