| tasmania a întrebat:

Cum vedeti inchinarea ortodoxa la icoane si de ce anume?

Răspuns Câştigător
| TheStory a răspuns:

Sunt de acord. Nu te inchini lemnului ci te inchini persoanei reprezentate.

88 răspunsuri:
| Caddyi a răspuns:

Eu personal o vad ca pe o tampenie. Dc? Raspunsul il gasesti in urmatoarele intrebari. cum sa te rogi la obiecte? Cum sa te rogi la ceva ce nu e real? Imagineaza-ti ca in loc de icoana aia pui un frigider, e cam aceeasi chestie!

| vrelian a răspuns:

Probabil sau gindit ca daca sar ruga asa la nimic, ceilanti iar fi crezut nebuni.stii cum e cind vezi pe cineva ca priveste in gol sau in sus si da maruntel din buze. spui uite si nebunul asta.asa ca ei ce au spus, hai sa scot ceva sa nu par nebun.bine ei sint pe aproape dar macar au o scuza cu icoanele astea.

| Thunderstruck a răspuns:

Idolatrie.

| danay72 a răspuns:

Biblia e categorica in aceasta privinta. Exod20:4,5,Isaia42:8,1Ioan5:21

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Normala, asa trebuie!

| Jardelin a răspuns:

In Deuteronomul Moise anunta pe poporul lui Israel poruncile primie de la Dumnezeu pe muntele Sinai. Corect? Contextul in care au fost date aceste porunci era unul in care oamenii din acele vremuri idolatrizau tot felul de statui, amulete, etc. atribuindu-le acestora insusiri si puteri divine. Toate cele 10 porunci scrise de Dumnezeu pe cele doua table de piatra veneau sa combata aceste practici pagine si sa stabileasca clar si definitiv caracterul monoteist si veritabil al noii credinte iudaice.

Discutia e lunga dar incerc sa o rezum cit mai mult. Mai tirziu, dupa venirea Domnului Nostru Iisus Hristos, in biserica primara au avut loc dezbateri aprinse si dure privind pastrarea icoanelor in biserici. O perioada au fost interzise, apoi au fost din nou acceptate. Cei care s-au opus icoanelor au invocat ca argument cele 10 porunci. Cei care au fost pro-icoane, si care au avut in final cistig de cauza, au invocat ca argument, atentie! pentru ca acum vine partea interesanta, faptul ca icoanele nu sint totuna cu idolii cu diferite chipuri din Vechiul Testament, care in mod justificat au fost combatuti la acea vreme cu cele 10 porunci.

De ce au avut cistig de cauza cei pro-icoane? Pentru ca ei au explicat si de ce icoanele nu sint acelasi lucru cu idolii din Vechiul Testament! Explicatia este, evident valabila si astazi!

Pentru ca idolii sculptati din Vechiul Testament Il inlocuiau pe Dumnezeu cel adevarat, cu alte cuvinte satateau intre om si Dumnezeu, pe cind icoanele noastre ortodoxe nu sint idoli, nu Il inlocuiesc pe Dumnezeu cel adevarat si nu stau intre om si Dumnezeu.

Tine minte! Orice sta intre om si Dumnezeu trebuie indepartat! Dar nu e cazul icoanelor ortodoxe pentru ca ele apropie pe om de Dumnezeu cel adevarat, si nu se substituie Lui.

Mie imi sint dragi icoanele si am icoane in casa. Ma rog in fata lor, dar nu le consider mai mult decit sint: un lemn sau un carton. Inima mea si gindul meu sint la Cel de sus la Hristos, Mintuitorul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o inchinare la idoli; chiar daca ei sustin ca se inchina doar la cel reprezentat in imagine. Scriptura spune clar si lamurit ca trebuie sa ne inchinam direct lui Dumnezeu, nu sfintilor, nu icoanelor, nu moastelor, nu Mariei ci numai lui Dumnezeu. Cine sustine altceva iese din adevarul biblic. Si cine iese din Scripturi nu are parte de pomul vietii si de viata vesnica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Asa trebuie? De ce? Ca asa au fixat popii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Fals. Ceea ce spui tu nu este sustinut si de Sfintele Scripturi. Daca iubesti mai mult niste traditii pagane si niste obiceiuri pagane, nu-L vei vedea pe Dumnezeu. Gandeste-te bine! Ortodoxia este total pe langa Biblie. Daca ai sti cum era Biserica Primara nu mai sustineai ortodoxia ci credinta apostolica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheStory):

