| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce a creat Dumnezeu celelalte planete, daca nu sunt locuite?

41 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Simplu ca ba ziua, sa pui tu intrebari idioate. Celelalte planete au fost create pentru a creia un echilibru in univers. Si inca ceva Dumnezeu CONFIRMA in Biblie existenta NENUMARATELOR lumi locuite dar aici nu au ce cauta. Ce sa vada, pe unul ca tine, esti glumet, tot universul sta cu ochii pe noi ca la telenovela. Nu au de ce sa vina aici unde este MOARTE, CRIMA, BOLI si. handicapati mintali.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si care e problema? Fostu-ai tu acolo de stii?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care cercetatori, au fost aia acolo?

| RAY a răspuns:

Dupa cum vezi sunt tot felul de argumente copilaresti,fara ratiune, logica, nu ma mir din moment ce baza credinteti e lipsa ratiuni, gandiri logice, critice

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns:

Cine a zis, cu ce autoritate, ca alte planete 'nu ar fi locuite"?
Ce nu percepi tu, personal, nu exista!?

| Nilsson a răspuns:

Ca sa ne arate ca existenta acestei planete pe care traim este un miracol si ca ar fi putut fi nenumarate alte condiitii care nu ar fi permis sustinerea vietii.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Deci daca un om face din 9 greseli un singur lucru bun e un miracol, dumnezeu a creat 9 planete in sistemul nostru doar pentru un trib evreiesc, numai vb de miliardele de stele

| Inferno a răspuns (pentru Nilsson):

Dumnezeu asta de care vorbesti tu nu e prea destept...
Modul in care Terra e pozitionata, o planeta oarecare dintre alte 7 aflata intr-un sistem solar obscur ce se afla ibtr-o ramura intamplatoare a galaxiei... Ei bine toate astea indica spre faptul ca Pamantul nu ar fi atat de special.

Asa ca daca Dumnezeu a incercat sa arate oamenilor ca Pamantul e diferit prin modul in care a creat Universul inseamna ca nu cunoaste prea bine psihologia si logica umana. Drept urmare divinitatea asta, pe care ai descris-o tu acum, nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vrei tu neaparat sa vorbesti cu Dumnezeu? Ai lesina de frica si ai plange pentru pacatele tale. Dumnezeu vorbeste cu noi, toti vom credem in el si vom fi toti ai lui. Pacate nu vor mai exista, furturi, crime, minciuni etc. Nu ti se pare ceva ciudat? Unde este lupta cu cel rau? Unde mai este libera alegere pe care Dumnezeu ne-a dat-o? Unde mai este lupta pe care trebuie sa o porti pe acest pamant? Toti ne-am simti obligati sa-l urmam din frica si sa nu mai facem pacate. Ti se pare ok?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Inferno):

Soarele este la distanta perfecta de pamant, crezi ca este o intamplare? Am aparut din noroc? De ce nu au fost gasite alte forme de viata in univers?

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai tu sa-mi spui asta, de ce nu mai exista forme de viata in univers? De ce stiinta nu poate crea o forma de viata? Suntem unici?
Toti avem pacate, Iisus a fost singurul om fara de pacat.
Tu esti curat, nu ai pacatuit in viata ta si esti perfect, asa-i?
"8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi înşine şi adevărul nu este întru noi.
9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească pe noi de toată nedreptatea.
10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos şi cuvântul Lui nu este întru noi."

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ce e aia "distanta perfecta"?
De ce nu ar fi distanta perfecta distanta dintre Soare si planeta Marte sau orice alta planeta?
Evident ca am aparut prin noroc.
Nu au fost gasite alte forme de viata in Univers pentru ca nu putem explora Universul. Pentru a gasi ceva trebuie sa cauti. Nu cauti nu gasesti. E foarte simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| outis2001 a răspuns (pentru Nilsson):

Păi și pe planetele pe care e posibilă trăirea?

| outis2001 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Amice, 2 chestii pentru tine
1. chiar da, este o întâmplare, noroc... există mii de sisteme solare exact ca al nostru, deci e ceva logic să existe un sistem solar unde să fie o planetă la o distanță perfectă de steaua lui(adică noi, poate și altele)
2. amice, ai verificat tu fiecare planetă ca să spui că nu mai există alte forme de viață în univers? laughing))
NASA de abia a reușit să pună o dronă pe Marte ca să avem imagini cu ce este pe acolo....so, documentează te înainte să răspunzi, nu dau hate, doar zic....pace

