| DecstarIsBackAgainMtfk a întrebat:

Daca fiul meu va deveni preot o sa ii spun fiu sau tata?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Părinte!" La mine in sat un băiat a devenit preot si atât mama cat si tatăl ii spuneau "părinte" si când vorbea cu el si când vorbea cu alti despre el.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Părinte".

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Pui de drac.

| RKBlue a răspuns:

Ii spui fiule sau ii spui pe nume.
Doar fiindca ar ajunge preot, asta nu il face mai putin copilul tau.
(Oricum nu am prea auzit parinti care sa spuna fiule, ci vorbesc cu numele)

| alex598 a răspuns:

Biblia spune să nu numim pe nimeni tată în afară de Dumnezeu (Matei 23:9). Deci toți cei care le spun preoților părinte sau in alt mod asemănător încalcă biblia.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru alex598):

Pai si de exemplu tatalui tau biologic cum ii spui? Ii spui pe nume?

| Celcestietot a răspuns:

Ca si pana sa fi devenit preot.

| TomBerron24 a răspuns:

Daddy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește Matei 23.
Matei 23:9-> Si "Tata" sa nu numiti pe nimeni pe pamant; pentru ca Unul singur este Tatal vostru: Acela care este in ceruri."

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

E doar o meserie ca oricare alta. Daca e inginer, cum ii spui, dl. inginer?! Ce tampenie...