| CinevaAnonimă a întrebat:

Hristos a Inviat! Cine stie, cartea,,Tragedia veacurilor" de E. White, este ortodoxa? Eu pur si simplu nu pot sa pricep. Scrie despre Duhul Sfant, dar numele lui Iisus este scris cu un singur,, i"; scrie despre patriarhi ortodocsi, dar despre inchinarea la icoane spune ca este o evlavie injositoare. E bazata si pe istorie. Denumirea originala este ceva de genul:,, Lupta dintre Dumnezeu si Satan".

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarat a inviat!
Cartea respectiva nu e ortodoxa, ci e doar maculatura sectanta, care nu trebuie citita si nici tinuta in casa.
Secta adventista nu e biserica. Pana sa apara secta adventista in sec XIX, Hristos a avut si are Biserica Sa, una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca, care este cea Ortodoxa, pe care nici portile iadului nu o vor birui!
Maculatura sectanta adventista e buna de aruncat in soba!
In "Indreptarele de spovedanie" scrie ca e pacat sa citesti si sa tii in casa carti eretice.
Secta adventista pretinde ca se bazeaza numai pe Biblie, "sola Scriptura", dar face prozelitism pe la usile oamenilor cu maculatura sectanta a inselatei si ratacitei e. white.

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Este o carte adventista, scrisa de un comitet numeros si semnata de o femeie bolnava, Ellen White, considerata de adventisti profet. Cartea prezinta perspectiva adventista asupra istoriei.

| xerxes1 a răspuns:

Dumnezeu nu s-a lupat niciodata cu Satan.Asta este doar in mintea bolnava a unor indoctrinati.

| Deaad a răspuns:

Tragedia Veacurilor este o carte adventista scrisa, daca vrei, de "parintele bisericii adventiste de ziua a 7-a", doamna (sau nebuna) Ellen White.

| CinevaAnonimă explică (pentru Deaad):

Ea era parintele bisericii adventiste de ziua a 7-a?

| SG1995 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu, ea este profeta advenitismului, părintele adventiștiilor este William Miller, cel care a prezis venirea lui Mesia prin 1844.

| CinevaAnonimă explică (pentru SG1995):

Dar Mesia S-a nascut cu 1844 de ani inainte de aceasta,, prezicere"!

| Deaad a răspuns (pentru SG1995):

Da,asa e.
Miller era parintele adventistilor.

Oricum, Ellen White este cea care a popularizat foarte mult secta iar scrierile sale sunt de capatai pentru adventisti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Da? Unde scrie asta? Este dovedit istoric?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Literatura ei e foarte apreciata, si tradusa in multe limbi, chiar si eu am dat de o carte a ei, tradusa in limba romana si tiparita probabil la vreo tipografie romaneasca. Invataturile ei sunt de baza in adventism din cate am observat, pentru ca acele carti analizau din punct de vedere biblic anumite doctrine, si cum am mai zis, imi place tipul asta de studiu al Bibliei promovat de ea si de multi altii din acele vremuri, anume, pentru a intelege un subiect, nu presupui lucrurile, ci cercetezi intreaga Biblie, focalizandu-te pe versetele care il discuta.

| SG1995 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

A doua venire!