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru outis2001):

Cum poti sa spui ca ai aparut la intamplare, in urma unui accident produs de catre nimic? Ce a fost inainte de big-bang si cine a creat acea explozie? "19 Fiindcă* ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu**.
20 În adevăr, însuşirile nevăzute* ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi." Te minti singur, nu vrei sa-l accepti pe Dumnezeu.
M-am documentat suficent de mult incat sa-mi dau seama ca nu s-a descoperit, si probabil nici nu se va descoperi alta forma de viata in acest univers creat de Dumnezeu. Pace si fericire sa ai si tu happy

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Apocalipsa 1 (8): „Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul, zice Domnul Dumnezeu, cel ce este, cel ce era și cel ce vine."
„Voi sunteţi martorii Mei – zice Domnul – voi şi Robul Meu pe care L-am ales, ca să ştiţi, ca să Mă credeţi şi să înţelegeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost niciun dumnezeu, şi după Mine nu va fi.
"Pentru ca noi nu ne uitam la lucrurile care se vad, ci la cele ce nu se vad; caci lucrurile care se vad, Sunt trecatoare, pe cand cele ce nu se vad, Sunt vesnice."

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu nu are nici inceput nici sfarsit, el este in afara spatiului si a timpului. Noi oamenii nu avem gandirea necesara sa gandim acest asta, viata omului este scruta. Totul are un inceput si un sfarsit in aceasta lume. "Pentru ca noi nu ne uitam la lucrurile care se vad, ci la cele ce nu se vad; caci lucrurile care se vad, Sunt trecatoare, pe cand cele ce nu se vad, Sunt vesnice."
"8. Căci gândurile Mele nu sunt ca gândurile voastre şi căile Mele ca ale voastre, zice Domnul.

9. Şi cât de departe sunt cerurile de la pământ, aşa de departe sunt căile Mele de căile voastre şi cugetele Mele de cugetele voastre."

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E atat de amuzant? D-zeu sa te ierte.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Uite de asta Steregoi e un geniu, pentru ca nu-si pierde timpul cu toti terminatii sa le explice marea cu sarea, ei nefiind oricum capabili sa inteleaga, mai bine le da ignor decat sa fie batut la cap.
Eu insa nu sunt asa destept happy

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Hotaraste-te tu si cu Inferno cate planete are sistemul solar si apoi mai stam de vorba.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru outis2001):

Deocamdata nu e nicio o confirmare din partea stiintei ca ar mai fi si alte planete locuibile, dar nu e exclus, Biblia nici nu confirma, nici nu infirma ca ar mai fi si alte lumi.
Oricum, sunt mai multe conditii (vreo cateva zeci) ca o planeta sa fie locuibila, pe langa distanta potrivita fata de stea. O fi numarul mare de potentiale planete un argument ca totul sa fie doar o intamplare, dar daca Universul nu era asa de ``mare``? Nu ar mai fi fost asa de multe sanse.
Deci si imensitatea Universului e o conditie care daca nu ar fi fost indeplinita de la bun inceput nu am mai fi vorbit despre aceleasi sanse.
Si inainte de a imbratisa ateismul, uite-te bine la ateii de pe TPU: unul rade singur de zici ca a scapat de la balamuc, altul e un agramat complet si celalalt e un hulitor cu o logica de numai el stie ce vrea sa zica.
Daca vrei sa mergi pe calea lor, du-te, e calea mai usoara, nu trebuie sa ma milogesc de nimeni si nici nu-i facem lui Dumnezeu vreo favoare daca credem in El, noi avem nevoie de salvarea Lui.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Sistemul_solar

dar pluto a fost retrogadata, in fine 8 planete si doar pe una este viata, restul 7 sunt create doar de decor

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Pai de ce isi pierzi timpul sa ne explici? ca sunt curios, tu chiar crezi ca un ateu va deveni crestin prin TPU in veci nu se va intampla asta, un ateu moare ateu

| Golyat18 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Pe planetele apropiate, da nu a aparut o forma de viata... Nu au temperatura corespunzatoare. Apropo Venus are atmosfera, poate ca a fost viata acolo dar a disparut din cauza caldurii. In ce priveste restul universului, fiecare planeta o vedem cu mii de ani in urma asta datorita vitezei luminii...

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Nilsson):

Ai dreptate, nu are rost sa-ti pierzi timpul si sa te certi cu ei happy
"6. Nu daţi cele sfinte câinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se, să vă sfâşie pe voi."