| BogdanIvasciuc a întrebat:

Daca am ajuns sa am o obsesie compulsiva fata de divinitate, să mă gândesc intruna că trăiesc degeaba din cauza păcatelor mele și că totul a fost în zadar și că Dumnezeu mă va nimici înseamnă că am problema psihica din pricina comunității?

35 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Clar este o tulburare psihica, mai ales daca nu ai facut lucruri foarte grave (in general ce catalogam ca fiind infractiuni) si totusi ai constiinta atat de incarcata!
nu ar strica sa consulti un psihiatru dar pentru linistea ta si un preot caruia sa ii spui ce ai pe suflet, unii dintre ei sunt capcabili si buni cunoscatori ai oamenilor! mai ales cei din generatia mai tanara

| ania a răspuns:

Inseamnă că esti păcătos si e bine să te pocăiesti dacă vrei să scapi.

| RAY a răspuns:

Crezi că o ființă imaginară te urmărește peste tot? Și îți notează tot ce faci și apoi te face grătar? Revino la realitate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| anonimg a răspuns:

Orice gând negativ față de Dumnezeu este de la cel rău.
Dacă îl păstrezi în mintea ta, acesta va prinde rădăcini adânci aproape imposibil de smuls.
Dacă nu depui eforturi să crezi pe Dumnezeu pe cuvânt -prin cercetarea Bibliei și prin dorința de a trăi fiecare clipă pentru Dumnezeu- atunci cel rău îți va conduce viața cum va voi. "Păcatul pândește la ușă, dar tu să-l stăpânești." -Asa ne spune Dumnezeu.
Deci necredința și îndoiala în Dumnezeu este păcat. Renunță la a mai trăi în astfel de păcate. Crede că Dumnezeu te iubește; El te iartă dacă îți mărturisești păcatele. Caută să te salvezi; ieși din starea de necredință. Renunță la îndoială. Repet: orice gând că Dumnezeu nu te iubește este de la cel rău. Nu mai zăbovi asupra acestor gânduri negative. Este scris că Dumnezeu este dragoste, și așa și este, indiferent că noi simțim sau credem altceva. Credința nu este sentiment și nici îndoială. Crede că ești iubit de Dumnezeu chiar și când toate simțurile de îndoială au venit peste tine.

| Hyperion7 a răspuns:

Când te-ai spovedit ultima oară?

| BogdanIvasciuc explică (pentru Hyperion7):

De Crăciun în 2023, dar nu m-am lăsat preotul sa iau Sfânta Împărtășanie.

| Hyperion7 a răspuns (pentru BogdanIvasciuc):

Daca nu ai mai făcut-o de mult timp, îți da aghiazma mare, atât timp cât nu ai făcut chestii grave(nu am idee sa îți zic)
Un lucru e cert, in mod normal așa se întâmplă, iei aghiazma mare câteva dați și abia iei sfânta împărtășanie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ezechiel 33:11
"Spune-le: ‘«Pe viața Mea», zice Domnul Dumnezeu, «că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceți-vă, întoarceți-vă de la calea voastră cea rea!"

| LaviniuA a răspuns:

Tie ti se potriveste Luca 15. Carevasazica divinitatea/ierarhiile se bucura mai mult pentru unul care se intoarce pe calea buna, decat pentru cei care deja sunt ridicati. Ca la scoala cand proful il vede pe unul slab ca incepe si el sa invete cate ceva.

Ce pacate ai facut de te ingrijoreaza atata? In cel mai rau caz te dai singur pe mana justitiei si se rezolva cu partea de ispasire.

Oricum, pentru toate pacatele se plateste la un moment dat, asa ca stai linistit. Dupa asta e party mare in ceruri happy

| EestiSodalane a răspuns:

Daca te gandesti ca Dumnezeu te va nimici înseamnă că nu crezi în adevaratul Dumnezeu care e dragoste. Cu alte cuvinte esti obsedat de o conceptie falsă, toxică și idolatră, nu de Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Dumnezeul din Pentateuh si Apocalipsa este pornit pe distrugeri si varsari de sange.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Este "pornit" pe distrugerea demonilor ca factori ai răului, iar singura vărsare de sânge a fost pe cruce happy

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Mai citeste o data ce scrie acolo.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Am citit de mai multe ori deja. Dacă vrei musai să-ți exprimi un punct de vede simte-te liber să minezi după citate scoase din context, pentru ca mă îndoiesc că te-ai obosit să citești Biblia când cei ca voi abia de citesc nuvelele din programa școlară happy

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Stii tu mai bine ca mine ce-am citit eu? Nu numai ca am citit Biblia, am citit si carti scrise de profesori universitari de Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Iar el a citit-o in greaca veche, ebraica, latina, copta, siriaca, etc.: https://www.youtube.com/watch?v=NKDbn5Wq3eo

Cand se descopera manuscrise antice ale Bibliei, el e printre cei chemati sa le autentifice.

| EestiSodalane a răspuns (pentru doctorandus):

Bart erhman! laughing laughing laughing

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Profesorii universitari de Biblie de la universitatile mainstream au cunoastere obiectiva cu privire la Biblie si istoria crestinismului. Eu pur si simplu am citit si ascultat ce au scris ori spus ei.

