| OctavianDanielMaria a întrebat:

Prin anii 200 daca le ziceam la religiosii crestini ca mai sunt si alte planete in Univers, oare ce imi faceau? Asta e valabil si despre Univers. Daca le ziceam ca exista Univers, ce imi faceau? Cum puteti sa ziceti ca Dumnezeu a creat Universul si celelalte planete din el, cand cei din trecut habar nu aveau de Univers si de planete? De ce ii atribuiti lui Dumnezeu stiinta si alte lucruri?

105 răspunsuri:
| MosCraciun88 a răspuns:

Bun venit în lumea mea!
laughing)

| Anuket a răspuns:

Cei din trecut aveau mult mai multe cunoștințe decât ne vine nouă să presupunem.
S-ar fi întâmplat exact ca acum, cine nu e puțin citit o ține pe a lui și te consideră dus cu capul, ceilalți i-au în considerare și se interesează, cercetează.

Răspuns utilizator avertizat
| Anuket a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am auzit, am citit, lucru pe care te sfătuiesc și pe tine să-l faci. La ce întrebări pui...

| darrio2007 a răspuns:

Cine ii atribuie lui Dumnezeu stiinta? Tocmai ca religia cu stiinta se contrazic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Unde se contrazic?
Da-mi un exemplu. Presupun ca ai studiat atat religia cat si stiinta.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

In lumea largă, doar nu pe Facebook.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Doar nu crezi ca cei care au făcut lucrul acesta au fost creștini? Biblia ne avertizează despre Anticrist ca exista inca de pe vremea Apostolilor. Anticrist nu e o persoana, este un duh satanist care urmareste sa se infiltreze in Biserica creștină si a reușit. Biserica adevărat creștină nu își dorește sa ajunga sa conducă Lumea, cum nici Isus nu a dorit. Știe ca va veni Împărăția lui Dumnezeu si trăiesc cu nădejdea aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Deci nu exista exemplu, am inteles.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei exemplu? Ia de aici?
Ce spun oamenii de stiinta despre crearea Universului si ce spune Dumnezeu despre acelasi lucru?
Pentru ca de D-zeu e vorba in postarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Dumnezeu spune ca a aparut din nimic.
Stiinta spune ca Big Bang a aparut din nimic.
Se contrazic?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur? Poti crea ceva din nimic?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu stiu, asa zice stiinta ta si religia mea, poate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai citeste o data, de doua ori, de trei ori, poate iti intra in reflex.
Se poate naste ceva din nimic?
Pentru ca explozia nu a venit din senin, daca tot se numeste stiinta...

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Puteai căuta fara sa iti impui un punct de vedere numai al tau si gresit.
„Se consideră, atât în comunitate ştiinţifică, cât şi în rândul oamenilor cât de cât interesaţi de subiecte ştiinţifice, că Universul a apărut odată cu evenimentul Big Bang, teorie care spune că Universul a început de la expansiunea unui singur punct extrem de fierbinte şi dens şi continuă să se extindă şi astăzi."

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Acel punct se pare ca a aparut din senin, adica din nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cei cu soarele?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Conform ecuatiei lui Einstein(E = mc2), exista energie in fiecare materie, iar la inceput energia guverna universul.
Pe atunci puteai vedea cum energia se transforma usor usor in materie(planete), deci ca un lichid care se raceste dupa o temperatura si se transforma in gheata.
Oamenii de stiinta nici acum nu stiu daca Big Bang a creat mai intai sori si nu planete.
E ca intrebarea aia veche, cine a fost primul, oul sau gaina?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca condensezi energia in Quark-uri si mai mici decat ele si nu atom atunci ajungi la raspunsul acesta(poate).

Răspuns utilizator avertizat