| timoteidoi a întrebat:

Daca Dumnezeu a fost rastignit/omorat pe cruce, si dupa aia a ajuns in Iad cum zic unii aici pe TPU, inseamna ca astazi nu mai avem Dumnezeu pentru ca a murit atunci?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma doar fiintele traiesc! Poate nu sti ce inseamna a trai!
TRĂÍ, trăiesc, vb. IV. 1. Intranz. A se afla în viață; a exista, a viețui. ◊ (În formule de mulțumire, de salut, de urare etc.) Sa trăiești! ◊ Expr. (Formulă de jurământ) Așa să trăiesc (sau să trăiești etc.) = pe cuvânt de onoare, zău (așa). 2. Intranz. A dura, a se menține, a dăinui; a se perpetua. 3. Intranz. și tranz. A-și duce, a-și petrece viața. ◊ Expr. (Intranz.) A trăi cu capul în nori = a nu-și da seama de realitate, a rămâne străin de ceea ce se petrece în jurul său. (Tranz.) A-și trăi traiul = a se bucura de viață, a duce un trai bun, fără griji. A-și trăi traiul (și a-și mânca mălaiul) = a îmbătrâni, a ajunge la capătul vieții. ♦ Intranz. (Cu determinări introduse prin prep. „pentru") A-și închina, a-și consacra viața unui scop. ♦ Intranz. A se bucura, a profita din plin de viață. 4. Intranz. (Cu determinări locale) A fi stabilit undeva; a locui. 5. Intranz. A-și petrece viața împreună cu cineva; a conviețui. ♦ A avea relații de dragoste cu cineva (fără a fi căsătorit cu el, în afara căsătoriei legale). 6. Intranz. A-și procura cele necesare traiului, a-și câștiga existența, a se întreține. ◊ Expr. A trăi pe spinarea cuiva = a se întreține din munca sau din câștigul altcuiva. ♦ (Rar; cu determinări introduse prin prep. „cu") A se hrăni cu... 7. Tranz. Fig. A simți cu intensitate, a participa emotiv, sufletește (la...). –
Daca citesti iti dai seama cat de proasta si lipsita de logica ai fost! Daca nu e mai grav decat credeam! Ai IQ sub 90 daca nu iti dai seama iti spun cat de serios pot!

64 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca nu stii ce inseamna moartea nu mai pune intrebari din astea. Ateii cred ca nu este nimic cand mori, pur si simplu incetezi sa mai existi. Iisus cand a murit pe cruce S-a pogorat cu Sfantul si Indumnezeitul Sau suflet in iad ca sa scoata de acolo pe toti dreptii nu ca sa arda acolo. Atunci cand mori sufletul paraseste trupul si te simti mai viu ca oricand (asta pana ajungi in iad, daca ajungi acolo). Tu ai amestecat ideile astea si a rezultat o intrebare fara rost.

Răspuns utilizator avertizat
| onasis1961 a răspuns:

Faci confuzie intre Hristos si Dumnezeu Tatal!

Răspuns utilizator avertizat
| niko200 a răspuns:

Off..Doamnee...decii nu imiu vine sa cred.
Alte subiecte de discutie n-aveti?
Doar Dumnezeu este subiecul vostru.
Cand intru pe Intrebari Populare 90% sunt cu subiectul "Dumnezeu".
Incetati oameni buni odata! decat sa discutati toata ziua pe internet mai bine duceti-va la Biserica..ca si-asa vad ca nu credeti..Ati ajuns sa criticati orice si pe oricine!
Incetati frate odata cu intrebarile astea se 2 bani...
De unde stiti ca nu exista? de ce mereu sunteti pesimisti? Mereu trebuie sa gasiti cate ceva rau in asta.
Si de unde stii ca nu existaaa?
Ati ajuns de rasul lumii.
Sa va fie RUSINE!

Răspuns utilizator avertizat
| BiuL a răspuns:

