| mrjohanys a întrebat:

Nu inteleg de unde este scoasa povestea asta MA DUC SA MA SPOVEDESC LA PREOT? exista asa ceva scris in biblie? ce preotul este Dumnezeu? el te poate ierta? preotul (popa) nu este tot un pamantean pacatos? (eu sunt crestin)

15 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu asta e problema. Nu e rau ca se duc la preot sa se spovedeasca, e rau atunci cand nu esti sincer,nu regreti si nu te pocaiesti de pacatele tale. Trebuie sa regreti ceea ce ai facut,sa iti para sincer rau!
Si bine ar fi ca fiecare sa isi marturiseasca pacatele,cum zice Scriptura,nu preotul sa intrebe ai mintit? ai furat? si tu doar sa zici da sau nu!
Iar o alta problema este ca multi nu zic toate pacatele.
Dar din pacate multi merg pe ideea gata m-am spovedit,am scapat de pacate, acum pot sa fac altele. Dumnezeu nu se lasa batjocorit, ce seamana omul aceea va si secera.

| William a răspuns:

Preotul este ca un mijlocitor intre moi si Dumnezeu. Vezi tu, rugaciunea unui om obisnuit, adica pacatos nu valoreaza prea mult dar rugaciunea unui preot sau a unui om care face voia lui Dumnezeu valoreaza mult mai mult. Preotii nu iarta ei nimic, ei se roaga lui Dumnezeu ca sa ne fie iertate pacatele. Preotii nu sunt singurii mijlocitori, mai sunt si sfintii, si Fecioara Maria.

| mrjohanys explică (pentru William):

Numai Dumnezeu si Iisus sunt sfintii! restul..."pamanteni"

| morningstar a răspuns:

Numai Dumnezeu are puterea sa ierte pacatele. In vechime, intr-adevar aceasta era mediata prin preot, dar de la jertfa Domnului Isus pana la sfarsitul vremurilor avem posibilitatea sa ne marturisim singuri pacatele, fara a avea nevoie de spovedanie.

| mihaibrasov a răspuns:

Preotul nu e trimisul domnului, nu e un sfant pe Pamant, nu e nimic. E doar un om ca si tine ce cunoaste cateva ritualuri in plus. Nu-ti poate ierta el pacatele, doar Dumnezeu poate asta.

| iRaul a răspuns:

Ba, eu sunt mai mult ateu si din cate am inteles eu din Biblie, daca te rogi la altcineva in afara de Dumnezeu e pacat (sfinti si alte prostii).
Si da, popa e tot un amarat care traieste pe banii tai si ai mei ce da din gura sa nu moara de foame, sper sa se trezeasca lumea la relitate si macar sa'si dea seama ca: "Credinta in biserica nu e credinta in Dumnezeu".

| iRaul a răspuns:

Puteam sa dau pariu ca apare unu cu creier spalat ce o sa latre p'aicea, vezi ca primul raspuns te prosteste.

| MaicaStaretaSebastiana a răspuns:

Pentru ca preotii sunt reprezentantii Domnului nostru pe pamanat.Si,da,te poate ierta de pacate.Domnul sa te ajute!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei tu esti cretin.nu crestin.un crestin nu debiteaza asa ceva.numai un prost o poate face.si sa nu-ti fie cu suparare, si eu sunt crestin da nu m-am spovedit niciodata.sunt pacatos.dar nu postez tampenii.

| Elsiane a răspuns:

Dacă știi, a te spovedi înseamnă să spui păcatele tale preotului, iar el, cum este omul lui Dumnezeu, se spune că te va ierta.
P.S.: Biblie este cu "B" mare. (dacă ești creștin...)

| mrjohanys explică (pentru Elsiane):

Tu daca esti asa mare intelectual/intelectuala mai stiu ca Biblia cu "B" mare asa cum ai zis tu este CARTEA CARTILOR si inca iti mai spun ca in BIBLIE nu scrie nicaieri ca Dumnezeu nu a dat asa puteri la preoti, scrie de iertare dar nu se refera numai la preoti

| Esperança a răspuns (pentru mrjohanys):

Dumnezeu nu a dat putere nici unui om ca sa ierte pacatele. Singurul care are puterea de a ierta este doar Isus Hristos prin Jertfa Sa.
Faptul ca tu marturisesti pacatele tale e foarte bine, dar asta nu inseamna ca preotul sau omul caruia i le marturiseti te poate elibera si ierta de ele.
Pacatele ti le iarta doar Dumnezeu si doar atunci cand vii inaintea lui cu o inima sincera si curata.

| TRANSVERSAL a răspuns:

Prin.preot,iti,spui,pacatele,ca,si,cum,el,este,trimisul,Domnului! toti.suntem,cu,pacate,si,noi,si,preotii,dar,nu,suntem,noi,cei,care,judecam!

| RaluuxD a răspuns:

Am 11 ani. Intr-adevar, in Biblie nu scrie sa te duci la preot sa te spovedesti, dar Dumnezeu, nefiind printre noi, ci e in Cer, a lasat ca niste mesageri adica preotii si proorocii.ei vorbesc pentru Dumnezeu

| emycraciun22 a răspuns:

Asa-i la ortodocsi si catolici deoarece ei nu citesc biblia