| OctavianDanielMaria a întrebat:

Prin anii 200 daca le ziceam la religiosii crestini ca mai sunt si alte planete in Univers, oare ce imi faceau? Asta e valabil si despre Univers. Daca le ziceam ca exista Univers, ce imi faceau? Cum puteti sa ziceti ca Dumnezeu a creat Universul si celelalte planete din el, cand cei din trecut habar nu aveau de Univers si de planete? De ce ii atribuiti lui Dumnezeu stiinta si alte lucruri?

105 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cine ii atribuie lui Dumnezeu stiinta? Tocmai ca religia cu stiinta se contrazic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Unde se contrazic?
Da-mi un exemplu. Presupun ca ai studiat atat religia cat si stiinta.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

In lumea largă, doar nu pe Facebook.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Deci nu exista exemplu, am inteles.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei exemplu? Ia de aici?
Ce spun oamenii de stiinta despre crearea Universului si ce spune Dumnezeu despre acelasi lucru?
Pentru ca de D-zeu e vorba in postarea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Dumnezeu spune ca a aparut din nimic.
Stiinta spune ca Big Bang a aparut din nimic.
Se contrazic?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur? Poti crea ceva din nimic?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu stiu, asa zice stiinta ta si religia mea, poate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai citeste o data, de doua ori, de trei ori, poate iti intra in reflex.
Se poate naste ceva din nimic?
Pentru ca explozia nu a venit din senin, daca tot se numeste stiinta...

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Puteai căuta fara sa iti impui un punct de vedere numai al tau si gresit.
„Se consideră, atât în comunitate ştiinţifică, cât şi în rândul oamenilor cât de cât interesaţi de subiecte ştiinţifice, că Universul a apărut odată cu evenimentul Big Bang, teorie care spune că Universul a început de la expansiunea unui singur punct extrem de fierbinte şi dens şi continuă să se extindă şi astăzi."

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Acel punct se pare ca a aparut din senin, adica din nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cei cu soarele?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Conform ecuatiei lui Einstein(E = mc2), exista energie in fiecare materie, iar la inceput energia guverna universul.
Pe atunci puteai vedea cum energia se transforma usor usor in materie(planete), deci ca un lichid care se raceste dupa o temperatura si se transforma in gheata.
Oamenii de stiinta nici acum nu stiu daca Big Bang a creat mai intai sori si nu planete.
E ca intrebarea aia veche, cine a fost primul, oul sau gaina?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca condensezi energia in Quark-uri si mai mici decat ele si nu atom atunci ajungi la raspunsul acesta(poate).

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Problema e ca nu stim cum a luat nastere energia, de aceea ne duce cu gandul ca ea a fost un mic punct energetic care s-a extins sau s-a multiplicat cu timpul, si acel punct la fel, nu stim nimic despre el, daca nu chiar a aparut din nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu ii atribui nimic, dar nici sa fie calcata in picioare teoria creationista nu vreau, pentru ca nu se contrazice cu stiinta momentan.
Cand o sa se contrazica mai vorbim.
Daca stiinta va dovedi in urmatoarele secole ca raspunsul a fost nimicul, atunci trebuie sa facem plecaciune religiei, pana atunci putem nega religia si sa ne batem cu pumnii in piept ca ea nu poate fi adevarata.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, la fel ca Big Bang, o teorie invalida din moment ce teoria nu e completa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu ai vazut ecuatia lui Einstein si ce am spus eu?
Atunci bat campii degeba daca nu vorbesc cu un om care are minim de cunostinte stiintifice.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

El stie, dar nu vrea sa creada ca Biblia este adevarata. Pentru ca, daca crede, nu mai are nici un argument sa nu se intoarca la Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns (pentru darrio2007):

