| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci,Iisus s-a sacrificat pentru noi si Dumnezeu a acceptat? Atunci cum se face ca Iisus a inviat a 3 a zi? Ori s-a sacrificat, ori nu?

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi cică tocmai ăsta era sacrificiul. Că cică Dumnezeu l-a trimis pe unicul lui fiu pe pământ pentru a salva omenirea din păcat, adică de a o salva de la distrugere.E o chestie idioată de-a dreptu, invenția asta, că în mod rațional dacă o ființă creează ceva și vrea s-o salveze, o salvează oricum, nu are nevoie ca să trimită pe cineva s-o facă. Asta e doar o mascaradă inventată de popi, cu scopul de a crea un sentiment de speță joasă celor ce cred în așa ceva.

| Mclaren12 a răspuns:

A inviat a treia zi ca asa zic miturile pagane din care a fost corupt mitul lui Cristos. Situatii identice, zei care au murit si au inviat a treia zi. Asta este de fapt o alegorie legata de soare si de echinoctiul de iarna si nu este o actiune concreta pe care ar fi savarsit-o Zeii iar paganii stiau treaba asta data fiind cunostiintele avansate in astrologie si astronomie. Pe de alta parte, oile crestine cred ca Isus a savarsit o actiune concreta prin moarte si inviere si habar n-au ca de fapt este o alegorie furata din cultura pagana. Este mult prea evident.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Dumnezeu a trimis pe singurul lui Fiu, ca oricine crede in el sa nu moara, ci sa traiasca vesnic. Iisus a sfarsit batjocorit de catre oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| LOVW a răspuns:

Învierea a luat loc fiindcă Dumnezeu a acceptat sacrificiul lui Isus, adică crucificarea în care Domnul Isus a luat asupra Lui toate păcatele omenirii.

Răspuns utilizator avertizat