| Decster a întrebat:

Ma pot spovedi fara preot, singur?
Precizez ca am facut un pacat mare si chiar vreau sa ma spovedesc dar preotul este plecat si nu are cine... va rog daca se poate niste sfaturi va rog...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa comunice cu tine daca nu exista? Cum sa-i spui unei fantome imaginare ce ai facut si ce n-ai facut?
Este trist modul in care a decazut lumea.

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Poți sa ii spui lui Dumnezeu în rugăciune ce ai făcut și sa te căiești, prin faptul ca nu mai faci acel păcat. Tu ai greșit fata de Dumnezeu, deci lui trebuie sa ii ceri iertare.

| milan9 a răspuns:

Biblia explica ce este spovedania...
IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

| AC4S4 a răspuns:

Niciodata nu am sustinut necesitatea unui preot in iertarea pacatelor si nici nu o voi sustine. Ce era necesar pentru iertare a fost facut de Isus. Cere iertare singur de la Dumnezeu si schimba-te.

| VelaJohnny a răspuns:

Da unde scrie in Biblie ca Dumnezeu te iarta doar daca spui pacatele cuiva? De ce mai exista rugaciune atunci? Foloseste-te de acest dar si discuta cu Dumnezeu, cerandu-ti iertare, pana la urma despre asta e vorba, te mustra constiinta pentru ca ai luat o decizie gresita in ochii lui Dumnezeu. Desigur, se recomanda sa instiintezi pe cineva competent pentru a te ajuta pe plan spiritual spre a fi mai hotarat sa nu practici in viitor acel lucru, greu de gasit oricum. In plus, daca e si o incalcare a legii acel pacat, cinstit ar fi din partea ta sa recunosti vina autoritatilor, nu sa cauti sa scapi de consecinte, fi convins ca nu o sa reusesti in mod deplin, o sa ai parte de ele sub alte forme.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns (pentru Decster):

De ce crezi ca e numita Biblia „Cuvantul lui Dumnezeu"? Deoarece prin intermediul ei Dumnezeu ne comunica ceea ce trebuie sa stim.

| anonimg a răspuns (pentru Decster):

Daca Dumnezeu poate raspunde la rugaciuni intr-un fel sau altul cu "da" sau "mai tarziu", atunci rugaciunea de iertare primeste raspuns nu doar cu "da", ci si imediat, pe loc. Tu trebuie sa crezi lucrul acesta; nu trebuie sa auzi vreo voce sau cine stie ce iti imaginezi tu. Trebuie doar sa crezi ca Dumnezeu este bun si drept in acelasi timp. Este o greseala teribila ca atunci cand cerem iertare de la Dumnezeu sa ne ridicam dinaintea lui cu credinta ca El nu ne iarta. Acesta este un gand al celui rau care cauta pe orice cale sa ne departeze de Dumnezeu. Stii cum poti sa te increzi in Dumnezeu? Atunci cand Il vei cunoaste; si Il vei cunoaste daca vei citi Biblia zilnic. Atunci viata ta va fi schimbata daca vei privi la El si te vei gandi la Dumnezeu mereu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Decster):

Cum sa comunice cu tine daca nu exista? Cum sa-i spui unei fantome imaginare ce ai facut si ce n-ai facut?
Este trist modul in care a decazut lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun sfat este sa te trezesti la realitate.

| KiszMy a răspuns (pentru anonim_4396):

Este posedat, fiindcă are mustrări de conștiință.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu te poti spovedi fara de preot.

| Teffan a răspuns:

Nu te poti spovedi singur.

Te bate cu sarma ghimpata dumnezeul dumnezeilor, daca vede ca iti ceri iertare de la preaslavirea sa.

| Elide a răspuns:

Ce pacate ai?

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Singurii care pot dezlega un pacat sunt preotii. Biserica nu acceptă spovedania facută de unul singur. Caută un alt duhovnic sau asteaptă-l pe acesta.

| Maryyys a răspuns:

Daca vorbesti cu cineva de incredere oricum tensiunea ta interna se poate usura.

| Sebastian777333 a răspuns:

Fără preot nu poți. Însă, poți avea un Canon de rugăciune de la preotul duhovnic la care ești.

| cosuandrei123 a răspuns:

Buna! In primul rand, spovedania nu e o obligatie, ci mai degraba o necesitate a crestinului. Prin actul spovedaniei iti marturistesti pacatele si asta e singurul mijloc pentru ca singur nu poti. Atunci cand te marturisesti, nu o faci preotului, ci lui Dumnezeu. Protul doar e slujitorul lui Dumnezeu si prin el vine binecuvantarea lui Dumnezeu. In incheiere vreau sa spun ca spovedania este un act al vindecarii noatre sufletesti, de aceea e foarte importanta pentru ca in timpul molitfel preotul zice la urma,, De vreme ce ati venit la Doctor, sa nu va intoarceti nevindecati...,, si de aici ne putem da seama ca singuri, fara Doctor, nu ne putem marturisi(vindeca). Iertati-ma!