Ei pe acest criteriu sunt recrutati si pentru asta sunt platiti: sa aiba si sa sporeasca a studentilor si publicului cunoastere obiectiva despre Biblie, iudaism si crestinism. Cerintele minime pentru recrutare sunt sa citeasca vreo sase limbi moarte, plus engleza, franceza, germana si italiana. Nu e necesar sa le vorbeasca, dar trebuie sa inteleaga texte complexe scrise in aceste limbi.

La universitati nu e ca la masonerie, unde juri sa pastrezi invataturile secrete. Sunt universitati, nu societati secrete.

Si fac pariu ca daca Ehrman ar primi ordin judecatoresc sa nu mai predea public decat ce a invatat la Seminarul Teologic Princeton, tu nici n-ai putea observa diferenta. Dupa cum spune in video, are prieteni profesori universitari de Biblie crestini care sunt de acord cu tot ce spune el in acel video.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

Si e foarte adevarat: cand colegii mei tocilari citeau Eminescu, Creanga si Rebreanu, eu citeam Asturias, Borges, Llosa, Marquez, Saramago.

Deci faptul ca n-am citit cartile "obligatorii" nu spune de fapt nimic.

Iar in loc sa citesc despre Lizuca si Patrocle, am citit Creanga de aur (o carte nerecomandata minorilor). Deci tot Sadoveanu, dar la alt nivel.

Eu citesc literatura interesanta, nu citesc ca sa ma apuce somnul.

| doctorandus a răspuns (pentru EestiSodalane):

"Bart, if anything, is academically conservative. Most of his (non-text crit) positions are academic orthodoxy from the 1980s. [...] Virtually all of his positions were mainstream in the 1980s and have a substantial following today."
— BombadilEatsTheRing, Reddit

Traducere: "Bart, dacă este cumva, este conservator din punct de vedere academic. Cele mai multe dintre pozițiile sale (critică ne-textuală) sunt ortodoxii academice din anii 1980. [...] Practic, toate luările lui de poziție erau mainstream în anii 1980 și au o adeziune substanțială astăzi."

| Ioan3005 a răspuns:

Salut
Nu, nu ai probleme, doar te leși manipulat de creierul tău, îl autorizezi să te controleze.
Orice păcat ai fi făcut, poate fi iertat, dar cu o condiție.
Sa accepți ca Isus este fiul lui dumnezeu, că a murit pentru tine pe acel lemn, că a fost îngropat și înviat după 3 zile, după Scripturi - asta este vestea bună, ceea ce trebuie să crezi, ca să fii salvat, și apoi duhul lui dumnezeu, îți va da puterea să te supui lui dumnezeu prin ascultare.
Da - e atât de simplu!

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Nu te poti forta sa crezi orice. De exemplu, tu te poti forta sa crezi in Mos Craciun?

| Ioan3005 a răspuns (pentru doctorandus):

Moș crăciun nu există!
Dumnezeu există!
Și chiar dacă preferi să crezi ceea ce ai fost poate învățat că este realitatea. nu înseamnă că este adevărat.
Omul poate alege - ești de-acord?
Poate alege : între a accepta sau a refuza - adevărul ( nu cel care i se pare corect, ci cel care este corect )
Și nu poate ști cu certitudine care este adevărul, dacă cine este autorul.
Deasemenea nu știm care este minciuna, dacă nu știm cine este autorul.
Autorul adevărului este dumnezeu
Autorul minciunii este satan
Omul poate alege între adevăr sau minciuna. Asta este realitatea.
Satan este doar dușmanul omului.
Dumnezeu nu are adversar.
Satan se lupta împotriva omului, dumnezeu îl apără pe om.
Satan dorește ca omul să sufere, să fie trist, să plângă, să fie distrus, dușmanul omului este fercit când aduce suferința în omenire
Dumnezeu, nu doreste răul omului, plânge când omul suferă, dorește fericirea omului, dar nu-l poate ajuta pe om până când nu alege!
Nimeni nu forțează
Dar omul va plăti consecința alegerii lui : ori fericirea ori tristețea
Viața este cu dumnezeu - pentrucă dumnezeu e viu.
Moartea este departe/fără dumnezeu

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Ei bine, tocmai mi-ai demonstrat ca nu te poti sili sa crezi in Mos Craciun. Adica alegerea de a crede in Isus Hristos nu este o alegere voluntara. Unii oameni pur si simplu nu pot alege sa creada in Isus Hristos. Nu e cum alegi sa apesi pe butonul de la veioza ca sa faca lumina.

| Ioan3005 a răspuns (pentru doctorandus):