De unde ai scos-o si pe asta? Iisus, fiul lui Dumnezeul a fost rastignit pe cruce nu Dumnezeu mai. In Iad a ajuns Lucifer, care initial a fost inger dar a cazut in rai, din cauza unor pacate, nu mai stiu. Oricum mare brambureala ai facut tu acolo. Iar astia de pe TPU de multe ori vorbesc tampenii asa ca nu mai crede tot ce auzi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hristos nu este si nici nu va fi si nici nu a fost vreodata Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Pe foarte putini crestini ortodoxi am auzit sa spuna ceea ce spui tu! Intelegi lucrurile gresit inseamna. In Biblie Hristos este reprezentat ca Fiul Lui Dumnezeu nu ca Dumnezeu! Tu procesezi in momentul in care ii asculti pe acei ortodoxi!? Sau cine stie poate ai auzit de fapt niste inculti care nu au nici o treaba cu crestinismul..Eu stiu exact ce sustine crestinismul si nu sunt asa de inchis la minte sa inteleg lucrurile gresit sau sa cred o parte din populatia "tampa"!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Cum sa fie ma Hristos Dumnezeu? Este fiul! "născut nu făcut, Cel de o fiinţă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut" Tatal este Dumnezeu! Recunosti crezul? Este o portiune din aceasta si crezul spune ca Isus este Fiul cel nascut prin Maria! Stiu mult mai bine ce sustine crestinismul! Nu sti nimc nu pot sa cred ce orb poti sa fi! Cum puteti sa ziceti ca Dumnezeu este Hristos! Ai citit ma Biblia? Acolo Insusi Hristos spune sa ii se inchine oamenii doar lui Dumnezeu caci el e Tatal! Hristos a fost botezat in numele lui Dumnezeu! Deci este clar ma! Cum sa fie botezat Dumnezeu? Citeste Biblia!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Ma eu ti-am spus! Cica gresec! Ori ai o problema ori faci misto de noi! Nu imi mai bat capul!

Răspuns utilizator avertizat
| G2225hda a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne ce copil!

| G2225hda a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai normal ca nu stii pentru ca nu ai citit Biblia. Dumnezeu e viu si astazihappy

Răspuns utilizator avertizat
| G2225hda a răspuns (pentru timoteidoi):

Pana si citatul din Biblie l-ai luat gresit(daca ai Biblie)
Spune asa Filipeni 37-8,, Dar lucrurile,cari pentru mine erau castiguri,le-am socotit ca o pierdere, din pricina lui Hristos.
Ba inca, si acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, fata de pretul nespus de mare al cunoasterii lui Hristos Isus, Domnul meu.Pentru El am pierdut toate si le socotesc ca un gunoi, ca sa castig pe Hristos''

Răspuns utilizator avertizat
| G2225hda a răspuns (pentru timoteidoi):

Ba da nu intelegi nimic! El socotea ca un gunoi lucrurile pe care le facea! Era vrajitor, ceva de genu.

Daca nu intelegi contextul...

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Hørrør" - Hristos s-a prezentat pe Sine ca fiind Dumnezeu, si nu o data. Vezi, spre exemplu, situatia in care Toma i se inchina si il numeste Dumnezeu, iar Isus ii accepta inchinarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Da citatul! In Biblie Hristos se arata clar ca fiind Fiul! Pe cruce el se roaga lui Dumnezeu sai ii ierte pe cei care lau spanzurat ca nu stiu ce fac! Daca Hristos i se ruga lui Dumnezeu cun naibii sa fie el Dumnezeu. El e fiul! Foarte numeroase pasaje din Biblie spun acest lucru! Tatal Dumnezeu iar Hristos este fiul lui Dumnezeu! Daca este crestin ar trebui sa stii ca in biblie Dumnezeu apare sub numele de Yahwe nu de Hristos da nivelul tau de cultura e mic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru G2225hda):

Ma ai putin creier in capul ala? Nu putem sa spunem ca Dumnezeu e viu! Doar fiintele care au un cor fizic sunt vii sau moarte! Dumnezeu nu este o fiinta si nu este nici Hristos! Mai incearca sa iti folosesti si capul!

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Guys, fara sa fac pe desteptul, dar probabil voi nu ati realizat ca nimeni nu sta sluj inaintea voastra, nimic nu vi se cuvine. Nu inteleg de ce este greu sa spunem "te rog frumos" si sa renuntam la agresivitate.

Eu am mai explicat asta, iar in comentariul meu am lasat si situatia - atunci cand Toma s-a convins de invierea lui. Sunt si altele, imi permit sa ti le redau asa cum am raspuns in trecut la alte subiecte similare - voi folosi citatele care de obicei sunt aduse ca argument de cei care afirma ce spui tu.

