| Meme10Memu a întrebat:

Daca Dumnezeu propunea si accepta scuze din partea lui Adam nu murea Adam si Eva si nu mureau atatia oameni inclusiv Iisus si nu erau atat de multe pacate si necazuri. Daca Dumnezeu este asa de iubitor de ce nu i-a spus lui Adam ca daca se caieste nu va muri dupa ce a pacatuit? Ce Dumnezeu iubitor mai e si asta?

67 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca iahve accepta asemenea tampenie care o propui tu ar insemna ca planul lui este un esesc, totul a fost la predestinat in clipa creatiei, bag de seama ca nu ai ce face de pui asemenea intrebari

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Deci dumnezeu e un criminal cu premeditare sau predestinare conform bibliei? Da. Prin aceasta intrebare vreau sa spun ca dumnezeu nu e de fapt indurator. Daca un om a facut o boacana e gata moare. Dumnezeu nu a acordat lui Adam nici o circmustanta atenuanta fiindca a fost mintit de diavol prin acel sarpe. Dumnezeu putea spune "Adame ai fost pacalit si pentru asta te iert". Iar diavolului dumnezeu ii putea da o bataie zdravana ca sa stie diavolul ca dumnezeu e mai puternic decat el in loc sa-i promita moartea vesnica. Asa dumnezeu arata ca il iubeste pe diavol chiar daca acesta s-a razvratit contra lui. Ca doar dumnezeu se pretinde a fi atotputernic iar diavolul nu. Fiul risipitor s-a razvratit contra tatalui sau neascultandu-l si tatal l-a iertat.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Astea sunt basme crestine interpretate de catre ei in 6000 de feluri, nu vorbesc de islam, iudaism care il interpreteaza si ei in alte feluri, pai dumnezeu e baosanul iar noi sclavi lui, el face ce face vrea nu iti convine iadul vesnic e de tine

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Ceea ce incerc eu aici e sa-l bati cu argumente cu armele lui adica cu biblia in cazul crestinilor.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai daca ii spunea si Adam se caia... cum mai putea biserica sa faca bani, ha?

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu le-a spus ce îi așteaptă dacă mănâncă din pomul interzis. Fiecare vreme cu legea ei.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Adica dumnezeu schimba legile?

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cum sa le schimbe dacă era deja stabilit cuvântul Său?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Dumnezeu nemuritor viitor interminabil si legi care se vor schimba la nesfarsit. Asta pare panteism.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu este panteism. Totul are un inceput si un sfarsit.

| Holiday a răspuns:

"Daca..."

Si ce poveste mai iesea? Intelege ca fiind doar o fictiune, personajele si intamplarile pot fi oricum vor autorii. E drept, cand exista oameni care le iau de bune, apar probleme, dar si dupa filmul Twilight au inceput unii sa creada ca exista vampiri, asa ca...

| Meme10Memu explică:

Daca ii propunea nu mai era cainta.

| Octavian199 a răspuns:

Sa vedem. Oare cata populatie sustine Terra? Daca nu mureau oamenii, am fi kaput.

| Irinel15123532 a răspuns:

