| Meme10Memu a întrebat:

Daca Dumnezeu propunea si accepta scuze din partea lui Adam nu murea Adam si Eva si nu mureau atatia oameni inclusiv Iisus si nu erau atat de multe pacate si necazuri. Daca Dumnezeu este asa de iubitor de ce nu i-a spus lui Adam ca daca se caieste nu va muri dupa ce a pacatuit? Ce Dumnezeu iubitor mai e si asta?

67 răspunsuri:
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru iurii75):

Primii oameni au fost pacaliti. Satan a pacatuit in mod deliberat fara vreo influenta dar chiar si lui i s-a dat sansa sa fie iertat. Ellen White a spus ca vor fi pe Noul Pamant.

| iurii75 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Ilenuța multe poate spune.
Dar nu te pune pe gânduri faptul că Biblia nu spune că lui Satan i s-ar fi dat șansa să fie iertat? Din contra, Dumnezeu spune că va fi distrus Satan.

| Helper07 a răspuns (pentru iurii75):

De ce nu au murit imediat? De ce a trebuit sa aiba urmasi care au dus mai departe pacatul? Daca Adam si Eva au pierdut rascumpararea, de ce noi a trebuit sa luptam pentru ea? De ce trebuia sa fim urmasii lor? Fiecare om care traieste si a trait vreodata pe Pamant putea exista intr-o lume fara pacat in care nu erau urmasii celor care au pierdut rascumpararea. E oare ceva prea greu pentru Dumnezeu?

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Ce a creat Dumnezeu era perfect chiar daca Adam a pacatuit. Nu poti rezolva o problema morala direct cu crima. Adam a fost un om perfect si de aceea Dumnezeu nu l-a ucis imediat. Din momentul in care a pacatuit Adam a inceput sa moara adica dpdv al Lui Dumnezeu era ca si mort dupa ce a pacatuit.

| Helper07 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Consecinta pacatului este moartea. Dumnezeu a invins moartea pentru ca oricine crede in El sa poata trai. Chiar si Satan a primit o a doua sansa cu atat mai mult cu cat omul a pacatuit fiind ispitit ci nu deliberat ca Satan.

| iurii75 a răspuns (pentru Helper07):

Dumnezeu are un scop cu privire la pământ, că el să fie populat cu oamenii perfecți și să trăiască veșnic. Și acest scop îl va împlini.
Anume datorita îndurării și iubirii a luat măsuri ca urmașii lui Adam sa poată recupera ce a pierdut Adam.
Dacă nu ar fi permis că ei să aibă urmași ar fi că și cum scopul său a eșuat.
Să-i ierte pur și simplu, fără răscumpărare nu ar fi fost drept, și deși Dumnezeu este iubitor și îndurător, el este și drept, și manifestă toate calitățile in max echilibrat.

| Meme10Memu explică:

Daca ii propunea nu mai era cainta.