Poti sa imi arăți un exemplu concret?
Gen: în biblie în x loc scrie asa. iar știința a descoperit că este exact invers. Studiile arata ca. cutare cercetător de renume a contrazis biblia si a afirmat si dovedit că.
Ai putea?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca nu au fost ei acolo sa vada intregul proces de la inceput.
Daca tu zici ca din Big Bang a iesit soarele si nu energia cu toate elementele sale care alcatuiesc si pamantul atunci trebuie sa se inventeze o noua teorie a lui dany1988
Daca presupun trebuie sa si o dovedeasca, altfel ramane teorie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai nu e valida teoria bIG bANG daca nu e finalizata.
Maine poate vine altcineva cu o teorie care sa demonteze o teorie nefinalizata, sau poate cineva o finalizeaza pe aceasta cu nimicul XD.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai daca zici ca neaparat au iesit sori primele si nu pamantul atunci zici ca din Big Bang trebuie sa fi iesit sori, nu?
Dar explozia aceasta primordiala poate fi numit primul proces nuclear dintr-un soare, care a facut primul pamant smd.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai astfel teoria nu e intregita asa cum trebuie.
Cum poti sa explici tu o teorie prin ecuatii multe si te lovesti de nimic?
Nu cumva nu mai poti trece de acest nimic?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Am observat.
Dar biblia nu poate fi dovedita momentan la capitolul geneza Universului, dar nici contestata.
Sunt anumite adevaruri biblice care se refera la un anumit segment stiintific dar ele nu prea sunt bagate acum in seama, ele erau bagate in seama atunci cand s-au adeverit ca au avut dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu nu intelegi ca nu se leaga teoria, adica are inceput dar final muma?
De ce? Pentru ca oamenii stiintifici se lovesc mereu de nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu pica, cum nu a picat nici teoria unui pamant care sta suspendat pe nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu. "Ai zis ca exista soarele, si a fost bing bang, și apoi soarele a luminat si încălzit ce a rezultat din bing bang " (e sarcasm, dar tu nu-l înțelegi) pai logic ca inevitabil asta susții: ca soarele a rezultat din bing bang, de vreme ce nu a fost nimic, a fost e explozie si a aparut toate în mod perfect. Logic că si soarele a aparut din bing bang, după spusele tale. Nu? Dar esti atat de slab în exprimare încât uiti ce afirmi si ce susții. Mai schimba si tu ochelarii aia de cal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Forta gravitationala nu e materie ca sa stea pamantul pe ceva.
Hai ca deja ne lungim si nu am timpul necesar.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai nu stiu, eu ti-am zis ce scrie in Biblie, ca pamantul sta suspendat pe nimic, iar tu ai zis ca il tine forta gravitationala.
Credeam ca te referi ca ce a scris nenea ala nu e adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu s-a referit la asta, tu te-ai referit, ca atat poti sa gandesti cu mintea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici copiii nu pun atatea intrebari cum pui tu.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Eu nu ìnțeleg cum poți tu sa L excuzi pe Creator.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Ars pe rug, decapitat, linsat, omorat cu pietre.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru halogen001):

Da. Asta făceau cei care aveau puterea: biserica catolică atunci, iar în prezent cei care își spun oamenii lui Dumnezeu. Aka preoții, care conduc ultimele merțane si stau pe pat de aur si bani. (Aviz twentyoneway) Ce bine că adevărații creștini nu pot fi acuzați de astfel de fapte. Ei sunt recunoscuți după iubirea sinceră dintre ei. Ioan 13:34, 35. Si in primul secol si azi adevărații creștini erau umili, si persecutați. Atunci erau aruncați în arene, la fiare sălbatice, azi târâți prin tribunale. Si închiși pe nedrept. Dar pe undeva e bine că se întâmplă așa. E aproape acțiunea finală. Mai aveti ultimele zvâcniri.
Halogene. Am mai vrut să te mai întreb: dacă biblia e un basm, cum spui tu:
De ce este interzisă în 52 de țări? Între care și Rusia. De ce în unele țări oamenii care dețin si citesc biblia sunt închiși iar cei care citesc cenușăreasa ori albă ca zăpada, sunt liberi? Nu are sens, doar dacă Biblia este cel mai puternic eliberator si transformator de adevăr din istorie.

| StrongHeart a răspuns:

Traiesti in anul 2021, dragul meu.Nu te persecuta nimeni pentru stiinta, asa ca intrebarea e irelevanta, nu mai incerca sa arunci cu noroi in crestinism.
Lucrurile au evoluat in timp si multi oameni de stiinta iau in serios biblia si multi oameni ai bisericii se folosesc de lucrarile oamenilor de stiinta.Dar mai sunt si oameni inapoiati care aleg doar una din cele doua,religie si stiinta, pentru ca sunt saraci spiritual.
Dumnezeu spune ca numai omul nebun dispertuieste stiinta si intelepciunea.Deci ce vrei de fapt sa zici?

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Si daca ai fi intrebat oamenii de stiinta care credeau ca pamantul este patrat ce ti-ar fi facut?