Orice pacat are consecinte, Dumnezeu le-a spus de la inceput si i-a avertizat pe Adam si Eva.
Daca tu ai o haina, si iti pui pe ea scrum de tigare si este arsa, cu ce fel de detergent va trebui sa fie spalata ca sa revina iar la normal? Nu va merge cu detergent nu-i asa?
Cand Adam a cazut, nu a fost vorba doar de un simplu pacat, toata natura umana s-a degradat, Adam era vinovat, si orice rau nu poate sa stea in prezenta Lui Dumnezeu fara sa fie distrus, asa ca ei au fost alungati din rai, spre binele lor.
Biblia spune clar ''Plata pacatului este moartea'' Exista o lege, ca si legea gravitatiei, care nu poate fi schimbata, era nevoie de o alta lege, legea harului, exact la legea aerodinamicii, tu cand zbori cu avionul, nu te mai supui legii gravitatiei, te supui legii aerodinamicii.
Hristos ne ofera o haina noua, tu, si eu, suntem cei care aleg acest dar de mantuire, care este fara plata. El si-a dat viata Lui, pentru a noastra, noi suntem cei care alegem, daca acceptam darul mantuirii si ne intoarcem la El, sau daca il respingem si alegem sa fim departati de El. Poate spui ''Eu nu cred in Dumnezeu''
Asa poti fi pe malul marii cu ochii inchisi si cu mainile la urechi, si spui ''Eu NU cred in valurile marii'' Asta nu inseamna ca ele nu vor mai exista, vor exista si tu esti in necunostinta, si mai devreme sau mai tarziu, fiind pe mal, ele vor ajunge la tine, indiferent de ce crezi tu despre ele.
Intro zi va veni judecata Lui Dumnezeu, doar cei care sunt in Hristos si au acceptat darul si pretul pentru pacatele lor la cruce, nu vor fi judecati.
Esti pregatit pentru judecata? Daca nu, vino la Hristos, nu te duce la judecata Lui Dumnezeu, accepta darul vietii vesnice si nu te duce la judecata. Poate ca acum nu vei lua in seama, dar tine minte asta, atunci, iti vei aminti de tot ce ai stiut, dar va fi prea tarziu, nu cred ca este nimic mai rau decat sa fie prea tarziu. Hristos te iubeste nespus, citeste noul testament.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Daca tu ai o haina, si iti pui pe ea scrum de tigare si este arsa..."

Adica Dumnezeu e ca scrumul si nu iese nici cu Dero...

"Adam era vinovat, si orice rau nu poate sa stea in prezenta Lui Dumnezeu fara sa fie distrus, asa ca ei au fost alungati din rai, spre binele lor."

Adam nu avea de ales. Era obligat sa cada, pentru ca spiridusul deja stia asta dinainte sa il creeze. Daca il facea si habar n-avea ce va face asta, nu mai e atot-stiutor, ci habarnist.
Cu alte cuvinte, spiridusul a facut asta cu buna stiinta, a creat un lucru prost, doar pentru a avea de ce se enerva dupa. Dar si asta e tot tampenie. Cine ar face ceva doar pentru a avea motive de enervare?!
Pare dus complet cu capul personajul asta al Bibliei.

"El si-a dat viata Lui, pentru a noastra, noi suntem cei care alegem, daca acceptam darul mantuirii si ne intoarcem la El,"

Pentru a indrepta propriile tampenii, alta solutie n-a gasit decat sa-l omoare pe fi-su...
Ce ti-e si cu ideea asta de sacrificiu prostesc care prinde bine la unii...

"Asa poti fi pe malul marii cu ochii inchisi si cu mainile la urechi, si spui ''Eu NU cred in valurile marii''"

Asta nu e problema, daca deschizi ochii le vezi si iti revii. Problema e cand stai cu ochii deschisi si urechile ciulite, nu vezi/auzi nimic, dar sustii contrariul, cum faceti voi cu spiridusii astia.

"Intro zi va veni judecata Lui Dumnezeu, doar cei care sunt in Hristos si au acceptat darul si pretul pentru pacatele lor la cruce, nu vor fi judecati.
Esti pregatit pentru judecata? Daca nu, vino la Hristos, nu te duce la judecata Lui Dumnezeu, accepta darul vietii vesnice si nu te duce la judecata. Poate ca acum nu vei lua in seama, dar tine minte asta, atunci, iti vei aminti de tot ce ai stiut, dar va fi prea tarziu, nu cred ca este nimic mai rau decat sa fie prea tarziu."

Toata poezia asta e de fapt "buhuhu, buhuhu!"

"Hristos te iubeste nespus, citeste noul testament."