Coloseni 1:15-16 Ni se spune aici ca El este CHIPUL (imaginea) Dumnezeului nevăzut. Termenul folosit in greacă pentru "chip" este eikōn. Stii tu ce inseamna termenul (de la care, apropo, confuzia cu icoanele). El se traduce prin "asemănător" si "Care este". Cuvântul Dumnezeu este "theos" aici (divinitate supremă) prin urmare Tatăl. Isus este asemănător cu Tatăl, El este una cu El. Nu ți se pare cunoscut? Isus a afirmat asta despre Sine în Ioan 10:30: "Eu și cu Tatăl una suntem". Apoi vei zice: "da, dar este ÎNTÂIUL NĂSCUT din toată CREAȚIA..." Tare nu? Sper că nu ai uitat că Isus s-a întrupat ca om, identificându-se cu creația sa. Dacă El nu ar fi fost om pe pământ, trăind o viață fără păcat, nu putea plăti pentru păcatele noastre!
Mai ai aici un sens la fel de adevărat, dacă iei în calcul faptul că Fiul era Fiu și înainte (sau mai ales înainte) de momentul nașterii pământești. Este vorba de așa așa numita doctrină a generării veșnice. Hristos ESTE primul născut nu în sensul că El a apărut în existență dintr-o condiție prealabilă de nonexistență, ci mai degrabă ca venind de la Tatăl, ca singur născut, exprimându-L întotdeauna pe Tatăl. (Eu și cu Tatăl UNA suntem). El este, în raport cu Tatăl, Fiu din eternitate în eternitate. Unii sunt fii sunt prin CREAȚI (Iov 1:6), alții au devenit fii ai lui Dumnezeu prin ADOPȚIE (Romani 8:14-15) dar El este Fiu prin RELAȚIE veșnică! De aceea se spune că este Singurul Născut dinTatăl (Ioan 1:14). Prin urmare are dreptul de moștenire al întâiului născut (Evrei 1:2) si este numit în Coloseni și cel dintâi născut dintre cei morți, pentru ca în TOATE lucrurile să aibă întâietate."El este Capul trupului, al Bisericii. El este Începutul, Cel întâi născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea." (Coloseni 1:18).
Problema universală, la care o să tot fac referință, este scoaterea din context a versetelor. Ce se întâmpla în Colose? de ce scrie Pavel epistola? De ce în primele 2 capitole le pune din nou bazele doctrinei ca apoi să se ocupe de practică si, mai ales, ce spun versetele dinainte și de după acesta? De ex. Versetul 17: "El este mai ÎNAINTE de toate lucrurile, şi toate se ţin prin El." E simplu să luăm doar ce ne place, nu-i așa?

Unii spun ca in 1 Corinteni 8:5-6, Tatal este Theos (Dumnezeu) si Isus este numit Kurios (Domn) folosind asta ca argument ca Dumnezeu Tatal ar fi delimitat clar ca divinitate. Trebuie sa stim ca ambele termene sunt nume folosite pentru a descrie divinitatea in greaca, desi unii vor sari sa afirme ca unul e Domn si altul e Dumnezeu.

Dar, ca sa intelegi ca Isus este Dumnezeu, Isus a fost numit si Theos si Kurios, in Ioan 20:28, insusindu-si numele acesta (de Dumnezeu):

"Drept răspuns, Toma I-a zis „Domnul (Kurios) meu şi Dumnezeul (Theos) meu!" Tomo" i-a zis Isus, „pentrucă M'ai văzut, ai crezut. Ferice de ceice n'au văzut, şi au crezut."

Isus este asemănător cu Tatăl, El este una cu El. Nu ți se pare cunoscut? Isus a afirmat asta despre Sine în Ioan 10:30: "Eu și cu Tatăl una suntem".

In Ieremia 23:6 (una dintre profetiile mesianice cele mai cunoscute) Mesia este identificat cu Dumnezeu:"În vremea Lui, Iuda va fi mîntuit, şi Israel va avea linişte în locuinţa lui; şi iată Numele pe care i-l vor da: „Domnul (Iehova), Neprihănirea noastră!" In acest verset nu se poate face nici un fel de confuzie, pentru ca "Domnul" este in original "יהוה" (Iehova).

Prin urmare, Isus si-a insusit un nume despre care se spune ca ii apartine Tatalui - Theos, Singurul Dumnezeu! Ai de ales: ori il faci mincinos, ori accepti ca El este Theos si Kurios, Dumnezeu adevarat, avand aceeasi natura cu Tatal. Dar un lucru este sigur: Biblia afirma ca Fiul este Dumnezeu.

| G2225hda a răspuns (pentru anonim_4396):

Atata te duce capu...asta e...imi pare rau pentru tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru G2225hda):

Si mai rau pentru tine! De tine sa iti para rau nu de mine ca gandesc logic|!

| val113entin a răspuns (pentru timoteidoi):

Crestinii spun in Filipeni 3, vers. 8 ca:" ba inca, si acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere fata de pretul nespus de mare al cunoasterii lui Hristos Iisus, Domnul meu. Pentru El am pierdut toate si le socotesc ca un gunoi, ca sa castig pe Hristos ". Sfantul Apostol Pavel facand referire nu la Legea lui Hristos ca fiind un gunoi ci la celelalte lucruri lumesti.

| G2225hda a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa crezi tu...du-te te rog la un doctor... poate-ti face un control pentru capul golhappy

Cum sa zici ca Dumnezeu nu traieste? Ce minte de om ar crede asa ceva?