Adevaratii crestini nu te-ar fi contrazis ca exista ceva dincolo de pamant.
Acum 3500 de ani, mai exact in epoca de bronz, cand cei mai mari oameni de stiinta credeau ca pamantul este un cub sau o foaie a4, Biblia spune in Iov 26:7 ''El întinde miazănoaptea asupra golului şi spânzură Pământul pe nimic.''
De unde stia Iov ca pamantul este ''spanzurat'' sau atarnat, pus, asezat pe nimic, pur si simplu pluteste in spatiu? Cate mii de ani mai tarziu le-a trebuit oamenilor intelepti de stiinta sa descopere asta? Nu mai cauta pe net, iti spun eu, pana in anul 1687 cand Isaac Newton a descoperit legea gravitatiei si a aflat ca pamantul pluteste in spatiu. Oamenii din acea vreme te il contraziceau pe Iov cu teorii si cuvinte sofistcate, si nu credeau ca pamantul este suspentad pe nimic, asa cum ne contrazic si astazi cu aceleasi teorii sofisticate, ca Biblia nu este adevarata.
Pe masura ce Biblia se dezvolta demonstreaza ca Biblia este adevarata, vei astepta alti 3500 de ani pentru ca stiinta sa spuna intr-un final ca Biblia este adevarata, si apoi te vei intoarce la Hristos? Ar fi bine si asa, dar nu ai atat de mult timp, maine poate nu mai esti pe acest pamant.
Tot in Biblie ni se spune si despre interiorul pamantului.
Iov 28:5 ''Pamantul de unde painea, este rascolit inauntrul lui ca un foc''
De unde stia Biblia acum 3500 de ani ca este un iaz de foc sub pamantul in care traim?
Pana in secolul 19 aceeasi oameni de stiinta intelepti considerau ca este e aberatie fenomenala ca este un iaz de foc sub pamant, chiar exista si comentarii din acea vreme ca este o prostie.
Abia in secolul 20 a fost descoperita mantaua, in 1905 prin valuri seismice Geofizician Andrija Mohorovicic, iar Beno Gutenberg a facut cunoscut miezul exterior al pamantului in 1930, si miezul interior al pamantului a fost descoperit in anul 1936 de catre Inge Lehmann.

La fel putem spune si despre circuitul apelor, acum 3500 de ani nimeni nu stie despre acest circuit al apelor.
Iov 36:27 ''Caci El trage la El picaturile de apa, le precafe in abur si da ploaia, pe care norii o strecoara si o picura peste multimea oamenilor''. Cele 3 stagii ale circuitului apei, evaporare, condensare si precipitatiile. Circuitul apei nu a fost cunoscut de stiinta pana in secolul 16-17 cand Pierre Perrault si Edmund Mariotte l-au descoperit prin multiple experimente, probabil daca acesti mari oameni de stiinta ar fi citit Biblia, ar fi aflat putin mai devreme nu-i asa? Cu vreo 3500 de ani in urma, le-ar fi usurat putin munca, tu nu crezi?
Stiinta isi rezerva dreptul de a gresi, toti oamenii care au crezut greseli pana in acesti ani si au acuzat Biblia, nu au mai aflat niciodata ca era adevarata. Vrei sa mergi pe aceeasi cale ca a lor?
Cei mai mari oameni de stiinta spun ca Dumnezeu este autorul universului, ai fi stiut asta daca i-ai fi citit pe ei, nu vorbele altora despre ei.
Exemple :
- Astrologul Nicholas Copernicus spune ''Dumnezeu care este bun a creat universul ordonat pentru noi''

- Fizician Isaac Newton spune ''Cel mai minunat sistem format din soare, planete si comete poate exista doar prin crearea de si sub stapanirea unei fiinte inteligente si puternice, si pe seama acestei stapaniri este numit Domnul Dumnezeu''

- Fizician cu premiul Nobel Charles Townes spune ''Descoperirile stiintifice dezvaluie un univers care se incadreaza viziunilor religioase Biblice''

- Prof. Richard A. Swenson de la universitatea Wisconsin spune ''Atotputenicul ne-a demonstrat indeajuns maretia Sa, atat in Biblie cat si in stiinta iar problema nu este o carenta din partea Lui Dumnezeu, ci o imprecizie din partea noastra.''

Esti mai inteligent si mai documentat, Dany, ca toti acesti oameni de stiinta cu premii Nobel, ca sa afirmi atat de puternic si sigur pe tine ca Biblia minte? Daca da, pe ce te bazezi?
Daca nu, cat mai astepti pana sa vii la Hristos?