Hristos asta de fapt e mort demult. Nu iubeste, nu uraste.
In plus legaturile lui cu spiridusii sunt doar povesti de schizofrenic.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Holiday):

"Daca tu ai o haina, si iti pui pe ea scrum de tigare si este arsa..."

Adica Dumnezeu e ca scrumul si nu iese nici cu Dero...'''''

Nu, ma refeream la pacat, haina reprezinta puritatea lui Adam si Eva, cand au cazut, acea ''haina'' nu doar s-a murdarit, ci toata anatura umana s-a contaminat, noi suntem mai mult inclinati spre rau, decat spre bine. Nimeni nu spune ''Nu ma pot abtine sa nu dau bani pentru acte de caritate, nu ma pot abtine, parca e in firea mea'' Cati oameni spun asta?
Dar cati oameni sunt egoisti care aleg mai bine sa isi cumpere niste lucruri pe care apoi le muta in debada sau in garaj si niciodata un le folosesc, pentru ca nu au nevoie de ele, decat sa doneze. Este in firea noastra, fiecar evrea sa moara cu cat mai multe jucarii ''Ale mele sunt, nu le dau la nimeni''

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"''Nu ma pot abtine sa nu dau bani pentru acte de caritate, nu ma pot abtine, parca e in firea mea''"

O gramada de crestini pe aici, care mai de care mai priceputi in sfaturi de ce si cum trebuie facut, dar la categoria "Cauze nobile" nu e nici unul cu vreo initiativa, zici ca e sectiunea "666". laughing
Ia lasati gargara si organizati ceva acolo mai bine. Si mai discutam apoi despre asta.

Lasand la o parte asta, care e principiul conform caruia ar trebui unul ce detine anumite lucruri pentru ca munceste/risca/gandeste/se descurca/etc, nici nu conteaza, sa-i dea unuia care freaca menta toata ziua?! Bunatatea? Pai ok, dar dreptatea unde e?! Prefer corectitudinea, bunatatii, oricand.

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

De ce dumnezeu nu i-a propus lui Adam sa-si ceara scuze adica ceva de genul "Adame daca te caiesti scapi de moarte". De multe ori dumnezeu le-a spus israelitilor ca vor muri daca... insa cand s-au cait n-au mai murit. De ce nu a facut la fel si cu Adam si implicit cu natura umana dupa pacatul adamic?

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Daca Adam a murit mor toti oamenii fara scapare pentru ca de fapt dumnezeu nu e indurator la fel cum nu este cu Adam si Eva.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pentru ca nu se mai putea, totul nu este asa simplu si inocent cum ni se pare noua astazi. Adam si Eva stiau ce trebuie sa faca pentru ca Eva i-a spus sarpelui ''Nu putem manca din pomul acesta pentru ca vom muri''. Ea a fost informata, la fel si Adam.
Dumnezeu nu i-a creat roboti, nu i-a creat fortati sa fie doar cu El si sa nu aiba voie sa aleaga. Dumnezeu le-a spus ''Va iubesc atat de mult, incat va dau posibilitatea de a Ma iubi si asculta, sau de a Ma ura si a nu Ma asculta, v-am creat liberi, va dau libertate, pentru ca in dragoste este libertate'' Libertatea, este un lucru foarte impresionant, dar si cu un foarte mare risc, exista posibilitatea sa fii ranit, sa fii respins, exista posibilitatea ca dragostea ta sa fie refuzata, sa te simti ranit. Aceea a fost alegerea lor, au ales raul, si satana i-a revendicat, de ce crezi ca se spune in biblie ca am fost rascumparati? Nu cumparati, ci rascumparati. Se spune si ca am fost smulsi, din imparatia diavolului si pusi in imparatia Lui Dumnezeu. Satana ne revendicase, pentru ca noi faceam raul, faptele satanei, nu exista decat alb si negru, nu exista gri.
Si in plus de toate astea, cand Dumnezeu l-a intrebat pe Adam ''Unde esti?'' Nu inseamna ca Dumnezeu atotstiutor nu stia unde era Adam, Dumnezeu stia unde era Adam, si fizic, si spiritual, si sufleteste, dar voia ca si Adam sa stie unde era. Si Adam nu si-a asupat responsabilitatea, Adam a dat vina pe femeie, Femeia a dat vina pe sarpe, si tot asa. Nimeni nu si-a asupat nimic, nu si-a cerut iertare, toti au aruncat vina de la unul la altul.
''Femeia pe care mi-ai dat-o, ea e de vina''
''Sarpele m-a amagit pe mine, el e de vina''
Nu se mai putea cai, pentru ca ''Plata pacatului este moartea''
Israelitii cand se caiau, Dumnezeu ii ierta pe moment, dar NU definitiv, pentru ca tot trebuia sa vina Hristos, daca cainta lor rezolva ceva, nu mai venea Hristos ''Am venit sa imi dau viata ca rascumparare pentru multi''
Cainta NU aduce iertare, pocainta NU aduce iertare, marturisirea NU aduce iertare, faptele tale bune NU aduc iertare.
Biblia spune ''Cel mai curat om cu cele mai multe fapte bune, este ca o haina murdara inaintea Domnului''
De ce? Pentru ca plata pacatului este moartea.
SINGURUL lucru care aduce iertare si mantuire, este Sangele Lui Hristos pe cruce, atat, doar prin jertfa Domnului Iisus putem primi iertare, sa nu uiti niciodata pretul nespus de mare pe care Hristos l-a platit pentru tine, si pentru mine. Fara el, nu exista iertare, pentru ca exist aun pret care trebuia platit.

