| Meme10Memu a întrebat:

Daca Dumnezeu propunea si accepta scuze din partea lui Adam nu murea Adam si Eva si nu mureau atatia oameni inclusiv Iisus si nu erau atat de multe pacate si necazuri. Daca Dumnezeu este asa de iubitor de ce nu i-a spus lui Adam ca daca se caieste nu va muri dupa ce a pacatuit? Ce Dumnezeu iubitor mai e si asta?

67 răspunsuri:
| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Daca Adam a murit mor toti oamenii fara scapare pentru ca de fapt dumnezeu nu e indurator la fel cum nu este cu Adam si Eva.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Adica dumnezeu schimba legile?

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Astea sunt basme crestine interpretate de catre ei in 6000 de feluri, nu vorbesc de islam, iudaism care il interpreteaza si ei in alte feluri, pai dumnezeu e baosanul iar noi sclavi lui, el face ce face vrea nu iti convine iadul vesnic e de tine

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pentru ca nu se mai putea, totul nu este asa simplu si inocent cum ni se pare noua astazi. Adam si Eva stiau ce trebuie sa faca pentru ca Eva i-a spus sarpelui ''Nu putem manca din pomul acesta pentru ca vom muri''. Ea a fost informata, la fel si Adam.
Dumnezeu nu i-a creat roboti, nu i-a creat fortati sa fie doar cu El si sa nu aiba voie sa aleaga. Dumnezeu le-a spus ''Va iubesc atat de mult, incat va dau posibilitatea de a Ma iubi si asculta, sau de a Ma ura si a nu Ma asculta, v-am creat liberi, va dau libertate, pentru ca in dragoste este libertate'' Libertatea, este un lucru foarte impresionant, dar si cu un foarte mare risc, exista posibilitatea sa fii ranit, sa fii respins, exista posibilitatea ca dragostea ta sa fie refuzata, sa te simti ranit. Aceea a fost alegerea lor, au ales raul, si satana i-a revendicat, de ce crezi ca se spune in biblie ca am fost rascumparati? Nu cumparati, ci rascumparati. Se spune si ca am fost smulsi, din imparatia diavolului si pusi in imparatia Lui Dumnezeu. Satana ne revendicase, pentru ca noi faceam raul, faptele satanei, nu exista decat alb si negru, nu exista gri.
Si in plus de toate astea, cand Dumnezeu l-a intrebat pe Adam ''Unde esti?'' Nu inseamna ca Dumnezeu atotstiutor nu stia unde era Adam, Dumnezeu stia unde era Adam, si fizic, si spiritual, si sufleteste, dar voia ca si Adam sa stie unde era. Si Adam nu si-a asupat responsabilitatea, Adam a dat vina pe femeie, Femeia a dat vina pe sarpe, si tot asa. Nimeni nu si-a asupat nimic, nu si-a cerut iertare, toti au aruncat vina de la unul la altul.
''Femeia pe care mi-ai dat-o, ea e de vina''
''Sarpele m-a amagit pe mine, el e de vina''
Nu se mai putea cai, pentru ca ''Plata pacatului este moartea''
Israelitii cand se caiau, Dumnezeu ii ierta pe moment, dar NU definitiv, pentru ca tot trebuia sa vina Hristos, daca cainta lor rezolva ceva, nu mai venea Hristos ''Am venit sa imi dau viata ca rascumparare pentru multi''
Cainta NU aduce iertare, pocainta NU aduce iertare, marturisirea NU aduce iertare, faptele tale bune NU aduc iertare.
Biblia spune ''Cel mai curat om cu cele mai multe fapte bune, este ca o haina murdara inaintea Domnului''
De ce? Pentru ca plata pacatului este moartea.
SINGURUL lucru care aduce iertare si mantuire, este Sangele Lui Hristos pe cruce, atat, doar prin jertfa Domnului Iisus putem primi iertare, sa nu uiti niciodata pretul nespus de mare pe care Hristos l-a platit pentru tine, si pentru mine. Fara el, nu exista iertare, pentru ca exist aun pret care trebuia platit.

| Helper07 a răspuns (pentru iurii75):

Nu dupa moarte ci dupa inviere. Stiu, nu scrie asta, insa eu asta cred.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu exista iarna.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Nu scrie in biblie asa ceva.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Ba exista iarna.

Facerea 1:14:"Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii"

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cum sa le schimbe dacă era deja stabilit cuvântul Său?

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Dar nici dumnezeu nu s-a grabit cu propunerea de a se cai pentru Adam si Eva. Daca dumnezeu le-ar fi zis "daca va pare rau puteti renunta la scuze si sa va caiti si eu va iert si nu veti muri". Daca Adam ar fi cazut din pom si si-ar fi rupt gatu dumnezeu l-ar fi refacut bine. De aici rezulta ca dumnezeu din biblie nu e indurator si nu e iubitor.

