| Octavian199 a întrebat:

Daca Dumnezeu si-a dat propriul fiu pentru pacatul nostru, atunci cui l-a dat? Desi eu si voi nu eram pe atunci.

25 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Oamenilor, pentru a avea șansa la mântuire.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Lesin.Nu puteau fi si fara asta? Sau zeul evreu nu putea? Asa cum nu poate sa il opreasca pe satanel.Stai asa. Parca zeul evreu era singurul nemuritor, nu? Atunci cum se face ca si satanel e nemuritor.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Păi îngerii sunt ființe nemuritoare, dar dacă nu ai citit din Biblie, nu cunoști. În Biblie ne arată că Dumnezeu îl poate opri pe Satana. De ce spui exact opusul a ceea ce scrie in Biblie?

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Si tu ai citit-o.Saracul de tine.Cum crezi ca am devenit atei? Unii dintre noi.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Cum sa il poata oprii? Ca doar el e capul raului.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Păi dar la ce răspunsuri ai dat de când te știu, reiese că nu ai citit-o.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Ba nu este, scrie in Biblie!

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Ce nu e scris in biblie? Ca Satanel nu e capul relelor?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Dacă nici în mod public nu ai citit comentariul atent, ce pretenții sa mai am ca să o faci in privat?

| Mosotti a răspuns:

Pai nu l-a dat, asta a fost inventia celor care au facut religia, nu avea nici un sens, faptul ca l-ar fi dat pe fi-su nu ar fi schimbat cu nimic situatia. A doua faza, tot creatorul ne-ar fi facut rai, deci nu avea cum sa se supere de propria creatie! Iar daca a proiectat eronat, trebuia sa corecteze proiectul in liniste ca doar el a gresit. Deci nici facatura asta nu are nici o logica de fapt, chiar daca intrebarea ta se refera la acest joc inventat, asta in cazul ca esti constient ca e o facatura. Cu faza asta s-a distrus imperiul roman, unii au inceput sa creada in dumnezeu, altii au ramas pe zei, s-au batut si s-a ales prafu, asta a fost si rolil bibliei, daca ne uitam in istorie si analizam faptele, asta reiese clar.

Suntem rai ca de fapt nu ne-a facut el, rautatea ajuta la supravietuire in trecut, trebuia sa fi rau sa te bati cu altii sa nu-ti ia mancarea si altele, asta are logica, asa ca aia este.
Isus a fost un om simplu dar bun, a tinut cu saracii, a vrut ca omul sa nu mai creada in imparatul parsiv care-i asuprea, ci sa fie liberi, s-a dus in templu si s-a luat de popii care faceau negot acolo si profitau de oameni, si astea au dus la asasinarea lui de catre smecheri, atata tot, ideea era buna, dar l-a mancat undeva sa se puna cu mafia si si-a luat-o.

| anonimg a răspuns:

In fiecare dintre noi este o lupta continua intre sentimente si ratiune.
Sentimentele sunt impotriva lui Dumnezeu; dar ratiunea ne indeamna sa cercetam lucrurile, adevarul despre El.
Noi nu putem sa ne stapanim sentimentele; oricat de mult am vrea si oricat de mult am incerca, inima noastra cu sentimentele ei este impotriva lui Dumnezeu nu 100%, ci chiar 1000%.
Singura solutie este ca sa strigam la Dumnezeu dupa ajutor. Pentru ca daca ne-am putea aduce singuri inima in acord cu ratiunea atunci am putea sa ne mantuim singuri; atunci am putea sa spunem ca avem dreptul la viata vesnica, si Dumnezeu este obligat sa ne ierte si sa ne salveze. Dar noi niciodata -dar niciodata- nu ne putem stapani inima cu sentimentele ei, cu dorinta dupa "dreptatea" si "judecata" ei.
Daca ne luam dupa inima, acum ii iubeste pe toti oamenii si-i compatimeste, acum ar apasa butonul care sa-i distruga pe toti. Depinde de cum se simte, de ce sentimente este ea strabatuta. Bine ca ne mai folosim putin ratiunea, ca altfel am lua-o razna cu totii.
Dar noi numai ratiunea ar trebui sa o folosim. Atunci inima va fi supusa ratiunii. Gandurile, cuvintele si faptele noastre vor aparea numai ca rezultat al ratiunii, si nu ca rezultat al inimii asa cum este acum. Atunci viata noastra si a celor din jurul nostru va fi inimaginabil de buna.
Aceasta este umilinta sanatoasa pentru minte, trup si suflet: sa ne recunoastem starea, dar si neputinta faptului ca nu ne putem schimba singuri in bine. Atunci vom cunoaste binele si ni-l vom dori sa-l infaptuim; va fi placerea noastra sa facem binele. Dar repet: niciun om nu isi va putea schimba de unul singur inima.