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Dar nici dumnezeu nu s-a grabit cu propunerea de a se cai pentru Adam si Eva. Daca dumnezeu le-ar fi zis "daca va pare rau puteti renunta la scuze si sa va caiti si eu va iert si nu veti muri". Daca Adam ar fi cazut din pom si si-ar fi rupt gatu dumnezeu l-ar fi refacut bine. De aici rezulta ca dumnezeu din biblie nu e indurator si nu e iubitor.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dragul meu prieten, nu stiu ce ai inteles din ce tocmai ti-am scris mai sus, ma voi repeta. Adam si Eva nu se mai puteau pocai, nu mai exisa iertare, fragmentul prezentat de tine din vechiul testament, este despre niste oameni deja nascuti in pacat, cu o fire pacatoasa. Adam era sfant, Adam avea putere si autoritate peste toata creatia Lui Dumnezeu, era coroana creatiei Lui Dumnezeu.
La Evrei 9 spune ''NU EXISTA iertare de pacat fara varsare de SANGE''
si ''PLATA pacatului este moartea''
Nu cred ca ai fost atent, ma voi repeta, voi cita din ce am scris mai sus.
Cainta NU aduce iertare, pocainta NU aduce iertare, marturisirea NU aduce iertare, faptele tale bune NU aduc iertare.
Biblia spune ''Cel mai curat om cu cele mai multe fapte bune, este ca o haina murdara inaintea Domnului''
De ce? Pentru ca plata pacatului este moartea.
SINGURUL lucru care aduce iertare si mantuire, este Sangele Lui Hristos pe cruce, atat, doar prin jertfa Domnului Iisus putem primi iertare, sa nu uiti niciodata pretul nespus de mare pe care Hristos l-a platit pentru tine, si pentru mine. Fara el, nu exista iertare, pentru ca exista un pret care trebuie platit.''
Putea Adam sa isi ceara iertare, nu ar fi contat, pentru ca exista plata pacatului, si Dumnezeu le-a spus care este acea plata.
Cum spui tu ca Dumnezeu nu e iubitor cand si-a dat Fiul pe cruce pentru tine? Pentru a ne plati datoria pacatului? El a renuntat la Fiul Sau pe cruce, pentru tine, unde vezi dragoste mai mare?