Că crezi în dumnezeu sau nu, nu are importanță…
De ce?
Pentrucă după biblie, nu poți că crezi în Isus sau nu dacă nu crezi în lucrarea sa făcută pe cruce …
Să spunem in limba românească sau altă limbă : cred în Isus - nu înseamnă nimic, în sensul nu am spus nimic util/ de folos real.
E necesar pentru un uman, să creadă în acțiunile pe care le-a făcut Isus, și anume : a fost pus pe cruce ca să moară în locul umanității, a fost înviat după 3 zile - această realitate înseamnă să crezi în Isus!
Si de ce este adevărat? Pentrucă a fost scris cu mai mult de 1000 de ani înainte să se întâmple.
Pe mos crăciun, nimeni nu la anunțat, a apărut dim senin, un nume marketing, îmbrăcat cu haine roșii …
Și ultimul punct : dacă nu ar fi adevărat că omul poate să aleagă, atunci dumnezeu ar fi mincinos- și nu poate fi cazul!
Nu fiincă un om se poate ascunde în spatele propriei minciuni, că nu va fi judecat … omul poate să aleagă, și alege
Alege să asculte sau să nu asculte / rebel
Doar două opțiuni, da sau nu - și va plăti consecință, că vrem sau nu, aici da, nu putem alege. când e vorba de plată.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Faci afirmatii pe care nu le poti dovedi. Daca le-ai putea dovedi, ar fi stiinta, nu credinta.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Răspunsul la întrebarea dvs. este conținut în cuvântul „adevărat".

Toate religiile promit lucruri - crede în mine și vei merge în rai, reîncarnarea este reală, noi suntem poporul ales etc. O mulțime și o mulțime de promisiuni. Dar aproape toți promit un lucru în comun: religia noastră este SINGURA religie adevărată. Întrebați orice musulmani, creștini, budiști devotați etc. și îți vor spune: Noi ne-am dat seama, iar celelalte sărmane suflete amăgite sunt pur și simplu pradă greșelii.

Dar aici se află răspunsul la întrebare.

Dacă creștinii cred că a lor este singura religie adevărată, iar musulmanii cred că a lor este singura religie adevărată, este clar că un grup (sau ambele) greșesc.

Deci care este? Există vreo modalitate de a ști?

Imaginează-ți o întrebare similară: Câte pietre sunt în ocean? Dacă ai întreba un milion de oameni, ai putea primi un milion de răspunsuri diferite. Nu există nicio modalitate de a ști sigur, nu?

Corect.

Religia nu poate fi „adevărată" în măsura în care înțelegem acest cuvânt. Adevărat implică un grad de dovezi care să susțină afirmațiile tale cu privire la validitatea unei aserțiuni. Dar religia (și credința în general) este credința în ceva fără dovezi pentru asta. Prin definiție, un lucru nu poate fi verificat ca fiind adevărat fără niciun fel de dovezi.

Deci există un răspuns la întrebarea dvs. Singura religie adevărată este:

Nici una dintre cele de mai sus.

Nicio religie nu are dovada validității ei. Dacă ar avea-o, nu ar fi religie. Ar fi știință. Nu există o religie adevărată - doar credință.
— Dave Consiglio, Quora

| Ioan3005 a răspuns (pentru doctorandus):

Totul e din biblie, nu dim părerea mea.
Credința nu e bazată pe ceva gând în interiorul omului, pe care numai el îl poate înțelege!
Deși e simplu de înțeles,

| Ioan3005 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am precizat - nu am o religie propriu-zis!
Mă scuzați,

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Exista o carte faimoasa, Before Religion, care spune ca "religie" inseamna de fapt ceva care seamana cu protestantismul.

D-aia e controversat daca budismul e o religie: pentru ca nu seamana cu protestantismul.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Dap, dogmatism asezonat cu sos biblic. Jalnic!

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

"Pentrucă a fost scris cu mai mult de 1000 de ani înainte să se întâmple."

Oare? De omnibus dubitandum. https://www.youtube.com/watch?v=5jx5EHXr6Hg&t=209s

"cu mai mult de 1000 de ani înainte" nu exista nici urma de Biblie (manuscrise biblice). Si nici macar de iudaism, cel mult de yahwism politeist, in care se vorbea de Iehova si nevasta lui, numita Asera.

"cu mai mult de 1000 de ani înainte" evreii aveau cel mult un "early inchoate state" (stat aflat in stadiu incipient, sau stadiu timpuriu si rudimentar) conform lui William G. Dever, un arheolog biblic extrem de conservator.

Adica stii tu ceva, dar ceea ce stii este pseudoistorie.

| Ioan3005 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu vorbești de părerile altora
Eu nu vorbesc de părerile nimănui, și chiar nici ale mele!
Dacă nu știi despre ce vorbești, nu intra in discuție.
Nu vreau să dezbat cu matale, gânduri proaste a niștor dobitoci.
Vorbesc despre dumnezeu, creatorul universului, creatorul nostru, că crezi sau nu, mie nu îmi schimbă nimic.
Cum ți-am spus deja țineți părerile și spune-le altora, rămâi între ignoranți,
Aici pe acest Site, vorbim despre lucruri Serioase,
Nu despre părerile lui Moș Crăciun!

| doctorandus a răspuns (pentru Ioan3005):

Dupa ce ca esti ignorant, mai esti si fanatic religios.

Din interpretarea literala a Bibliei (biblicism) rezulta pseudoistorie si pseudoarheologie.