| Norris a întrebat:

Daca am omorat pe cineva si ma spovedesc, ma poate preotul da la politie?

35 răspunsuri:
| mary4048 a răspuns:

Preotii au turnat si inainte, nu m-as mira sa o faca si acum, desi secretul spovedaniei ar tebui pastrat.Mai bine fa-o tu singur, poate ai circumstante atenuante la condamnare..intr-un fel sau altul cine face asa ceva plateste.

| das3 a răspuns:

1. preotul nu are voie sa divulge ce spovedesti tu
2. dar nu ii spui nici cum te cheama (date de identificare complete)
3. si nici pe cine ai omorat
ce sa denunte preotul? happy

| Norris explică (pentru mary4048):

Multumesc pentru raspuns, aveti dreptate.

| mary4048 a răspuns (pentru Norris):

Sper totusi ca nu ai facut-o!

| Norris explică (pentru das3):

Nu stiu, poate exista o cale sa se afle...Multumesc pentru raspuns

| Norris explică (pentru mary4048):

Nu,aveam o dilema la care ma tot gandeam...

| EmaS a răspuns:

Sper ca nu ai facut asa ceva. Oricum, nici o crima nu ramane nedescoperita si nepedepsita. Daca intr-adevar te faci vinovat de acest mare pacat, va trebui sa te caiesti sa plangi si sa ceri iertare de la Dumnezeu prin Isus Hristos. Poate ca vei primi iertarea lui Dumnezeu dar vei suporta consecintele pacatului.

| danay72 a răspuns:

O persoana care marturiseste pacatul sincer, inseamna ca-i pare rau de ceea ce a facut, deci isi recunoaste pacatul si merge singura la politie.

| MMihai a răspuns:

Te trezești scriind prostii!

Crima este o infracțiune foarte gravă și trebuie pedepsită cu ani grei de închisoare!

Secretul spovedaniei este ceva teoretic.

Tăinuirea unei infracțiuni foarte grave, este o formă de complicitate cu făptuitorul infracțiunii foarte grave și se sancționează și asta cu niște ani de închisoare.

Nu cunosc noul cod penal, dar complicitate de orișice fel, cu un infractor, iar făptuitorul crimei este considerat un infractor periculos, este și asta infracțiune.

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Dar lui das3 nu-i dai dreptate? Şi ce a zis el corect!

| kdenisa a răspuns:

Da, depinde de preot, bineinteles daca te cunoaste.

| SSWK a răspuns:

De ce sa te spovedesti? Mai bine mergi direct la politie, este acelasi lucru.

| HueyFreeman a răspuns:

Daca nu o face si se afla atunci este considerat complice.

| LordBolton a răspuns:

Depinde...

| William a răspuns:

Imi vine acum sa spun un banc cu Chuck Norris dar ma abtin.

| milan9 a răspuns:

Prin jurământ în faţa lui Dumnezeu preotul este legat să nu destăinuie nimănui secretul păcatelor mărturisite!

| alexshobyx a răspuns (pentru das3):

Simplu, anchetatorii iti fac portretul robot pe baza a cum a vazut popa ca arati

| Wehrmacht a răspuns:

Alegi un preot obsedat de religie, aproape nebun si ii spui ca victima era satanista.Problema rezolvata.

| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

EmaS...
ma intreb daca si Moise si oameni de pe vremea lui s au cait, au plans si au cerut iertare lui dumnezeu prin isus cand faceau ce scrie in biblie:

De va avea cineva fecior rău şi nesupus, care nu ascultă de vorba tatălui său şi de vorba mamei sale şi aceştia l-au pedepsit, dar el tot nu-i ascultă, / Să-l ia tatăl lui şi mama lui şi să-l ducă la bătrânii cetăţii lor şi la poarta acelei cetăţi şi către preoţii cetăţii lor să zică: / Acest fiu al nostru este rău şi neascultător, nu ascultă de Cuvântul nostru şi este lacom şi beţiv / Atunci toţi oamenii cetăţii lui să-l ucidă cu pietre şi să-l omoare. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău şi toţi Israeliţii vor auzi şi se vor teme. " (Deuteronomul 21:18-21)

" Şi tatăl fetei să zică bătrânilor: Am dat pe fiica mea de femeie acestui om şi acum el a urât-o, / Şi iată ridică asupra ei învinuiri de lucruri urâte, zicând: N-am găsit feciorie la fiica ta; dar iată semnele fecioriei fiicei mele. Şi să întindă haina înaintea bătrânilor cetăţii. / Iar dacă cele spuse vor fi adevărate şi nu se va găsi feciorie la fată, / Atunci fata să fie adusă la uşa casei tatălui ei şi locuitorii cetăţii ei să o ucidă cu pietre şi să o omoare, pentru că a făcut lucru de ruşine în Israel, desfrânându-se în casa tatălui său. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău." (Deuteronomul 22: 16-17; 20-21)