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Multe culturi antice au creat cosmografii în care Pământul era considerat plat, inclusiv Grecia antică până în perioada clasică, civilizații ale Orientului Apropiat din epoca bronzului și epoca fierului până în perioada elenistică, în India până în perioada Gupta (primele secole d.Hr.) și în China până în secolul al XVII-lea. De asemenea, Pământul era/este considerat plat în culturile aborigene din America. Noțiunea de Pământ plat care se întinde un vast "firmament" acoperit de o cupolă era comună în societățile pre-științifice.

Ideea unui Pământ sferic a apărut în filozofia greacă odată cu Pitagora (secolul al VI-lea î.Hr.), deși cei mai mulți presocratici au păstrat modelul Pământului plat.
În 1947, Klaas Dijkstra a afirmat că Pământul este plat,[10] afirmație pe care a susținut-o până la moartea sa în 1969. Conform teoriei sale, Pământul este un disc rotund plat care are la marginea sa un zid din gheață - acestă zonă fiind considerată Polul Sud. Dijkstra a numit Polul Sud ca "zona de apatie", lumea se termină acolo, aerul este subțire și busola nu funcționează corect. Polul Nord se află în centrul Pământului plat al lui Dijkstra.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A ceea era stiinta din acea vreme, sub alt nume, Aristotel, Pitagora, erau oameni care au fondat scoli si sustineau si predau teoria pamantului plat.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cat de penibil poti fi danny1988? Te-ai mânjit de ridicol. Din toată argumentația lui Irinel ti-ai gasit sa întrebi plin de negativism: "care credeau că pământul e pătrat "? Si restul argumentației? Sau când rămâi fără replică preferi sa nu raspunzi. Te ascunzi ca **** în iarba.
Ai un caracter de o șiretenie si o încăpățânare greu de descris în cuvinte. În loc să ai onoarea sa zici: da, ce au spus acei oameni de știință amintiți în argumentația lui Irinel e adevarat, preferi lașitatea parșivenia si negația tipice ție. Sa recunoști când greșești sa stii, nu e o dovadă de slăbiciune, din contră, de tărie morală, si caracter puternic. Dar nu stii tu termenii ăștia. tu esti cu știința.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Gata ai găsit explicatia: oamenii de știință care consideră biblia ca fiind adevărată gresesc. Bravo. Mare descoperire ai facut. Lașule.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Excelentă argumentație. Bravo. Cu mențiunea că eu nu am gasit scris asta în Iov 28:8. poate ai gresit trimiterea. Si corect se spune fizician, nu fizicist. laughing
În rest nota 10.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru fllu07):

Imi cer scuze, era de fapt Iov 28:5, cauta acum.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta arată cât de superficial esti. Cine dintre mine și Irinel o zis ca pământul este plat? Din contră noi susținem ceea ce spune Biblia, cu mult înaintea științei pe care o venerezi si despre care ai recunoscut că poate greși, si anume ca pământul este o sferă si este suspendat pe nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu. Noi credem că este o sferă. Asa spune Biblia. Si daca te aștepți să fie trecut cuvântul geoid în Biblie, o sa fi dezamăgit. Nu este trecut. Dar asta nu inseamna ca Biblia nu are dreptate. Pământul NU este plat, cum afirmau în trecut unii oameni, si unii afirmă si in prezent.
Si daca iti trebuie dovezi, cauta'le.

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns:

Pai, prin 200, majoritatea oamenilor practicau inca religiile pagane.

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Atunci te omorau.

Răspuns utilizator avertizat
| Anuket a răspuns:

Cei din trecut aveau mult mai multe cunoștințe decât ne vine nouă să presupunem.
S-ar fi întâmplat exact ca acum, cine nu e puțin citit o ține pe a lui și te consideră dus cu capul, ceilalți i-au în considerare și se interesează, cercetează.

Răspuns utilizator avertizat
| Anuket a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu am auzit, am citit, lucru pe care te sfătuiesc și pe tine să-l faci. La ce întrebări pui...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Doar nu crezi ca cei care au făcut lucrul acesta au fost creștini? Biblia ne avertizează despre Anticrist ca exista inca de pe vremea Apostolilor. Anticrist nu e o persoana, este un duh satanist care urmareste sa se infiltreze in Biserica creștină si a reușit. Biserica adevărat creștină nu își dorește sa ajunga sa conducă Lumea, cum nici Isus nu a dorit. Știe ca va veni Împărăția lui Dumnezeu si trăiesc cu nădejdea aceasta.

Răspuns utilizator avertizat
| MosCraciun88 a răspuns:

Bun venit în lumea mea!
laughing)