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Si atunci omul ce merit are ca sa fie mantuit? daca nu datorita indurarii lui dumnezeu care nu are indurare? Daca dumnezeu avea indurare nu avea nevoie de jertfa lui Iisus ca sa ierte oameni.

| Dandinelle a răspuns:

Daca-ti faci o creatie, nu vrei ca acea creatie sa experimenteze totul?

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Dandinelle):

Nu, daca as sti ca ii provoacă răul. Eu nu mi-aș lasa copilul sa se arunce într-o prăpastie, doar pentru a experimenta căderea in gol.

| Dandinelle a răspuns (pentru BlackLight1987):

Dar daca Dumnezeu a creat atatia oameni, nu i-ar crea diferit? sa experimenteze viata din toate punctele de vedere?
Poate suna total deplasat pentru unii dar, sa zicem ca Dumnezeu a vrut sa creeze omul, l-a creat, l-a lasat liber in gradina, omul a calcat stramb si a fost trimis in lume. Daca tot ne nastem atatia, n-ar fi de asteptat sa experimentam viata diferit? De exemplu eu nu am aceeasi experienta de viata ca si tine, desi amandoi suntem oameni, eu vad viata si am trait cu totul alte experinte decat tine. Tot ce se aseamana intre noi este momentul nasterii. Daca Dumnezeu a creat omul asta inseamna ca i-a dat viata si constiinta unei entitati. Cine a creat iadul? Cine a creat diferenta intre A si B, bine si rau?

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Dandinelle):

Diferență este că eu nu sunt Dumnezeu, și experienta mea practică se limitează la această lume. Dacă aș fi Dumnezeu, prin definiție infinit și atemporal, as lasa copilul sa cada in gol (desigur nu înainte de a-l avertiza in prealabil de consecințele caderii).
In acest mod se poate explica căderea lui Adam. Dumnezeu acorda libertate absolută omului tocmai din iubire. Chiar dacă aceasta libertate implica suferinta. Pentru ca suferinta unei vieți in raport cu infinitatea lui Dumnezeu și cu veșnicia vieții veșnice nu inseamna nimic. Ba mai mult decât atât, iubirea lui Dumnezeu este atât de mare încât, a reușit să împace și dreptatea (plata păcatului este moartea), și iubirea prin jertfa de pe Cruce!

| Helper07 a răspuns (pentru BlackLight1987):

Dar sa receasca pentru a-l face constiient de ce nu e bine sa stea afara in frig?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Daca faci un copil SI TOT MEDIUL DIN JURUL LUI, atunci fa naibii cit sa nu existe pericole in mediul respectiv! Daca faci altfel, atunci numa' atotputernic, perfect si iubitor nu mai esti!

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Helper07):

Întrebarea ar putea fi, ii refuzi copilului o injecție pentru faptul că il doare, știind că efectul injecție il ajuta pe termen lung?! Poate asa a fost si cu Adam; oamenii nu ar fi putut concepe deplinătatea iubirii Dumnezeiești, fără jertfa de pe Cruce (fără suferinta).

| BlackLight1987 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu e chiar așa! Dacă îți tii copilul într-o cameră in care nu exista nici un pericol, atunci iubirea căpăta o forma bolnăvicioasă.
Iubirea adevarata inseamna și libertate. Nu poti cere iubirea in mod forțat. Dumnezeu ne-a lasat liberi să acceptăm sau nu o astfel de iubire. Este decizia noastră.

| Holiday a răspuns (pentru BlackLight1987):

"Nu e chiar așa! Dacă îți tii copilul într-o cameră in care nu exista nici un pericol, atunci iubirea căpăta o forma bolnăvicioasă.

