| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza, acum cand Stiinta este atat de dezvoltata incat a explicat pe baza de dovezi ca nu Dumnezeu a creat Lumea si Universul, si nici macar pe OM, unii oameni au ramas atat de inapoiati incat cred ceea ce credeau si primitivii atunci cand nu exista stiinta ci doar credinta a proasta?
Sa fie din cauza ca religiosii nu evolueaza, ci doar involueaza, pentru ca ei nu accepta EVOLUTIA?

40 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Nu e vorba de involutie, ci mai degraba de acel comfort psihologic de care am mai vorbit intr-o postare recenta. Unii oameni simt nevoia certitudinii si un zeu, o entitate creatoare a tot confera acel sentiment de siguranta. E multa psihologie aici.,
Desigur daca ne referim la acei oameni care ignora sau exclud orice forma de explicatie stiintifica a aparitiei noastre ca specie vorbim de cu totul alta categorie. Aici intervine disonanta cognitiva, practic se evita acele date, informatii care ar putea leaza baza cognitiva prestabilita/intiparita deja in mentalitatea individului. Aici e mai mult o incapatanare( sa zicem asa) a oamenilor de a accepta evidentele fiindca le-ar dauna cunostintelor. Rezultatul direct este acea inducere a incertitudnii in propriul sistem de credinte bine fundamentat in mintea lor.
E prea dur sa afirmam ca ei involueaza, nu-i vad sa revina la alte forme de hominide dinainte de homo sapiens sapiens.

| Moisie explică (pentru M25M):

Evident ca ai dreptate, este mult mai comfortabil si mai usor sa crezi decat sa STII. Dar acest "comfort" se mai numeste si lene, si lenea duce la involutie si nu la progres, deci nu am gresit cu nimic cand am spus involutie pina la stadiul de om semiprimitiv care crede totul a proasta fara sa stie nimic!

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

E clar ca si ateisti sunt ignoranti, ignorand existenta divinitatii, spunand ca totul a aparut din nimic.

| Moisie explică (pentru dragos38):

Faptul ca ignori ceva ce NU EXISTA nu se chema ignoranta!
Ignoranta se cheama atunci cand vorbesti fara sa ai proprietatea termrnilor despre ceva ce NU este dovedir ca EXISTA sau se manifesta in realitate.
Cand zic ca nu ai proprietatea termenilor ma refer la "a exista" care conform academicenilor care au facut DEX-ul, inseamna: EXISTÁ, exíst, vb. I. Intranz. A fi, a se afla, a se găsi în realitate; a trăi, a se manifesta. [Pr.: eg-zis-] – Din fr. exister, lat. existere.

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

BIBLIA, spune la inceput a fost cuvantul si el sa transformat in trup, oamenii de stiinta au explicat acesta fraza.La inceput a fost energia, si energia a creat materia.noi nu suntem materie? ba da suntem. biblia spune ca suntem creati din pamant. viata nu a aparut din pamant? de fapt din apa si au migrat spre uscat.
sunt convins ca majoritatea textelor biblice autentice au fost sterse, schimbate, falsificate. dar stiinta ne ajuta sa intelegem

| M25M a răspuns (pentru Moisie):

Este parerea ta, o inteleg dar nu o accept, eu cred ca e mai mult o stagnare decat o involutie.
Bine, daca stau bine sa ma gandesc, am vazut unele specimene ce par a fi involuate dar intram in altceva...

| Moisie explică (pentru dragos38):

Stiinta ne-a ajutat sa intelegem ca textele din Cap. Facere au fost aduse in religia mozaica de catre rabinii elenisti, adica grei, care le-au preluat din filozofia populara a Greciei antice, adica nicidecum nu are oricum Suvantul nu are origine divina, si am spus filozofia populara si nu filozofia clasica a marilor filozofi greci care au trait cu cca 500 de ani inaintea lui Isus si care prin explicatiile lor materialiste au explicat neasteptat de corect pentru acele timpuri aceste probleme.
Repet, iarasi pomenesti de STIINTA, inseamna ca NU esti un crestin adevarat pentru ca nu asculti de ce zice Timotei in versetul din 1 Timotei 6 si anume ca minciunile stiintei te indeparteaza de adevarurile religiei.

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Da,asta este,si noi il avem pe ponta,dar asta e alta mancare de peste, eu doar ti-am zis ca oamenii de stiinta au explicat sensul cuvintelor din Biblie unde s-a putut, unde nu e clar ca sunt falsuri, intoxicari, e.t.c.

| Moisie explică (pentru dragos38):

Asa este si cu Biblia, dar si cu Ponta.
Biblia il slaveste pe Diavol numindu-l "Dumnezeu Fiul", iar Ponta se infrateste cu Dracu pina trece puntea!
In concluzie dracu a infectat tot ce trebuia sa fie mai curat, adica biserica si guvernul.

