| vaporwave a întrebat:

Dar daca Iisus nu a murit pentru pacatele noastre, ci pentru ca a fost rastignit pe o cruce?

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca ar fi murit doar pentru ca trebuia sa moara de ce mai pui intrebarea asta care devine fara sens?

| vaporwave explică (pentru danut):

A murit de hemoragie, nu avem de unde sa stim daca trebuia sau nu sa moara
poate mai voia si el sa-si intemeieze o familie, ce stim noi...

| danut a răspuns (pentru vaporwave):

Daca Isus ar fi fost unul din milioanele de oameni crucificati de romani care nu erau decat niste golani cum au fost denumiti de greci, nici nu te-ai fi gandit la EL dar este evident ca acest nume produce si astazi la mai bine de doua mii de ani probleme de gandire, controverse, patimi si chiar razboaie. P.S. P e cruce nu se murea de hemoragie ci din cauza pozitiei fortate a coloanei vertebrale prin tasarea si ruperea organelor interioare. Se murea in cateva zile de chinuri groaznice.

| danay72 a răspuns:

Toate profețiile biblice care s-au implinit in persoana lui, arata ca acesta a fost motivul rastagnirii, de a muri pentru pacatele noastre.Matei20:28

| ania a răspuns:

Noi creștinii credem că a murit păcatele noastre in sensul că fiind parte a Trinității care a creat universul Iisus avea opțiunea de a se întrupa sau nu.

| sublime89 a răspuns:

Normal ca a murit pentru ca a fost rastignit de niste oameni mai ticniti si decat el. Pe vremurile acelea, asta era regula, nu exceptia. Rastignirile pentru nimic erau la ordinea zilei. Asta cu moartea pentru pacatele noastre e doar o fantasmagonie inventata de noi. A vazut cineva vreo diferenta in lumea asta dupa ce a murit Isus? Doar cine a fost subiectiv. S-a schimbat lumea cumva in bine ca ar fi murit el pentru pacatele noastre? Nu. Razboaiele au continuat, catastrofele naturale (despre care crestinii chiar mai cred si azi ca sunt date de la d-zeu) au continuat, epidemiile au continuat, si oamenii sunt la fel de rai. Chiar crestinii au fost cei care au cauzat atatea si atatea razboaie si epidemii, in timpul cuceririlor imperialiste. Exact oamenii lui Isus sunt cei care au provocat cele mai mari genociduri din istorie.

| drutzix a răspuns (pentru sublime89):

Nu cred ca putem spune ca a fost rastignit pentru nimic. Daca a existat, a mers prin toata Iudeea spunand ca el e imparatul evreilor, pus de YHWH sa arunce romanii din tara. Mai e si partea cand spunea ca e fiul lui Dumnezeu facand astfel concurenta imparatilor romani.

| sublime89 a răspuns (pentru drutzix):

Stiu, dar vorbeam din perspectiva legilor pe care le avem azi. Pe vremea aceea, oamenii primeau de multe ori pedeapsa maxima pentru lucruri pe care noi le consideram acum niste fleacuri stupide.

| drutzix a răspuns (pentru sublime89):

Da. Era o perioada in Roma in care primeai pedeapsa capitala daca purtai haine mov laughing deci erau putin mai dusi decat oamenii de azi.

| sublime89 a răspuns (pentru drutzix):

Norocosi suntem ca traim totusi in vremurile astea laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Pe cruce, la vremea aia, au murit o gramada de tembeli, era la moda ca DNA acum. Doar ca IISUS a murit si s-a renascut, dupa Scriptura, lasand si niste mesaje.In plus, nu avea nici o vina afara de faptul ca ne-a aratat ADEVARUL, CALEA si VIATA.Interzise de sistem si acum ca si atunci.

| Mayar a răspuns:

Nu piroanele l-au răstignit pe Hristos, ci Iubirea!

| syd2 a răspuns:

Fiecare crede ce vrea el, doamna miesterioasa, sora lui Putin.

| Dorugar a răspuns:

Cum sa moara Isus pentru pacatele mele?
El a murit pentru greselile lui personale pentru care a fost urmarit, arestat, ancheta, judecat si condamnat conform legilor acelor vremuri.
Cum se poate sa nu intelegeti acest lucru care este descris foarte clar in Biblie.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Este vorba de scopul pentru care a murit, nu modul in care s-a petrecut.

| Neberius13 a răspuns:

Ce remarcă inteligentă, oare eu de ce nu m-am gândit că a murit din cauză că a fost executat printr-o metodă dureroasă cât și fatală precum e menționat în Biblie.

| DomnulKat a răspuns:

Nu a murit pentru noi, te asigur, pentru că nu există.