| Moisie a întrebat:

Se spune ca religia crestina se bazeaza pe Noul Testament
Credeti cumva ca Dumnezeu a murit sau ca este pe moarte, si ca atare si-a scris Testamentul?
Nu cumva este testamentul cuiva care a murit rastignit pe cruce dupa ce L-a UNS = (Christos) Dumnezeu in functia de Sef al cheilor Iadului, si ca atare crestinii se bazeaza pe Legea/Testamentul Sefului Iadului?
Daca nu stiti cine este Seful Iadului, intrebati un copil de 7 ani ca va explica el.

9 răspunsuri:
| Syela a răspuns:

Religia crestina nu se prea bazeaza pe nimic concret. Nu putem nega ca biblia este o carte interesanta mai ales dupa felul in care este scrisa, dar asta nu inseamna nimic. Eu personal consider ca bibia a fost scrisa de un geniu sau mai multi.Motivul? Nu sunt chiar sigura care ar fi acesta.

| Moisie explică (pentru Syela):

Ba se bazeaza, iarasi te contrazic, se bazeaza pe setea dupa bani si putere, si iata ca existenta celor 2 miliarde de crestini din lumea larga, ne dovedeste ca are ambitia sa stapaneasca si lumea.
Varianta actuala a religiei crestine impusa la Niceea, a facut din religia sarlatanilor care au mirosit banii si puterea, un instrumenr politic de a prosti si indobitocii oamenii, astfel incat sa devine smeriti ca niste oi din turma. sa-i manipuleze sa astepte bogatii dupa ce mor, adica pe lumea aialalta care nu exista in realitate, sa se autodenubte pentru faptele lor la spovedanie, si sa se lase spoliati de bani si bunuri, si ca popilor sa le ramana cat mai mult, au inventat posturile care se termina cu colecta intreprinsa de popa din casa in casa.
Biblia este o culegere de carti FURATE de la religia mozaica, care si ei le-au "cules" de pe unde au apucat, tot manati dse un interes.
Dar rostul intrebarii nu era ceea ce discutam noi aici, ci din ce cauza Biblia se imparte in Testamente daca Dumnezeu este nemuritor?

| DumnezăuTatăl a răspuns:

Sunt viu, cum sa mor?

| Moisie explică (pentru DumnezăuTatăl):

Poi intreaba-i pe aia care ti-au scris Testamentul!

| zumza a răspuns:

Denumirea ''testament'' nu este nici scripturală, nici corectă.

| Moisie explică (pentru zumza):

Pai vezi?
Din ce cauza crezi ca Biblia nu este recomandata nici de Sumnezeu si nici de Isus?
Pentru ca este o scriptura incorecta de la cap la coada!

| zumza a răspuns (pentru Moisie):

rolling on the floor O iai razna. Denumirea ''Testament'' nu-i potrivită, nu că biblia nu e recomandată.

| Moisie explică (pentru zumza):

Pai vezi!
Asta spuneam si eu!

| Moisie explică (pentru zumza):

Dar de ce zici ca o iau razna daca imi dai dreptate?