De fapt povestea e alta. Dumnezeu a zis:
"Stai in camera! Daca iesi iti rup gatul!"
Asta da libertate...laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlackLight1987):

Amuzant, dar nu. Iubirea adevarata inseamna sa lasi copilul sa bage un cui in priza, pentru ca de ce nu? "Dumnezeu ne-a lasat" descalifica orice alt rationament care ar putea urma. https://www.youtube.com/watch?v=RGR4SFOimlk

| Meme10Memu explică (pentru BlackLight1987):

Adam a acceptat insa dupa pacat dumnezeu nu i-a mai acordat nici o sansa.

| Meme10Memu explică (pentru BlackLight1987):

Inseamna ca dumnezeu a premeditat pacatul adamic pentru ca Adam cunoscand si raul sa aprecieze binele la justa lui valoare?

| Meme10Memu explică (pentru GabiDumitrescu):

Exact. Un pericol ar fi caderea de la inaltime. Cand Adam urca in vreun pom ca sa manance mere exista mereu pericolul sa cada si sa-si rupa gatul si sa moara.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Iarna era mai frig si goliciunea i-ar fi ajutat pe Adam si Eva sa aprecieze caldura. Nu era nevoie de pacat pentru ca Adam si urmasii lui sa aprecieze binele cunoscand suferinta. Probabil Adam a cazut dintr-un pom inainte sa pacatuiasca insa este omis asa ceva in biblie.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu exista iarna.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Ba exista iarna.

Facerea 1:14:"Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii"

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce vreau sa spun e ca nu era iarna pe care o stim noi. Nu a plouat pana la potop deci nu ningea. Si nici n-au simtit vreun dosconfort termic.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Daca nu era nici o variație de temperatura înseamnă ca minte in Facerea 1:14 adică nu erau anotimpuri.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Chiar daca erau, temperatura e ceva ce simti pe pielea iar pacatul e ceva ce simti in inima ta asa ca tot nu puteau cunoaste pacatul.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Frigul il simti doar pe piele? In piele nu sunt terminatii nervoase care ajung la creier sau la inima figurativa? Sentimentele sunt in creier.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Frigul nu e un sentiment ci o semzatie.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Frigul influenteaza sentimentele.

| Alexandrionelu a răspuns:

Marele Zeu a creeat o pereche de oameni nemuritori, pe care i-a supus unui test pe care știa de dinainte ca îl vor pica, pentru ca... Zeul știe tot happy Și de aceea suntem noi muritori.
Logic, nu? happy

| Meme10Memu explică (pentru Alexandrionelu):

Si daca a picat testul nu i-a mai acordat nici o sansa de reconciliere lui Adam si Eva. Ce iubire mai e si asta?

| Helper07 a răspuns:

Adam si Eva s-au cait si chiar daca au suferit intaia moarte, ei vor fi in Rai.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Nu scrie nicaieri in biblie asa ceva. Adam si Eva sunt morti pe vecie conform celor scrise in biblie.

| iurii75 a răspuns (pentru Helper07):

Am găsit scris în Biblie că Adam avea să se întoarcă în țărînă la moarte, dar n-am găsit scris că avea să meargă în rai după moarte.

| Helper07 a răspuns (pentru iurii75):

Nu dupa moarte ci dupa inviere. Stiu, nu scrie asta, insa eu asta cred.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Nu scrie in biblie asa ceva.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce?

| iurii75 a răspuns (pentru Helper07):

Bravo că recunoști că " nu scrie asta". Dar atunci pe ce bază crezi aceasta?

| Helper07 a răspuns (pentru iurii75):

Elen White spune ca va fi in Cer. In plus, ceea ce au trait pe pielea lor cred ca a avut un puternic impact. Ei L-au cunoscut pe Dumnezeu de aproape si au cazut prin ispita sarpelui nu ca Satan. Eu nu cred ca nu s-au pocait in 900 si ceva de ani, mai ales ca pacatul nu degradase asa de mult lumea de atunci. Una e sa te nasti intr-o familie pacatoasa si alta e sa-L fi cunoascut pe Dumnezeu. Neavand suport Biblic nu pot decat sa cred in ipoteza mea.

| iurii75 a răspuns (pentru Helper07):

