| GulubuntzBudulush a întrebat:

De ce se inchina lumea la icoane? Ca icoanele nu sunt Dumnezeu. Nici nu-l reprezinta. Icoanele sunt altcineva. Icoanele sunt mai multe. Inchinarea la icoane e la mai multe deci politeist. Deci de ce majoritatea din Romania cel putin asa se zice sunt ortodoxi politeisti?

25 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Oamenilor le este mai ușor să se închine unui dumnezeu pictat, desenat; pentru că Dumnezeul cel viu care ne cere sa-L slujim în duh și adevăr ne mustră păcatele. Și asta nu ne place.

| milan9 a răspuns:

Lucrurile nu stau deloc asa.
Iata, spre exemplu chiar la porunca lui Dumnezeu, deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR...

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…

| GulubuntzBudulush explică (pentru milan9):

Nu e adevărat. Nici îngerilor din ceruri nu ne putem închina conform Apocalipsei. Dar putem să avem obiecte de cult ele sunt simboluri dar închinarea trebuie doar la Dumnezeu nu la Fecioara (fostă) Maria care este decedată.

| GulubuntzBudulush explică (pentru GulubuntzBudulush):

Și va fi înviată.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

De ce trebuie sa te arati sectant hulitor si blasfemiator? De ce o hulesti pe Maica Domnului?! Cum mai crezi tu sectantule adventist in Hristos Dumnezeu daca tu ii hulesti mama?! Oare Hristos care invie mortii si-ar lasa propria mama moarta? Tu ti-ai lasa pe mama ta moarta, daca ai avea puterea sa invii mortii?
Hristos este Viata si Invierea, iar Maica Domnului este Maica Vietii!
Sa nu mai ziceti ca sunteti credinciosi, sectantilor, cand voi il injurati pe Hristos de mama!
Din pacate, voi sectantii sunteti morti duhovniceste, iar sectele voastre neoprotestante sunt nascocirile diavolesti infiltrate in Romania, ca sa amagiti, sa inselati si sa mintiti.

| milan9 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Imi pare rau ca nu ai citit raspunsul meu de mai sus. Te-ar fi lamurit si ti-ar fi inlaturat toate temerile! thinking

"Este un lucru esenţial faptul că in Biserica sfinţilor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "inchinare" (nu divinizare, acordata numai lui Dumnezeu)!

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât
o confuzie cauzată de polisemia termenului, confuzie explicată prin faptul că acest termen provine din latinescul
lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…"

| GulubuntzBudulush explică (pentru pacatosulBogdan):

Nu am hulit-o. Saraca a murit. Tu esti un spurcat daca ma faci pe mine sectant, pieri din fata mea fecala ce esti.

| GulubuntzBudulush explică (pentru GulubuntzBudulush):

Sectat = din scindare
Ortodoxi sau scindat si ei deci si ei sunt sectanti?

| GulubuntzBudulush explică (pentru GulubuntzBudulush):

Si Maica Domnului o sa invie. Nicaieri in Biblie nu spune ca a inviat-o. Traditia sunt doar nascociri nu sunt scrise, Biblia si numai Biblia in ea sa crdem.

| milan9 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Ortodocsii nu s-au scindat! Dar, stai putin, tu cum iti imaginezi scindarea? Daca o crenguta mica si uscata e rupta din trunchi atunci TRUNCHIUL s-a scindat in conceptia ta de crengura? thinking

| GulubuntzBudulush explică (pentru milan9):

Scindarea de catre ortodoxii si catolici. Aici e vorba de un trunchi. Care s-a scindat in cele dou religii apoi in mai multe. Mai terminati cu autenticiitatea ortodoxie ca n-o sa spuneti ca sunteti mai vechi decat catolicii acestia.

| milan9 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Nu-ti imagina ca la scindare s-or fi impartit invataturiel precum cartile de joc! E pueril si tamp modelul acesta de gandire. Una dintre cele doua (intre confesiunile ortodoxa si catolica ) a facut modificari progesiv de-a lungul timpului si mai mult decat atat si le asuma si le recunoaste (Biserica Catolica) iar cealalta a ramas NESCHIMBATA avand chiar o anumita "OBSESIE" pentru pastrarea neschimbata a invataturilor.
Comparand invataturile de acum cu cele din primele secole crestine (material teologic avand 1700 ani vechime) putem observa cum fiecare fila de istorie CONFIRMA conservarea neschimbata.

Bineintele ca nu ma astept ca personele tendentioase sa-si doresca macar sa priceapa ceva din asta, dar nu cred tu vrei sa te incluzi printre ele...

| GulubuntzBudulush explică (pentru milan9):

Si-a pastrat neschimbate învățăturile începând cu anul 800.

| GulubuntzBudulush explică (pentru milan9):

La schisma deja biserica era corupta omule.

| milan9 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Daca vei incepe sa studiezi vei vedea ca nu e anul 800, ci perioada apostolica si patristica...
Cu ocazia filmului cu actiune FICTIVA anticrestina,,, Codul lui DaVinci", Tom Hanks a studiat - iar rezultatul: s-a botezat in Biserica Ortodoxa.
Mai studiaza si tu, poate, cine stie... happy

| GulubuntzBudulush explică (pentru milan9):

Eu mă refeream de fapt la păgânism adică să te închini la un obiect și care e și o persoană nu Domnul Isus adică practic te închini la statui ale oamenilor "Eu sunt Domnul care te-a scos din țara Egiptului". Și ce mai e și aia să te închini la un obiect până la urmă straniu.

| milan9 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Ce spui de faptul ca TOATE CULTELE folosesc IMAGINEA?

Toate denominaţiunile sectante au cel puţin 70 % din cultul "asemănărilor"! Fiecare cult foloseşte excesiv funcţia de reprezentare, de "asemanare" pe care o are imaginea.

Dumnezeu NU INTERZICE ASEMĂNAREA (dovadă sunt statuile heruvimilor CERUTI DE DUMNEZEU). El interzice doar imaginea falselor zeităţi (CONCURENTE), prin care evreii părăseau amintirea lui Dumnezeu cel adevărat.

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu. Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

De ce ai avea un obiect de cult când Biblia ne interzice sa facem obiecte care reprezinta lucruri din cer? Icoanele reprezinta îngeri, sfinți și chiar pe Dumnezeu, ceea ce e păcat

| milan9 a răspuns:

Confuzia provine probabil de aici...
Este un lucru esenţial faptul că in Biserica sfinţilor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "inchinare" (nu divinizare, acordata numai lui Dumnezeu)!

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât
o confuzie cauzată de polisemia termenului, confuzie explicată prin faptul că acest termen provine din latinescul
lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc… happy

| SilentRain a răspuns:

Asa se distrează eii

| Steregoi a răspuns:

Cei care folosesc icoanele sunt atei.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Icoanele si ateii rolling on the floorEu sunt ateu, si nu ma inchin la nimic

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Te inteleg. Sunt mai multe feluri de atei. Ateii despre care vorbesc nu pot sa vorbeasca cu ceva imaterial sau invizibil si de aceea ei incearca sa si-l inchipuie pe dumnezeu sau pe hristos si il pun in rama intr-o icoana, ii zugravesc pe peretii bisericilor alaturi de oameni decedati precum Petru si Pavel.

| Irinel15123532 a răspuns:

Biblia condamna inchinatul la icoane, dar ei spun ca e ca si o poza ca sa isi aduca aminte de Domnul, ma rog, daca ei vor sa le tina in casa e treaba lor, dar sa nu se inchine lor si sa nu le slujeasca.