| ConfuzMare a întrebat:

Daca Iisus Hristos s-a sacrificat pentru noi, de ce a reinviat?

46 răspunsuri:
| vitbsk a răspuns (pentru RAY):

Ce zei au înviat mă, unde scrie asta?

În documentarul ăla sunt debitate o parte din inepţiile pe care le-ai preluat din zbor şi pe care le citezi cu orice ocazie ca o placă.

| vitbsk a răspuns (pentru RAY):

Am găsit ceva interesant despre tema resurecţiei, doar că trebuia să aibă cunoştinţe de enciclopedist în genul Mircea Eliade, cineva pentru a colecta învăţăturile din toate colţurile globului.

La vremea aia, pentru nişte pescari fără carte, era imposibil să încropească o legendă din care să preia selectiv.

Pentru simplu motiv că nu aveau acces la toate învăţăturile, ei nu puteau da un search pe google să găsească toate învăţăturile.

Despre Krishna şi Mytra unde scrie că ar fi înviat?

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

In documentarul acela da sunt si minciuni si adevaruri accept asta

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

In primul rand cei care au scris noul testament nu au apostoli si 4 autori care au scris-o dupa 40 de ani de la moartea lui, in mod clar pescari nu stiau sa scrie sau sa citeasca, eu cred ca nu ai facut geografie la scoala de nu sti ca Israelul este situat la capătul estic al Mării Mediterane, delimitat de către Liban la nord, Siria la nord-est, Iordania la est, și Egipt, la sud-vest. Acesta se află între latitudinile 29 ° și 34 ° N, și longitudinile 34 ° și 36 ° E.

au copiat din mitologia egipteana apoi budista.sau poate nu au copiat de la nimeni poate e ceva nou de ce nu, asta nu inseamna ca e real, o poveste e reala doar pentru ca e originala?

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

Ambele povesti (atat a lui Isus cat si a lui Buddha) sustin ca cei doi au mers la templele lor la varsta de doisprezece ani, în cazul în care se spune ca i-au uimit pe toti cu întelepciunea lor. Ambele relatari presupun ca cei doi eroi/zei/invatatori au postit în singuratate pentru o lunga perioada de timp: Buddha timp de patruzeci si sapte de zile si Isus pentru patruzeci de ani. Deasemenea se crede ca cei doi invatatori au avut aproximativ aceeasi varsta atunci cand si-au început lucrarea lor publica:

"Cand el [Buddha] a mers din nou in gradina a vazut un calugar care a fost calm, linistit, stapan pe sine, senin, si demn. Printul, determinat sa devina un astfel de calugar, a fost condus pentru a savarsi marea renuntare". La momentul acesta avea douazeci si noua de ani … "Isus, cand a început lucrarea, avea aproximativ treizeci de ani." (Luca 03:23). In ambele relatari au fost tentati de "diavol" de la începutul lucrarii lor: lui Buddha, el i-a spus: "Du-te departe de viata religioasa, dar întoarce-te în împaratia ta, si în sapte zile, vei deveni împarat al lumii peste cele patru continente". Lui Isus, probabil acelasi diavol i-a propus in acelasi stil acelasi lucru. El a spus:" Toate acestea [împaratiile lumii] Eu ti le voi da, daca mi te vei inchina mie "(Matei 04:09). Buddha i-a raspuns "diavolului": "Pleaca departe de mine." Isus a raspuns: "… Pleaca, Satan!" (Matei 04:10). Amandoi s-au straduit sa stabileasca o împaratie a cerului pe pamant. Potrivit Somadeva (o carte budista sfanta), invatatura de mai jos transmisa de Isus a apartinut lui Krisna. Isus a spus: "Daca ochiul tau cel drept te face sa cazi în pacat, scoate-l si arunca-l departe." (Matei 05:29).

| vitbsk a răspuns (pentru RAY):

"In primul rand cei care au scris noul testament nu au apostoli si 4 autori care au scris-o dupa 40 de ani de la moartea lui, "

Matei şi Ioan erau apostoli, chiar dacă apare forma scrisă mai târziu, N.T a fost propovăduită verbal, în primul rând evreilor.

Ce ai dat tu exemple nu era doar mitologia egipteană şi buddistă, ci multe altele.

Dacă erau copiate, nu s-ar fi intrat în conflict cu oamenii din zonele alea că doar ziceau cam acelaşi lucru.

Apostolul Toma chiar a fost martirizat prin zona Indiei.

Dacă era o copietură, primii învăţători evrei ce l-au contestat pe Iisus, ar fi sesizat asta şi ar fi lansat această acuză că e copietură Indiană, Buddistă, nu s-ar fi aşteptat până-n secolul 19 să se lanseze acuza asta.

Există vreo scriere în care se zice despre Buddha că ar fi înviat?

Sper să nu confuzi învierea creştină cu reîncarnarea.

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

Se vede cat de putin sti de propia religia crestinismul la inceput sa raspandit in asia de aia isus apare in coran ca fiind profet sau cunoscut de hindusi,budisti etc era cunoscut pentru ca mesajul e indentic la toate religiile budis,hindus, islamic, iudaic etc toate vb de iubire si de suferinta
buddha nu a inviat, eu n-am scris ca a inviat buddha si ca se asemaneana ambele filozofi, zi-mi ce nu se asemana intre budism si crestinism?

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

Romani lau rastanit nu invatatori evrei care nu la pasa lor de ce copieaza alti, in plus asa zisa rastanire a lui nici nu exista dovezi ca a existat vreodata

| vitbsk a răspuns (pentru RAY):

Romanii au executat practica, dar fariseii şi cărturarii aveau interes să lanseze toate acuzele posibile ca să-i facă memoria uitată, asta cu plagiatul de ce nu au lansat-o?

| vitbsk a răspuns (pentru RAY):

Există şi deosebiri şi faptul că sunt unele asemănări nu înseamnă neaparat că e plagiat.

"Se vede cat de putin sti de propia religia crestinismul la inceput sa raspandit in Asia"

Am susţinut cumva contrariul?

Prietene am zis că prima oara s-a răspândit către evreii mesajul, mă refeream la cei din Palestina.

Prima comunitate creştină a fost în Israel la Cincizecime, de abia după Antiohia.

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

Nu ma intereseaza de romanii, asa zisi farisei culmea procesul nici macar nu apare in vreo arhiva nici a romanilor nici a evreilor, demonstreaza prima oara ca a existat acest personaj numit isus si apoi mai vorbim imi pierd timpul cu tine pe ceva care nu exista dovezi, nu poti dovedi absolut nimic din cea ce afirmi macar recunoaste asta

| Zenithf a răspuns:

Pentru ca sa fii "ConfuzMare", altfel ai fi fost numai "Mare", sau poate mijlociu, mic, oricum, nu ai mai fi fost confuz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa a vrut autorul/autorii bibliei.

| TheStory a răspuns:

Ca sa dovedeasca ca el este fiul lui Dumnezeu.
Nimeni nu la crezut cand a spus asta si l-au rastignit.

| RandomDeTot a răspuns:

Simplu asa a fost proorocit.

| AlexeHellsing a răspuns:

A suferit cu trupul pentru păcatele noastre, s-a pogorât la iad. A călcat moarte și pe cei din Iad i-a scos și ne-a luat păcatul strămoșesc din umerii noștri, ridicându-l pe Adam la cer.