| timoteidoi a întrebat:

Daca Dumnezeu a fost rastignit/omorat pe cruce, si dupa aia a ajuns in Iad cum zic unii aici pe TPU, inseamna ca astazi nu mai avem Dumnezeu pentru ca a murit atunci?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma doar fiintele traiesc! Poate nu sti ce inseamna a trai!
TRĂÍ, trăiesc, vb. IV. 1. Intranz. A se afla în viață; a exista, a viețui. ◊ (În formule de mulțumire, de salut, de urare etc.) Sa trăiești! ◊ Expr. (Formulă de jurământ) Așa să trăiesc (sau să trăiești etc.) = pe cuvânt de onoare, zău (așa). 2. Intranz. A dura, a se menține, a dăinui; a se perpetua. 3. Intranz. și tranz. A-și duce, a-și petrece viața. ◊ Expr. (Intranz.) A trăi cu capul în nori = a nu-și da seama de realitate, a rămâne străin de ceea ce se petrece în jurul său. (Tranz.) A-și trăi traiul = a se bucura de viață, a duce un trai bun, fără griji. A-și trăi traiul (și a-și mânca mălaiul) = a îmbătrâni, a ajunge la capătul vieții. ♦ Intranz. (Cu determinări introduse prin prep. „pentru") A-și închina, a-și consacra viața unui scop. ♦ Intranz. A se bucura, a profita din plin de viață. 4. Intranz. (Cu determinări locale) A fi stabilit undeva; a locui. 5. Intranz. A-și petrece viața împreună cu cineva; a conviețui. ♦ A avea relații de dragoste cu cineva (fără a fi căsătorit cu el, în afara căsătoriei legale). 6. Intranz. A-și procura cele necesare traiului, a-și câștiga existența, a se întreține. ◊ Expr. A trăi pe spinarea cuiva = a se întreține din munca sau din câștigul altcuiva. ♦ (Rar; cu determinări introduse prin prep. „cu") A se hrăni cu... 7. Tranz. Fig. A simți cu intensitate, a participa emotiv, sufletește (la...). –
Daca citesti iti dai seama cat de proasta si lipsita de logica ai fost! Daca nu e mai grav decat credeam! Ai IQ sub 90 daca nu iti dai seama iti spun cat de serios pot!

64 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hristos nu este si nici nu va fi si nici nu a fost vreodata Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Pe foarte putini crestini ortodoxi am auzit sa spuna ceea ce spui tu! Intelegi lucrurile gresit inseamna. In Biblie Hristos este reprezentat ca Fiul Lui Dumnezeu nu ca Dumnezeu! Tu procesezi in momentul in care ii asculti pe acei ortodoxi!? Sau cine stie poate ai auzit de fapt niste inculti care nu au nici o treaba cu crestinismul..Eu stiu exact ce sustine crestinismul si nu sunt asa de inchis la minte sa inteleg lucrurile gresit sau sa cred o parte din populatia "tampa"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma cu totii v-ati tampit? Adica eu spun aici ca Isus nu este Dumnezeu ci Fiul si tu imi zici sa ma pocaiesclaughing Vai de voi!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Cum sa fie ma Hristos Dumnezeu? Este fiul! "născut nu făcut, Cel de o fiinţă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut" Tatal este Dumnezeu! Recunosti crezul? Este o portiune din aceasta si crezul spune ca Isus este Fiul cel nascut prin Maria! Stiu mult mai bine ce sustine crestinismul! Nu sti nimc nu pot sa cred ce orb poti sa fi! Cum puteti sa ziceti ca Dumnezeu este Hristos! Ai citit ma Biblia? Acolo Insusi Hristos spune sa ii se inchine oamenii doar lui Dumnezeu caci el e Tatal! Hristos a fost botezat in numele lui Dumnezeu! Deci este clar ma! Cum sa fie botezat Dumnezeu? Citeste Biblia!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Ma eu ti-am spus! Cica gresec! Ori ai o problema ori faci misto de noi! Nu imi mai bat capul!

| William a răspuns:

Daca nu stii ce inseamna moartea nu mai pune intrebari din astea. Ateii cred ca nu este nimic cand mori, pur si simplu incetezi sa mai existi. Iisus cand a murit pe cruce S-a pogorat cu Sfantul si Indumnezeitul Sau suflet in iad ca sa scoata de acolo pe toti dreptii nu ca sa arda acolo. Atunci cand mori sufletul paraseste trupul si te simti mai viu ca oricand (asta pana ajungi in iad, daca ajungi acolo). Tu ai amestecat ideile astea si a rezultat o intrebare fara rost.

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 a răspuns:

rolling on the floor)))) ...Am ras cu lacrimi

Răspuns utilizator avertizat
| onasis1961 a răspuns:

Faci confuzie intre Hristos si Dumnezeu Tatal!

| BiuL a răspuns:

De unde ai scos-o si pe asta? Iisus, fiul lui Dumnezeul a fost rastignit pe cruce nu Dumnezeu mai. In Iad a ajuns Lucifer, care initial a fost inger dar a cazut in rai, din cauza unor pacate, nu mai stiu. Oricum mare brambureala ai facut tu acolo. Iar astia de pe TPU de multe ori vorbesc tampenii asa ca nu mai crede tot ce auzi.

Răspuns utilizator avertizat
| G2225hda a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne ce copil!

| G2225hda a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca nu stii pentru ca nu ai citit Biblia. Dumnezeu e viu si astazihappy

Răspuns utilizator avertizat
| G2225hda a răspuns (pentru timoteidoi):

Pana si citatul din Biblie l-ai luat gresit(daca ai Biblie)
Spune asa Filipeni 37-8,, Dar lucrurile,cari pentru mine erau castiguri,le-am socotit ca o pierdere, din pricina lui Hristos.
Ba inca, si acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, fata de pretul nespus de mare al cunoasterii lui Hristos Isus, Domnul meu.Pentru El am pierdut toate si le socotesc ca un gunoi, ca sa castig pe Hristos''

Răspuns utilizator avertizat
| G2225hda a răspuns (pentru timoteidoi):

Ba da nu intelegi nimic! El socotea ca un gunoi lucrurile pe care le facea! Era vrajitor, ceva de genu.

Daca nu intelegi contextul...

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Iisus a fost in Iad pentru a-i scoate pe cei care au murit din cauza pacatelor, si n-au putut intra in Rai, caci nu era jertfa.

Răspuns utilizator avertizat