| dexro a întrebat:

Care e diferenta intre noi si Isus? Noi ca si el suntem fii lui Dumnezeu nu inseamna asta ca Isus este fratele nostru? De ce se spune ca el este propriul copil al lui Dumnezeu?

17 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Diferenţa dintre mine şi Isus e că eu exist în realitate, în lumea reală iar Isus e un personaj de basm.
Îmi pare rău dar eu sunt fiul tatei şi-al mamei, nu al lui Moş Crăciun, Flying Spaghetti Monster, Isus, Dumnezeu, Yahveh, Allah, Buddha, Thor sau alt personaj mitologic.

| EmaS a răspuns:

Diferenta dintre noi si Isus este ca El este Sfant (a fost singurul care a trait pe pamant, dar fara de pacat)dar noi am fost nascuti in pacat.Maria era insarcinata de la Duhul Sfant.Da, putem sa fim frati cu El prin credinta. Iata ce spune Domnul Isus:,,Caci oricine face voia Tatalui meu care este in ceruri, acela imi este frate, sora si mama.,,(Matei 12:50)

| wales a răspuns:

Isus este Hristosul '' Mesia-cel ce va veni '',Isus sa intrupat printr-o fecioara,exact cum a fost scris cu sute de ani inainte prin prooroci,felul cum a venit Dumnezeu Fiul pe pamant este o minune,orice minune care poate fi dovedita stintific nu mai este minune,tocmai aici este marele secret si omul nu poate accepta anumite minuni biblice,pentru ca ele trebuiesc acceptate prin credinta,iar minunile Lui Dumnezeu nu se pot dovedi de fel,maretia lor depaseste cu mult imaginatia noastra care se rezuma doar la materie si ce trece de materie nu acceptam pentru ca nu avem capacitatea sa pipaim,vedem, mirosi, gusta etc.
El a trait pe pamant aproximativ 33 de ani, si-a inceput lucrarea in jurul varstei de 30 de ani si a fost o suta de procente om si o suta de procente Dumnezeu,minunea nu se poate dovedi,trebuie s-o crezi.O alta minune,oricine vrea sa vina cu un nou curent pe piata cauta sa atraga pe langa el oameni cititi,elevati, care stiu sa vorbeasca etc, Isus a ales cativa pescari un vames un ne iudeu...si cu ei a schimbat istoria,nu stiau la inceput sa lege doua vorbe, dar cu puterea data de Duhul Sfant a luat nastere crestinismul.
Isus face parte din Trinitate in calitate de Dumnezeu Fiul si El este singurul nascut din Dumnezeu Tatal, vezi Ioan 1:14, noi suntem creiati de El.
El este Creatorul si noi suntem creatia Lui, iar copiii lui Dumnezeu sunt cei ce fac voia Lui.

| mgtow a răspuns:

Pentru ca Isus s-a nascut din fecioara maria si cand a ajuns la Dumnezeu l-a considerat drept fiul lui. Despre noi daca santem fii Dumnezeului atunci toti am fi mers in rai dar cine merge in iad e fiul lui satan.

| Dmesss a răspuns:

Am auzit ca Iisus era gay, dar din cand in cand mai producea cate un incest impreuna cu maicasa. De fapt, Iisus este nepotul lui Chuck Noris, pentru ca acesta din urma este tatal lui Dumnezeu, iar de aceea, Apache are un creier de dimensiuni egale cu cel al femeilor. Nu ma judecati, doar Dumnezeu are dreptul sa o faca! Voi nu sunteti Dumnezeu! Voi arde in flacarile iadului pentru eternitate?

| dexro explică:

Dandelion - Dumnezeu este Tatal Fiul si Duhul Sfant... de ce sa zice ca Fiul este Iisus de ce nu Fiul este omul? Nu si omul ca si el este copilul lui Dumnezeu? Ba chiar indraznesc sa zic ca Iisus a fost nascut nu ca Adam ce a fost creat direct fara nevoia unei mama. Cand vorbesc de diferenta ma refer la diferenta "rudenie" cu Dumnezeu nu a caracterului, asa dupa caracter/fapte toti suntem diferiti intre noi

| dexro explică:

Nu ma intereseaza ce a facut el cat a trait! daca a fost mai sfant decat mine, tine daca nu a pacatuit nu il face mai fiu decat suntem noi! Ce daca un tata are doi copii si unul dintre ei face prostii iar celalat nu inseamna ca cel ce nu face este mai fiu decat celalt fiu? De ce spune ca Dumnezeu a trimis singurul lui fiu pe pamant ca sa blablabla? Eu vad doar momentan cel putin 7miliarde de copii ai lui Dumnezeu...

| dexro explică:

@MagicSmile7, dandelion
Da am inteles metaforic eu nu sunt copilul lui Dumnezeu decat daca imi castig dreptul - am inteles punctul vostru de vedere, dar nu am cum sa fiu de acord cu el.
Voi restul batei campul rau de tot

| MagicSmile7 a răspuns:

Noi am pacatuit si suntem lipsiti de slava lui Dumnezeu(vezi Romani 3:23), Isus este Sfant!,"El n-a facut pacat, si in gura Lui nu s-a gasit viclesug.Cand era batjocorit, nu raspundea cu batjocuri; si cand era chinuit, nu ameninta, ci Se supunea dreptului Judecator."1Petru 2:22-23 "Pe El Dumnezeu L-a randuit mai dinainte sa fie, prin credinta in sangele lui, o jertfa de ispasire, ca sa si arate neprihanirea Lui...pentru ca, in vremea de acum, sa si arate neprihanirea lui in asa fel in cat, sa fie neprihanit, si totusi sa socoteasca neprihanit pe cel ce crede in Isus. Unde este dar pricina de lauda? S-a dus.Prin ce fel de lege? A faptelor? Nu; ci prin legea credintei."Romani 3:25-27
La Ioan 1:12 este scris:"Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat, dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu"Prin urmare nu suntem socotiti adevarati copii ai lui Dumnezeu pentru ca nu semanam cu El, adica nu suntem neprihaniti, ne-am pierdut acest drept in momentul pacatuirii...Si totusi avem sansa de a ne face copii a lui Dumnezeu prin credinta.

