| SatanaExistă a întrebat:

Dacă am 'ucis' pe cineva si după mă duc să ma spovedesc la popă el se poate duce la poliţie să mă denunţe?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Preotii au fost informatori la securitate...si in prezent nu s-au schimbat multe!
Cand te spovedeai,te intrebau detalii despre pacatele tale si te denuntau!
Multi oameni au platit cu viata pentru ca au avut incredere in ei!
Sa nu ai niciodata incredere in ei,sunt niste sarlatani! Daca ai facut o greseala mare,sa nu spui niciodata nimanui nimic,numai tu si numai tu sa stii!
"Doua persone detin un secret doar daca una este moarta".
Daca esti credincios, te rogi mult si te schimbi, aceasta este adevarata "spovedanie" si scopul ei...
Daca esti ateu, meditezi mult asupra faptei sa nu te afecteze psihic, rationalizezi efectele sale si te schimbi!

32 răspunsuri:
| neaivan a răspuns:

Daca la tine in familie s-a intamplat un asemenea lucru(sa fie,, rurnat,,) imi pare rau pentru ei! Dar sa-ti spun eu ca acela nu era,, preot,, acela era un,, lup in piei de oaie,,. Daca un preot ar face acest lucru nu se mai poate numi preot...de aceea e bine sa vezi viata acelui duhovnic inainte de a te spovedi!

| BSwwatch a răspuns (pentru neaivan):

Lup ne lup e obligat prin lege!, asa ca pina la Dumneseu te manica sfintii!

| neaivan a răspuns (pentru BSwwatch):

Doar un Ateu poate spune asemenea cuvinte!

| BSwwatch a răspuns (pentru neaivan):

Hai sa o luam logic,cum e posibil ca "tu sa ucizi" cu toate ca e pacat-ul suprem,si nu exista iertare, sa te duci sa te spovedesti,preotul asculta idetaliat crima comisa cu singe rece, si sa-i spuna la fina big grinu-te-n pace fiule Dumnezeu sa te ierte,pai acel preot calugar mayah fie el orice,nu-l are pe constiinta familia care vine apoi la biserica si se roaga pentru prinderea faptasului,si i se spovedeste aceluias preot, si o asculta si pe ea cum si-a gasit copilul mort, popa ce zice/ da femeia lui dumnezeu, o sa ma rog si eu pentru prinderea faptasului?, pai automat e si preotul partas la crima!

| neaivan a răspuns (pentru BSwwatch):

Unde ai vazut tu,, pacat suprem,,? Si crima de faci, iar de te,, caiesti,, cu alte cuvinte iti faci canonul pe care ti-l da duhovnicul capeti iertarea acelui pacat!
Tu mie mi-a scris un Scenariu pe care eu il consider Incomplet. Nici un Duhovnic nu iti va zice acele cuvinte inainte sa-ti dea un conon(acesta poate fi si in recunoasterea faptei la autoritati) Toate sunt lasate de la Dumnezeu! Preotul nu are voie sa divulge acel pacat! Dumnezeu lucreaza si prin oameni, fapta odata va fi scoasa la iveala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru neaivan):

Iti pun eu o intrebare mai simpla : ce faci tu ca popa daca un criminal vine la tine sa se spovedeasca, iti spune ca a ucis pe cineva si tu din detalii iti dai seama ca acea victima a fost puradelu' sau pitipoanca ta?

| BSwwatch a răspuns (pentru neaivan):

Brain Washing... asta-i explicatia pe cart ti-o pot da tie, ma scuzi dac te-ai simtit jignit! Roagate si pentru mine te rog frumos! Papa!

| BSwwatch a răspuns (pentru anonim_4396):

Strangi din buci si dai marunt din buze si-l lasi sa plece cu canoul subrat! cama asa ar veni dupa el!

| RobyTImi123 a răspuns:

Ar fi un gest foarte urat in fata lui Dumnezeu daca ai ucide si ar fi si mai urat ca Parintele sa te denunte la politie.Sa-ti zic o pilda:Era o data un infractor care a vrut sa se refugieze intr-o manastire sa se faca calugar.Un calugar l-a vazut si l-a intrebat ce s-a intamplat. Dupa ce infractorul zise ca a ucis pe cineva Calugarul l-a luat si l-a imbratisat si i-a spus:
-Dumnezeu ti-a iertat pacatele.
Si dupa cativa ani s-a calugarit.Deci concluzia este sa nu te feresti de a spune adevarul crede-ma.

| neaivan a răspuns (pentru anonim_4396):

esti praf! ramai in legea ta!,, daca si cu parca se carau cu o barca, daca daca nu era parca se neca,, cum poti spune orbului ca afara e lumina, cand el nu vede! Praf...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru neaivan):

Dintre noi doi tu esti cel mai "praf". Eu ti-am pus o intrebare simpla si tu ai inceput sa ma ataci. Esti mai varza decat varza ba...

| Silviuloan a răspuns:

Daca un preot spune ca tu ai ucis pe cineva la politie el este caterisit crezi ca ar face asa ceva un preot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca fapta ta nu a fost prescrisa, ca timp, nu numai ca se poate, dar si trebuie sa te denunte.

| pozeanimate a răspuns:

Din ceia ce stiu eu, nu are dreptul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru neaivan):

In afara de folosirea unor cuvinte de mahala (pitipoanca, puradel) Gaia are dreptate.In loc sa-i raspunzi cum ai proceda intr-o astfel de siuatie (sau sa taci), perfect posibila, ai dat exemplu de cum nu trebuie sa fie un crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De data asta, cu exceptia expresiilor de mahala, tu ai avut perfecta dreptate, ca situatii posibile.Vezi ce inseamna sa ti se raspunda in stilul in care ai pus tu intrebarea cu "zgarda" crestinilor? Ce tie nu-ti place altuia nu-i face, zice parca o vorba inteleapta!

| AlleSss a răspuns:

Heii.
Păi, normal, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar ai impresia ca as fi primit un raspuns folositor la intrebare daca as fi folosit alti termeni? Uita-te la raspunsurile lui. Am folosit termeni pe masura lui. Nu are importanta limbajul atata timp cat ai dreptate in ce spui. Inca nu am primit raspuns la acea intrebare. Daca vrei poti sa-mi spui ce ai face tu intr-o asemenea situatie.

"Ce tie nu-ti place altuia nu-i face". daca ofera un raspuns folositor nu imi pasa ce limbaj foloseste (nimeni). Atata timp cat ai dreptate poti sa fi cum vrei. Tu acum esti genul de profesor care iti spune sa te tunzi din prima zi de scoala fara sa iti zica "bun venit". In loc sa-mi comentezi mie la limbaj, ofera un raspuns intrebarii.

Daca nu-mi suporti limbajul nu raspunde intrebarilor mele. E chiar atat de simplu. Hai sa fac o comparatie mai simpla ca sa intelegi : daca nu vrei sa te uiti pe Prima TV... NU TE UITI. Asa e si aici : nu-ti place limbajul meu sau nu-ti plac intrebarile/raspunsurile mele... NU RASPUNZI.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ce inseamna ca nervii (nu vreau sa spun mai mult),sa-ti joace festa (iar ma abtin de la expresii mai directe)! Daca ai fi citit raspunsul meu la intrebarea initiala,precum si ce i-am spus lui "neaivan",chiar si in cele adresate tie, vedeai ca am inceput cu "bun venit" si nu cu "tunde-te".
Referitor la sfatul dat la final, eu l-am inteles asa:ia nu te mai baga, si lasa-ma sa-mi bat eu joc de crestini, cum vreau.Tu imi faci numai probleme si ma fortezi sa si judec. Am "tradus" eronat?

| William a răspuns (pentru BSwwatch):

Uciderea se poate ierta (foarte greu ce-i drept) daca te spovedesti si iti pare rau cu adevarat de fapta ta. In porunca a 3-a vedem un pacat ce nu se iarta.

| Inferno a răspuns (pentru neaivan):

Excelenta,tare ma tem ca nu prea aveti tangente cu realitatea. Orice individ ce apartine acestei societati, si care in mod constient nu reclama o infractiune la organele de specialitate este considerat complice. Preotii cat si institutiile reprezentative nu sunt mai presus de lege cu nimic, decat teoretic,"datorita caracterului divin". Aceste notiuni tin doar de spiritualitate, dar nu se aplica si in realitate. Cu alte cuvinte nu pot sa-l dau in judecata pe Dumnezeu. Era o lege care spunea ca pana ce martorul (parca) nu se prezinta procesul nu poate sa inceapa. Eu nu pot sa-L cer ca martor pe Dumnezeu, pentru ca ce facem? Asteptam pana vine Dumnezeu si dupa incepem procesul. Si exemplele continua.

| thealchemist a răspuns:

Sigur ca poate. apoi trebuie sa te gindesti ca si el trebuie sa se spovedeasca si nu ai cum sa stii citi vor ajunge sa afle ce ai spus tu la spovedanie.

| Duucu a răspuns:

Eu tot te denunț.

| BSwwatch a răspuns (pentru William):

Am citit puti si asa se pare! Oricum multe chestii n-au logica dar se desfasoara pe pamint si-n univers!tongue

| William a răspuns (pentru BSwwatch):

Doar pentru ca nu intelegem caile Domnului nu inseamna ca nu au logica.

| BSwwatch a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare intelege doar ce-i covine, dar intrebarea a dat batai de cap, eschiva are un raspuns!tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BSwwatch):

Si unu de aici o arde cu "dar vai, ai scris "puradel" si "pitipoanca"". In loc sa raspunda la intrebare incearca sa o arda inteligent si sa-mi spuna mie de limbaj. Oricum prea curand nu o sa primesc raspuns la acea intrebare.

| syste754 a răspuns (pentru neaivan):

De ce crezi ca doar un ateu?

| Almássy a răspuns:

Nuuuurolling on the floor tu ce ai face in locul lui?