Primii oameni, Adam şi Eva, au fost creaţi perfecţi, dar au păcătuit cu bună ştiinţă. Au avut de ales între viaţă veşnică şi moarte, însă nu au ascultat de Dumnezeu şi au trecut de partea lui Satan. Prin urmare, au murit fără să aibă perspectiva de a beneficia de jertfa de răscumpărare a lui Cristos.
Adam şi Eva nu puteau să beneficieze de pe urma răscumpărării. În Legea mozaică exista următorul principiu cu privire la un ucigaş cu voia: „Să nu primiţi răscumpărare pentru viaţa unui ucigaş vinovat de moarte" (Numeri 35:31). Evident, Adam şi Eva meritau să moară deoarece desconsideraseră în mod deliberat şi în cunoştinţă de cauză porunca lui Dumnezeu. În felul acesta, ei au renunţat la perspectiva vieţii veşnice.

| Helper07 a răspuns (pentru iurii75):

De ce Adam si Eva n-au murit in ziua in care au mancat din pomul interzis?

| Meme10Memu explică (pentru iurii75):

Au fost mintiti.

| iurii75 a răspuns (pentru Helper07):

De fapt au murit în acea zi, au început să degradeze, fapt ce a dus la moartea lor. În plus principiul " la Dumnezeu 1000 de ani e că o zi" - au murit în acea zi, n-au trecut de 1000 de ani.

| iurii75 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu e o scuză că au fost mințiți, Dumnezeu le-a oferit totul, dar l-au crezut pe Satan care nu făcuse nimic pentru ei și și-au dorit ceva ce nu le aparținea.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru iurii75):

Primii oameni au fost pacaliti. Satan a pacatuit in mod deliberat fara vreo influenta dar chiar si lui i s-a dat sansa sa fie iertat. Ellen White a spus ca vor fi pe Noul Pamant.

| iurii75 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Ilenuța multe poate spune.
Dar nu te pune pe gânduri faptul că Biblia nu spune că lui Satan i s-ar fi dat șansa să fie iertat? Din contra, Dumnezeu spune că va fi distrus Satan.

| Helper07 a răspuns (pentru iurii75):

De ce nu au murit imediat? De ce a trebuit sa aiba urmasi care au dus mai departe pacatul? Daca Adam si Eva au pierdut rascumpararea, de ce noi a trebuit sa luptam pentru ea? De ce trebuia sa fim urmasii lor? Fiecare om care traieste si a trait vreodata pe Pamant putea exista intr-o lume fara pacat in care nu erau urmasii celor care au pierdut rascumpararea. E oare ceva prea greu pentru Dumnezeu?

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Ce a creat Dumnezeu era perfect chiar daca Adam a pacatuit. Nu poti rezolva o problema morala direct cu crima. Adam a fost un om perfect si de aceea Dumnezeu nu l-a ucis imediat. Din momentul in care a pacatuit Adam a inceput sa moara adica dpdv al Lui Dumnezeu era ca si mort dupa ce a pacatuit.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Consecinta pacatului este moartea. Dumnezeu a invins moartea pentru ca oricine crede in El sa poata trai. Chiar si Satan a primit o a doua sansa cu atat mai mult cu cat omul a pacatuit fiind ispitit ci nu deliberat ca Satan.

| iurii75 a răspuns (pentru Helper07):

Dumnezeu are un scop cu privire la pământ, că el să fie populat cu oamenii perfecți și să trăiască veșnic. Și acest scop îl va împlini.
Anume datorita îndurării și iubirii a luat măsuri ca urmașii lui Adam sa poată recupera ce a pierdut Adam.
Dacă nu ar fi permis că ei să aibă urmași ar fi că și cum scopul său a eșuat.
Să-i ierte pur și simplu, fără răscumpărare nu ar fi fost drept, și deși Dumnezeu este iubitor și îndurător, el este și drept, și manifestă toate calitățile in max echilibrat.