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Nu exista draci, dracii suntem noi oamenii.

| Moisie explică (pentru dragos38):

Deci vad totusi accepti ca exista draci?
Intre oameni exista si draci si Dumnezei, depinde de ce alege fiecare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ne vom ridica la Domnul Dumnezeu o sa da socoteala pentru fiecare cuvant si gand necurat l-am avut pe lumea asta

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Zau?
Crezi ca Dumnnezeu care este Adevar, are motive sa pedepsca pe cei care spun adevaruri si sa-i rasplateasca pe mincinosi si sarltani?
Pai ce fel de "dumnezeu" mai e si asta?
O fi cumva "dumnezeul" religiei crestine, cel numit si "Dumnezeul veacului asta" ...adica Diavolul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma mai mira faptul ca deja au inceput sa va controleze mintile si sa va tina ocupati cu tot felul de bazaconii

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Sper ca atunci cand te referi la cel care ne controleaza te referi de fapt la Dumnezeul din ceruri care ne spioneaza si ne vede chiar si cand ne stergem la fund? Nu?

| dragos38 a răspuns:

Te inseli Moisica,nimeni, nici oamenii de stiinta nu stiu cum a aparut viata din neviata, si cine l-a creat pe om, teoria unor oameni de stiinta ca aparitia universului nu ar fi avut nevoie de vreo interventie divina, e slabuta,

| Moisie explică (pentru dragos38):

In mod sigur ca la nivelul celor care citesc doar Biblia nu se stie acest lucru.
Din pacate pentru tine teoria precum ca Dumnezeu a creat lumea viata si Universul, nu este sustinuta de nicio dovada, ci doar de credinta, dar si aia asa a proasta.
Cat despre OM, degeaba crezi ca l-a adus barza, s-au la facut Dumnezeu, cand de fapt este clar dovedit in cca 7 miliarde de cazuri ca este nascut din parintii sai, si niciunul facut de Dumnezeu, ci toti oamenii in proportie de 100% sunt creati si apoi nascuti de parintii lor, cei care si ei la randul lor nu au fost adusi de barza, ci nascuti tot din parintii lor, asa ca in ecuatia asta a nasterii oamenilor vedem clar ca Dumnezeu nu apare in ecuatie.

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Lasand biblia la o parte, exista 2 teorii
1.ori suntem lasati/creati aici de o civilizatie net superioara noua.
2.ori am fost creati de ceva divin, deci nimeni nu stie cum a aparut omul, si cu atat mai mult a.d.n. pe baza caruia am evoluat dupa instructiuniile lasate in a.d.n.

| Moisie explică (pentru dragos38):

1 Nu exista nicio dovada in sensul acesta, dar nici nu trebuie exclusa din start!
2 Accept faptul ca am fost creati din ceva divin, adica din parintii nostri, care au si ei ceva divinitate in structura lor, la fel ca si parintii care i-au creat pe ei.
Si daca acceptam ca a.d.n.-ul contine instructiuni divine, de ce sa nu acceptam si ideea ca omul este un Dumnezeu in devenire, mai ales ca pina si Dumnezeul Biblic spune asta de 2 x in cap. Facere?

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Cine a creat celula, care a dat nastere primelor forme de viata

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Eu nu am spus ca contine instructiuni divine, ci pur si simplu a.d.n.-ul contine informatii/instructiuni/pe baza carora formele de viata au evoluat.

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Nu exista nici o dovada, dimpotriva, exista obiecte gasite pe planeta care ar data de acum sute de mii de ani, si chiar milioane de ani/primi homo-sapiens nu aveau cunostintele necesare construirii acelo obiecte. ceea ce i-a dus pe oamenii de stiinta sa emita,, ipoteze'' ca nu ar f exclus sa fi existat pe acesta planeta alte civilizatii.

| Moisie explică (pentru dragos38):

Daca te intereseaza problemele de genul acesta, ai la dispozitie un capito; al stiintei extrem de lar numit Biochimia, care iti raspunde la genul acesta de intrebari, dar deocamdata suntem pe aria de religie, si dupa "credinta" mea cred ca nu exista absolut niciun capitol al stiintei care se ocupe de "dumnezeirea vietii" din cuvint,
Asa ca succes la greaua documentare, ca eu prefer sa raman la tema credintei precum ca Stiinta a dezlegat aceste taine, deci nu e nevooie sa le mai studiez si eu, asa ca imi ramane sa CRED in ele.
Avantajul acestui tip de "credinta", este ca are la baza STIINTA bazata pe Rationalitate si aflarea Adevarului, si nu credinta a proasta bazata pe irationalitate si exprimata prin minciuni!

| Moisie explică (pentru dragos38):

Daca nu ai spus asta cu "instructiunile divine" este destul de rau, inseamna ca viata pentru tine nu este sfanta! Dar ce este mai sfant si mai divin decat VIATA?
Cumva credinta a proasta?

| Moisie explică (pentru dragos38):

Ce spui tu sunt doar simple Speculatii, nu exista nicio dovada clara ca ar fi venit pe pamant fiinte extraterestre, tot asa cum exista alte speculatii ca ne-au "vizitat" stra-stranepotii nostri veniti din viitor!

