| anonim_4396 a întrebat:

Daca "Plata pacatului este moartea" si Iisus Hristos nu a facut nici un pacat in viata lui, inseamna ca El trebuia sa traiasca vesnic pe pamant.Dar totusi, s-a sacrificat pentru noi.Corect?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu asta nu a stiut de la bun inceput ce face?

| Celcestietot a răspuns:

Oamenii lui Satana l-au ucis pe Iisus. Prin asta se vede cat de mult iubeste majoritatea omului binele...

| DeyCj a răspuns:

Asta îi era misiunea pentru care El a fost trimis pe pământ.Să se nască, să crească și să ne mântuiască prin moartea Lui pe cruce.

| Panamax a răspuns:

Corect pe naiba.
Stia dinainte ca o sa invie.
Ce mare sacrificiu a facut?

| iurii75 a răspuns:

Da, corect. Avea posibilitatea de a trăi veșnic. Dar și-a det viața perfectă ca răscumpărare pentru viața perfectă pierdută de Adam. Astfel cei ce manifestă credință în jertfa de răscumpărare pot obține viața veșnică.

| Irinel15123532 a răspuns:

Este adevarat, Iisus nu trebuia sa moara, dar nu trebuia in primul rand sa vina pe pamant, o mare umilire nu este neaparat moartea, ci o mai mare umilire este creatia, Creatorul a devenit creatura. Din Dumnezeul atotputernic plin de slava si cinste, a devenit creatura, si a ales sa vina si sa fie scuipat, batut, cu barba smulsa, biciuit, injurat, blestemat, hulit, sa i se bata cuie in maini si in picioare, sa fie atarnat aproape gol inaintea lumii, si totusi, sa se roage ''Tata, iarta-i, caci nu stiu ce fac''
Uite o poezie de Costache Ioanid.

Ai auzit vreodata, prietene, de Mine,
pe cand in largul lumii cutreerai semet
pe cand, cu lanci si scuturi, cohortele straine
te cautau sa-ti ceara al vietii tale pret?

Ai auzit vreodata, prietene, de Mine,
cand floarea tineretii isi scutura podoaba?
Ca sa te scap de lanturi, de moarte, de rusine,
Eu am murit pe cruce, in locul tau, Baraba…

Eu rasadisem pacea, tu semanai furtuna.
Si pe-amindoi multimea ne-a pus pe un cintar.
Minciuna cea din umbra alese-atunci minciuna,
tilharii cei cu vaza cerura pe tilhar.

Puteam sa sbor din lume, satul de-a ei urgie.
Si-atunci multimea oarba te-ar fi cerut degeaba.
Dar M-am gindit la tine, privind spre vesnicie,
Si am murit pe cruce, in locul tau, Baraba…

Te chem si astazi: Vino si vom strabate norii!
Te-am cautat cu lacrimi prin spini si bolovani.
Dar vremea e tirzie. Mijesc pe dealuri zorii.
Si ceru-ntreg te-asteapta de doua mii de ani.

De-ai sti ce neagra noapte si ce adinc fierbinte
va fi… cand suferinta nu va cunoaste graba…
Vei plinge totdeauna si-tii vei aduce-aminte
ca am murit pe cruce, in locul tau, Baraba!

| BlackLight1987 a răspuns:

Plata păcatului este moartea, dar nu neaparat moartea fizică ci moartea sufletească. Hristos a fost fără de păcat, și totuși S-a adus ca o jertfa supremă pentru întreaga omenire. Aici este paradoxul și frumusețea creștinismului; Dumnezeu prin jertfa de pe Cruce a reușit să împace dreptatea Dumnezeiască cu iubirea Dumnezeiască!

| DeyCj a răspuns (pentru BlackLight1987):

Eu aș spune că e vorba doar de paradox, atunci când creștinul face parte dintr-o organizație religioasă. Dacă este creștin ideologic, atunci, da, poate spune că l-a primit pe Dumnezeu în suflet, pentru că este pur și neîndoctrinat.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru DeyCj):

E ok din punct de vedere teoretic. Doar ca noi, oamenii, suntem ființe sociale. Ideea de lup singuratic chiar dacă prinde și pare atrăgătoare, ne face rau pe termen lung.
Nu degeaba, Hristos ne spunea că " unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu, și eu sunt in mijlocul lor". De altfel chiar Hristos, Dumnezeu fiind, nu a fost singur, a fost înconjurat de cei 12 apostoli.
Nici macar Dumnezeu nu este singur ci Intreit in Persoane.
Oricât de atrăgătoare pare ideea, nu putem supravietui singuri.