Nu ma intreba unde este raspunsul la intrebarea ta; adevarata intrebare se afla acolo in inima ta si a multora. Si acesta de mai sus este raspunsul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Să scrie! Da ce, amu ne închinăm la cărți? Fără supărare, știu că unii cred că e un dar, alții ceva fără sens, dar eu cred că e o porcărie

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu ne inchinam la carti.

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Dar va luati dupa ele.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Sentimentele sunt impotriva lui Dumnezeu; dar ratiunea ne indeamna sa cercetam lucrurile, adevarul despre El."

Dimpotriva, sentimentele, slabiciunile, ii fac pe unii sa aprecieze genul asta de povesti cu spiridusi gen Biblia, si sa ajunga sa le mai considere si rale...
Ratiunea, acolo unde exista si e lasata sa functioneze nealterata de sentimente si slabiciuni iti spune clar ca sunt doar niste povesti fanteziste, fara legatura cu realitatea, create si promovate din interes.

"Daca ne luam dupa inima, acum ii iubeste pe toti oamenii si-i compatimeste, acum ar apasa butonul care sa-i distruga pe toti. Depinde de cum se simte, de ce sentimente este ea strabatuta."

Inima nu are nici o contributie la formarea sentimentelor, deci e o tampenie ce spui.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Oricine se ia dupa ce vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Și atunci de ce te doare în cot de ce fac?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu i-am scris lui Octavian, nu tie.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Sentimentele sunt impotriva lui Dumnezeu; dar ratiunea ne indeamna sa cercetam lucrurile, adevarul despre El.

iubirea este cv impotriva lui dz

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

Este adevărat că sunt unii creștini care se lasă conduși de sentimente în viața lor de credință.
Nu vorbesc despre acei protestanți care ajung să aiureze prin dansurile și incantațiile lor diabolice; aceștia au trecut demult de limitele extremei.
Sentimentele fac parte din viața noastră; dar ele trebuiesc supuse rațiunii. Diavolul se bucură de creștinii sentimentali.
Pe de altă parte există foarte multe rațiuni care sunt greșite și în care nu trebuie să ne încredem.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Este adevărat că sunt unii creștini care se lasă conduși de sentimente în viața lor de credință."

Credinta in sine e doar un sentiment, nu are nici o legatura cu ratiunea.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Sentimentele fac parte din viața noastră; dar ele trebuiesc supuse rațiunii. Diavolul se bucură de creștinii sentimentali.

diavolul e cupidon?

| Mosotti a răspuns (pentru anonimg):

Pai normal, natura ne-a programat sa fim sclavii ei si sa facem ce vrea ea, prin sentimente, de aia nu le putem controla cu ratiunea, pentru ca multe ne fac rau, dar au ajutat la supravietuire si la perpetuare, de aia vrem sa le combatem cu ratiunea, dar aia e, am explicat ca sa stii de ce ne batem cu sentimentele.

De ex daca vezi una misto si e a dracu si proasta, natura zice "trebuie sa te cuplezi cu ea, ca frumusete = sanatate si ies copii sanatosi, e potrivita pentru cuplu", si asa te obliga prin indragosteala sa o iei, tu rational stii ca nu e bine, si asa iese ce iese. Desi sanatatea nu are nici o treaba cu fizicul, poti fi frumos si bolnav de boli incurabile, fizice si psihice, dar hai sa zicem.
Sau o femeie, de cate ori nu auziti "il iubesc, chiar daca e cum e", pentru ca ala e mascul alfa, inspira baza, forta, si inconstientul ei e programat sa faca cuplu cu ala, se declanseaza automat softu si gata, faptul ca e al dracu si tampit, nu prea conteaza pentru natura.
Si tot asa alte exemple, nu are nici o treaba cu Dumnezeu.

