| anonim_4396 a întrebat:

Daca acum 2000 de ani acel Iisus despre care vorbeste religia crestina era o fiinta extraterestra?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Sau era doar un un,, guru,, al acelei perioade....ca ceilalti 1000 din toate orasele regiunii, dar care s-au pierdut in istorie din cauza ca au fost de partea invinsilor.
Creti ca Iisus a fost singurul din acea perioada care spunea ca e fiul lui Dumnezeu?
Aparea unul pe saptmana.

29 răspunsuri:
| paul55 a răspuns:

Salut si normal ca nu era o fiinta extraterestra el s-a ridicat in cer pentru ca a murit rastignit si el (Iisus este fiul Sf. Maria).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru paul55):

Nu la aspectul asta ma refeream, ci mai degraba daca era o fiinta venita de pe alta planeta...

| Zenicide a răspuns:

Putin probabil. Probabil a studiat budismul apoi a ales la randul lui sa invete pe altii. Asta desigur daca a existat, nu avem nici-un motiv sa credem ca ar fi existat, poate fi o poveste inventata la fel ca mersul pe apa, invierea sau arca lui Noe.

| WR104 a răspuns:

Dar chiar asa si era, o fiinta extratersestra, nu ai auzit?
S-a ridicat la cer, oare ce o mai insemna si asta, ca era extratersestru si a plecat "acasa"?

| abcabcabc a răspuns:

Ete imposibil si te rog renunta la intrebari de genul aesteia; intrebarea ta este cea mai caraghioaa pe care am auzit-o vreodata

| M25M a răspuns:

Este o posibilitate.

| Popcorncubranza a răspuns:

Stii, parerile sunt impartitehappy. Ar fii putut fii si o fiinta mai evoluata de pterodactil daca stam bine sa ne gandim. Probabilitatea de a fi o fiinta extraterestra exista pentru ca in biblie si scrie ca am fost facuti dupa chipul si asemanarea lor. Dar din punct de vedere al bisericii este fiul barosanului big grin

| Maomau a răspuns:

Nici vorba!
Isus era un taran evreu care a invatat meseria de dulgher pe care n-a mai practicat-o pentru ca a luat-o razna si s-a facut golan!

| M25M a răspuns (pentru Maomau):

Suna parca spui ca e rapper, "Golan din Nazaret" laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dar daca acum 2000 de ani acel Iisus despre care vorbeste religia crestina NU era o fiinta extraterestra?

| minahrs a răspuns:

Te auzi? Cum sa fie venita din cosmos?
Iisus este Fiul lui Dumnezeu intrupat pe pamant.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Zenicide):

" nu avem nici-un motiv sa credem ca ar fi existat, poate fi o poveste inventata la fel ca mersul pe apa, invierea sau arca lui Noe."

Am dorit să te întreb: Ai încercat să analizezi dacă există dovezi care să ateste istoricitatea lui Isus?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eiii daca era era. oricum nu era di pi pamant, dicat jiumate.mama lui. jiumatati era extra -pamant.inchipuiestiti?

| Zenicide a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu. Dar nu am cautat nici dovezi care sa ateste istoricitatea lui Ahile. Ce stiu sigur e urmatorul lucru: daca au existat au fost oameni simpli, nu zei sau pui de zei.

| minahrs a răspuns (pentru Maomau):

Frate daca nu stii nimic nu vorbi. Ai auzit si tu de Iisus, Dumnezeu si inca ceva sfinti si acum te mai mare pe TPU. Eu daca as fi asa prost ca altii de pe aici mi-ar fi rusine sa postez pe un site.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Zenicide):

Atunci asta înseamnă că ceea ce ai spus - "nu avem nici-un motiv sa credem ca ar fi existat" - este doar părerea ta ce ţi-ai format-o fără a analiza nici dovezile pro nici contra? Desigur că ai dreptul să-ţi formezi personale după bunul plac, aşa cum fiecare poate face asta. Dar să foloseşti astfel de păreri pentru a susţine că "nu avem (adică şi noi, nu numai tu) nici-un motiv sa credem ca ar fi existat" nu mi se pare corect.

| Zenicide a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pur si simplu nu stiu daca a existat sau nu, cert e ca daca a existat a fost un simplu om. Sa descoperi ce e adevarat din povestea lui si ce nu ar fi greu de facut, sau imposibil.
Nu am intalnit dovezi care sa confirme sau sa ateste existenta lui Isus ca om, si nici care sa confirme sau sa ateste ca a fost divin.
M-am adresat celor care nu au o opinie formata, sau celor care sunt sceptici. E bine asa?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Aici sunt!

| kira30 a răspuns:

Aberatii.Esti ateu sau ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru kira30):

Nu, dar e mai simplu sa crezi decat sa cercetezi, nu?

| kira30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu este.Citeste Biblia si asa afli cine este Iisus.

| Zenit313 a răspuns:

Din moment ce gasim in fiecare cultura si religie povesti in care zeii au coborat pe pamant,ne-au daruit cunostine si invatatura,au plecat si au promis ca se vor intoarce.

Este posibil ca Iisus sa fii fost o fiinta extraterestra, este mult mai real si palpabil decat sa spuneam ca a fost Fiul lui Dumnezeu, dar era si el Dumnezeu si crestinii au un singur zeu, Tatal, Fiul si Sfantul Duh rolling on the floor

| Coyotul a răspuns:

Ah...cand vad intrebarea asta cred ca nu m-as controla...Cum poti sa intrebi daca era o persoana extraterestra daca EL S-a nascut pe pamant deci este om dar este si Dumnezeu? Nu este extraterestru nici macar nu cred in existenta extraterestrilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Coyotul):

Ok, cum zici tu, dar te informez ca NASA a apreciat de curand ca exista aproximativ alte 14 miliarde de planete asemanatoare Pamantului...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da e Dumnezeu si nu e terestru.

| chazz a răspuns:

Da tu te gandesti ca Dumnezeu ti-a dat viata si iti bati joc de el?
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru chazz):

Cine ti-a spus tie asta?

| MMihai a răspuns:

Poate poveste cu Iisus era un basm!

| TroolGheoerghe a răspuns (pentru abcabcabc):

Exact nu exista ceva ce-l inlocuieste pe Isus sunt niste nebuni pe History care zic ca este un extraterestru.