" De se va găsi cineva dormind cu femeie măritată, pe amândoi să-i daţi morţii: şi bărbatul, care a dormit cu femeia şi femeia. Şi aşa să stârpeşti răul din Israel. / De va fi vreo fată tânără, logodită cu bărbat şi cineva o va întâlni în cetate şi se va culca cu dânsa, / Să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii aceleia şi să-i ucideţi cu pietre: pe fată pentru că n-a ţipat în cetate, iar pe bărbat pentru că a necinstit pe femeia aproapelui său. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău." (Deuteronomul 22: 23-24)

? Ce parere ai?

Oare ar trebui sa ne mai plangem si sa ne cerem iertare pentru relele facute? si daca da, cui ii ceri iertare atata timp cat domne domne zice: ucide copilu neascultator, ucide, ucide, ucide?

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Intreaba-te. Inseamna ca esti curios din fire. Citeste cu atentie toata Biblia si vei gasi raspunsul.

| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

Am citit de mai multe ori toata biblia ( mai exact de 8 ori ) si acum o citesc din nou... dar mi se pare ca nu ai inteles ce te am intrebat eu happy

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Biblia trebuie citita cu scop si trebuie sa te rogi ca sa primesti lumina de la Duhul Sfant ca sa o intelegi. Citeste Noul Testament pentru ca este mai usor de inteles. Incearca sa faci un studiu, sa pui intrebari, sa vezi de ce, cum, unde.

| DANIEL72 a răspuns (pentru Wehrmacht):

rolling on the floor

| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

Hmm si neconcordantele din biblie mi le explica duhu sfant?

neconcordantele le poti gasi in toata biblia,, am scris un articol despre asta pe http://oareeasa.wordpress.com/2013/03/03/facerealumii/ citeste si spune-mi gasesti si tu asta la tine in biblie? sau poate eu citesc o bilbie modificata, corupta etc...

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Nu intelegi Biblia pentru ca ai o inima impietrita si pleci de la o premisa gresita.Lasa Scriptura sa se autodefineasca; lasa Scriptura sa fie dictionarul tau.Acest lucru este adevarat ori de cate ori vei studia Cuvantul lui Dumnezeu.El este incarcat cu figuri de stil, cum ar fi un limbaj comparativ, care nu trebuie niciodata alegorizate ci mai degraba intelese prin cercetarea Scripturilor pentru a gasi explicatia a ceea ce vrea sa spuna autorul in textul considerat.Atunci cand lasi Scriptura sa interpreteze Scripturas, argumentul tau se zideste pe ceea ce spune Cuvantul lui Dumnezeu.Atunci cand permiti omului sa interpreteze Scriptura, argumentul tau se zideste pe ceea ce spune o anumita persoana si felul cum gandeste el, si atunci trece orice, in special adevarul.

| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

Faptul ca o inteleg diferit fata de tine, nu inseamna ca nu o inteleg.
Care e premisa de la care pornesc?

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Pleci cu o atitudine gresita, vrei doar sa vanezi greseli care la o citire superficiala sunt niste contradictii aparente.

| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh." (Geneza 4: 16-17).C

Sunt trecute cu vederea destule versete ca acestea care insa ascund lucruri foarte importante. Ce femeie cunoaste Cain, din moment ce numai el, Adam si Eva populeaza pamantul?

Ca sa gasesc o explicatie plauzibila in favoarea absurdei Bibli, consider ca sotia lui Cain este de fapt sora lui nementionata in carte pana in acest moment, pe care din motive nestiute acesta nu a cunoscut-o pana la punctul respectiv.

Ii bine cum am gandit acum? Sau tot o inima impietrita am?

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Adam a trait 930 de ani. El a avut fii si fiice care la randul lor au avut copii.

| nelu88 a răspuns (pentru EmaS):

Foarte corect ce zici tu. Dar in momentul in care Cain il omoara pe Abel au ramas doar 3 oameni pe pamant. Iar de fiecare data cand e vorba de o sora, un frate, tata, mama, unchi, matusa, biblia specfica clar care e gradu de rudenie, dar fiinda femeiia lui Cain era necunoscuta nu se zice nimic despre ea...