| MirrorsSpeak a întrebat:

De ce la creştini de sfintele Paste se cânta "Hristos a inviat..." Cand de fapt se spunea ca Iisus a mai fost odată la început pe pământ, logic ar trebui sa se spuna Hristos a reînviat ca sa fiţi si voi cel putin creduli ca această religie a ajuns la limita penibilului.

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cred ca tu ai devenit penibil.Isus a venit pe pamant ca sa moara si pentru pacatele tale, a fost mort si a inviat. Apoi S-a inaltat la cer.Care este problema ta?

| MirrorsSpeak explică (pentru EmaS):

Si de ce sari aşa la mine? Eu doar v-am facut vizibilă vouă cărora vă credeţi creştini ce cantati acel cântec in fiecare an dar nici măcar nu ştiţi ce scoateţi pe gura, sunteţi doar ca nişte robotei.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru EmaS):

El intelege prin Inviere, aducere la viata.
Inviere=readucere la viata.

| EmaS a răspuns (pentru MirrorsSpeak):

Asta este doar o parere de-a ta.Eu pot sa spun si acum din toata inima si cred ca El a inviat.

| Shaoran a răspuns:

Pentru ca e o problema de limba romana, ci nu una religioasa ma voi pronunta ferm.
Inviere = Aducere la viata
Reinviere = Aducerea la viata pentru a doua oara
Cred ca a fost destul de clar.

| Shaoran a răspuns:

Omule ti-am explicat:
ÎNVIÁ, învíi, vb. I. Intranz. și tranz. 1. A reveni sau a readuce la viață.
REÎNVIÁ, reînvíi, vb. I. Intranz. A reveni la viață (după ce a murit); a învia
Sunt sinonime... ti-am adus asta in vedere si ti-a fost explicat, de ce continui sa spui ca am fi "robotei" daca nici macar nu ti-a pasat de raspuns? Sau ai intrebat fiind infierat in cugetul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma cum poti fi ata de proasta? ca oglinda te inteleg dar ca om? esti penibila.dar poate esti prea mica.mai ai de citit si de invatat.