| ConfuzMare a întrebat:

Daca Iisus Hristos s-a sacrificat pentru noi, de ce a reinviat?

46 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Toti mai trisam cate-odata

| EmaS a răspuns:

Pentru ca moartea nu are putere. El este Invierea si Viata. A suferit in trup pentru pacatele noastre.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

EmaS, iubita, nu am inteles nimic din ce ai spus ca nici God nu intelege, dar asta nu ma face sa renunt la idea de a face niste ghidusii in jacuzii cu tine, vezi tocamai de aceea si God te-a facut ispita, sa ma prinda la fapte pentru judecata, deci urmeaza calea, sampania e pregatita, faca-se voia Lui.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nu m-a facut o ispita ci o sageata catre cer, un indicator.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Adevarat, dar traseul catre cer trece pe la mine, God are planul lui, urmeaza calea altfel...

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Nt! Nt! Nu te cred.
Trebuie sa treci pe la Golgota.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Hai ca-ti dau o ciocolata.winking

| vitbsk a răspuns:

A înviat tocmai pentru a certifica autenticitatea mesajului şi faptul că moartea poate fi biruită.

Nici un cult nu propovăduise învierea până atunci.

A înviat cu urmele rănilor pentru a întări puterea sacrificiului prin exemplu propriu.

| Hombre a răspuns (pentru vitbsk):

"A înviat tocmai pentru a certifica autenticitatea mesajului şi faptul că moartea poate fi biruită."
Si a intarii ideiea ca e fiul lui Dumnezeu altfel nu se mai putea justifica viata de apoi si prin luarea pacatelor asupra lui se deschide omului drumul catre viata vesnica. Drum bun celor ce cred.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Exista scrieri a unor martori oculari care L-au vazut pe Isus cel Inviat.

| Lizzu a răspuns (pentru Hombre):

rolling on the floor "Adevarat, dar traseul catre cer trece pe la mine"

| Lizzu a răspuns:

laughing imi place numele tau : ConfuzMare.
Si intrebarile pe masura numeluihee hee

Ai incercat sa-l intrebi direct?

| Narfundo a răspuns:

Pentru ca un tip cu 9 cozi nu moare prea usor.

| Dumniezău a răspuns:

Pentru ca asa scrie in Biblie.

| JustSolutions a răspuns:

Pentru ca sa ne demonstreze ca este dumnezeu

| MMihai a răspuns:

În evanghelia după Ioan, Iisus Hristos era de la început Dumnezeu!

| iurii75 a răspuns:

Și-a jertfit viața umană perfectă, echivalentul celei pierdute de Adam. A fost înviat ca persoană spirituală.

| milan9 a răspuns:

El este Însăşi Invierea si Viata!

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul S-a făcut începutul învierii oamenilor.
La sfârşitul lumii este profeţită acea înviere generală, care se referă deci la trupul oamenilor care au trăit în lume.

Trupul Mântuitorului după Înviere a fost diferit de trupul pe care l-a avut înainte de Înviere!

Dacă ţinem cont de însuşirile trupului Mântuitorului după Învierea Sa (promisă şi nouă celorlalţi), trup pe care oamenii îl vor avea după înviere va fi un trup spiritualizat, fără afecte (vulnerabilităţi faţă de boli, suferinţe, etc…), un trup mai apropiat sufletului pentru armonia unei bune convieţuiri veşnice cu acesta.

Aşa cum Mântuitorul a putut mânca cu trupul acesta după Înviere, înţelegem că hrana materială nu-i va fi imposibilă acestui trup (aviz pentru gurmanzi, dar nu pentru cei lacomi happy )…

| milan9 a răspuns:

Scopul Jertfei, dar mai ales al ÎNVIERII, a fost RESTAURAREA fiinţială, ontologică, trup şi suflet a persoanei umane!

Învierea aducea tocmai această "reabilitare"...

| Chuchk a răspuns (pentru EmaS):

Si cine ma rog? Moș Craciun in cabina de duș? rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

Krishna din India, nascut din fecioara Devaki, a carui venire pe lume a coincis cu rasarirea unei stele in est. A infaptuit miracole cu discipolii sai, si a inviat dupa moarte.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da sigur ca exista pacat ca nu exista dovezi clare si doar vorbe

| RAY a răspuns:

Dorinta omului de a invia din morti se reagaseste in toate religiile fie ele vechi sau noi, povestea cu invierea e doar dorintele noastre uite alti asa zisi mantuitori
Attis din Phrygia, nascut din fecioara Nana, pe 25 decembrie, crucificat, pus in mormant si inviat dupa 3 zile.

- Krishna din India, nascut din fecioara Devaki, a carui venire pe lume a coincis cu rasarirea unei stele in est. A infaptuit miracole cu discipolii sai, si a inviat dupa moarte.

- Dionysos din Grecia, nascut dintr-o fecioara pe 25 Decembrie. Era un invatator care calatorea infaptuind miracole cum ar fi transformarea apei in vin. Era denumit ca "Regele Regilor", "Unicul fiu zamislit de Dumnezeu", Afla si Omega, si in multe alte feluri. Si el a inviat dupa moarte.

- Mithra din Persia, nascut din fecioara pe 25 decembrie. Avea 12 discipoli si infaptuia miracole. Dupa moarte a fost ingropat si a inviat dupa 3 zile. Si el era numit tot "Adevarul" sau "Lumina". Ziua sacra de adorare a lui Mithra era duminica.

Iata cati mantuitori au existat (iar aceasta nu este o lista completa) de-a lungul timpului subscriu la aceste caracteristici generale: nasterea din fecioara virgina pe 25 decembrie, invierea dupa 3 zile, etc.

| vitbsk a răspuns (pentru RAY):

Http://www.descopera.ro/......a-erorilor

Citește asta până la capăt și nu mai fă analogii forțate.

| vitbsk a răspuns (pentru RAY):

Tu citești măcar ce scrii și sursele din care citezi?

Spui
"Krishna din India, nascut din fecioara Devaki..."

wikipedia :

Krishna aparținea clanului Vrishni al Yadavașilor din Mathura[6], și era al optulea copil născut prințesei Devaki, și consortului ei Vasudeva.

Din ce fecioară s-a născut Krishna?

Spui

"Mithra din Persia, nascut din fecioara..."

wikipedia

Acest zeu s-a născut după unele legende dintr-o piatră sau dintr-o peșteră...

Știi că ateii echidistanți nu vor accepta niciodată falsificarea mitologiei pentru a combate creștinismul?

Citește bine asta, că până și pe site-uri gen descoperă sunt combătute inepțiile și analogiile forțate.

http://www.descopera.ro/......a-erorilor

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

Ma omule intrebarea era despre inviere zeii aa au inviat exact ca isus eu nu vb de nasterea lui isus

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

Știi că ateii echidistanți nu vor accepta niciodată falsificarea mitologiei pentru a combate creștinismul?

pe mine nu ma intereseaza de falscificarea crestinismului,isus copieaza multi zeii,miturii,nu doar unul si mai multi, dar nu asta nu ma intereseaza eu nu caut sa dovedesc ca e un mit doar am raspuns sa inteleg ca arzi o vesnicie in iad pentru ca raspunzi, o parte din acel documentar poate ca sunt minciuni, poate ca nu, nu ma intereseaza asta nu demonstreaza ca isus a inviat