| SatanaExistă a întrebat:

Dacă am 'ucis' pe cineva si după mă duc să ma spovedesc la popă el se poate duce la poliţie să mă denunţe?

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Preotii au fost informatori la securitate...si in prezent nu s-au schimbat multe!
Cand te spovedeai,te intrebau detalii despre pacatele tale si te denuntau!
Multi oameni au platit cu viata pentru ca au avut incredere in ei!
Sa nu ai niciodata incredere in ei,sunt niste sarlatani! Daca ai facut o greseala mare,sa nu spui niciodata nimanui nimic,numai tu si numai tu sa stii!
"Doua persone detin un secret doar daca una este moarta".
Daca esti credincios, te rogi mult si te schimbi, aceasta este adevarata "spovedanie" si scopul ei...
Daca esti ateu, meditezi mult asupra faptei sa nu te afecteze psihic, rationalizezi efectele sale si te schimbi!

32 răspunsuri:
| tasmania a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

De acord cu tine. Acum ca sa fiu in afara parametrului spiritual deoarece poate tipul e ateu si incearca sa faca vada ce raspuns dau crestini sa-i zic si eu cateceva:
1) Din pur rationament fii absolut constient de ce ai facut,autosugestioneazati vinovatia (daca nu te simti vinovat nu e de bine),doi daca nu vresa fi arestat, vorbeste cu cineva, cu un prieten de incredere, sau cu un psiholog, dar sa-ti fie prieten apropieat.,
3) Depinde de preot ca ce nu-ar face omul pentru bani intr-o lume cand banul vorbeste.