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Pai da, biochimia se ocupa de studiul moleculelor vietii(substantele organice)nimeni, dar absolut nimeni nu stie, cum a aparut celula, chiar Richard Dawkins recunoste ca nu stie cum au fost create, tot ce se stie este'' aparitia s-a produs printr-un proces lent.la baza sta originea primei molecule care a fost capabila sa se inmulteasca singura, la intrebarea cum s-a intamplat asta el a repetat nu stiu, de fapt nimeni nu stie, deci biochimia studiaza structura complexa a celulei dar nu stie cine a creat-o.

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

R.D. a lasat totusi de inteles ca celula ar putea fi creatia unei inteligente superioare din alta parte a universului.(este un ateu)

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Multi oameni de stiinta, sustin ca divinitatea ar putea fi descoperita prin stiinta.

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

O celula super-complexa, inteligenta, care a fost capabila sa se inmulteasca de una singura, a aparut asa din neant, e imposibil, divinitatea nu se ascunde de nimeni, doar ca suntem la inceput de drum.

| Moisie explică (pentru dragos38):

Gresit! Se stie ca celulele au aparut din biomolecule, dar aici nu punem in discutie "enigmele" inca nedescifrate ale stiintei ci comparam argumentele despre Creatie cu argumentele pe care le aduce stiinta, si ce imi este dat sa vad?
Ca stiinta aduce zeci de mii de dovezi in sustinerea evolutiei, in timp ce credinta nu aduce nicio dovada in favoarea creatiei!
Faptul ca Dawkins nu stie nu inseamna nimic. Cercetatorii William Martin de la der Universitatea Düsseldorf si Michael Russell de la Scottish Universities Environmental Research Centre din Glasgow, au ajuns la concluzia ca celule se formeaza in "supa" minerala din fier si sulf din izvoarele hidrotermale si mai departe te las pe tine sa te documentezi ca vad ca-ti place asta doar pentru ca stii ca nu poti aduce absolut nici un argument in favoarea creatiei biblice!

| Moisie explică (pentru dragos38):

In Biblia ta si nici in religia ta nu este nicio referire la faptul ca Dumnezeul lui Avraam si a lui Moise s-a ocupat cu Biochimia sau ca a facut celule!
In biblie se vorbeste despre creatia din noroi, asa ca te rog sa sustii acest tip de creatie, si nu altceva!

| Moisie explică (pentru dragos38):

Parerea, chiar si a unui ateu, tot parere ramane. Chiar si daca se dovedeste ca celula este creatia unei inteligente mai superioare ca Natura, tot nu veti putea dovedi ca Lumea sau celula a fost creata de Dumnezeul religiei crestine.
Si inseamna ca va ramane asa pina nu dovediti ca "dumnezeul" religiei crestine a creat prima celula, ceea ce va fi extrem de dificil din cauza ca religia crestina nu a purces de la vreun Dumnezeu, ci de la o banda de sarlatani sub conducerea unui terorist ucigas, ma refer la Saul din Tarsus cel care este inventatorul excrocheriei numita "religia crestina"!

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Nimic nou, toata aceasta complexitate a fost creata de o inteligenta universala, nu neaparat de ceea din biblie, biblia vb de zeii nu divinitate.nu intelegi nici atata lucru sau ignori ca o celula super- complexa, substantele organice lipide, glucide, proteine, nu sunt produsul hazardului ci a unui arhitect/

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Nu neaparat a celui din Biblie, dar in fine, a unei inteligente suerioare.
eu stiam ca creligia crestina a fost inventata de imperiul roman

| Moisie explică (pentru dragos38):

Vrei sa ma convingi ca de fapt esti mason, ca vorbesti despre un arhitect?
Evident ca exista un arhitect si acel "arhitect" se numeste Mama Natura care lucreaza prin evolutie.
Si asta face parte din natura pentru ca viata in Univers nu este o exceptie ci o regula data in conditii date, dar asta nu inseamna ca au venit pe pamant vizitatori de pe alte planete. Vezi si Teoria Panspermiei care nu se refera la niciun arhitect.

| Moisie explică (pentru dragos38):

Stii corect! Religia crestina in varianta actuala, adica cea politico-religioasa a fost inventata la Niceea!
Dar initiatorul de baza a fost Saul din Tarsus pe care nu l-a interesat partea politica ci l-a interesat sa excrocheze fraierii.

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Nu sunt mason, sa-i zicem inteligenta universala, spiritul universului, divinitatea, dumnezeu.nu ma intereseaza masoneria

| dragos38 a răspuns (pentru Moisie):

Eu sunt, in religia crestina, dar am constatat si eu contradictiile din biblie/sunt texte din biblie au fost explicate dar majoritatea sunt falsuri, si imi dau seama ca nu este de inspiratie divina, ci a fost scrisa de mana omului.

| Moisie explică (pentru dragos38):

Hai sa-i zivem "matrice" universala, ca tot e la moda filmul Matrix!

| Moisie explică (pentru dragos38):

Daca rationezi, si vad ca o faci corect, se cheama ca nu esti adevarat crestin!
Un crestiin trebuie sa creada orbeste in religia sa!
Adica doar CREDE si nu cerceta!