| tiramiss a întrebat:

am o fosta prietena, care ma acuza dupa 5 ani ca am facut sex cu ea cand avea 17 ani, si era inca minora. Am avut o relatie cu ea timp de 3 ani, si acum a luat-o razna si vrea sa se razbune pentru un motiv total stupid. Se duce la politie sa ma denunte, poate sa mi se intample ceva dupa tot timpul asta?
Merci.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cazuri de genul ăsta mă fac pe mine să sfătuiesc de fiecare dată bărbații să folosească mereu prezervativul, să nu se căsătorească niciodată și să evite cât mai mult cu putință sexul cu femei sub 18 ani.
Din fericire, cazul tău e unul lejer și România nu este matriarhatul englez sau suedez, ceea ce simplifică lucrurile foarte mult.
Legal, răspunsul dat de ioandelasal este impecabil - noroc c-am derulat să văd toate răspunsurile că m-apucasem de căutat și eu legea laughing.
Pe scurt: N-are ce să-ți facă și dacă te denunță la Miliție, după ce se termină treaba (adică după ce ajungi la NUP - Neînceperea Urmăririi Penale - căci asta e singura soluție logică), te sfăutuiesc să o chemi tu în instanță pentru denunț calomnios/mărturie mincinoasă și să te constitui parte civilă. Am un prieten care a fost pus și sub urmărire penală (și arestat preventiv) pentru viol tot așa de-o „self-entitled b-t-c-h" dintr-asta și care apoi a îndoit-o de bani și pe ea și pe familia ei spre eterna ei lecție de a nu se mai pune cu Dracu.

Așadar, în situația ta, ar fi chiar minunat pentru tine să se ducă să depună plângere.

Succes! Nu uita! Nu ierta!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Infractiunea de act sexual cu un minor se comite doar daca minorul are sub 15 ani la data comiterii. Daca a fost consimtit actul sexual nu te poate invinui nici de viol.
Mai exista doar o infractiune de care te-ar putea invinui, respectiv de seductie (art.199 Cod penal) daca pentru a consimti i-ai facut promisiuni ca te casatoresti cu ea, citez:
"Seductia. ART.199
Fapta aceluia care, prin promisiuni de casatorie, determina o persoana de sex feminin mai mica de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala."
Va trebui sa dovedeasca ca asa stau lucrurile, altfel o vei putea invinui de denuntare calomnioasa. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te iubeste, ia-o de nevasta si nu te mai da pe mina politiei. Altfel, te baga linga Nastase.

| mikilooooooooo a răspuns:

Nu are cum sa dovedeasca ai tu ai intretinut relatii sexuale cu ea, ai spus ca au trecut 5 ani. happy stai calm, ea scuze ca-ti spun dar e ca panarama aia din jean mone.

| NobodyCaresDotCom a răspuns:

Nu ti se va intampla nimic atata timp cat ai niste martori si un avocat...totul o sa fie bine>big grin