| MagicSmile7 a răspuns:

"Ce daca un tata are doi copii si unul dintre ei face prostii, iar celalat nu inseamna ca cel ce nu face este mai fiu decat celalt fiu? " Acei doi fii sunt ambii pacatosi. Daca Isus ar fi pacatuit ar fi acum cu noi pentru ca Dumnezeu este un Dumnezeu drept si sfant.Tu in cine ti-ai pune increderea mai mult in dusmanul tau sau in prietenul care nu ti-a gresit cu nimic?
Probabil ai auzit expresia "asculta Doamne pe robul tau" ce ceva de genu, uite-te la Matei cap.12 este un titlu"Isus robul lui Dumnezeu" nu crezi ca exista o egalitate aici?(desi nu prin fapte)In pilda fiului risipitor parintele isi manifesta o dragoste egala fata de feciorii sai, si anume: Tatal isi iubeste copiii chiar daca au gresit! Pilda incheie cu acest verset:"Dar trebuia sa ne inveselim si sa ne bucuram, pentru ca acest frate al tau era mort si a inviat, era pierdut si a fost gasit."Iti recomand sa o citesti.Deasemenea undeva in Biblie este scris caci e mare sarbatoare in cer atunci cand cineva isi intoarce fata catre Dumnezeu.Crezi ca Dumnezeu este nepasator?
Daca El nu ne-ar iubi nu l-ar mai fi trimis pe Fiul sau (perfectiunea pura) sa moara pentru noi, nu am fi avut Duhul Sfant, Biblia. Si apoi nu poti avea pretentii ca nu suntem declarati fii in tot sensul cuvantului atat timp cat slujim la doi stapani.

| 4b a răspuns:

ISUS n-a fost creat, insa noi am fost...noi nu gandim si nu actionam ca EL, noi nu stim sa vedem ceva bun in ceilalti din jurul noastru, insa EL vede, noi nu stim ce inseamna sa iubesti cu adevarat, insa EL din dragoste pentru noi si-a dat viata, noi nu stim sa stam tari in fata ispitelor, insa EL n-a cedat; noi nu plangem cu cei care plang, insa EL a plans pentru tot universul; noi nu suntem drepti in toate caile noastre, insa EL este; noi nu manifestam o asa mila pentru semenii nostri, insa EL toata viata asta a facut; noi nu putem face ce a facut EL...astea sunt cateva diferente dintre ISUS si noi.
Si inca ceva, in caz ca ai uitat de Sfanta Treime, din ea face parte D-zeu+ ISUS+ Duhul Sfant, te regasesti printre ei? nu...El este fiul lui D-zeu si suntem cu totii frati prin El si cu El.

| dumnezeu_7669 a răspuns:

Despre ce vorbesti? Eu n-am niciun copil.

| dandelion a răspuns:

Uite care e treaba: Dumnezeu e triunic. Asta ca si cum noi sintem alcătuiți din corp, suflet si spirit. Nu putem exista unul fără de altul. Dumezeu, Iisus si Sfîntul Duh e UNUL. Adica, atunci cînd Iisus a venit pe pămînt, El oricum rămânea Dumnezeu, pe cît era si om. Noi sîntem copii lui Dumnezeu si sîntem mostenitori ai Lui. Precum Dumnezeu si Iisus e unu si acelasi, El e Tatăl; însă faptul că El a murit pe cruce pentru fiecare din noi ne arată că Iisus e mostenitor si totodată Dumnezeu. Diferența între noi si Iisus e foarte mare: El a trăit o viață fără de păcat, a murit pentru fiecare din noi si a înviat pentru salvarea si dovada celor care cred într-adevăr în El (acesta e doar un scurt rezumat pentru că sînt multe diferențe dintre El si noi). Cel mai important este că El ne iubeste si ne asteaptă în împărăția sa, dar nu toți vor fi acolo. Cel care se pocăieste, este botezat, care îl iubeste pe Dumnezeu cu toată ființa sa si care într-adevăr crede în El si în salvarea doar prin Iisus Hristos acela va gusta din rai.

| AndaWest a răspuns (pentru dandelion):

Nu chiar fara de pacat, s-a imbarligat cu magdalena, ce de, era om

| Alkyda a răspuns:

Ai facut tu vreo minune si nu stim noi ca sa te asemeni cu Isus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stam si ne gindim bine nu facem decit sa ne afundam in mocirla,in smircurile mizeriei sufletesti pentru ca, in primul rind, nu avem dreptul sa vorbim asa despre nici un om indiferent cita divinitate exista in el sau e lipsit cu desavirsire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin credinta in Dumnezeu,si in Iisus Hristos santem infiati,si avem dreptul sa strigam AVA,care inseamna tata. daca nu credem si traim in pacat santem fii ai minciunii si slujitori ai lui satan. Iisus este fratele nostru, daca credem asta si urmam exemplul.dar daca in loc sa ne apropiem de Dumnezeu noi ne departam santem ca acel fiu risipitor, care a plecat in lume.