Fals. De ce nu te inchini direct lui Dumnezeu? De ce iti mai trebuie un lemn cioplit sau pictat? Poate aia sunt dumnezeii ortodocsilor. EI nici nu vad, nici nu aud, nici nu pot vorbi, dar ortodocsii care sunt ca unii dintre pagani inca nu pot constientiza ca inchinarea se face in duh si in adevar nu in fata icoanelor si idolilor. Gandeste-te bine la asta. Mi-e sila cand vad oameni cu facultati, teologi care au atata stiinta in capul lor ca se mai inchina la niste icoane, ba inca le si mai pupa de cate ori trec pe langa ele.

| TheStory a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu poti vorbi asa cu el. Daca te inchini la icoana ea este sfintita.
Nici eu nu stiu prea bine, conteaza fa ce vrei, inchinate si la capre daca vrei.
E viata ta fa ce vrei, nu te lua dupa alti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheStory):

De ce nu poti? Nu te aude? Ba da, te aude, iti stie si gandul si vorba inainte de a o rosti! Icoana este sfintita? De cine este sfintita? De ce ar fi sfintit un obiect paganesc? Sa ma inchin la capre? De unde ai mai scos si asta? Cred ca ti se potriveste mai bine tie. laughing Eu ma inchin doar lui Dumnezeu. EU nu ma iau dupa altii indiferent daca sunt popi sau teologi; eu cred doar Cuvantul si atat.

| TheStory a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine sa ma auda? Dumnezeu, dar daca nu exista. Nu ai luat si asta in calcul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheStory):

Eu sunt absolut sigur ca exista.

| TheStory a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vrut o parere eu ti-am dato. Fa ce vrei.

| milan9 a răspuns:

Cinstirea icoanelor nu prezintă nici o problemă atât timp cât, lemnului icoanei nu-i dai "personalitate", în afara legăturii de a-L "reprezenta" pe Hristos, spre exemplu, de a aminti Persoana Sa!
Hristos este singura Persoană a Sfântei Treimi (Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh) care poate fi reprezentată în sens propriu, pentru că El Însuşi S-a făcut văzut prin Întrupare.
Aşa cum în fiecare cult creştin există "imagini" ale lui Hristos, iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect, la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

| milan9 a răspuns:

Ca definiție metaforică, cea mai potrivită este aceea de "FEREASTRĂ" spre lumea spirituală, spre persoane cu existență reală.

ICOANEI NU I SE ADUCE ÎNCHINARE, CA LUI DUMNEZEU, ci doar cinstire!

Icoana valorifică funcția de reprezentare a imaginii, iar valorificarea acestei funcții este întâlnită în absolut toate cultele creștine!

| milan9 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Icoanele nu sunt nici chipuri cioplite şi nici idoli!

Unii atacă Biserica cu acuzaţii false referitoare la icoane, dar nu pentru că nu înţeleg problema! 70% din acele acuzaţii false, se întorc chiar împotriva lor! Pentru că şi ei au cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"! Diferenţa este dată de un "rest" de 30 %, cel al argumentelor logice pe care ei înşişi le înţeleg dar pe care se încăpăţânează să nu le accepte!

De ce spun că au şi ei cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"? Pentru că în fiecare cult creştin există "reprezentări", „imagini" ale lui Hristos, în cărţi, reviste, biblii, pliante, postere etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli?
La fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

Icoana nu primeşte "personalitate proprie", ea are doar „funcţia" de „reprezenta" o persoană reală (care există în realitate, în afara icoanei), are funcţia de a aminti persoana reprezentată, aşa cum cărţile, bibliile şi revistele şi filmele oricărui cult amintesc de persoanele biblice! Gândul de respect sau cinstire care însoţeşte privirea icoanei se îndreaptă spre personele respective, cu existenţă reală!

„Închinarea" la icoane nu este mai mult decât o formă de respect, care, trece dincolo de imagine, spre persoana reală (aşa cum raza de lumină trece dincolo de sticla transparentă) şi ajunge acolo unde trebuie să ajungă!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Crestinii se inchina la propria creatie.
E ca si cum un poet ar saruta propriile versuri.

| HueyFreeman a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Brb, ma duc sa desenez ceva si sa-i dau cateva limbi dupa.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru HueyFreeman):

Pai vezi ca se poate?

| Dandanache a răspuns (pentru milan9):