Si la copil la fel, ai un copil criminal care e la parnaie, desi nu merita si rational stii asta, parintii ii duc de mancare, ca natura a pus pret pe copii si i-a facut sa aiba sentimente puternice permanent. Deci suntem niste robotei de perpetuat, ma mir cum de oamenii nu se prind si viseaza ca au liberul arbitru.
Chiar si la inteligenta, ti se da, o folosesti pe aia care o ai, nu ai alta sansa, si cariera, ti-o alegi in functie de ce simti, iti simti calea, nu tu ti-o faci.
Felu de a fi, unu e mai sufletist, mai sensibil si desi stie ca nu e ok sa tolereze magarii, le tolereaza, ca asa e felul chiar daca sufera.
Eu zic ca am dat destule exemple.

| anonimg a răspuns (pentru Mosotti):

Ratiunea ne spune ca nu trebuie sa ne uitam la infatisare. Ratiunea ne spune ca nu trebuie sa luam o fata pentru ca este frumoasa, si nici sa o refuzam pe aceea care nu are multa scoala.
Ratiunea ne spune ca trebuie sa ne uitam la inima unei fete; iar fetele sa se uite la inima unui baiat. "Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui." Adica se refera la tot ansamblul caracterului, nu la a face fapte bune: adica omul sa fie respectuos, amabil, curtenitor, iubitor; sa nu fie rautacios, pizmuitor, clevetitor, inselator, mincinos, etc.

Tu spui: "il iubesc chiar daca e cum e". Este gresit acest lucru, deoarece defectele de caracter se aduc in familie, si vor suferi toti. oamenii trebuie sa isi schimbe caracterele inainte de casatorie.
Ii iubim pe oameni, si nici noi nu suntem perfecti; dar oricat de mult am iubi pe cineva, nu trebuie sa acceptam toate defectele de caracter. Omul se ridica mai presus de animale nu prin frumusete si nici prin istetime; ci prin caracter. Nimic altceva nu ne diferentiaza de animale. Si caracterul este ratiunea.
Cand spun om rational nu ma refer la un om cu inima de piatra, nu la un tiran sau dictator, nu la un om aspru. Ci la un om care iubeste, respecta si are mila de cei in suferinta; care nu socoteste pe cel vinovat drept nevinovat, si nici pe cel nevinovat drept vinovat.
Sentimentalismul se gaseste in expresia "il iubesc, chiar daca e cum e". Unde este ratiunea intr-o astfel de alegere? Nu este deloc.
Este adevarat ca noi trebuie sa-i iubim pe oameni asa cum sunt; dar nu putem sa inmultim raul prin astfel de relatii fara ratiune.

| Mosotti a răspuns (pentru anonimg):

Ratiunea e adaptata in functie de societatea actuala, sentimentele-s facuta de de mult in alt scop. Cred ca ai inteles ce am scris mai sus.
Normal ca nu pot iubi un om care nu e om, il iubesc doar daca are caracter, stie sa se poarte si respecta, ca-l duce capul sau nu, asta nu e conditie, asta conteaza doar daca vrei sa ti-l faci amic, dar asa ca om nu, adica daca nu vrei sa ai tangenta prea mult cu el.
Daca nu are caracter e clar ca nu il pot iubi pe acel om.

Dar pentru partener, fizicul e proba eliminatorie oricat ratiunea ar zice ca nu e bine asa. Dar tot asa, chiar daca ma atrage mult fizic, nu pot face cuplu daca nu are caracter! Maxim poate pentru sex si atat, dar nu relatie serioasa. Frumusetea e proba eliminatorie dar nu suficienta, evident. Eliminatorie adica daca nu se trece proba aia, nu il mai intereseaza pe celalalt de celelalte calitati chiar daca le ai.