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Ceea ce incerc eu aici e sa-l bati cu argumente cu armele lui adica cu biblia in cazul crestinilor.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Dumnezeu nemuritor viitor interminabil si legi care se vor schimba la nesfarsit. Asta pare panteism.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dragul meu prieten, nu stiu ce ai inteles din ce tocmai ti-am scris mai sus, ma voi repeta. Adam si Eva nu se mai puteau pocai, nu mai exisa iertare, fragmentul prezentat de tine din vechiul testament, este despre niste oameni deja nascuti in pacat, cu o fire pacatoasa. Adam era sfant, Adam avea putere si autoritate peste toata creatia Lui Dumnezeu, era coroana creatiei Lui Dumnezeu.
La Evrei 9 spune ''NU EXISTA iertare de pacat fara varsare de SANGE''
si ''PLATA pacatului este moartea''
Nu cred ca ai fost atent, ma voi repeta, voi cita din ce am scris mai sus.
Cainta NU aduce iertare, pocainta NU aduce iertare, marturisirea NU aduce iertare, faptele tale bune NU aduc iertare.
Biblia spune ''Cel mai curat om cu cele mai multe fapte bune, este ca o haina murdara inaintea Domnului''
De ce? Pentru ca plata pacatului este moartea.
SINGURUL lucru care aduce iertare si mantuire, este Sangele Lui Hristos pe cruce, atat, doar prin jertfa Domnului Iisus putem primi iertare, sa nu uiti niciodata pretul nespus de mare pe care Hristos l-a platit pentru tine, si pentru mine. Fara el, nu exista iertare, pentru ca exista un pret care trebuie platit.''
Putea Adam sa isi ceara iertare, nu ar fi contat, pentru ca exista plata pacatului, si Dumnezeu le-a spus care este acea plata.
Cum spui tu ca Dumnezeu nu e iubitor cand si-a dat Fiul pe cruce pentru tine? Pentru a ne plati datoria pacatului? El a renuntat la Fiul Sau pe cruce, pentru tine, unde vezi dragoste mai mare?

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Si atunci omul ce merit are ca sa fie mantuit? daca nu datorita indurarii lui dumnezeu care nu are indurare? Daca dumnezeu avea indurare nu avea nevoie de jertfa lui Iisus ca sa ierte oameni.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu este panteism. Totul are un inceput si un sfarsit.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce vreau sa spun e ca nu era iarna pe care o stim noi. Nu a plouat pana la potop deci nu ningea. Si nici n-au simtit vreun dosconfort termic.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce?

| iurii75 a răspuns (pentru Helper07):

Bravo că recunoști că " nu scrie asta". Dar atunci pe ce bază crezi aceasta?

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Daca nu era nici o variație de temperatura înseamnă ca minte in Facerea 1:14 adică nu erau anotimpuri.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Chiar daca erau, temperatura e ceva ce simti pe pielea iar pacatul e ceva ce simti in inima ta asa ca tot nu puteau cunoaste pacatul.

| Helper07 a răspuns (pentru iurii75):

Elen White spune ca va fi in Cer. In plus, ceea ce au trait pe pielea lor cred ca a avut un puternic impact. Ei L-au cunoscut pe Dumnezeu de aproape si au cazut prin ispita sarpelui nu ca Satan. Eu nu cred ca nu s-au pocait in 900 si ceva de ani, mai ales ca pacatul nu degradase asa de mult lumea de atunci. Una e sa te nasti intr-o familie pacatoasa si alta e sa-L fi cunoascut pe Dumnezeu. Neavand suport Biblic nu pot decat sa cred in ipoteza mea.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Frigul il simti doar pe piele? In piele nu sunt terminatii nervoase care ajung la creier sau la inima figurativa? Sentimentele sunt in creier.

| iurii75 a răspuns (pentru Helper07):

Primii oameni, Adam şi Eva, au fost creaţi perfecţi, dar au păcătuit cu bună ştiinţă. Au avut de ales între viaţă veşnică şi moarte, însă nu au ascultat de Dumnezeu şi au trecut de partea lui Satan. Prin urmare, au murit fără să aibă perspectiva de a beneficia de jertfa de răscumpărare a lui Cristos.
Adam şi Eva nu puteau să beneficieze de pe urma răscumpărării. În Legea mozaică exista următorul principiu cu privire la un ucigaş cu voia: „Să nu primiţi răscumpărare pentru viaţa unui ucigaş vinovat de moarte" (Numeri 35:31). Evident, Adam şi Eva meritau să moară deoarece desconsideraseră în mod deliberat şi în cunoştinţă de cauză porunca lui Dumnezeu. În felul acesta, ei au renunţat la perspectiva vieţii veşnice.

| Helper07 a răspuns (pentru iurii75):

De ce Adam si Eva n-au murit in ziua in care au mancat din pomul interzis?

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Frigul nu e un sentiment ci o semzatie.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Frigul influenteaza sentimentele.

| Meme10Memu explică (pentru iurii75):

Au fost mintiti.

| iurii75 a răspuns (pentru Helper07):

De fapt au murit în acea zi, au început să degradeze, fapt ce a dus la moartea lor. În plus principiul " la Dumnezeu 1000 de ani e că o zi" - au murit în acea zi, n-au trecut de 1000 de ani.

| iurii75 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu e o scuză că au fost mințiți, Dumnezeu le-a oferit totul, dar l-au crezut pe Satan care nu făcuse nimic pentru ei și și-au dorit ceva ce nu le aparținea.