Ai dreptate. Sunt de acord cu icoanele ca si element iconografic. In aceasta privinta, nu exista interdictii biblice. Chiar si Chivotul Legamantului avea reliefuri sculptate pe capac. Icoanele au avut si inca au rol educativ pentru credinciosi. Problema este insa ca cinstirea si inchinarea nu sunt termeni delimitati ca sens, Biserica Ortodoxa considerand acest exercitiu de lamurire ca fiind nenecesar. S-a ajuns astfel la caraghioslacuri colective, cand convoaie de oameni in toata firea marsaluiesc in ordine pe la toate icoanele din Biserica, pupandu-le, atingandu-le, temenindu-se, de multe ori fara sa stie pe cine reprezinta icoanele. Sau la folosirea icoanelor si cruciulitelor ca element apotropaic, de noroc, cu rol activ prin simpla prezenta asupra purtatorului. Aici deja vorbim de superstitii si traditii nebisericesti. Cinstirea icoanelor nu ar trebui sa fie mai mult decat cinstirea Bisericii sau a spatiului sfant, prin rugaciune, oficierea liturghiei si deschiderea fata de Dumnezeu.

| mihaitaLGP a răspuns:

Rugaciunea in general e de-a dreptul hilara.
Dumnezeu daca este atotputernic stie ce iti doresti, nu?

Sau adora sa-l implori si sa cersesti?

| tavadaresti a răspuns (pentru Dandanache):

"In aceasta privinta, nu exista interdictii biblice"=>esti asa sigur, mai studiaza!

| tavadaresti a răspuns:

Idolatrie, 99% Adevar +1% Minciuna= Otrava(ratacire)
Copilasilor, paziti-va de idoli. Amin. (1Ioan.5:21)
Dar, cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli si toti mincinosii, partea lor este in iazul care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua." (Apoc.21:8)
Afara sunt cainii, vrajitorii, curvarii, ucigasii, inchinatorii la idoli si oricine iubeste minciuna si traieste in minciuna! (Apoc.22:15)
Sa nu va faceti idoli, sa nu va ridicati nici chip cioplit, nici stalp de aducere aminte; sa nu puneti in tara voastra nicio piatra impodobita cu chipuri, ca sa va inchinati inaintea ei; caci Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru. (Lev.26:1)

...Caci ei insisi istorisesc ce primire ne-ati facut si cum de la idoli v-ati intors la Dumnezeu, ca sa slujiti Dumnezeului celui viu si adevarat (1Tes.1:9)
Au parasit toate poruncile Domnului Dumnezeului lor, si-au facut vitei turnati, au facut idoli de ai Astarteii, s-au inchinat inaintea intregii ostiri a cerurilor si au slujit lui Baal. (2Reg.17:16)

Cu privire la porunca a 2-a care este calcata prin aceasta practica "ratacitoare":
3. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.

4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.

5. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,

6. si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.

| Dandanache a răspuns (pentru tavadaresti):

Da-mi tu daca sunt. Sunt tare curios cum se impaca ele cu faptul ca si in Vechiul Testament se folosea iconografie religioasa.

| tavadaresti a răspuns (pentru Dandanache):

Tocmai am postat"cum se impaca ele cu faptul ca si in Vechiul Testament se folosea iconografie religioasa" da se folosea dar Dumnezeu condamna aceasta practica(ca fiind una pagana)atat in NT cat si in VT.

| tavadaresti a răspuns (pentru Dandanache):

Cand erati pagani, stiti ca va duceati la idolii cei muti, dupa cum erati calauziti. (1Cor.12:2)

| NoNameW a răspuns:

Sa nu ma crezi "ateu" sunt ortodox.dar chestia cu biserica mi se pare TEATRU curat daca as putea spune asahappy,iar daca esti crestin asta nu inseamna ca trebuie sa il vezi pe Dumnezeu ca pe un om batran care sta in rai, iar langa rai exista iad in care stau oamenii care nu au ascultat au injurat etc, chestia asta a fost inventata de oamenii care au facut biblia, daca nu ar exista biblia ne-am omora toti intre noi, am fura in continuu si ar exista razboaie.parearea mea este ca Dumnezeu este un spiritbig grin

| Dandanache a răspuns (pentru tavadaresti):

Confunzi idolatria cu iconografia. Chivotul legamantului avea daltuiti doi heruvimi de aur. Cum se putea asta? Simplu, erau elemente iconografice, decorative, nu idolatrice, de inchinaciune. In aceasta ordine de idei, icoana nu este interzisa nicaieri in Biblie, ci doar inchinaciunea in fata ei.

7. A făcut de asemenea doi heruvimi de aur, lucraţi din ciocan, pentru cele două capete ale capacului,
8. Şi i-a aşezat unul la un capăt şi altul la celălalt capăt al capacului. Heruvimii aceştia erau făcuţi ca ieşind din capac la cele două capete ale lui.
9. Cei doi heruvimi îşi întindeau aripile unul spre altul, umbrind capacul, iar feţele lor erau îndreptate una către alta, privind spre capac.