| agent134 a întrebat:

Ce a adus Iisus Hristos nou, la nivel de mentalitate, prin religia crestina?

Răspuns Câştigător
| StCiprian a răspuns:

Renuntarea la cultul jerfelor sangeroase, sau mai exact cultul mozaic sau mosaic.A mai adus Evanghelia si cel mai important dragostea.

9 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Prostia

| StCiprian a răspuns (pentru mODIN):

De asta esti tu asa de "destept"...

| zurick a răspuns:

A aduc ceia ce era uitat(iubirea fata de tot)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Totul doar ceea ce trebuie sa faca un om

| oprescudorin11 a răspuns:

Multe! Cel mai important 'Iubirea semenului la fel ca si pe tine!"

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

Acea iubire a semenilor exista de pe vremea filosofilor greci si romani. Seneca a trait cand crestinismul era considerat o secta, iar filosofia sa concorda perfect cu acesta. Filosofia lui Platon concorda iar cu crestinismul.
Crestinismul nu a facut decat sa combine elemente filosofice cu credinta intr-o divinitate.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

As formula altfel:Crestinismul ortodox a sintetizat toate comorile morale acumulate! Sunt convins, insa, ca si mama ta are notiuni de morala, chiar daca e atee sau martorii lu' iehova!

| Cyrano a răspuns:

A luat asupra Sa toate pacatele omenirii!

| Gold5dragonfly a răspuns:

In primul rand, conceptul iubirii aproapelui ( ca pe tine insuti) si cel al iertarii. Apoi, ideea jertfei si al sacrificiului. Cel mai important poate, ne-a dat un exemplu de insusire si asumarii a vietii, ducandu-si singur crucea.