Frate...Du-te la Biserica

Răspuns utilizator avertizat
| G2225hda a răspuns (pentru anonim_4396):

...rolling eyes

ce poti sa ceri de la copii ca tine

d'oh creierul tau atata gandeste, atat minte ai(daca ai minte)

| anonim_4396 a răspuns (pentru G2225hda):

Singurul copil de aicea esti tulaughing Eu sunt in stare sa port o discutie aici pe site dar pe tine nu prea te-am vazut! Daca cineva iti demonstreaza ca Dumnezeu nu exista ramai ca muta dar asa ai gura mare! Nu va suport pe voi care credeti in Dumnezeu orbeste fara sa cunoasca nimic despre El! Va lasati manipulati de religie, asta denota Prostia!

| G2225hda a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda? Sarios? Du-te ba d-aicea...copchil de 8 ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru G2225hda):

Mda! Cred ca se vede cine e copil incultule!

| anonim_4396 a răspuns (pentru G2225hda):

Ma doar fiintele traiesc! Poate nu sti ce inseamna a trai!
TRĂÍ, trăiesc, vb. IV. 1. Intranz. A se afla în viață; a exista, a viețui. ◊ (În formule de mulțumire, de salut, de urare etc.) Sa trăiești! ◊ Expr. (Formulă de jurământ) Așa să trăiesc (sau să trăiești etc.) = pe cuvânt de onoare, zău (așa). 2. Intranz. A dura, a se menține, a dăinui; a se perpetua. 3. Intranz. și tranz. A-și duce, a-și petrece viața. ◊ Expr. (Intranz.) A trăi cu capul în nori = a nu-și da seama de realitate, a rămâne străin de ceea ce se petrece în jurul său. (Tranz.) A-și trăi traiul = a se bucura de viață, a duce un trai bun, fără griji. A-și trăi traiul (și a-și mânca mălaiul) = a îmbătrâni, a ajunge la capătul vieții. ♦ Intranz. (Cu determinări introduse prin prep. „pentru") A-și închina, a-și consacra viața unui scop. ♦ Intranz. A se bucura, a profita din plin de viață. 4. Intranz. (Cu determinări locale) A fi stabilit undeva; a locui. 5. Intranz. A-și petrece viața împreună cu cineva; a conviețui. ♦ A avea relații de dragoste cu cineva (fără a fi căsătorit cu el, în afara căsătoriei legale). 6. Intranz. A-și procura cele necesare traiului, a-și câștiga existența, a se întreține. ◊ Expr. A trăi pe spinarea cuiva = a se întreține din munca sau din câștigul altcuiva. ♦ (Rar; cu determinări introduse prin prep. „cu") A se hrăni cu... 7. Tranz. Fig. A simți cu intensitate, a participa emotiv, sufletește (la...). –
Daca citesti iti dai seama cat de proasta si lipsita de logica ai fost! Daca nu e mai grav decat credeam! Ai IQ sub 90 daca nu iti dai seama iti spun cat de serios pot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma cu totii v-ati tampit? Adica eu spun aici ca Isus nu este Dumnezeu ci Fiul si tu imi zici sa ma pocaiesclaughing Vai de voi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copil? Aham ai 14 ani am inteles!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum cunosc copii care gandesc mai rational si mai logic ca tine!

| Mikhtarian a răspuns:

Iisus a fost in Iad pentru a-i scoate pe cei care au murit din cauza pacatelor, si n-au putut intra in Rai, caci nu era jertfa.

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 a răspuns:

rolling on the floor)))) ...Am ras cu lacrimi

| alexcobain a răspuns:

Iisus a fost rastignit pe cruce nu Dumenezeu asta stie si un copil de 4 ani..nu ai nevoie de TPU pentru informatia asta plus ca a inviat deci acestea fiind spuse Iisus nu e mort

Răspuns utilizator avertizat
| SteFxD a răspuns:

MAN! Iisus exista! nu sunt eu un fan dar exista... cum crezi ca am luat 9 in teza la romana!laughing))

Răspuns utilizator avertizat