| BogdanIvasciuc a întrebat:

Daca am ajuns sa am o obsesie compulsiva fata de divinitate, să mă gândesc intruna că trăiesc degeaba din cauza păcatelor mele și că totul a fost în zadar și că Dumnezeu mă va nimici înseamnă că am problema psihica din pricina comunității?

35 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Iar el a citit-o in greaca veche, ebraica, latina, copta, siriaca, etc.: https://www.youtube.com/watch?v=NKDbn5Wq3eo

Cand se descopera manuscrise antice ale Bibliei, el e printre cei chemati sa le autentifice.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Bart erhman! laughing laughing laughing

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Profesorii universitari de Biblie de la universitatile mainstream au cunoastere obiectiva cu privire la Biblie si istoria crestinismului. Eu pur si simplu am citit si ascultat ce au scris ori spus ei.

Ei pe acest criteriu sunt recrutati si pentru asta sunt platiti: sa aiba si sa sporeasca a studentilor si publicului cunoastere obiectiva despre Biblie, iudaism si crestinism. Cerintele minime pentru recrutare sunt sa citeasca vreo sase limbi moarte, plus engleza, franceza, germana si italiana. Nu e necesar sa le vorbeasca, dar trebuie sa inteleaga texte complexe scrise in aceste limbi.

La universitati nu e ca la masonerie, unde juri sa pastrezi invataturile secrete. Sunt universitati, nu societati secrete.

Si fac pariu ca daca Ehrman ar primi ordin judecatoresc sa nu mai predea public decat ce a invatat la Seminarul Teologic Princeton, tu nici n-ai putea observa diferenta. Dupa cum spune in video, are prieteni profesori universitari de Biblie crestini care sunt de acord cu tot ce spune el in acel video.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Si e foarte adevarat: cand colegii mei tocilari citeau Eminescu, Creanga si Rebreanu, eu citeam Asturias, Borges, Llosa, Marquez, Saramago.

Deci faptul ca n-am citit cartile "obligatorii" nu spune de fapt nimic.

Iar in loc sa citesc despre Lizuca si Patrocle, am citit Creanga de aur (o carte nerecomandata minorilor). Deci tot Sadoveanu, dar la alt nivel.

Eu citesc literatura interesanta, nu citesc ca sa ma apuce somnul.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

"Bart, if anything, is academically conservative. Most of his (non-text crit) positions are academic orthodoxy from the 1980s. [...] Virtually all of his positions were mainstream in the 1980s and have a substantial following today."
— BombadilEatsTheRing, Reddit

Traducere: "Bart, dacă este cumva, este conservator din punct de vedere academic. Cele mai multe dintre pozițiile sale (critică ne-textuală) sunt ortodoxii academice din anii 1980. [...] Practic, toate luările lui de poziție erau mainstream în anii 1980 și au o adeziune substanțială astăzi."